Bharath Rao je generálním ředitelem společnosti Leverj, plazmová decentralizovaná burza. Munair Simpson z Coin Central měl příležitost s ním pohovořit minulý měsíc na Consensus během týdne Blockchain v New Yorku. Chtěli jsme se dozvědět více o tom, co dělá s Plasma, a prozkoumat jeho plány pro Leverj DEX.

Plazma a Leverj

Munair: Minulý týden jsem se na Ethereal Summit tady v New Yorku setkal s Davidem Knottem. Pracuje na Plasma OmiseGO DEX. Řekl mi něco o výzkumu a vývoji plazmy, ale přemýšlel jsem, jestli mi můžeš říct něco víc o plazmě a jak ji integruješ do svého úsilí v Leverj.

Bharath: Plasma je v zásadě škálovací řešení od Vitalika a Josepha Poona a myslím, že toto je první skutečné škálovací řešení pro Blockchain, které je v dosahu obecné komunity. Myšlenka plazmy je pochopitelná poměrně snadno. Myšlenka je, že existuje postranní řetězec nebo dětský řetěz, který je ukotven k kořenovému řetězci.

Každý komunikuje s dětským řetězcem. V podřízeném řetězci jsou provedeny změny. Kořenový řetězec je pravidelně aktualizován s dostatečnými informacemi, aby se ověřilo, že se v podřízeném řetězci všechno daří. Každý opouští podřízený řetězec, pokud kořenový řetězec zjistí, že se nedaří dobře. To poskytuje odrazující prostředek pro dětský řetězec, aby udělal něco škodlivého.

Munair: Nyní existuje několik stylů implementace plazmy, jeden je styl „hotovosti“. Je to o něco rychlejší než původní implementace. Kterou verzi používáte na Leverj?

Bharath: Lidé v plazmě nazývají původní implementaci Plasma Classic. Je to velmi komplexní a velmi rozsáhlá práce. Existují dvě další specifikace, se kterými je jednodušší začít. Jeden se jmenuje Plasma MVP. Na tom OmiseGo pracuje. K dispozici je také plazmová hotovost. V některých ohledech je to trochu jiné. Mělo to být snadněji škálovatelné, ale nefungovatelné. To znamená, že pokud mám minci, nemohu ji spojit s jinou mincí a vytvořit minci o celkové hodnotě. Stejně jako bankovky je budete muset udržovat oddělené. Musíte je obchodovat samostatně.

Pro výměnu není ani jedna z nich vhodná. Takže jsme si vytvořili vlastní. Říká se tomu Plasma Gluon. Myšlenkou je to, že pokud se podíváte na to, jak je plazma navržena, je navržena jako škálovatelná mince a pro výměnu nestačí mít jen minci. Musíte být schopni skutečně tyto mince obchodovat. Mnoho lidí to právě teď dělá prostřednictvím atomových swapů. To představuje spoustu problémů pro výměnu, protože musíme mít prioritu ceny a času. Chceme, aby lidé zadali objednávku, vypnuli notebook a nemuseli být online, když je transakce uzavřena. Musíme být schopni spojit velké objednávky s malými objednávkami.

S Plasma Cash to není snadné, protože musíte rozdělit coiny a Plasma Cash nedovoluje rozdělení. Vytvořili jsme vlastní verzi plazmy, kde řešíme všechny tyto problémy. Naše aroma je určeno zejména pro decentralizované burzy.

LEVERJ Zakladatelé Bharath Rao a Nirmal Gupta

Zakladatelé Leverj Bharath Rao a Nirmal Gupta

Munair: Bharath, chci udělat krok zpět. Jednou z věcí, které rádi děláme na CoinCentral s našimi rozhovory, je mluvit trochu o zakládajícím týmu. Chci se ponořit do vašeho pozadí trochu víc. Můžete nám říci o svých profesionálních zkušenostech, o tom, jak jste se dostali do oboru a co vás vede k inovacím v tomto prostoru?

Bharath: Byl jsem na Wall Street asi 10 let. Poté, po krizi v roce 2008, jsem se rozhodl odejít. Byl jsem rozčarovaný ze skutečnosti, že systém vypadá, že funguje, ale je opravdu křehký. Přestěhoval jsem se na západní pobřeží. Chtěl jsem se dostat do technologie. Pracoval jsem pro Motorola Labs, kterou Google pohltil. Pak jsem přešel na GE.

Během té doby jsem objevil bitcoin. Poté, co jsem v té době 6 let obchodoval s futures, jsem se rozhodl, že je to perfektní prostředek pro obchodní platformu. Existuje čistý převod hodnoty, není třeba se obávat hlasovacích práv, dividendových práv atd.


Začal jsem experimentovat s vytvořením obchodní platformy. Nakonec jsem se rozhodl, že to udělám na plný úvazek. První verze, kterou jsme vyvinuli, fungovala na bitcoinu. V té době ještě nebylo ethereum. Jakmile mělo Ethereum dostatečnou trakci, uvědomili jsme si, že z něj můžeme udělat úplně nevázané. Začali jsme tedy pracovat na platformě založené na ethereu.

Měli jsme většinu kusů na místě, ale chyběla jedna část dostupnosti dat. Měli jsme štěstí, že plazmatická bílá kniha byla vydána právě včas. Plasma vyřešila problémy s dostupností dat. Byli jsme schopni vytvořit škálovací řešení, které je škálovatelné a je přiměřeně decentralizované.

Munair: Fantastický. Před chvílí jste mnohokrát řekli „my“. Chcete nám něco říct o vašem týmu a o tom, kde jsou? Jsou s tebou v Kalifornii??

Bharath: Náš tým je rozšířen po celém světě. Můj spoluzakladatel, Nirmal, je v obchodním prostoru už dlouhou dobu. Píše software pro obchodování na devizách asi 10 let, takže si je dobře vědom latencí, požadavků na rychlost a všech věcí, díky nimž je obchodování příjemné a možné pro velké hráče.

Náš marketingový pracovník je Gerry, je to zkušený obchodník, který se tomu věnuje mnoho let. Je na východním pobřeží. Máme produktového člověka, který jde za rukojeť Swap Man. Každý ho tak zná. Je odpovědný za design většiny papírových výrobků, které se dnes na trhu obchodují. Část vývoje zadáváme i externě.

Žetony LEV a platforma Leverj

Munair: Chci se ponořit zpět do DEXu. Používá platforma Leverj coinu?

Bharath: Ano. Platforma Leverj má minci nazvanou LEV, token LEV. K dispozici je také další žeton poplatků, žeton FEL. Funguje to tak, že token LEV je něco jako licence k používání platformy. Token FEE je způsob účtování. Můžete použít všechna práva, která máte, ale ne více.

Jak lidé obchodují, generované tržby se převádějí na žetony FEE. To je rozděleno podle množství LEV, které jste vsadili. Schopnost vsadit LEV umožňuje lidem v podstatě obchodovat zdarma, nebo kolik chtějí. Musí si koupit LEV a vsadit ho.

Pokud potřebují více poplatků, mohou si koupit žetony poplatků z trhu. Pokud mají nadbytečné POPLATKY, mohou je na trhu odložit. To existuje, aby se stabilizovala ekonomika platformy.

Nestačí jen vytvořit token a říct: „Tímto zaplatíme poplatky, spálíme to,“ nebo něco podobného. Myslím, že je to opravdu umělý způsob, jak něco udělat. V našem systému je v podstatě principem návrhu tokenů ekonomika.

Tok tokenů LEVERJ

Tok tokenu Leverj

Munair: Jen pro pochopení a vysvětlení uživatelů jsem chtěl trochu hlouběji prozkoumat token LEV, můžete nám něco říct o nabídce? Je dodávka pevná? A co POPLATEK? Můžete trochu promluvit o jeho tokenomice?

Bharath: LEV má pevné napájení. Generování pevného tokenu je již hotové. Můžete s ním obchodovat jako s jakýmkoli jiným tokenem ERC20. Na seznamu OKEX je uveden pro lidi, kteří se chtějí dostat dovnitř a ven. Očekáváme, že mnoho obchodníků začne obchodovat s malým množstvím LEV, protože naše je nová platforma. Jakmile budou pohodlnější, pravděpodobně si koupí více LEV, aby mohli více vsadit.

Token FEE má různé zásoby. To, co jsme udělali, je, že jsme oddělili hodnotu od užitečnosti tokenů. Pokud se pokusíte spojit oba do jednoho tokenu, jako to mají některé z těchto dalších nástrojů, stane se, že kolísá cena, což ovlivňuje pobídky. Protože je oddělujeme, můžete –

Munair: Vymažte konflikt.

Bharath: Přesně.

Munair: Říkám tomu tokenové dilema.

Jednou z věcí, které některé uživatele kryptoměn velmi znepokojují, jsou stabilní coiny. Chcete říci, zda máte v plánu zavést stabilní minci? Z vysvětlení LEV i FEE se zdá, že jak platforma Leverj roste a vede velmi dobře, hodnota LEV poroste. S tím je spojen poplatek FEE, ale nebude to stabilní úložiště hodnoty. Máte nějaké plány pracovat s konkrétní stabilní mincí?

Bharath: V tuto chvíli nechceme vytvářet vlastní stabilní mince. Myslím, že existuje mnoho týmů, které to již dělají. Nechceme jen replikovat práci každého. Náš tým má schopnost vybrat jednu z již úspěšných stabilních mincí, jako je Tether nebo DAI, a nechat lidi proti ní obchodovat. Pokud chtějí zaparkovat svoji hodnotu v jedné ze stabilních mincí, mohou tak učinit na burze. To jim umožňuje zmírnit riziko, jak uznají za vhodné, a přijmout expozici, jak uznají za vhodné.

Munair: Mám to. Chtěl jsem přeskočit a trochu promluvit o likviditě. Jednou z věcí, s nimiž DEX opravdu mají problém, je způsob, jak aktivovat obchodní páry a poskytnout hodnotu v tomto prostoru. Chcete nám sdělit, jaké máte plány?

Bharath: DEX je obtížné přilákat likviditu proto, že DEX jsou pro tvůrce trhu velmi drahé. V mnoha dnešních DEX, jako je EtherDelta a tak dále, musíte za zrušení objednávky zaplatit poplatek. Jako tvůrce trhu rušíte 98% svých objednávek nebo dokonce více. Pouze asi 2% jsou vyplněna. Nyní, pokud musíte platit také benzín, jsou vaše náklady téměř o dva řády vyšší. Kromě toho různé náklady na plyn a dopravní zácpy znamenají, že ve skutečnosti nemůžete své náklady vůbec modelovat.

V podnikání, kde jsou marže tenké, máte tenkou hranu, kterou mnohonásobně znásobíte, abyste zůstali ziskoví, pokud nemůžete modelovat své náklady a riziko, pak je pravděpodobné, že tato marže zisku klesne pod nulu. Namísto zisku riskujete obrovské ztráty.

To je důvod, proč téměř každý DEX bude jen velmi obtížně hledat tvůrce trhu. V našem případě je kniha objednávek off-chain, párování off-chain, neexistují žádné náklady spojené s blockchainem pro cokoli kromě vkladů a výběrů, stejně jako centralizovaná burza. Pro nás je mnohem snazší získat tvůrce trhu. Již jsme podepsali dohodu se společností Smart Contract Japan, která je jedním z největších OTC obchodníků ve světě kryptoměn. Máme také mnoho dalších obchodníků, kteří mají zvláštní zájem na vytváření trhů s našimi výrobky. Takže mám pocit, že pokud jde o DEXy, jsme v mnohem lepší pozici pro poskytování likvidity.

Munair: Fantastický. Chtěli byste mluvit o komunitě právě teď, možná někdo, kdo se zúčastnil beta testování?

Bharath: Ano, takže vlastně zahajujeme beta program a máme skupinu lidí, kteří jsou součástí uzavřené beta verze. Je to pouze na pozvání. Testují produkt, dostávají zpětnou vazbu a jakmile překročí určitý stav stability, otevřeme beta verzi všem ostatním. Takže obecně, na testnet a jakmile budeme mít audity malých kontraktů a bezpečnostních odměn, jsme si jisti, že jsme ochotni nechat lidi vložit miliony svých peněz do systému, otevřeme se veřejnosti.

Munair: Chci mluvit trochu víc o marketingu, například o cílových trzích, umístění a také o stavu hracích polí DEX. Nechci jim říkat zavedené subjekty, ale jsou tu kluci jako Radar Relay, kteří něco dělají již v decentralizovaném prostoru a dostávají velký objem. Existují kluci, kteří dělají věci na řetězu, například IDEX, které mají také dobrý objem. Kam se umístíte a jak se odlišujete od smečky?

Bharath: IDEX je skvělý případ použití. IDEX a Leverj mají podobný výhled na to, jaké by měly být DEXy. Rozumíme tomu, co je kniha objednávek. Chápeme důležitost priority ceny a času. Důvod, proč byl IDEX dramaticky úspěšnější než jiné DEXy, je ten, že centralizuje knihu objednávek a párování. Řetězec používá pouze pro skutečné vypořádání. Zatímco ostatní DEX, kteří dělají více věcí v řetězci, vyžadují zrušení poplatků, nebudou mít takový druh trakce.

Možná, že radarové relé existovalo před IDEXem. Nejsem si úplně jistý, ale IDEX skutečně předběhl výměny podle objemu. Věříme, že budeme mít také podobnou trakci nebo lepší trakci než IDEX, protože máme ještě menší zapojení do řetězce a ve skutečnosti máme tvůrce trhu, kteří to chtějí prodat, takže mám pocit, že to je diferenciace.

Munair: A konečně jsme na začátku hodně mluvili o plazmě a plazmové klasice. Pokryli jsme věci, které jste dělali, a úpravy, které jste provedli. Chcete-li opravdu technickým členům našeho čtenářského týmu, sdělit nám něco z představení, které lidé mohou očekávat? Například na EtherDelta je doba vypořádání poměrně dlouhá. Všechno se děje on-chain. U tradičních centralizovaných burz, kde se párování knih objednávek odehrává ve zlomcích sekundy, v milisekundách…

Bharath: Správně, to je náš cíl. Naším cílem je mít obchodování co nejvíce v reálném čase, abyste mohli okamžitě nakupovat a prodávat během milisekund. Jediné zpoždění by bylo způsobeno zpožděním v síti, takže pokud se nacházíte na jiném kontinentu, budete mít při odesílání objednávek zpoždění sto sekund milisekundu a kromě toho byste ve skutečnosti neměli vidět nic jiného. To je náš cíl, protože blockchain není zapojen a skutečná kritická část, zadávání objednávek, zrušení objednávek, párování objednávek, jste zapojeni pouze při vkladu a výběru, neměli byste vidět žádný rozdíl od žádné z centralizovaných burz.

pákový displej

Leverj staví rychlejší a škálovatelnější DEX.

Munair: Abych to shrnul, v zásadě říkáme, že Leverj bude nevázanou platformou. Existují poplatky za vklad a výběr. Prostřednictvím sázení LEV, tokenu platformy, se lidé mohou vyhnout nebo snížit poplatky, které se platí v tokenech FEE. Existuje na trhu nějaká asymetrie? Existuje vyšší poplatek za transakci pro tvůrce trhu oproti příjemcům likvidity?

Bharath: Obecně platí, že většina burz v kryptoměně nemá žádné nebo nízké poplatky za objednávky tvůrců a má mírně vyšší poplatky za objednávky příjemců. Máme stejnou strukturu. V našem případě můžete vždy vsadit svůj LEV a utratit FEE, které vyděláte, na pokrytí poplatků.

V závislosti na vašem stylu provozu, pokud jste někdo, kdo zadává mnoho limitních objednávek, možná nepotřebujete mnoho LEV. Pokud jste někdo, kdo se rád rychle dostane a rychle se dostane ven, nakupujete na trhu a prodáváte na trhu, získáte jen o něco více LEV a více z toho vsadíte. Náš systém vám dává flexibilitu při plánování a modelování vašich výdajů. K pokrytí nákladů používáte náš systém sázek.

Munair: Bharath, je tu něco, čím bys chtěl dát komunitě CoinCentral vědět o tvé platformě, na kterou jsem se tě už nezeptal nebo o které jsme nepromluvili?

Bharath: Jsme skutečně komunitní vývojová skupina. Připojte se k naší telegram a dejte nám návrhy. Měli byste produkt vyzkoušet. Máme odměny za chyby. Pokud máte skvělé návrhy, jakýkoli druh příspěvku, snažíme se zajistit, abyste dostali spravedlivou kompenzaci. Chceme něco vybudovat pro vás a pro vás. Neváhejte se tedy přidat a přispět.

Díky Bharathovi a týmu v Leverj!

Rádi bychom znovu poděkovali Bharath Raovi, že si našel čas a sedl si s námi na konsensu. Chcete-li se dozvědět více o Leverj, podívejte se na webová stránka, bílý papír, blog a Telegramový kanál.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me