Kryptoměny: ICO podvody, loupeže a praní peněz

Rostoucí popularita technologie kryptoměny a blockchainu přinesla světu mnoho výhod; to však nepřišlo bez několika nevýhod. Během této doby jsme také zaznamenali nárůst počtu zločinů s kryptoměnou. Od únosů po praní peněz a mnoho dalších druhů trestné činnosti se policie a vlády po celém světě snaží koordinovat úsilí s cílem zastavit kryptoměnce. V tomto článku se podíváme na několik příkladů případů a na to, jak je donucovací orgány řeší.

ICO podvody

ICO podvody jsou jedním z nejběžnějších typů kryptoměnových zločinů. Projektové týmy jsou často zcela fiktivní. Stejně jako během jakéhokoli ICO investoři zasílají do peněženek projektu ETH, BTC, USD a / nebo jiné měny. Jediný rozdíl je v tom, že falešné projekty udržují finanční prostředky a na oplátku nedávají žádné žetony. Nejčastěji tyto podvody zahrnují falešné profily projektového týmu, které někdy dokonce zahrnují velké podnikatele, jako je Richard Branson.

Kevin BalengerJedno ICO pro projekt s názvem Miroskii použil fotografii herce Ryana Goslinga pro profil falešného grafického designéra jménem „Kevin Belanger“. I když by se mohlo zdát evidentní některým nebo dokonce většině lidí, že se jednalo o falešný profil, tento podvodný ICO ve skutečnosti tvrdil, že získal 830 000 $. O důsledcích takového podvodu se ví jen málo, protože v současné době neexistují žádné informace online o žádných poplatcích proti projektu. Dokonce web projektu stále běží; profil „Kevina Belangera“ nebo kohokoli jiného v týmu však již nenajdete.

Problém s podvody s ICO je tak špatný, že o tom bude diskutovat Federální obchodní komise Spojených států (FTC) jeho workshop v Chicagu 25. června 2018 na DePaul University. Jedním z největších problémů podvodů s ICO je celkový nedostatek regulačního rámce pro veřejné získávání finančních prostředků na národní úrovni. Například v USA byly nejaktivnější státy jako Texas zákaz určitých projektů kryptoměny a ICO, které jsou považovány za podvodné.

Loupež

Je to dost špatné, když někdo přijde o peníze kvůli hackingu na burze kryptoměn nebo podvodu ICO, ale existují ještě horší způsoby, jak získat peníze. Došlo k několika případům loupeží a únosů zahrnujících kryptoměnu. Během jednoho takového incidentu v Dubaji, skupina deseti jednotlivců předstírala, že má na starosti vydávání povinných živnostenských oprávnění pro kryptoměnu. Dva bratři, kteří chtěli koupit živnostenské listy, nosili v hotovosti zhruba 1,9 milionu dolarů. Gang vydávající se za živnostníky ukradl oběma bratrům hotovost a také je napadl. Od té doby bylo deset podezřelých zadrženo a předáno státním zástupcům.

Louis Meza

V dalším incidentu dokonce Louis Meza, muž z New Jersey unesl svého přítele a ukradl kryptoměnu 1,8 milionu dolarů. Meza nalákal svého přítele do minivanu a střelec namířil pistoli na přítele a požadoval jeho 24slovnou přístupovou frázi pro přístup k peněžence Ledger Nano S oběti. Meza také vyplenila byt oběti a ukradla knihu a další informace. Zatímco spousta kryptoměn je navržena tak, aby bylo možné převádět finanční prostředky z dohledu nebo je alespoň obtížné je sledovat, Meza udělala dvě klíčové chyby.

Nejprve bylo sledovací video ukazující, jak vchází do bytu oběti. Zadruhé použil populární směnárnu kryptoměn k převodu ukradených prostředků z ETH na BTC. Veřejná adresa účtu zahrnovala jeho vlastní jméno, které poskytlo mnoho důkazů, které spojovaly Mezu s trestným činem. Meza se při svém obvinění u Nejvyššího soudu v Manhattanu v prosinci 2017 nedopustil velkého krádeže, únosu, loupeže a souvisejících počtů. Soudce nařídil dluhopis ve výši 1 milion dolarů nebo kauci ve výši 500 000 dolarů.

Praní špinavých peněz

Již existuje několik rozsáhlých případů praní peněz pomocí kryptoměny. Thomas Mario Costanzo údajně používal kryptoměny výnosy z praní pro drogové dealery. Costanzo byl zatčen během razie koordinované USDHS v dubnu 2017. Důkazy také ukazují, že Costanzo používal kryptoměny k nákupu drog a nabídl službu výměny kryptoměny pro ostatní lidi za účelem nákupu drog bez přidání požadovaného procesu ověřování KYC.

Možný trest za takové trestné činy je poměrně těžký. Těchto pět obvinění uvalených na Costanza může přinést maximální trest 20 let vězení, pokutu 250 000 $ nebo kombinaci obou. Jakékoli kryptoměny použité při těchto trestných činech mohly být odebrány americkým ministerstvem spravedlnosti. Rozsudek se bude konat 11. června 2018.

Vyskytly se dokonce i případy vyžadující mezinárodní spolupráci při vymáhání práva. Jeden nedávný příklad zahrnoval orgány z Finska, Španělska, Spojených států a Europolu. V tomto případě bylo vyšetřováno 137 osob a 11 bylo nakonec zatčeno v dubnu 2018. Zločinci původně legalizovali peníze z drog ze Španělska do Kolumbie pomocí kreditních karet.

Skupina si uvědomila, že rychle přešla na kryptoměny poté, co si uvědomila snadnou sledovatelnost tradičních bankovních účtů. Pracovníkům donucovacích orgánů z Europolu se nicméně podařilo vypátrat zločince sledováním směnných transakcí kryptoměna-fiat (kolumbijský pesos). Europol uvedl, že se zavázal poskytnout svým důstojníkům další školení v oblasti detekce kriminality v oblasti kryptoměny. Rovněž bude pokračovat v koordinaci s cílem zastavit takové trestné činy v rámci EU i mimo ni.

Europol

Budoucnost kryptoměn

Trestné činy související s kryptoměnou budou nepochybně nadále růst s rostoucí popularitou kryptoměny. I když existuje mnoho dobrých aspektů ekonomiky založené na kryptoměnách (tj. Větší soukromí transakcí, kontrola uživatelů nad finančními prostředky a svoboda toku kapitálu), tyto stejné výhody přinášejí nové potenciální výzvy k zastavení zločinů současnosti i budoucnosti. V některých případech mohou zločinci po sobě zanechat důkazy, které lze sledovat.

Je však také pravděpodobné, že zločiny kryptoměny se stanou složitějšími a potenciálně ještě obtížněji zastavitelnými než tradiční zločiny spojené s fiat měnou. Jakmile budou zločinci chytřejší, je jasné, že donucovací orgány budou muset zůstat na vrcholu změn v nově vznikajících technologiích, které se týkají trestné činnosti.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me