Módní průmysl stále používá velmi stará obchodní paradigma. Štítky a štítky jsou zřídka standardizovány, dodavatelské řetězce jsou dlouhé a složité a vytváření práv duševního vlastnictví je velmi náročné.

Někteří lidé navrhli, že použití technologie blockchain by mohlo pomoci napravit mnoho stávajících problémů v tomto odvětví. Podíváme se na několik současných problémů a také na to, kde mohou být užitečné blockchainy, a nakonec se podíváme na různá omezení.

Kde může Blockchain pomoci

Mnoho lidí naivně vidělo blockchain jako všelék na stávající obchodní problémy. To je daleko od pravdy. Ve fragmentovaném odvětví, jako je móda, však existují některé velmi reálné aplikace.

Řízení dodavatelského řetězce

Blockchainy se již několik let diskutují o aplikaci v dodavatelských řetězcích. Projekty jako VeChain a Waltonchain již ukázaly případ použití. Jeho schopnost být efektivní v módě má velký smysl vzhledem ke složitým a nejednotným dodavatelským řetězcům, které v současné době v tomto odvětví dominují. Blockchain může pomoci snížit tuto složitost, zvýšit transparentnost a snížit množství odpadu.

Jednou z hlavních výzev dodavatelského řetězce v tomto odvětví je nedostatečná standardizace mezi značkami. Díky tomu je přesné sledování produktů velmi obtížné. Kromě toho existují také velké problémy s padělanými výrobky a potíže s odhadem dodacích lhůt.

dodavatelský řetězec

Blockchain by mohl skutečně pomoci zlepšit efektivitu a snížit náklady v celém dodavatelském řetězci

Jedním z přístupů je vytvoření transakce na blockchainu pokaždé, když se položka v dodavatelském řetězci přesune z jednoho bodu do druhého. To by pomohlo sledovat a auditovat produkt. Klíčové je, že jakmile do blockchainu zahrnete data, nelze je změnit. Tato neměnnost chrání před podvody mezi různými společnostmi v dodavatelském řetězci. Je to skvělý způsob, jak odstranit potřebu vzájemné důvěry těchto samostatných společností.

Samozřejmě to není tak jednoduché jako pouhé použití blockchainu. Musí existovat způsob, jak přesně zkontrolovat produkt v reálném životě. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vysokofrekvenční identifikace (RFID). Auditoři používají tuto technologii k fyzickému ověření produktu a poté blockchain uloží výsledek.

Snižování nákladů

Snížení nákladů je zřejmým a snadno implementovatelným případem použití technologie blockchain v módě. Vzhledem ke globální a složité povaze dodavatelských řetězců pro mnoho značek by snížení platebních nákladů mohlo průmyslovému odvětví každoročně ušetřit obrovské množství peněz. Protože mnoho surovin se vyrábí a zpracovává v rozvojových zemích v Africe, jihovýchodní Asii a Jižní Americe, platby mohou být obvykle velmi drahé.

Pokud by módní značky používaly k placení kryptoměny, mohly by výrazně snížit své náklady. Jelikož je platba nevratná, mělo by to pomoci snížit rušení plateb a podvody.


Kromě toho je možné spravovat všechny platby pomocí inteligentních smluv. Například když se dodávka nového produktu dostane do skladu maloobchodníka z továrny, mohl Oracle tuto událost sdělit chytré smlouvě. Inteligentní smlouva by pak automaticky provedla předem připravenou platbu kryptoměny vlastníkům továrny.

Inteligentní smlouvy by také mohly masivně snížit množství papírování požadovaných mezi stranami. To by zase snížilo zbytečné náklady a zvýšilo efektivitu. Výsledkem by byly vyšší zisky pro značky a dodavatele a možná nižší náklady pro spotřebitele, což by bylo výhodné pro obě strany.

Řízení zásob

Správa inventáře je pro značky zásadní. Sklad oblečení je obvykle největšími náklady a aktivem, které módní společnost má. Pro udržení ziskovosti je nezbytné zajistit, aby se zásoby rychle pohybovaly a aby vždy existoval dobrý objem bez přebytečných zásob. Komentátoři navrhli, že by s tím mohly pomoci blockchainy.

To je jedna z méně zřejmých výhod blockchainu v módě. Někteří lidé navrhli uložit počet jednotek zásob na blockchain na rozdíl od stávajících databází. Dále by bylo efektivnější ukládat hashe těchto dat do řetězce. Ať tak či onak, naděje je, že prodejci a dodavatelé mohou vzájemně komunikovat své úrovně zásob prostřednictvím blockchainu. I když by to mohlo zvýšit efektivitu a snížit náklady, kdyby dodavatelé a prodejci používali stejný blockchain, totéž lze říci pro sdílenou databázi.

Skutečným důvodem pro použití blockchainu by bylo zajistit neměnnost, pokud by si strany nedůvěřovaly v udržování přesné úrovně zásob. Implementace takového blockchainu mezi stranami by samozřejmě vyžadovala použití standardizovaného tagu udržujícího akcie.

Stejně jako v případě řízení dodavatelského řetězce je nutné používat blockchain vedle technologie fyzického ověřování, jako je RFID.

Ověření reklamací

Spotřebitelé se stále více zajímají o nákup oblečení, které kupují, a to z etických i ekologických důvodů. Zprávy o hrozných pracovních podmínkách a špatných environmentálních normách v rozvojových zemích mohou zničit značku. Mnoho značek utrácí obrovské množství zdrojů a snaží se přesvědčit zákazníky, že jejich výrobky mají vysoké etické a environmentální standardy. Až dosud však bylo skutečně ověřování těchto tvrzení velmi obtížné.

Díky integraci technologie blockchain je možné, aby si zákazníci byli jisti tvrzeními, která společnosti dělají. Společnosti jej mohly použít k prokázání místa, odkud produkt pochází, a skutečné značky oděvního zboží. Spotřebitelé budou moci zobrazit a komunikovat s každou částí dodavatelského řetězce produktu, ať už to bude chovatel ovcí, který vlnu vyrobil, nebo majitel továrny.

VeChain v tomto ohledu vede bitvu. V roce 2017 VeChain uzavřela partnerství se značkou Babyghost, aby pomocí blockchainu pomohla značce komunikovat příběh svých položek spotřebitelům. Na rozdíl od RFID používali k fyzickému ověřování položek čipy pro komunikaci v blízkém poli (NFC). To znamenalo, že si zákazníci mohli ověřit původ a cestu zboží i přístupová média položky, která prošla dodavatelským řetězcem.

To byl dobrý příklad toho, jak blockchain spolu s dalšími technologiemi může účinně ověřovat reklamace, zvyšovat transparentnost a v konečném důsledku přinášet prospěch spotřebitelům a značkám. Neměnnost blockchainu nabízí jistotu a transparentnost, které dříve nebylo možné dosáhnout.

Ochrana IP a licenčních poplatků

Návrháři často ztrácejí většinu svého duševního vlastnictví (IP) a souvisejících licenčních poplatků. Hodnota módy závisí na kreativitě těchto jednotlivců. Až příliš často nedostávají podíl na zisku, který by měli.

Bylo by možné připojit práva IP ke stejným dokumentům, které jsou uloženy s dodavatelským řetězcem a daty zásob v blockchainu. Stačilo by načasovat a uložit podepsaný právní dokument vztahující se k právům duševního vlastnictví v řetězci. Alternativně můžete samozřejmě uložit hash dokumentu s odkazem směřujícím na umístění celého souboru. To by mohlo kreativy chránit a zvýšit jejich mzdy, což by připravilo padělatele a podvodníky o zisk na jejich náklady.

Když byly položky zasílány distributorům a docházelo k prodeji, sledováním toho všeho mohli designéři získat honoráře, které jim náleží. Chytré smlouvy by navíc mohly tyto platby licenčních poplatků spustit a automatizovat platby příjemci bez nutnosti zprostředkovatelů a papírování.

Omezení použití blockchainu

Existuje mnoho velmi vzrušujících aplikací pro blockchain v módním průmyslu. Tento optimismus by se však neměl nechat unést, existují některá velmi reálná omezení.

Mechanismus konsensu

Jedním z problémů blockchainů je, že mezi propustností a decentralizací obvykle dochází ke kompromisu. Mnoho návrhů blockchainu, na které jsme se podívali, se spoléhá na ukládání relativně velkého množství dat v blockchainu. To představuje problémy s decentralizací a neměnností. Může se stát, že ke splnění požadavků na data budou společnosti používat federované blockchainy na rozdíl od veřejných. To by bohužel ponechalo dveře otevřené potenciálu tajné dohody mezi producenty bloků nebo validátory. Nakonec by to mohlo narušit samotnou bezpečnost a neměnnost, které průmysl z blockchainu hledá.

Spoléhání se na člověka

Pamatujte, že blockchain je metoda pro ukládání a sdílení digitálních informací. Blockchain v žádném případě nemůže pomoci platnosti informací. Jakékoli blockchainové řešení, ať už se jedná o dodavatelský řetězec nebo správu zásob, se spoléhá na jiné technologie, jako jsou RFID nebo NFC čipy, a nakonec dobrá vůle člověka nahrát správné informace. Žádné z dosud předložených řešení skutečně nevyřeší problém špatné praxe mezi jednotlivci.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me