Zatímco bitcoin byl prvním velkým případem použití blockchainu, tato technologie nebyla ničím jiným než revolucí FinTech. Peer-to-peer platby se vyvinuly do nových řešení pro financování obchodu a finanční audity spolu s novými deriváty, jako jsou futures na kryptoměny. Je pravda, že tolik očekávané bitcoinové ETF se zdá být ještě daleko od získání potřebného regulačního souhlasu. Blockchainové podílové fondy by však mohly poskytnout střední cestu investorům, kteří chtějí vydělat na blockchainovém humbuku, aniž by riskovali své prostředky na volatilních trzích s kryptoměnou.

Kromě investičního nástroje má blockchain také potenciál otřást správou tradičních podílových fondů. Zavedení digitálních identit založených na blockchainu by navíc mohlo snížit zátěž správců fondů v KYC / AML.

Zde se podíváme na všechny způsoby, které blockchain konverguje s podílovými fondy, a na to, co bude možné v budoucnu.

Blockchainové podílové fondy a ETF – investice do růstového potenciálu blockchainu

I když mnozí pevně věří v budoucnost blockchainové technologie, investice do kryptoměn mohou být kvůli volatilitě trhů riskantním obchodem. Rizika investování do jednotlivých kryptoměn jsou navíc srovnatelná s investováním do jednotlivých akcií – je to jako vložit všechna vejce do jednoho koše. Většina finančních poradců doporučuje diverzifikaci jako prostředek ke snížení rizika. Proto jsou blockchainové podílové fondy nebo ETF dalším způsobem, jak investovat do budoucnosti technologie, a oba nabízejí potenciálně nižší rizikovou expozici než investice do jednotlivých kryptoměn, ale stále je to jedna z nejpopulárnějších investičních příležitostí, které lidé mimo jiné využívají, jako například investice do zásoby, protože existují zdroje, které s tím pomáhají.

The Motley Fool Stock Advisor program nabízí skvělé výběry akcií každý měsíc, aby pomohl lidem s investičními příležitostmi.

Existuje několik fondů, které jako součást svého portfolia drží blockchain nebo související technologické akcie. Amplify Transformational Data Sharing ETF (ticker BLOK) je jedním z největších se spravovanými aktivy v hodnotě 110 mil. USD. Jedná se o aktivně spravovaný fond, který se zavazuje investovat 80 procent svých aktiv do majetkových cenných papírů společností zapojených do blockchainu. Nejedná se však o blockchainové startupy – fond drží akcie ve společnostech jako Overstock, IBM a Intel.

BLOK graf od TradingView

Podobným fondem je Reality Shares NASDAQ NextGen Economy ETF (BLCN), který je spíše indexovým fondem a není aktivně spravován. Další je inovativní transakce First Trust Indxx & Zpracovat ETF (LEGR). Oba mají podobný přístup k fondu Amplify a investují do akcií společností, které se zaměřují na využití a rozvoj blockchainu.

Nic z toho samozřejmě není investiční poradenství. Stojí však za zmínku, že akcie blockchainových společností mohou kolísat spolu s humbukem ohledně ceny BTC, takže si jako vždy udělejte svůj vlastní průzkum.

Současný model správy podílových fondů

Stejně jako mnoho jiných finančních procesů se správa podílových fondů v současné době spoléhá na mnoho stran a procesních kroků.

Distribuční agenti jsou třetí strany, které nejsou spojeny se samotným fondem. Pracují na přivedení investorů do fondu. Převodovými agenty může být banka nebo jiná finanční instituce pověřená vedením záznamů investorů a jejich účtů. Tato role zahrnuje také dohled nad výplatami dividend a vydáváním prohlášení investorům. Každá strana, která investuje do podílového fondu, musí podstoupit kontroly KYC a AML, které rovněž provádějí převodoví agenti.

Nevyhnutelně, s tolika různými stranami zapojenými do procesu registrace nového investora, jsou dlouhé transakční časy. Obvykle to trvá přibližně tři až čtyři pracovní dny od okamžiku nového předplatného do místa vypořádání.

Podílový fond umožňující blockchain

Deloitte již dříve provedl průzkum dopadu blockchainu na správu podílových fondů. Lucemburská pobočka firmy následně zveřejnil příspěvek podrobně popisuje, jak může blockchainový vzájemný fond eliminovat mnoho mezilehlých kroků zapojených do upisování fondů. To zase podstatně zkracuje doby zpracování.

V první řadě by investor musel mít digitální peněženku. Tato peněženka by uchovávala jejich digitální identitu a digitální měnu, kterou chtějí investovat do blockchainového podílového fondu.

Každý, kdo se přihlásí k odběru podílového fondu, musí podstoupit kontrolu „know your customer“ (KYC) a boj proti praní špinavých peněz (AML). U digitální identity založené na blockchainu není potřeba, aby tyto kontroly prováděla externí třetí strana. Chytré smlouvy na blockchainu mohou provádět elektronickou kontrolu KYC / AML a poté automaticky upisovat ty investory, kteří úspěšně projdou kontrolou.

Zbytek registrace se pak může uskutečnit prakticky v reálném čase. Inteligentní kontrakt blockchainového podílového fondu může také vypočítat čistou hodnotu aktiv (NAV) investice a zpracovat převod digitálních peněz výměnou za investici do fondu. Zůstatky na zákaznických účtech lze zaznamenávat na blockchainu a podle potřeby komunikovat se smart kontraktem.

Schéma modelu blockchainového podílového fondu

Schéma modelu blockchainového podílového fondu. Obrazový kredit: Deloitte

Díky uživatelskému rozhraní prostřednictvím aplikace pro chytré telefony může investor sledovat, jak se jejich zůstatek fondu zvyšuje nebo snižuje. Když nastane čas na výplatu dividend, inteligentní smlouva provede platbu automaticky a vklad pokračuje do digitální peněženky zákazníka. Není potřeba, aby třetí strana dohlížela na jakýkoli z těchto procesů nebo je zprostředkovávala, protože všechny akce probíhají automaticky prostřednictvím zákoníku.

Bereme to dále

V dalším kroku by se celý proces správy fondů mohl nakonec automatizovat pomocí blockchainu. Přechod na tokeny se zabezpečením a aktivy znamená, že brzy bychom mohli vidět indexový fond založený na blockchainu, který sám o sobě vyvažuje své portfolio. Blockchainový fond mohl držet digitální tokeny kryté akciemi z reálného života. Vyrovnala by své portfolio aktiv podle pravidel naprogramovaných do inteligentní smlouvy.

Samozřejmě existují určité kompromisy při vylučování lidí z procesu. Mohou se stát události černé labutě. Bez lidského zásahu bude stroj jednoduše pokračovat v provádění bez ohledu na to, zda se trhy chovají neočekávaně.

Automatizovaná správa fondů však nabízí několik potenciálních výhod, včetně investování s velmi nízkými poplatky. Pasivní správa fondů obchodovaných na burze (ETF) se s vývojem technologie stává stále častější.

ETF se staly atraktivním investičním prostředkem právě proto, že nezahrnují platby týmu pro správu fondů. To znamená, že nabízejí potenciál pro vyšší návratnost prostřednictvím nižších poplatků. Calastone, transakční síť podílových fondů, odhady že implementace blockchainu může na globálním trhu fondů ušetřit více než 1,9 miliardy USD.

Plně automatizované blockchainové podílové fondy jsou ještě daleko. Abychom se tam dostali, potřebujeme výrazně vyšší úroveň adopce, než jakou nyní vidíme. Průmysl finančních služeb je však oprávněně nadšený z potenciálu, který blockchain přináší. Blockchainové podílové fondy jsou jen jedním z možných způsobů, jak tato technologie transformuje investiční prostředí.

Doporučený obrázek s laskavým svolením Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me