Segregated Witness (SegWit) byl pravděpodobně nejspornějším upgradem kryptoměny v roce 2017. Je ironií, že samotný SegWit ve skutečnosti není tak působivý. Nabízí mírné zvýšení kapacity propustnosti zvýšením hmotnosti bloku. To je o tom z hlediska jeho přímého dopadu.

Navrhovatelé byli odhodláni integrovat SegWit kvůli dalším upgradům, které umožňuje. Z nich nejspíš víte o Lightning Network a atomových swapech. Existuje však několik dalších vylepšení, která, pokud budou integrována, budou výrazně zlepšit soukromí jakékoli mince se SegWitem.

Tým Bitcoin Core vyvíjí tyto upgrady. Právě teď naznačují, že se sejdou jako měkká vidlička. Tyto upgrady budou kombinací stromů Merkelized Abstract Syntax Trees (MAST), Schnorr Signatures, Adapter Signatures, Scriptless Script, Taproot a Graftroot. Rozbalíme všechny tyto návrhy a uvidíme, jaké dopady na soukromí mají pro mince s povoleným SegWit.

Proč SegWit potřebuje soukromí

V současné době nemá žádná mince se SegWitem, jako jsou bitcoiny, litecoiny nebo digibyte, žádné řádné soukromí ani zastupitelnost. Andreas Antonopoulos správně uvádí, že „měna bez soukromí je chyba.„Pro přímé aplikace je nejen nutné chránit soukromí, aby byli uživatelé v anonymitě, ale je také zásadní pro řádné zastupování peněz. Pokud někdo dokáže vysledovat vaše mince přes blockchain, může vás snadno vyřadit na černou listinu. Ztratíte tak schopnost skutečně utrácet své peníze.

Největším problémem jakéhokoli vylepšení ochrany osobních údajů je zajistit, aby nezpůsobilo zásadní zvýšení poptávky po datech. Mince zaměřené na ochranu soukromí, jako jsou Monero a Zcash, tyto problémy skutečně zažily. A vyřešení jim trvalo dlouho. Všechny následující upgrady měly tuto výzvu na paměti.

SegWit

STOŽÁR

Merkelized Abstract Syntax Trees (MAST) je způsob, jak zajistit, aby byly inteligentní smlouvy, konkrétně transakce s více podpisy (multisig), mnohem použitelnější. Až dosud vývojáři blokovali chytré kontrakty na bitcoiny kvůli velkému prostoru, který zabrali. Zlepšení jejich efektivity bude znamenat, že je vývojáři mohou začít správně používat. MAST to umožňuje novým způsobem zpracování skriptů, umožňující efektivnější provádění inteligentních smluvních podmínek.

MAST také zvyšuje soukromí těchto inteligentních smluv, protože jen omezené množství informace jsou odhaleny, jmenovitě splněné chytré smlouvy. Protože je výběrovější, ve kterých informacích má zveřejňovat, umožňuje také zlepšení ochrany osobních údajů

Tato zmatek také pomůže, aby platby Lightning Network vypadaly stejně jako blockchainové transakce. Jak ale uvidíme, další upgrady tyto schopnosti správně upevní. MAST závisí na SegWit a tým Bitcoin Core by jej měl brzy integrovat do návrhu na vylepšení bitcoinů (BIP).

Schnorr podpisy

Podpisy Schnorr jsou jednoduše alternativou k aktuálnímu podpisovému schématu ECDSA používanému mincemi SegWit. Klíčový aspekt této aktualizace umožňuje více uživatelům vytvořit podpis, u kterého lze prokázat, že se rovná součtu odpovídajících veřejné klíče. Na rozdíl od současného modelu tedy ne každý uživatel v multisig uspořádání musí vystavit svůj vlastní veřejný klíč. Tento mechanismus uvolňuje místo a zvyšuje propustnost. Důležité pro nás je však také položení základů pro další vylepšení ochrany osobních údajů, jako je Taproot.

Právě teď je snadné odlišit multisig od běžných transakcí. Multisig ujednání jsou jedním z nejzajímavějších využití chytrých kontraktů současných mincí SegWit. Pokud vývojáři nemohou zajistit jejich soukromí, je malá šance, že získají trakci. Stejně jako MAST může být Schnorr Signatures hned za rohem.

Podpisy adaptéru

Podpisy adaptéru jsou sekundární aplikací společnosti Schnorr, která poskytuje větší zmatek. Podle Pieter Wuille, někdo v čele vývoje Schnorrových podpisů pro bitcoiny, umožňují podpisy adaptérů atomové swapy vypadat jako každá jiná normální blockchainová transakce.

Příklad: Atomový swap vám umožňuje platit v litecoinech, zatímco obchodník přijímá bitcoiny. Každá atomová mince s povolením SegWit se může účastnit atomového swapu. Díky podpisům adaptéru vypadá celý tento proces stejně jako běžná transakce.

Bezskriptové skripty

Bezskriptové skripty jsou vyvíjeny od roku 2017 a jsou poháněny Andrew Poelstra. Umožňují skrýt inteligentní smlouvy a odhalují pouze veřejné klíče a digitální podpisy. Díky nim jsou všechny chytré smlouvy soukromější. A s nimi by se atomové swapy mohly stát téměř anonymními.

V současné době musí všechny uzly plně ověřit skriptovací jazyk používaný v bitcoinových inteligentních kontraktech. To podkopává jakékoli soukromí na řešeních druhé vrstvy, jako je Lightning Network. Skripty bez skriptů to napraví odstraněním nutnosti zveřejňovat všechny podrobnosti platebního kanálu. Tato aktualizace spoléhá na Schnorra a je možné, že bude integrována do stejného BIP.

Taproot & Graftroot

Gregory Maxwell nedávno vyvinul a navrhl Taproot. Jedná se o hlavní upgrade ochrany osobních údajů nad rámec MAST. Bez Taproot multisig transakce pod MAST stále vypadají odlišně od běžných transakcí, a proto je lze snadno zacílit. Taproot zkrátka zakrývá tento rozdíl, takže oba vypadají nerozeznatelně na blockchainu. Stejně jako skripty bez skriptů závisí Taproot na Schnorrovi a pravděpodobně dorazí ve stejnou dobu.

Graftoot je další návrh Gregory Maxwella, který staví na Taproot. Jeho cílem je dále zlepšit efektivitu a soukromí Taproot tím, že umožní delegování podpisu v a multisig transakce.

Spolu s skripty bez skriptů zabraňují Taproot a Graftoot schopnosti rozlišovat transakce mezi první a druhou transakcí. Dělá to tak, že platební kanály Lightning a blockchainové transakce vypadají stejně.

Závěr

Díky těmto upgradům budou všechny transakce a inteligentní provádění kontraktů na mincích s povoleným SegWit vypadat identicky. Ať už se jedná o multisig, platby Lightning nebo atomové swapy, cílem je, aby všechny vypadaly nerozeznatelně.

To, co zatím nikdo z nich bohužel neudělá, činí anonymní částky transakcí a jednotlivé adresy. Důvěrné transakce a neprůstřelné střely jsou schopny tuto sadu problémů vyřešit. Zdá se, že právě teď se tým litecoinů ujímá vedení.

Tyto upgrady skutečně vyniknou, když uvidíme rozšířené používání atomových swapů a Lightning Network. Je jasné, že tým Bitcoin Core a Blockstream uvažují dopředu se svými návrhy na ochranu soukromí. Každá aktualizace sama o sobě je specifická ve svém případu použití. Jako balíček však budou mít zásadní dopad na ochranu soukromí u jakékoli mince se SegWit, která si je přeje integrovat. Doufejme, že většinu z nich uvidíme integrovaných během příštích 12 měsíců.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me