Můžeš s tím počítat. Kdykoli hlavní finanční trh bojuje o přežití na hlubokém a trvalém medvědím trhu, pohřební společnosti s přístupem k finančnímu tisku radostně prohlašují svůj bezprostřední zánik. U bitcoinu se taková hrozná prohlášení začínají od léta 2018 ubírat stabilním tempem. Současně si mnoho velkých jmen ve finančním světě představuje bitcoin jako nezastavitelnou univerzální digitální měnu, která bude přínosem pro každého člověka na Zemi. Takže, kdo má pravdu? Má někdo v něčem z toho pravdu? Je budoucnost bitcoinů široce přijímána? Nebo je to jeden navždy odsunut do stínu celosvětového finančního systému?

Pravda možná leží někde mezi těmito dvěma extrémy.

Proč taková polarizace bitcoinů?

Zde jsou nedávné výňatky, které to dokazují Černá nebo bílá, ale rozhodně ne šedá myšlení:

“Krypto je matkou nebo otcem všech podvodů a bublin.”

– Nouriel Roubini, 11. října 2018

“(Bitcoin) je největší úložiště hodnoty, jaké kdy bylo vytvořeno.”

– Lou Kerner z CryptoOracle, 21. listopadu 2018, rozhovor CNBC

“Přišel jsem bitcoiny pohřbít, ne chválit.”

– Paul Donovan, hlavní ekonom UBS, listopad 2018

“Nedělám významné cenové předpovědi.” Ale (bitcoin) to určitě bude mít mnohem větší cenu, než jakou má dnes. Jsem dlouho na trhu. “

Jeremy Allaire, CEO, Circle.com, rozhovor CNBC, 14. prosince 2018

“Měl bys to postavit mimo zákon (krypto).” Osobně jsem překvapen, že regulační orgány nezasáhly tvrději. “

– Andreas Utermann, generální ředitel, Allianz Global Investors, 11. prosince 2018

“To (bitcoin) nebyly tulipány.” Byla to mánie postavená na něčem skutečném. Většina bublin je postavena na věcech, které jsou skutečné. Bublina na internetu se cítila jako mánie, a kdovak, internet změnil náš svět. Když se dívám dopředu, jsem docela konstruktivní. “

– Mike Novogratz, rozhovor pro Bloomberg Television, 17. prosince 2018

Aniž bychom se pokoušeli někoho zavolat prosazování agendy, nemusí být za tak závažnými pontifikacemi nějaké finanční nebo ideologické motivace?

The Naysayers

Paul Donovan a Andreas Utermann jsou klíčovými postavami významné banky a investičního domu. Jejich firmám se pravděpodobně daří v dobách finančních stimulů centrální banky (tisk peněz). Je to kvůli zvýšeným finančním spekulacím a větší poptávce po půjčkách. Centrální banky nemají rádi bitcoiny (a kryptoměny obecně), protože se obávají konkurence svých centralizovaných prostředků plánování na světové ekonomice a finančních trzích. Nouriel Roubini je ekonom, profesor a bývalý poradce Světové banky, MMF a Federálního rezervního systému. Žádná z těchto peněžních supervelmocí není známá výbuchem chvály a adorace bitcoinů.

Věčné naděje

Na druhou stranu můžete být svědky roztleskávaček bitcoinů. Lou Kerner nedávno řekl, že bitcoin je „největší úložiště hodnoty, jaké kdy bylo vytvořeno“. Zkuste tuto linku nakrmit chudým HODLR, který v roce 2017 skočil do bitcoinu na 10 000 $, 15 000 $ nebo dokonce 19 000 $. Nyní v jejich portfoliích nezbylo mnoho hodnot?

bitcoin budoucí bitcoinový měsíční graf

BTCUSD, měsíčně: Nikdy nezakládejte svá rozhodnutí o bitcoinech na jednostranných předpovědích guru nebo naysayer. Po vyhodnocení všech zásad založte svá rozhodnutí o obchodování s bitcoiny na osvědčených technických kritériích. Obrázek: Motivewave.com

Co třeba Mike Novogratz a jeho nedávné prohlášení: „Nebyly to tulipány.“ Cenový graf bitcoinů může mít s panem Novogratzem výrazný nesouhlas. Jeho technický graf děsivě připomíná slavný tulipánový bublinový graf 1600, přes jeho tvrzení o opaku.

Jeremy Allaire, generální ředitel společnosti Circle, se zdá být velmi přesvědčen, že bitcoin bude mít hodnotu „mnohem víc“, než je tomu dnes.

Realističtější hodnocení?

Někde v bitcoinu je nuda, nuda, šedá oblast se může nacházet v nejlepším depozitáři bitcoinové pravdy. Některé z těchto pravd jsou potenciálně znepokojivé. Jiní doufají, zatímco jiní naznačují velmi světlou budoucnost bitcoinů.

Na začátku roku 2018, spisovatel a profesor Paul De Grauwe vykreslil ostrý obraz neschopnosti bitcoinu fungovat jako univerzální měna. Jako hlavní kámen úrazu uvedl omezení dodávek bitcoinů. Například ve finanční krizi v roce 2008 přidaly centrální banky obrovské množství likvidity (měnové jednotky), aby podpořily bankovní a ekonomický systém. Říká, že bitcoin s pevnou zásobou by se ukázal jako zbytečný jako všelék na finanční krizi.

Podle jeho vlastních slov,

Obecněji řečeno, problém bitcoinové ekonomiky spočívá v tom, že v době finanční krize, u které si lze být jisti, že se znovu objeví, dochází k obecnému úniku do likvidity. Tehdy je potřeba centrální banka, aby poskytla veškerou potřebnou likviditu. V jeho nepřítomnosti jednotlivci, kteří se snaží získat likviditu, prodávají aktiva, což vede k deflaci aktiv a platební neschopnosti mnoha lidí. Bitcoinová ekonomika tuto flexibilitu nemá, a proto nevydrží finanční krize. Bitcoinová ekonomika nevydrží v kapitalistickém systému, který pravidelně generuje finanční krize.

De Grauwe také tvrdí, že fixní nabídka bitcoinu by vytvořila masivní globální deflaci, spíše než inflaci, která se běžně vyskytuje v dobách ekonomické expanze. Nakonec poukazuje na obrovskou poptávku po elektřině potřebné k podpoře těžebních operací bitcoinů jako zbytečnou. Většina měn je dnes digitální (hotovost je malé procento celosvětových transakcí) a k produkci a údržbě potřebuje méně přírodních zdrojů než papírové peníze nebo těžba bitcoinů. De Grauwe proto považuje bitcoin za nadbytečný, neefektivní a nepraktický prostředek nahrazení současné digitální inkarnace vládou sponzorované fiat měny.

Optimističtější pohledy

Bitcoin si i nadále získává přízeň obchodníků, kteří jsou ochotni minci přijmout jako platbu. Transakce se spotřebním zbožím v bitcoinech jsou ve srovnání se začátkem roku 2018 nevýrazné, ale stále významné. Zpracovatelé plateb, jako je Square and Circle (může být Triangle daleko?), Plně přijali kryptoměny jako platební mechanismus a jednoho dne se mohou stát smysluplným procentem jejich podnikání.

Ty to víš Hodně peněz má velké slovo v tom, co se děje v politice, podnikání a dokonce i ve vašem vlastním životě. Zvažte tedy skutečnost, že v roce 2019 existují plány na dva nové bitcoinové futures kontrakty. Jeden bude obchodovat na burze NASDAQ, druhý na burze Ikt Bakkt. SEC stále pohrává se schválením bitcoinového ETF. Perma-býci Tom Lee, John McAfee a další bitcoinoví biggies nadále nabízejí racionální (obvykle) důvody pro to, aby bitcoiny šly na nová historická maxima.

Dokážete si představit otřes, kterým by nově schválený bitcoinový ETF mohl požehnat cenu bitcoinu? Představte si několik miliard dolarů proudících do této ETF za pouhých třicet dní. Myslíte si, že bitcoinové futures kontrakty roku 2019 jsou náhodný nápad? Nebo jsou pečlivě promyšlenými myšlenkami velkých peněžních zájmů, které se snaží vydělat spoustu peněz od bitcoinových spekulantů?

Bitcoin jako oficiální měna vs. čistá spekulace

Řekněme tedy, že budoucnost bitcoinu jako suverénní měny může být pochybná. Prozatím. Dobře, ale tak co?

Bitcoin stále vypadá, že má jako obchodní a investiční nástroj skvělou budoucnost. Velké peníze nebudou odepřeny kvůli jejich vnímání, a pokud budou spigoty skutečně otevřené a institucionální hotovostní bitcoiny, bitcoinové futures a bitcoinové ETF, může nová generace přijmout kryptotrhy stejně, jako kdysi Baby Boomers přijaly americké akcie trh.

bitcoinové budoucí obchodování bitcoinové signály

BTCUSD, denně: Udržováním otevřené mysli můžete stále těžit z bitcoinu na trhu s cenami býků a medvědů. Obrázek: Motivewave.com

Vzpomeňte si na americký akciový trh. Po celé století tuto myšlenku propagovaly vzájemné fondy, makléři a dokonce i vláda investování v Americe, nebo owning akcie ve společnosti, atd. Na konci 90. let přišla éra denního obchodování. Tehdy si obchodníci uvědomili, že vlastnit akcie ve společnosti navždy není tak atraktivní jako převracení akcií za pět nebo desetiprocentní týdenní zisky. Vlastnictví? Koho to zajímalo? Dividendy? Kdo je potřebuje? Býčí nebo medvědí trh? U obchodníka vůbec žádný rozdíl.

Má bitcoin budoucnost?

Nenechte se tak pohltit idealismem, který nutí některé lidi investovat do bitcoinů na dlouhou trať. Určitě se pokuste splnit své důchodové cíle, ale také si uvědomte, že obchodování a investování bitcoinů je jako vkládání peněz do vedení ve velkém kasinu. Můžete si vytvořit svůj vlastní kurz. Máte příležitost využít swingu obchodování, sledování trendů a průměrování nákladů dolaru. Jako profesionál můžete bitcoiny v případě potřeby dokonce zkrátit a zajistit tak své dlouhodobé podíly. Nejlepší ze všeho je, že se můžete naučit, jak profitovat, bez ohledu na budoucnost bitcoinů. Naučte se základy dimenzování pozic, kontroly rizik a správy peněz. Najděte dobrého mentora obchodování s bitcoiny a naučte se od nich vše, co můžete.

Naučte se myslet a investovat pro sebe a nikdy důvěřujte pohledu někoho jiného na budoucnost bitcoinů více než svému dobrému názoru. Pak si můžete užít potenciálně prosperující budoucnost, bez ohledu na to, jaký může být konečný osud bitcoinu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me