Jak přecházíme do roku 2019, zdá se, že je vhodný čas podívat se zpět na vývoj z předchozího roku. V roce 2018 jsme se dočkali uvedení EOS a Tron, čímž jsme se přidali ke stávajícímu ekosystému platforem včetně Ethereum, Lisk a Cardano. Existuje mnoho diskusí o různých výhodách těchto distribuovaných aplikačních platforem, včetně zabezpečení a škálovatelnosti. Je však také zajímavé zvážit použití těchto platforem jako základ pro vývoj distribuovaných aplikací.

Zde se podíváme na dosud nejpopulárnější případy použití distribuované aplikace. Popularitu jsme posuzovali jak podle objemu uživatelů, tak podle počtu případů každého případu použití na hlavních platformách, jak je uvedeno na webech, jako jsou Dapp Radar a Stav DApps. Jelikož čísla a hodnocení často nesouhlasí na různých webech, jedná se spíše o vědecký přehled na vysoké úrovni.

Případy použití distribuovaných aplikací

1. Hry a hazardní hry

Hry a hazardní hry jsou zdaleka jedním z nejpopulárnějších případů použití distribuovaných aplikací a jedná se o širokou kategorii. Zahrnuje aplikace jako čisté hry, z nichž mnohé využívají možnosti blockchainu bezpečně ukládat digitální aktiva ve formě sběratelských předmětů. Cryptokitties byl první, kdo využil nezastupitelné tokeny Ethereum ERC-721. Sběratelská hra blockchainu však nyní zahrnuje také EOS Knights a Etheremon.

Distribuovaná aplikační hra EOS Knights

Domovská stránka EOS Knights

Populární jsou také hazardní hry. Kostkové hry, jako jsou dice2win a Endless Dice, jsou často používány jako ty nejpoužívanější.

Kromě čistě distribuovaných her s aplikacemi existuje také několik herních platforem, které začínají vstupovat do nejlepších stolů. FunFair je jedna online platforma kasina, která umožňuje komukoli nastavit se jako herní operátor sázením FUN žetonů. Decentraland je další, decentralizovaný vesmír virtuální reality, kde si můžete kupovat pozemky a budovat své vlastní podniky založené na systému MANA token.

2. Decentralizované výměny

Decentralizované burzy jsou stále populárnější. Tento nárůst není v nemalé míře způsoben přetrvávajícími bezpečnostními problémy s centralizovanými burzami a jejich zranitelností vůči hackerům. The Coincheckova loupež je jedním z největších vůbec a stalo se to až letos. Není tedy divu, že se komunita obrací k decentralizovaným nevázaným výměnám jako bezpečnější alternativě.

IDEX je zatím jednou z nejvyužívanějších decentralizovaných burz a podporuje více než 200 tokenů ERC-20. ForkDelta (původně EtherDelta) je další, která se umístila vysoko v žebříčku.

Ačkoli to není technicky decentralizovaná burza, ale konverzní protokol, Bancor se také často nachází v nejlepších distribuovaných seznamech aplikací.

Distribuovaná aplikace Bancor

Domovská stránka Bancor

3. Finance

Ačkoli si burzy zaslouží svoji vlastní kategorii distribuovaných aplikací, v širší oblasti financí lze nalézt mnohem více populárních případů použití. Stablecoin MakerDAO patří mezi špičkové finanční aplikace. Možná není překvapením, že se stablecoiny stávají tak populárními, vzhledem k pokračujícímu medvědímu trhu.

Decentralizovaná platforma pro půjčování peer-to-peer Ethlend je další trvale populární finanční aplikace, která možná odráží neochotu kryptoměnových investorů prodávat své pozice, zatímco trh je stále dole.

4. Nástroje

Další široká kategorie, ale ta, která má některé skutečně inovativní případy použití distribuované aplikace, které jdou k jádru toho, co blockchain dokáže. Nástroje zahrnují decentralizaci výpočetních zdrojů, takže zde vidíme projekty, jako je Golem. Platforma založená na ethereu si klade za cíl vytvořit decentralizovaný superpočítač, který může napájet algoritmy AI a procesy grafického vykreslování. V podobném duchu je i decentralizovaný poskytovatel cloudového úložiště Storj, nyní také poháněný společností Ethereum.

Další distribuovanou aplikací typu utility je Origin Protocol. Tento projekt, zaměřený na ekonomiku sdílení, umožňuje vývojářům zřídit vlastní tržiště pro sdílení zdrojů, jako jsou automobily, ubytování nebo práce.

5. Předpovědi

Možná také spojené s trhem, aplikace predikce tvoří poslední kategorii na našem seznamu. Zdá se, že nadšenci kryptoměn rádi hledí do budoucnosti a dívají se dopředu do doby, kdy budou mít memy Lambo opět nějaký kontext.

Aplikace Ethereum jsou opět na prvním místě. Gnosis a Augur jsou dvě nejpopulárnější predikční platformy v žebříčcích. Oba používají podobné mechanismy crowdsourcingové moudrosti o budoucích událostech.

Statistiky

Záměrně jsme zde neuváděli žádná tvrdá čísla. Za prvé, jak již bylo zmíněno, existují různé stránky s hodnocením a malá konzistence v počtu uživatelů nebo objemů mezi nimi. Alespoň z části to může být proto, že neuvádějí všechny stejné dappy.

Například Dapp Radar ukazuje, že je zde uvedeno více než 1 500 dapps s 91 000 denními uživateli.

Dapp Radar

Úryvek zobrazující statistiky Dapp Radaru

State of the Dapps uvádí téměř 2400 dapps, ale pouze s přibližně 60 000 uživateli.

Stav statistik Dapps

Úryvek zobrazující statistiky stavu Dapps

Najít zdroj pravdy je tedy poněkud složité.

Jedna věc, která je na tomto seznamu zarážející, je to, že tolik příkladů distribuovaných aplikací, které jsme vytáhli ze seznamů nejlepších, je postaveno na Ethereu. Můžeme jen předpokládat, že je to proto, že Ethereum existuje od roku 2014, zatímco platformy jako EOS jsou mnohem novější. To poskytlo vývojářům distribuovaných aplikací více času na vytvoření a zdokonalení jejich produktu. Měli také více času na marketingové úsilí a budování uživatelských komunit.

Je pravděpodobné, že vývojáři postupem času začnou používat platformy, které překonávají výzvy Etherea, jako je škálovatelnost. Jak se to stane, dapps z jiných platforem začnou růst v popularitě.

Doporučený obrázek: Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me