Těžba bitcoinů a podvody jsou nešťastná realita, které jako průmyslové odvětví musíme čelit. Od věcí, jako je Bitconnect, přes Butterfly Labs až po Onecoin, koluje spousta podvodů a podvodů.

Tato schémata nechávají lidi vysoko a v suchu se ztracenými penězi a bez poskytnutí jakéhokoli produktu nebo služby. Hrají na chamtivost lidí a iracionální očekávání zisků, a to navzdory přehnaným příslibům zisků.

Nakonec tato schémata zasévají nedůvěru mezi uživateli a přitahují hněv regulačních orgánů v rodícím se průmyslu, kde už každý chodí po vaječných skořápkách.

Než se ponoříme do pojďme rozdělit kategorie, do kterých spadají tyto podvody s těžbou bitcoinů:

  • Vaporware – Hardware, který se „prodává“, ale ve skutečnosti je to jen nápad, nikoli skutečný výtvor, nebo pokud je vytvořen, v hardwaru zbývá jen malá nebo žádná hodnota (např. Butterfly Labs)
  • Cloudová těžba – Díky nabídce akcií a dalších konstrukcí je snadné prodat lidem digitální jednotky v podstatě nic. Nabídkou konzistentních výnosů to vytváří falešný pocit bezpečí, který obvykle končí u výstupních podvodů (např. BitClub)
  • Robo Trading, Tumblers a HYIPs – Tento model je obvykle fraška a tvrdí, že v zákulisí „obchoduje“ tým nebo algoritmus. Z této aktivity vám dávají konkrétní% denní zisk (např. Bitconnect)

Vaporware

Ačkoli mnozí považují společnosti jako Bitmain za zlé korporace, mnoho lidí si neuvědomuje, jak útržkovitá byla těžební scéna v počátcích, zejména v letech 2010–2014.

Byly to klidnější časy s menší (téměř žádnou) mánií jako dnes u ICO. Média byla bezradná a místo toho jste měli pravděpodobně to, co bylo podobné počátkům webu. To znamená většinou hardcore techniky a nadšence, ale našli se i mazaní podvodníci a potulní bandy krypto-hackerů, kteří se snažili ukrást lidskou minci.

Vzhledem k tomu, že mnoho ochranných opatření nebylo k dispozici, mělo atmosféru podobnou „darknetu“, kdy jste si nebyli jisti, kdo nebo co je bezpečné. Například, mnoho altcoinů bylo v roce 2014 většinou podvody, zejména anonymní kryptoměny.

Těžařská a „investiční“ scéna s BTC již od počátku měla jemnou, ale neustálou hrozbu podvodů. Je smutné, že vůdci takových iniciativ získali ve svých metodách pouze inteligentnější a chytřejší metody.

Hardware, který neexistuje aka vaporware, je v poslední době méně běžný, protože nyní existuje mnohem více legitimních možností pro získávání těžařského hardwaru, jako je Bitmain nebo Halong Mining.

Jeden z prvních a do očí bijících podvodů s vaporwarem byl v Butterfly Labs. Společnost Butterfly Labs převzala prostředky zákazníků, postavila stroje, těžila je a poskytovala je zákazníkům, když ziskovost těžby byla v podstatě bezcenná.

V roce 2016 to způsobil, že regulační kladivo sestoupilo ve formě soudního sporu:

Logo FTC

Těžký podvod s těžbou bitcoinů

Dokument FTC

“Společnost Butterfly Labs a dva z jejích provozovatelů se dohodli na úhradě poplatků Federální obchodní komisi, že oklamali tisíce spotřebitelů o dostupnosti, ziskovosti a novosti strojů určených k těžbě virtuální měny známé jako Bitcoin a že nespravedlivě udržovali vzestup spotřebitelů.” – platby předem i přes nedodání strojů, jak jsem slíbil.

Podle podmínek osad, Společnost Butterfly Labs a její spolumajitel a viceprezident pro vývoj produktů Sonny Vleisides, a jeho generální ředitel Darla Drake, bude zakázáno uvádět v omyl spotřebitelům, zda lze produkt nebo službu použít ke generování bitcoinů nebo jiné virtuální měny, k jakému datu spotřebitel produkt nebo službu obdrží a zda je produkt nový nebo použitý. Součástí vypořádání jsou i peněžní rozsudky, které jsou částečně pozastaveny z důvodu platební neschopnosti žalovaných.

“Ani v rychle se rozvíjejícím světě virtuálních měn, jako je bitcoin, nemohou společnosti klamat lidi o svých produktech,” uvedla Jessica Rich, ředitelka úřadu FTC pro ochranu spotřebitele. “Tyto dohody zabrání obžalovaným ve klamání spotřebitelů.”

Obrázek tvůrců Butterfly Labs

Nasser Ghoseiri (vlevo) a Sonny Vleisides (vpravo) jsou spoluzakladateli Butterfly Labs

Poté, co dostal pokutu a musel zavřít společnost, skončily Butterfly Labs. Jaký prostředek pro zákazníky? Bohužel ne moc.

Od té doby má trh vyšší inteligenci a povědomí o spravedlivých nabídkách, zejména s příchodem legitimních dodavatelů ASIC.

Cloudová těžba

Zatímco těžba kryptoměny sama o sobě není absolutně podvod, některé konstrukce a služby poskytované zprostředkovateli absolutně ano. Cloudová těžba je místo, kde jste slíbili digitální akcie v těžební operaci a poskytli „výnosy“ pro vaši investici. Přestože v tomto prostoru existují legitimní hráči, existují i ​​podvodníci.

Protože neexistuje téměř žádný způsob, jak dokázat, že získáváte skutečné místo v datovém centru, je cloudová těžba vážným hlavolamem. Jistě, můžete ověřit, že dostáváte výplaty do peněženky, ale pokud jde o skutečný back-end těžby, důkaz je přinejlepším pochybný.

Logo bitového klubu

Příklad schématu cloudové těžby slibující návratnost vaší investice

Jak funguje cloudová těžba

Předpoklad cloudové těžby je jednoduchý, zakoupíte dané množství hash síly, často nazývané „akcie“, které vám umožní přístup k části těžebního datového centra (podobně jako pronájem místnosti).

Obvykle se vám zobrazí nabídka několika možností kryptoměny a algoritmů spojených s těžbou. Například bitcoin (SHA-256), Monero (CryptoNight) nebo Zcash (Equihash).

Na oplátku za váš zakoupený hash konkrétní kryptoměny vám pak bude poskytnuto X množství kryptoměny, které bude odesláno přímo do vaší peněženky. Můžete použít kalkulačku ziskovosti založenou na aktuální tržní ceně, obtížnosti a hašovací rychlosti sítě, abyste zjistili, jaká by byla výplata.

Výplaty se mohou pohybovat v závislosti na vašich přizpůsobeních a mohou být hodinové (pokud je dosaženo dostatečně vysoké hranice), denní nebo týdenní.

Jedná se o jeden z nejjednodušších podvodů, protože celá vaše konstrukce nákupu digitálních akcií od společnosti „někde tam“ je docela pochybný základ pro investici.

Rozhodně jsme však viděli několik do očí bijících podvodů smíchaných se zdánlivě legitimními operacemi, které poskytují spravedlivou tržní hodnotu produktů a služeb. To může u některých investorů, kteří se snaží filtrovat hluk, těžko odhalit podvody s cloudovou těžbou bitcoinů.

Robo obchodování a HYIP schémata

Jedná se o jeden z nejchytřejších bitcoinových podvodů ze všech. Důvodem je to, že tyto operace využívají falešné, ale dobře fungující webové stránky, aby přiměly uživatele s dobře vypadajícím uživatelským rozhraním, rychlými denními výplatami a výběry.

Zdálo se, že rok 2017 zaznamenal velký nárůst investičních programů s vysokými výnosy (HYIPs), jako jsou Bitpetite, Davor a nechvalně známý Bitconnect.

Řídicí panel BitPetite

Bitpetite, prohlašoval, že je pohárek, který vám poskytne návratnost vašeho vypůjčeného kryptoměny

Způsob, jakým pracovali, je, že byste si založili účet, který by měl adresu peněženky (podobnou burzám), kam byste posílali své mince. Kryptoměny jako BTC, LTC, ETH a dokonce i XMR byly běžně přijímány a označovaly tento zůstatek, jakmile byl odeslán.

Platforma prostřednictvím řídicího panelu by pak zobrazila vaši investici i to, kolik jste z této investice vydělali. Pokud by tedy platforma slíbila 5% návratnost za den, vaše investice ve výši 100 $ by na vašem účtu vykázala výdělky v hodnotě 5 $.

Předpoklad toho, jak byly tyto výnosy získány, zahrnuje celou řadu příběhů, jako je těžba bitcoinů a obchodní algoritmy, které fungují, aby dokonce spadly služby. Většinou to ale jsou příběhy, díky nimž budou nevědomí uživatelé šťastně provozovat tento automat.

Na těchto nastaveních je dobré, že ty fungují extrémně hladce a hladce, což vytváří falešný pocit důvěry mezi uživateli, kteří předpokládají „dobře, protože se vyplácí, musí to být legitimní“. Čím déle tato šaráda pokračuje, tím déle se uživatelé cítí v této vratké investici jistější.

Bitconnect Co je to infografika

Bitconnect byl trochu složitější, ale velmi podobný nastavení Bitpetite

Bitconnect funguje tak, že vám umožní vklad v BTC, který by pak byl vyměněn za BCC (Bitconnect coin), který by pak byl použit k investování do robotického obchodního robota a algoritmu. Tento „algoritmus“ by pro vás údajně obchodoval a vydělal by na vaší investici přibližně 1% denně.

Existovala funkce, kde jste mohli reinvestovat své zisky, které by zvýšily hlavní investici v práci a zvýšily vaše výplaty na základě vaší zvýšené investované částky.

To vedlo k velkému rozmachu „milionářů“ na Youtube Trevon James, jeden z nejznámějších serverů Bitconnect. Nakonec Trevon James a řada dalších promotérů Bitconnect byli kontaktováni FBI a SEC pro slyšení.

To by mohlo být pro potenciální propagaci toho, co se ukázalo jako Ponziho podvod a zdá se být součástí širšího vyšetřování.

Co je na Bitconnectu opravdu smutné, je falešný pocit důvěry, který vytvořil, který přiměl lidi dělat opravdu bláznivé věci, jako je ztrácejí své celoživotní úspory.

Závěrečné myšlenky

Ačkoli fyzické podvody s těžbou bitcoinů byly většinou eliminovány, místo nich se objevily nové inteligentnější podvody.

Vaporware duplikuje uživatele s neexistujícím nebo bezcenným hardwarem (např. Butterfly Labs)

Cloudová těžba bitcoinů nabízí akcie a kontrakty digitálního těžby datových center slibující konzistentní výnosy.

Robo obchodování a HYIP tvrdí, že používá algoritmy zákulisí „obchodování“. Z této aktivity vám dávají konkrétní% denní zisk (např. Bitconnect)

Dobrou zprávou je, že mnoho z těchto schémat lze snadno identifikovat.

Červené vlajky zahrnují: zaručené sliby zisků a výnosů, konkrétní%, doporučení nebo MLM motivační motivy za modelem a web, který napodobuje vzhled, chování a funkčnost jiných ověřených podvodů nabízejících podobné zisky.

Je to stále divoký, divoký krypto západ, takže buďte opatrní.

Obrázek přes: Detail obrazu Charlese M. Russella „Big Nose George and the Road Agents“. JONATHAN BLAIR / CORBIS / GETTY IMAGES

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me