Bitcoin radikálně změnil platební model pro celosvětové transakce. V roce 2018 se zatím počet transakcí pohyboval mezi 150 000 a 400 000 za den. Ale nyní, když stále více lidí na celém světě začíná používat kontroverzní výtvor Satoshi Nakamota, se objevují vážné otázky ohledně dopadu bitcoinů na životní prostředí.

Těžba bitcoinů v kostce

Bitcoin používá k ověření transakcí ve své síti algoritmus s názvem proof-of-work. Horníci tuto práci provádějí tím, že se zavazují k řešení složitých matematických hádanek. Když je každá hádanka vyřešena, je horníkovi povoleno přidat nový blok do veřejné účetní knihy bitcoinů. Síť poté uvolní nově vytvořený bitcoin a odmění horníka za tuto práci.

Podle návrhu síť nadále motivuje ty, kteří k ověření a zabezpečení sítě vyčlení nejvíce prostředků. A jak si dokážete představit, tyto zdroje k provozu vyžadují velké množství elektřiny.

Aktuální odhadované využití elektřiny

Digiconomist odhaduje, že současná spotřeba energie bitcoinů a bitcoinů v hotovosti (v době zveřejnění) je kolem 70 terawatthodin ročně. Pomocí wattů měříme rychlost spotřeby v okruhu, nebo v tomto případě v bitcoinové síti. 1 terawatt se rovná 1 bilionu wattů (jednotky energie). V praxi to znamená, že bitcoinoví těžaři využívají více elektřiny než celé země Švýcarska nebo České republiky.

Dopad bitcoinu na životní prostředí

Názory na skutečné využití v bitcoinové síti se samozřejmě liší. Marc Bevand, časný osvojitel bitcoinů, a horník prostřednictvím svých vlastní výzkum, dospěl k několika dalším závěrům:

 • Mnoho těžařů hledá levnou elektřinu na vysoce konkurenčním trhu. To vyžaduje obnovitelné zdroje energie, jako je vodní nebo geotermální energie.
 • Bitcoin přidává ekonomickou hodnotu (HDP), která bude stát za energii, kterou spotřebuje. Musíme to porovnat se současnými systémy.
 • Alternativní metody důkazu o práci nejsou prokázány, pokud jde o vysoce zabezpečené sítě.
 • Náklady na energii za transakci se snižují, protože do sítě vstupuje více lidí.

Na začátku ledna (kolem vrcholu bitcoinových transakcí pro rok 2018) byl Markův „nejlepší odhad“ spotřeby kolem 18,4 terawatthodin za rok. Zatím se zdá, že odhad je skutečně v oku diváka.

Energetické trendy

Jak bylo zdůrazněno výše, využívání obnovitelných zdrojů energie zůstává důležitým činitelem směřujícím vpřed. Bitcoinoví těžaři, stejně jako každé jiné odvětví, jsou poháněni ziskem. A zřizují obchod v místech s levnou elektřinou.

Jak si uvědomuje mnoho našich důvtipných čtenářů, v Číně existuje velké množství těžebních operací. Svět si je dobře vědom problémů Číny se znečištěním uhlím, ale lidová republika tvrdě tlačí na frontu obnovitelné energie:

Dopad bitcoinu na životní prostředí

Všimněte si předpokládaného křížení cen v roce 2021 výše. Náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie klesnou pod cenu fosilních paliv a v budoucnu budou dramaticky levnější. Motivace pro těžaře bitcoinů k využívání obnovitelné energie nyní i v budoucnu je zřejmá. Hydroelektrická a geotermální energie jsou u oblíbených těžařů pevným favoritem. Uhlíková stopa i elektrické náklady jsou u těchto zdrojů nižší.

I když debata o životním prostředí zuří v roce 2018, tedy o 10 let, nemusí na tom tolik záležet.

Jaký je náš současný dopad na životní prostředí?

Mainstreamová média vnímají dopad bitcoinů na životní prostředí převážně v a negativní způsob. Ale jak se to hromadí s našimi současnými bankovními systémy? V Studie z roku 2014, Hass McCook silně argumentoval ve prospěch udržitelnosti bitcoinové sítě:

“Široce dostupné veřejné informace silně vyvracejí tvrzení, že bitcoiny jsou neudržitelné, a ukazují, že sociální, environmentální a ekonomické dopady jsou nepatrným zlomkem dopadů, které mají starší bohatství a peněžní systémy na naši společnost a životní prostředí.”

Dopad bitcoinu na životní prostředí

Mezi nejtěžší uživatele elektřiny v globálním bankovním systému patří:

 • Provoz serveru 24/7
 • Kancelářské věže 24/7
 • Náklady na bankomaty
 • Pobočky bank
 • Výpočetní
 • Náklady na zaměstnance
 • Klimatizace
 • Atd

Toto v žádném případě není úplný seznam. Vzhledem k ohrožení většiny současného bankovního systému by mnoho z těchto skrytých nákladů s největší pravděpodobností zmizelo pod mnohem efektivnějším systémem.

Pokud by bitcoin změnil svůj konsensuální protokol?

Řada vývojářů a ovlivňovatelů v prostoru kryptoměny volá po přechodu od proof-of-work k proof-of-stake.

Hlavní rozdíl v systému proof-of-kůlu je v tom padělatele, za ověřování transakcí v síti neodpovídají horníci. Jak to dělají? Padělatelé na určitou dobu zamknou kryptoměnu v peněžence. Síť poté rozhodne, kdy je tento padělatel potřebný k ověření transakcí a vytvoření dalšího bloku v blockchainu. Vzhledem k tomu, že matematické hádanky nejsou potřeba, není potřeba ani energeticky těžký hardware. Jak vidíte, vyžaduje to mnohem menší spotřebu energie ve srovnání s testem práce.

To vše teoreticky zní dobře, ale je tu problém. A je to velký. Důkaz o sázce je do značné míry neprokázaný! Síť bitcoinů nebyla nikdy hacknuta, navzdory energetickým obavám. 9 let pevného provozu v síti poskytuje vynikající testovací případ pro zabezpečení blockchainů. Důkaz práce vyžaduje tvrdou práci a její výsledkem je nejbezpečnější blockchain na planetě. To je možná nejdůležitější aspekt, aby kryptoměna fungovala z dlouhodobého hlediska.

To neznamená, že důkaz o sázce nemá šanci. Místo toho musí vývojáři usilovat o neuvěřitelně vysoký standard zabezpečení.

Závěr

Prozkoumali jsme několik nápadů na obou stranách debaty o životním prostředí bitcoinů. Neexistují absolutní způsoby měření spotřeby elektřiny v systémech kontroly práce. Současný bankovní systém se zdá být ještě těžší měřit než bitcoin. Dopad technologie na životní prostředí je skutečný problém. Může se stát, že se objeví zcela nové odvětví, které bude přesně sledovat náš dopad.

V následujícím Q & A, expert na bitcoiny, Andreas Antonopolous, poskytuje vážné podněty k zamyšlení nad tím, proč by Země pravděpodobně mohla zvládnout pouze jeden systém kontroly práce:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=2T0OUIW89II]

Je zajímavé si všimnout, že Andreas věří, že bitcoin ve skutečnosti spolu s ním vede decentralizovanou energetickou revoluci. Vidíme to dnes, když stále více lidí odchází ze sítě a stává se energeticky nezávislým. Zjištění dopadu bitcoinů na životní prostředí do budoucnosti je pevně v mysli mnoha vývojářů kryptoměn. Snad si zatím můžeme být jisti pouze tím, že debata bude pokračovat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me