Věnujte dostatek času krypto komunitě a budete svědky debat o Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS). Fanoušci PoW budou tvrdit, že jde o transakční systém, který měl Satoshi Nakamoto na mysli pro kryptoměny. Ti, kteří podporují PoS, na druhé straně budou tvrdit, že těžba je zastaralá, neefektivní a nejistá ve srovnání s vytyčováním.

Možná by vás zajímalo, jaký je v tom rozdíl, že jeden je vlastně lepší než druhý a proč je lepší? Stejně jako většina věcí zde v Coin Central, nejsme tu proto, abychom vám poskytovali naše nevyžádané názory, ale jsme zde, abychom vám poskytli nějaké objektivní informace, které vám mohou pomoci určit sami, který důkaz se nejlépe osvědčil.

Důkaz práce

Když Satoshi Nakamoto vytvořil bitcoin v roce 2009, představil si měnu, která by se spoléhala na důvěryhodný a distribuovaný konsensuální systém. To by umožnilo decentralizaci bitcoinů z technologického i finančního hlediska. Například když obchodujete s penězi prostřednictvím důvěryhodného systému, třetí strana (myslí si banky, kreditní / debetní karty, PayPal) zpracovává tyto transakce z hlediska debetu a kreditu. Pokud Mark pošle Sally 100 dolarů, instituce strhne z účtu Marka 100 dolarů a připsá Sally 100 $. Se všemi penězi zachází třetí strana a v rámci ní, takže žádný z transakčních fondů nepatří ani Markovi, ani Sally, dokud nebudou staženy ze systému.

Bitcoin se liší od tradičních finančních center tím, že je nedůvěryhodný. To neznamená, že nemůžete svým penězům důvěřovat bitcoinům a blockchainu. Ve skutečnosti je to naopak. Důvěryhodná povaha bitcoinů umožňuje výměnu peer-to-peer bez nutnosti použití prostředníka třetí strany.

Tradiční zprostředkovatelé jsou nahrazeni horníky a tito horníci pracují jménem držitelů bitcoinů, aby viděli, že transakce je úspěšně zpracována. Aby bylo zajištěno, že jsou tyto transakce schváleny, horníci se zavazují zpracovatelským výkonem svého počítače vyřešit šifrované algoritmy v každé transakci. To myslíme pod Proof of Work.

Podle systému Proof of Work horníci soutěží o ověření, zda jsou všechny transakce v kandidátském bloku (blok, který se právě staví) legitimní. K tomu musí vyřešit šifrované hádanky, které ověřují integritu transakovaných mincí. První horník, který vyřeší tyto hádanky, obdrží částku transakční měny, známou také jako bloková odměna. Jakmile je problém vyřešen, transakce vytvoří blok, který je uložen jako veřejná kniha v blockchainu, a horník oznámí řešení celé síti.

Jak vidíte, PoW je diktován konkurencí a výpočetním výstupem. Představte si mezinárodní matematickou soutěž, ve které bude konkurentům (horníkům) dán dříve nevyřešený důkaz (blok). Kdokoli tento důkaz vyřeší jako první, obdrží cenu (blokovou odměnu) a vyřešený důkaz je poté zveřejněn na internetu, aby jej všichni viděli (blok se zřizuje v blockchainu).

Důkaz o podílu

Proof of Stake se zcela liší od Proof of Work. Místo vytváření bloků prostřednictvím pracovního výstupu je tvůrce bloku určen podle jejich podílu nebo podílu v měně.

V rámci tohoto systému jsou padělatelé (ekvivalent PoS horníka) vybráni k vytváření bloků na základě jejich podílu v měně a věku tohoto podílu v síti blockchainu. Řekněme například, že máte 500 000 QTUM. Nejprve mi dovolte hypoteticky vám poblahopřát k vašim hromadám tuku. Vrátíme-li se k příkladu, v systému Proof of Stake byste pravděpodobně vytvořili kandidátský blok než někdo se 100 000 QTUM. Chcete-li jít ještě dále, pokud jste již rok drželi 500 000 QTUM na stejné adrese, pravděpodobně byste vygenerovali další blok než někdo, kdo má také 500 000 QTUM, ale kdo je drží na síťové adrese pro půl roku.

Pro další analogii si představte, zda se vaše šance na výhru v loterii zvýšila na základě a) toho, kolik peněz jste do ní vložili ab) toho, jak dlouho jste kupovali tikety. Nyní nevyděláte miliony dolarů vsazením své oblíbené měny PoS, ale kromě svých investičních zisků můžete dosáhnout pěkného pasivního příjmu.

Je důležité si uvědomit, že pro výběr sázky musí být držen na adrese v síti mince. Pokud jste tedy drželi QTUM jako ve výše uvedeném příkladu, budete jej muset uložit do hlavní peněženky QTUM. V systému PoS také nejsou žádné blokové odměny. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné pobídky zaměřené na práci, které by překonaly ostatní těžaře, jsou padělatelům uděleny pouze transakční poplatky.

Existuje také výrazný rozdíl mezi delegovaným důkazem o podílu a běžným důkazem o podílu, ale to platí pro jiný článek v jiném termínu.

PoW Coins:

–Bitcoin

–Ethereum

–Litecoin

–Monero

PoW / PoS hybridy:

-Pomlčka

-Zdarma

–Sdílejte

–Pivx

Mince PoS:

–Cardano

-OmiseGo

–QTUM

-Zanícení

Klíčové rozdíly a možnosti

Zastánci PoW vám řeknou, že umožňuje krypto efektivněji fungovat jako měna. Tvrdí, že model PoS motivuje uživatele, aby vkládali své mince na delší dobu, čímž se stávají neaktivními.

Fanoušci PoS však budou bránit celkovou nadřazenost svého systému. Pro začátečníky to řeší problém spotřeby energie, který vytvořil bitcoin. Vzhledem k tomu, že do sítě bitcoinů je přidáváno více transakcí a uživatelů, bude k zajištění růstu zapotřebí více výpočetního výkonu. Čím více výpočetního výkonu je do sítě přidáno, tím více se zvyšuje obtížnost hashrate. S většími obtížemi přichází zvýšení množství práce, kterou musí počítač vygenerovat, aby generoval bloky, a tento zvýšený výkon vede k vyšší spotřebě energie. Růst a těžba bitcoinů jsou exponenciálně spojeny se spotřebou energie a kritici to v modelu PoW považují za neřešitelný problém. To je důvod, proč samotná bitcoinová síť spotřebovává více energie než 159 zemí.

Proof of Stake se také brání proti 51% útokům na blockchain. Jak jsme viděli v nedávné bitcoinové hotovosti a bitcoinové občanské válce, nepřiměřená těžební síla může vést k de facto centralizaci sítě blockchainu. Aby bylo možné ovládat většinu blockchainu PoS, musel by validátor vlastnit 51% nebo více z celkové nabídky této kryptoměny. Aby mohl někdo například zaútočit na Cardanoův blockchain, musel by za to udělat Cardano v hodnotě 609 286 157 643 $. To nevidíme.

PoS i PoW mají své vzestupy a pády, a my budeme rádi, že uvidíme, jak trh reaguje na coiny, které využívají buď systém, nebo hybrid obou. Jedna poslední věc, kterou je třeba mít na paměti PoW, však je, že jakmile budou všechny mince měny razeny a šířeny, blokové odměny přestanou existovat. To může motivovat mince PoW k aktualizaci na model PoS, ale to ukáže jen čas.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me