Všichni jsme to slyšeli: Nepoužívá se bitcoin na temném webu? Za zločin? Co s tím mohu dělat?

Ve světle nedávných zatčení bitcoinů, právě když DOJ zatýká falešné obchodníky s kryptoměnami, se může zdát, že tento stereotyp obstojí. Kybernetická kriminalita nadále brání přijetí kryptoměny. Ale navzdory své minulé roli na Silk Road nebo Dark Web nebyla budoucnost bitcoinu v kriminalitě tak jasná.

Dalo by se říci, že zatčení bitcoinů je maskované požehnání.

Nedávné zatčení bitcoinů

V říjnu 2018 byla thajská policie zatčena Prinya Jaravijit, hlavní podezřelý ze spiknutí, které stálo finského investora 24 milionů dolarů bitcoinů. Jen o měsíc později úřady zatkly dalších osm v samostatném podvodu souvisejícím s bitcoiny Japonsko. A ještě téhož roku se agenti pracující pod DOJ vydávali za obchodníky s kryptoměnami, aby pronikli do pašeráckého kruhu, zatkli 35 zločinců a zabavili kryptoměny v hodnotě 20 milionů dolarů.

A tato zatčení bitcoinů jsou překvapivě fantastickým vývojem pro krypto průmysl.

Za prvé, tato zatčení dokazují, že bitcoiny nejsou hlavním prostředkem praní peněz nebo nezákonných aktivit. Je to pravděpodobně jedna z nejhorších možností. Zločinci, kteří používají bitcoin, věří, že jsou anonymní. Ale to nemohlo být dále od pravdy. Zatímco bitcoinové transakce mohou být obtížně sledovatelné, pokud neznáte čas nákupu, nejsou úplně mimo síť.

Bitcoin je pseudonymní měna. Jinými slovy, váš veřejný klíč nemusí zobrazovat vaše jméno a adresu, ale každá transakce v blockchainu slouží jako vodítko. Například když Ross Ulbricht, zakladatel Silk Road, byl chycen FBI, byli schopni sledovat přes 3500 transakcí na Ulbrichtově notebooku.

Kvůli nedostatku anonymity bitcoinů jeho význam v trestné činnosti v průběhu let klesl.

Který krypto je populární na temném webu?

A hlasování uživatelů temného webu naznačuje něco jiného. Zaznamenané futures zjistily, že Monero, Dash, Ether a Litecoin jsou všechny upřednostňovány před bitcoiny. Z těchto čtyř kryptoměn nabízí Monero největší anonymitu.

Monero, na rozdíl od bitcoinu, používá podpisy prstenů a tajné adresy k maskování veřejných klíčů příjemce i odesílatele. Ale to není vše. Vyzváněcí důvěrné transakce mohou skrýt částku transakce.

logo monero

Monero: Jak je to soukromé?

Ale ani Monero nemůže zaručit úplné soukromí. V roce 2017 studie odhalil, že i tyto krypto transakce lze sledovat. Monero se pyšnilo používáním mixinů – nebo falešných mincí – k maskování skutečného přechodu. Vědci však zjistili, že tyto mixiny mohou snadno identifikovat.

Navzdory tomu je Monero v kruzích zločinu stále preferován krypto.

Znamená to tedy, že krypto ovládá kriminální svět? Ne tak docela.

Hotovost je v nelegální činnosti stále preferovanou metodou. Koneckonců, papírové peníze jsou anonymní a obtížně sledovatelné. Kromě toho mají peníze tendenci být dostupnější pro malá praní špinavých peněz, zejména v zemích, kde kryptoměna není rozšířená.

Klíč k kryptozločinu

Nejvýznamnější překážkou, se kterou se dnes donucovací orgány potýkají, pokud jde o nelegální platby kryptami, je nevědomost. Mnoho institucí stále věří, že kryptoměna je zcela anonymní, což brání jejich vyšetřování. Vezměte si například Police One’s poslední článek o kryptoměnách; uvádí několik užitečných komponent, které je třeba vzít v úvahu při vyšetřování kryptoměn při trestném činu, ale nesprávně zdůrazňuje, že kryptoměna je nevystopovatelná.

Nedávné zatčení bitcoinů v rámci DOJ a soudní řízení proti Rossovi Ulbrichtovi jsou vynikajícími příklady toho, jak může znalost kryptoměny fungovat ve prospěch donucovacích orgánů. Již jsme viděli, jak se při vyšetřování používá i jiné využití kryptoměny a blockchainu, od forenzních po celkové strategie vymáhání práva.

Bitcoin není nějaký mystický, zcela soukromý platební systém. Čím dříve veřejnost pochopí skutečnou hodnotu a spektrum kryptoměn; čím dříve budou donucovací orgány schopny účinněji řešit kryptografickou kriminalitu.

Proč jsou bitcoinové zatýkání skvělé pro krypto

Nedávné zatčení bitcoinů dokazuje, že kryptoměny nejsou vždy tím nejlepším prostředkem pro nezákonné činnosti. Ve skutečnosti pro kryptoměny jako Bitcoin může jeho viditelnost na blockchainu znamenat, že kryptoměna je sledovatelnější než hotovost. Zatímco novější kryptoměny, jako je Monero, se snaží tento problém vyřešit a poskytnout větší soukromí, je ještě třeba provést mnoho výzkumu, než se objeví skutečně anonymní kryptoměna.

Zatímco kriminální použití kryptoměny může negativně ovlivnit krátkodobé ceny a perspektivu nové měny, je možné, že se to z dlouhodobého hlediska zhorší, protože rostoucí počet veřejnosti oceňuje bezpečnost a sledovatelnost bitcoinů.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me