Je síťování sítí budoucnost online připojení?

Vzhledem k tomu, že uvažujeme o blockchainech a komunikaci bez dohledu, zdá se, že současná správa přebírá kontrolu zpět. Zákony o neutralitě sítí vyprší příští měsíc a poskytovatelé internetových služeb budou mít celkovou kontrolu nad tím, jak lidé v USA přistupují k internetu. To vyvolává klíčové otázky ohledně budoucnosti online připojení a toho, zda může být řešením síťová síť.

Co jsou zákony o neutralitě sítí?

Zákony o neutralitě sítí byly v USA prosazovány během Obamovy éry v roce 2015. Byly navrženy tak, aby zajistily otevřený a bezplatný internet, ve kterém mají spotřebitelé stejný přístup k webovému obsahu. Zákony o neutralitě sítě zabraňují poskytovatelům internetových služeb v blokování obsahu, upřednostňování jejich vlastního obsahu nebo přebíjení spotřebitelů.

V prosinci loňského roku však FCC zrušila tato pravidla „otevřeného internetu“. S platností do 11. června budou zákony o neutralitě sítí nahrazeny silně kritizován předpisy, které předávají poskytovatelům internetových služeb veškerou moc.

Nová pravidla vyžadují, aby poskytovatelé internetových služeb informovali spotřebitele, pokud zablokují nebo zpomalí určitý obsah nebo si účtují poplatek za rychlejší přístup. A mnoho lidí se obává, že se díky tomu ceny internetu rychle zvýší. Zatím, AT&Společnosti T, Verizon a Comcast Corp se zavázaly, že nebudou blokovat nebo diskriminovat obsah po vypršení platnosti pravidel. O tom, zda budou nabízet placené „rychlé jízdní pruhy“, však zatím nebyla žádná zmínka.

Politický předěl

Zrušení zákonů o neutralitě sítí je posledním z pokusů současné správy o zrušení aktů předchozí správy. Po ukončení pařížských klimatických dohod a 180 o íránské jaderné dohodě. Rovněž vytváří hlubší klín mezi republikánskými a demokratickými stranami a americkým lidem.

“Zrušení síťové neutrality by poskytovatelům internetových služeb umožnilo dát své zisky před spotřebitele, kterým slouží, a kontrolovat, co vidíme, děláme a říkáme online,” varovala newyorská generální prokurátorka Barbara Underwoodová.

Republikáni tvrdí, že zrušení zákonů o neutralitě sítí otevře konkurenci a podpoří investice. “Výsledkem bude lepší, rychlejší, levnější přístup k internetu a bezplatný a otevřený internet, který máme po mnoho, mnoho let,” uvedl předseda republikánského FCC Ajit Pai.

Proti legislativě zatím protestuje 22 států vedených New Yorkem. Stále existuje možnost odmítnutí prosincového zrušení, které pro ISP představuje obrovskou výhru, ale je silně proti internetovým firmám, včetně Alphabet Inc. a Facebook.

Ať už jsou vaše politické sklony kdekoli, pravděpodobně pochopíte, proč účtování poplatku za přístup k internetu nevyhovuje mnoha lidem. Demokraté se ve skutečnosti domnívají, že tato otázka ovlivní listopadové volby v polovině období, zejména u internetově zdatných tisíciletých voličů.

Přístup na internet pro několik privilegovaných?

V tomto věku vysokorychlostního internetu jsme si zvykli na přístup k obsahu kdykoli a kdekoli chceme, a to přímo z dlaní našich rukou. Informace jsou zdarma a účinné. Druh moci, za kterou lidé brzy budou muset zaplatit spoustu peněz.


Někteří poskytovatelé internetu již hovořili o nabídce „placených rychlých pruhů“ nebo „placených priorit.“ To nás staví na nebezpečnou cestu. Elitní přístup k internetu jde proti otevřenému a rovnocennému ekosystému pro všechny a ostře kontrastuje s utopickými vizemi většiny startupů blockchainu.

Zatímco zrušení ještě není dokončeno, vstupuje v platnost příští měsíc, pokud v USA raketově vzrostou ceny internetu a obecná populace již nebude mít stejný přístup, řešením může být síťová síť.

Co je síťová síť?

Síť topologie sítě

Ilustrace sítě s částečnou sítí https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NetworkTopology-Mesh.svg

Síťová síť umožňuje uzlům přímé připojení a vzájemnou spolupráci při směrování dat do az klientů. Je to decentralizované, protože neexistuje závislost na žádném jednotlivém uzlu a všechny uzly se účastní přenosu informací.

Vzhledem k tomu, že síťové sítě se mohou samy konfigurovat, je síť odolná vůči chybám a poskytuje levnější a efektivnější řešení pro poskytování přístupu k necenzurovanému internetu – který není vázán na infrastrukturu ISP (poskytovatel internetových služeb).

Ve zkratce? Síťová síť poskytuje možnost přeskočit na internet a data jiných lidí. Abychom však mohli rozšířit ekosystém síťových sítí, je třeba lidi motivovat.

Nakonec, proč byste měli sdílet své připojení s někým jiným? Tady vstupuje do hry decentralizovaný mobilní síťový protokol využívající technologii blockchain a tokenizaci.

Tokenizující připojení

Společnosti jako RightMesh a Otevřená zahrada tokenizují připojení pomocí telefonů Android k vytvoření síťové infrastruktury. Dosahují vzájemného připojení pomocí funkcí WIFI a Bluetooth, které jsou vlastní mobilním telefonům.

Když se klient a hotspot připojí, vytvoří novou síť pro připojení lidí a síť odtud vyroste. Každý uzel má ID ethereum a účet, který odměňuje uživatele tokeny.

Tento decentralizovaný model ISP si klade za cíl umožnit lidem samotným stát se ISP. Tím, že odejmete moc velkým korporacím a vrátíte ji zpět do rukou lidí, může kdokoli sdílet svůj internet a vydělávat za to kryptoměnu.

Open Garden zatím povolila směrování zpráv mimo síť a vytvořila první aplikaci pro zasílání zpráv, která lidem umožňuje komunikovat bez připojení k internetu.

Umožnění stálého připojení

Síťové sítě se také používají po celém světě k zajištění nepřerušeného připojení. Na těžko přístupných místech se složitou topografií a rozsáhlými venkovskými komunitami miliardy lidí stále nemají přístup k internetu.

Síťování sítí se ukazuje jako efektivní a levné řešení šíření výhod plynoucích z propojení, včetně sociálního a ekonomického začlenění. A v případě přírodních katastrof, kdy dojde k výpadku připojení k internetu, může síťová síť zajistit, aby lidé byli stále schopni komunikovat a odesílat zprávy.

Red Hook WIFI, například vzniklo poté, co New York zasáhla silná bouře a zabránila lidem v online připojení. Nyní si organizace klade za cíl odstranit digitální propast a umožnit rovné ekonomické příležitosti v Red Hook v Brooklynu pomocí síťových sítí.

S pomocí místních podniků a komunity mohou obyvatelům bezplatně zajistit trvalý přístup.

Konektivita v budoucnosti

Zatímco zrušení neutrality sítě musí ještě vstoupit v platnost, dokonce i při přístupu k nízkonákladovému internetu, otázky cenzury nebo přerušení služeb často zvedají hlavu.

Síťová síť může být skutečnou, životaschopnou alternativou nejen pro připojení na poslední míli, ale pro každý den, vylepšenou komunikaci bez problémů s dohledem nebo ISP.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me