Mick Hagen, zakladatel a generální ředitel společnosti Mainframe

Mick Hagen

Mick Hagen, zakladatel a generální ředitel společnosti Mainframe, je na misi změnit svět prostřednictvím decentralizované sítě odolné proti cenzuře, dohledu a odolnosti. S hodnotami soukromí a svobody v jádru umožní Mainframe komukoli posílat zprávy kamkoli, které jsou nevystopovatelné a odolné proti neoprávněné manipulaci.

Prostřednictvím řady fyzických airdrops v celé Asii a nedávno na Consensus v New Yorku šíří Hagen a jeho tým slovo o důležitosti svobody – a zaměřuje se na výrobu produktu, který snad tuto svobodu přinese po celém světě.

V následujícím rozhovoru se Stevenem Buchkem a Christinou Comben z Coin Central hovoří o vysokém míření a riskování, odrazu od neúspěchu a důležitosti budování komunity rozdávání kolem projektu Mainframe.

Rozhovor

SB: Vždycky jsem zvědavý – Jaký byl váš první úvod do technologie kryptoměny a blockchainu?

MH: Moje první společnost byla ve vzdělávacím prostoru. Vypadl jsem z Princetonu a založil jsem společnost Zinch, webovou aplikaci, která spojovala studenty středních škol s přijímacími úředníky na vysoké škole. Asi po šesti letech ji získal Chegg.

Po jeho získání jsem měl trochu peněz. Investoval jsem do andělů a jednou z věcí, které jsem koupil v roce 2013, byl bitcoin. V té době to byl většinou jen experiment, například „Ach, co je to za šílenou věc?“ V té době jsem opravdu nekopal do základní technologie.

Ale v roce 2015 jsem byl mentorem v TechStars. A jeden z projektů, který jsem mentoroval, se jmenoval AID: Tech. V podstatě využívali technologii blockchain k řešení některých výzev uprchlíků v oblasti finančního začlenění. V zásadě by spolupracovali s neziskovými organizacemi, které by rozdávaly dary, jídlo, zásoby a dokonce i předplacené kreditní karty. Potom by pomocí technologie blockchainu sledovali tyto položky, aby se ujistili, že nedošlo k žádnému podvodu, a aby se ujistili, že se všemi různými uprchlickými tábory bude vše probíhat hladce..

Bylo to poprvé, co jsem skutečně viděl sílu blockchainové technologie nad rámec své spekulativní investice do bitcoinů v roce 2013. Tehdy jsem začal kopat trochu víc. Začal jsem dělat další investice do zajímavých blockchainových projektů. A v roce 2016 jsem se začal dívat na Ethereum.

Mainframe jsme založili asi před pěti lety a naším původním nápadem bylo vytvořit lepší protokoly decentralizovaného zasílání zpráv. Ale v té době jsme o blockchainu vůbec neuvažovali.

Právě jsme přemýšleli o e-mailu – IMAP, SMTP atd. Technicky je e-mail decentralizovaný, ale postrádá snad největší inovaci blockchainové technologie, kterou je stimulační vrstva.

Architektura sálového počítače

Architektura sálového počítače

Když jsme před pěti lety založili Mainframe, opravdu jsme přemýšleli o tom, jak vylepšit e-mail s některými z těchto decentralizovaných protokolů. Poté, když jsem se dozvěděl více o technologii blockchain, a snažili jsme se vytvořit silně decentralizovanou síť, začali jsme experimentovat s použitím technologie blokování jako způsobu, jak motivovat lidi v naší síti k hostování jejich vlastních serverů Mainframe a podpoře sítě způsobem, který to učinil decentralizovanějším.

V zásadě se děje, a to se děje také u e-mailů, je to, že jsme začali důvěřovat společnostem Google, Microsoft, Apple a několika dalším, kteří budou hostovat veškerý náš e-mail. To se dělo s Mainframe.

Když jsme vybudovali tuto síť pro zasílání zpráv, mnoho zákazníků a lidí, se kterými jsme pracovali, většinou firmy, se zeptalo: „Proč to tedy hoši nehostíte, protože jste odborníci?“

Nakonec jsme tedy hostovali všechny zprávy pro tyto podniky. I když byly protokoly decentralizované a federované, nakonec to bylo v praxi jen centralizovaná služba, protože si s tím nechtěly dělat starosti.

Jedním z našich nápadů na začátku bylo pokusit se vybudovat nezastavitelnou síť pro zasílání zpráv. Nechtěli jsme, aby to řídila jakákoli centralizovaná instituce, dokonce ani my sami. Chtěli jsme vybudovat síť, která byla zcela zdarma, otevřená a dostupná.

Nelze jej prozkoumat, nelze jej cenzurovat atd. To byl jeden z důvodů, proč jsme se v roce 2017 rozhodli více usilovat o blockchainovou technologii.

Přivedli jsme Carla Youngblooda, našeho CTO, protože měl s blockchainem mnohem více zkušeností. Těžil bitcoiny v roce 2010. Byl součástí rané komunity Ethereum. Investoval do předprodeje Ethereum. Prostě měl z technologického hlediska mnohem více zkušeností.

Přivedli jsme ho a opravdu jsme začali pracovat na plné síle, konkrétně jsme využívali technologii blockchain pro motivaci. Ani dnes nebudujeme nový blockchain. Jedná se o síť typu peer-to-peer pro komunikaci a využíváme blockchain k odměňování a motivování uzlů v síti Mainframe k předávání zpráv, doručování zpráv a ukládání zpráv, pokud příjemce není online.

Mainframe Onyx rozhraní

Rozhraní platformy pro zasílání zpráv na sálovém počítači Onyx

Vaše načasování už teď nemůže být dokonalejší. Vidíte problémy, jako je Rusko, které se snaží získat informace z Telegramu. Způsob, jakým budujete odolnost vůči cenzuře, by pomohl předcházet takovým problémům, správně?

Jo, přesně tak. Načasování je divoké. Rusko se snaží dostat do telegramu. Čínu neustále sledujete, cenzurujete a sledujete informace o WeChatu a mnoha dalších aplikacích. Není to tak dávno, co Brazílie zablokovala používání WhatsApp.

Signal je aplikace pro šifrované zasílání zpráv využívající tuto metodu zvanou fronting domén. Byl to v podstatě způsob, jakým obcházeli cenzuru v zemích, jako je Egypt, Írán, Spojené arabské emiráty a Amazon, v zásadě řekl Signalu: „Už nemůžete dělat tuto doménu v čele.“ Nyní je tedy signál v těchto zemích zcela blokován.

Pak jste před několika měsíci dostali skandál na Facebooku ohledně vlastnictví dat a ochrany osobních údajů.

To je právě teď velmi důležité. Většina našich případů použití, na které jsme se zaměřili, se týká podnikového zabezpečení a ochrany osobních údajů. Dokonce spolupracujeme s některými vládami. Je však skvělé vidět, že právě běžní spotřebitelé se začínají probouzet k tomu, že pokud za produkt neplatí, jsou ním. Začínají se v tomto smyslu více zajímat o soukromí a svobodu.

Jak přesně Mainframe funguje? Jak zaručujete odolnost proti cenzuře a soukromí dat a zpráv?

Budujeme infrastrukturu.

Vytvořili jsme také aplikaci s názvem Onyx, aplikace pro zasílání zpráv, kterou mohou lidé používat ke komunikaci. Mainframe je ale infrastruktura. Je to decentralizovaná komunikační síť – síť uzlů.

Máte lidi po celém světě, kteří používají uzly Mainframe, a v podstatě tyto uzly přenášejí zprávy po síti. Proto je token sálového počítače zásadní.

Platí se za předávání zpráv, za směrování zpráv po síti, za doručování zpráv, ukládání zpráv. A vše je plně šifrováno. To je v tomto bodě sázka pro sítě pro zasílání zpráv.

Tuto funkci také nazýváme tmavé směrování což vytváří další vrstvu soukromí pro lidi, kteří to chtějí. V závislosti na zprávě je to volitelné. Pokud máte konverzaci, která je velmi soukromá, můžete zapnout tmavé směrování.

Směrování tmavého sálového počítače

Infrastruktura pro směrování na sálových počítačích

Funguje to takto: Představte si, že posíláte kus pošty, pouze poštovní zásilku. Když posíláte poštu, musíte obvykle uvést číslo dveří, adresu, město, PSČ, všechny informace.

Při tmavém směrování, když někomu posíláte zprávu, můžete jednoduše dát město. Možná říkáte: „Chci to poslat do Chicaga.“ Nebudete uvádět číslo dveří, nebudete uvádět číslo ulice. Chcete poslat tento kus pošty do Chicaga.

Bude to tedy nejrychlejší cesta do Chicaga. Ale jakmile bude v Chicagu, bude vysílán na každou adresu ve městě. Je zřejmé, že v našem světě je to každý jednotlivý uzel v této oblasti. Jediný, kdo má soukromé klíče, však bude ten, který dešifruje a přečte zprávu.

V zásadě to vytváří zcela novou úroveň ochrany soukromí, protože kdokoli, kdo sleduje tuto poštu, nebude vědět, s kým ve skutečnosti mluvíte.

Je to jako situace Edwarda Snowdena. I když vláda nemohla nutně číst zprávy, mohla stále nasbírat spoustu metadat ze sledování provozu a pozorování, s kterými uzly hovoří.

Tmavé směrování umožňuje tuto přidanou vrstvu ochrany soukromí, kde je každá odeslaná zpráva vysílána do všech uzlů v síti. Je to jako posílat spoustu návnad, kde nevíte, pro koho je to vlastně určeno. Hodnota toho je, že to nemůžete narušit. Na žádném konkrétním uzlu nemůžete provést útok odmítnutí služby, což jim zabrání v komunikaci, protože nevíte, který uzel je ten, který mluví.

Temné směrování, řekl bych, je funkcí absolutního zabijáka, pokud jde o poskytování většího pocitu soukromí v této síti.

Existují čtyři klíčové pilíře naší sítě a já jsem již pokryl dva – šifrování a směrování po tmě. Decentralizace je třetí a motivace je čtvrtá.

Jak jsem řekl dříve, e-mail je technicky decentralizovaný, ale chybí mu motivační část, což znamená, že nejde o příliš silnou decentralizovanou síť. Mnoho z těchto sítí pro zasílání zpráv je decentralizovaných, ale nemají žádnou pobídku. Opět IMAP, SMTP, XMPP. Existuje tato věc zvaná Matrix, decentralizovaný protokol, ale také nemá motivační část.

Když spojíte decentralizaci s pobídkou, vytvoříte opravdu silnou síť, která znemožňuje zastavení. Když navíc přidáte tmavé směrování, znemožní to zastavení. Nemůžete to cenzurovat, nemůžete to sledovat, nic nedostanete.

Každý, kdo sleduje tuto síť, nebude ani vědět, kde začít, pokud se pokouší zastavit komunikaci. Mainframe je zcela nezastavitelný. Je odolný vůči cenzuře, odolný vůči dohledu a doufejme, že to trochu vysvětluje tuto síť.

Mluvili jsme hlavně o peer-to-peer zprávách, ale vyrostli jste i nad tím. Mohl byste to vysvětlit víc??

To je jedna z věcí, ve které si myslím, že můžeme být lepší, pokud jde o náš marketing a komunikaci. Mluvíme o komunikaci, mluvíme o zprávách, protože to je skvělý případ použití a je to případ použití, který je často cenzurován nebo sledován.

Ale ve skutečnosti vše, co tato síť dělá, je předávání datových paketů. Může to být hlas? Určitě to může být hlas. Může to být video? Určitě to může být video. Může to být nový typ aplikace, jako je Reddit nebo Medium nebo decentralizovaný Twitter? Rozhodně! Jedná se o typy decentralizovaných aplikací, které lze postavit na síti Mainframe.

Neomezuje se pouze na zasílání zpráv. Zmínil jsem Reddit nebo Twitter nebo médium, protože to jsou typy aplikací, které mohou být někdy cenzurovány nebo sledovány. Myslím, že by to byly skvělé případy použití v síti Mainframe a jsou to skvělé příklady aplikací, které mohou být vytvořeny a které nejsou zasílání zpráv.

Mainframe pobídky

Pobídky pro uzly sálového počítače

U těchto jiných typů sociálních médií nebo jiných typů aplikací pro zasílání zpráv je to něco, co plánujete provádět interně, nebo plánujete jen vybudovat vrstvu protokolu a nechat na ní stavět další lidi?

Budujeme platformu a chceme, aby se míč rozletěl. Chceme platformu nastartovat. Otázka zní: „Měli bychom vytvořit další aplikaci, která neposílá zprávy, aby předvedla, co je možné, nebo bychom měli investovat a inkubovat další projekty?“

Někteří podnikatelé se k nám blíží a říkají: „Hele, rád bych stavěl na platformě.“ Uvažujeme o investování do nich. Právě teď vedeme tyto diskuse.

Nakonec se chceme zaměřit na platformu. Chceme se soustředit na infrastrukturu, ale uvědomujeme si, že aby lidé mohli stavět na platformě, musí vidět, co je možné. Potřebují vidět několik příkladů, aby dostali nápady. Snažíme se tu strategii promyslet, ale vizí je nakonec soustředit se pouze na platformu a infrastrukturu.

Kdokoli může být uživatelem? Například po spuštění, kdybych se chtěl připojit k síti, potřeboval bych jen adresu. A pak, kdybych chtěl někomu poslat zprávu, poslal bych ji jen na jeho adresu?

Přesně. Chcete-li být uživatelem, musíte použít aplikaci a jedinou aplikací, která právě existuje v síti, je Onyx.

Hlavními lidmi, na které cílíme, jsou vývojáři. Vývojáři, kteří mohou v naší síti vytvářet další zajímavé aplikace. Pokud dnes chcete naši síť okamžitě používat, jedinou aplikací, které čelí koncový uživatel, je Onyx.

S platformami odolnými vůči cenzuře se často setkává v jejich použití škodlivými stranami (organizovaný zločin, teroristické organizace atd.). Děláte něco, abyste to potlačili? Je těžké nakreslit čáru.

Nezaregistroval jsem se, aby to byla síť go-to pro teroristy. To rozhodně nechci, a to je absolutně poslední věc, kterou chceme.

Právě teď hodně našeho zaměření, energie a zdrojů směřuje k podnikům, vládám a institucím, které potřebují tuto přidanou vrstvu soukromí a bezpečnosti. Snažíme se s nimi úzce spolupracovat.

Mnoho z toho je založeno na naší komunikaci, naší energii, našem zaměření, našem vyprávění, případech použití, které se stávají, a vývojářích, se kterými pracujeme. Doufejme, že se to utopí a sníží se riziko, že se to některý z těchto škodlivějších herců zmocní a použije to na špatné věci.

Ošklivá realita je, že se jedná o open source technologii. Jelikož jde o technologii s otevřeným zdrojovým kódem, někteří lidé ji mohou použít pro věci, které nejsou tak dobré. Bude těžké to zastavit, ale uděláme vše pro to, abychom tuto technologii udrželi v rukou lidí, kteří dělají dobré věci.

Lidé, kteří chtějí chránit svá data, společnosti, které chtějí chránit svá obchodní tajemství před podnikovou špionáží, a vlády, které chtějí chránit své důvěrné informace.

Upřímně řečeno, nemám na to skvělou odpověď. Je to těžké. Nemohu říci, že můžeme úplně zabránit špatným lidem v tom, aby to používali, ale mohu říci, že veškerá naše energie a zaměření směřuje k tomu, abychom pomohli dobrým lidem, aby ji používali z dobrých důvodů.

Nakonec by klady měly převážit nad zápory?

V to doufáme a tomu věříme. Jako internet.

Svým způsobem vytváříme nový internet – vrstvu nad existujícím internetem, která vytváří větší soukromí a větší bezpečnost. Je zřejmé, že internet, jak ho známe dnes, obsahuje spoustu ošklivých a ošklivých věcí, ale otevřel zcela nový svět možností. Myslím, že obecně by lidé souhlasili, že internet je dobrá věc. Je to skvělá věc. Doufejme tedy, že si to budou myslet také o Mainframe.

Poznámka redakce: Tím se uzavírá první část rozhovoru. Podívejte se na druhou část a přečtěte si o jedinečných strategiích distribuce tokenů Mainframe (fyzické airdrops, charitativní návraty atd.), Lekcích, které si Mick vzal z předchozích neúspěchů, a proč věří, že svoboda a soukromí jsou důležité v každé kultuře.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me