Ano. Toto je další příspěvek o tom, jak blockchain způsobí revoluci v odvětví. Pokud vás ale nudí čtení o hypotetikách, zůstaňte na této stránce. Podíváme se na to, jak blockchain v agropodnikání skutečně pozitivně ovlivňuje již skutečné, živé případy použití a společnosti, které nyní šetří náklady a zvyšují efektivitu.

Blockchain v zemědělství

Obecná povaha technologie blockchain je jedním z hlavních důvodů, proč je každý průmysl v závislosti na úhlu pohledu vzrušený nebo nervózní. Poprvé v historii můžeme těžit z transparentní a neměnné účetní knihy, která bude vynucovat odpovědnost a vymýtit lidskou chybu (nebo nedovolenou manipulaci).

Kromě odesílání bitcoinů od jedné osoby k druhé jsou tedy důsledky opravdu dost velké. Tato obrovská a univerzální tabulka, kterou nelze cenzurovat ani měnit, znamená, že jakékoli odvětví, které vyžaduje jakékoli vedení záznamů, se může pomocí této technologie transformovat.

A pokud jde o blockchain v agropodnikání, existuje spousta způsobů, jak se může a již používá. Podívejte se na první tři.

1. Sledování produkce po celém světě

Podle generálního ředitele společnosti Smart Containers Richarda Ettla je zaslání balíčku po celém světě nutné několik stovek komunikací mezi stranami v dodavatelském řetězci. Nemusíte být raketový vědec, abyste zjistili, jak neefektivní to je. Čím více lidí se účastní jakékoli akce, tím více příležitostí k lidské chybě, což znamená zpoždění, nedorozumění a zvýšené výdaje.

sledovací kontejnery

Sledování produkce po celém světě: Pixabay cegoh / 563 obrázků

Nyní přidejte další vrstvy složitosti, například odlišnou legislativu, jazyk, měny a kulturu. “Máte spoustu prostoru pro ztrátu informací při překladu,” říká Ettl. Díky technologii blockchain má každý jedno místo, kam hledat informace, které jsou ověřené, přesné a neustále dostupné.

Možná si říkáte, jestli by transparentní část blockchainu v agropodnikání mohla představovat problém. A měli byste pravdu. Mohlo by. Určité informace by měly být dostupné pouze určitým stranám. To je místo, kde společnosti jako Smart Containers používají oprávněné blockchainy, aby zajistily, že k informacím, které potřebují, mají přístup pouze správní lidé.

Výsledek? Rychlejší, levnější logistika a větší kontrola nad celým dodavatelským řetězcem. To je zvláště důležité v zemědělství, protože zpoždění může vést k poškození nebo zbytečnému zboží.

Velké společnosti, jako jsou Walmart a Kroger, také vidí význam použití technologie blockchain pro sledovatelnost a bezpečnost potravin. Účastí v IBM blockchain Iniciativa úspěšně sledovala určité položky potravin, konkrétně čínské vepřové a mexické mango po celém světě, s vynikajícími výsledky.

2. Ověření původu zboží

Mnoho lidí se stará o to, odkud jejich jídlo pochází. To často způsobí, že lidé nakupují lokálně, aby si byli jisti původem. Ale v závislosti na tom, kde žijete, to může výrazně omezit vaše možnosti.

V současné době však máme jen málo informací o tom, zda chléb nebo zelenina, které kupujeme, nebo káva, kterou pijeme, byly sklizeny pomocí dětské práce, pěstovány podle veganských standardů nebo obsahují přísady, které podle nich dělají. To může být problém. Nejen pro lidi, kteří se rozhodli žít určitým způsobem, ale i pro ty, kteří mají závažné alergie nebo reakce.

Společnosti jako VeganCoin, Ripe.io, a půdorys pracují na využití blockchainu v agropodnikání kvůli jeho transparentnosti k ověření původu, cesty a přísad v potravinách. To znamená, že lidé se zásadami již nemusí být omezeni na místní nákup. Mohou si být jisti kvalitou a pravostí svého jídla. Mohou to dokonce sledovat v každé fázi cesty, pokud se tak rozhodnou.

3. Snížení transakčních nákladů a zvýšení ziskovosti

Potřeba méně stran v zemědělském dodavatelském řetězci snižuje náklady. Když musí produkce projít několika kanály, než dosáhne svého cíle, každá z nich má označení. A tato cena je převedena na koncového zákazníka.

Zhruba třetina všech zemědělských produktů je navíc zbytečná. To je údaj, který stojí potravinářský průmysl ročně kolem 1 bilionu dolarů. Mezi mnoha cíli IBM Blockchain je snížení nákladů pro zákazníky a také eliminace podvodů a zvýšení důvěry.

Ve skutečnosti může Walmartův experiment v oblasti bezpečnosti potravin ušetřit maloobchodnímu gigantovi miliony dolarů ročně a zároveň zajistit bezpečnější a levnější potraviny pro zákazníky. Jak? Jen si představte tento scénář: U ​​určité potraviny obsažené ve Walmartu došlo k propuknutí otravy jídlem a otazníkům. Aniž by věděla, která šarže potravin způsobila problém, je společnost nucena vyvolat celou dodávku ze všech svých obchodů.

Walmart

Walmart: Stažení potravin ohrožuje zisky

Podle a zpráva z časopisu Food Safety Magazine představuje stažení produktu největší hrozbu pro ziskovost a průměrná cena stažení produktu je kolem 10 milionů dolarů. A to se nepočítá potenciální poškození značky nebo určitá ztráta prodeje později.

Pokud je stažení produktu z trhu extrémně vážné, jako je například propuknutí arašídové salmonely v roce 2009, náklady se mohou vyšplhat na miliardy dolarů. To může znamenat více než důlek reputace značky. Vzpomínka na tento rozsah by mohla ukončit podnikání i největších maloobchodníků s potravinami.

V současné době existují určité systémy, které se pokoušejí monitorovat potraviny, například kódy UPC. Ale tyto informace často žijí v datových silech. Spoléhání se na sledovací systém založený na blockchainu by umožnil okamžitý přístup a odpovědnost, snížil náklady na svolání a dokonce se jim úplně vyhnul.

Zabalit to

Existuje mnoho dalších způsobů, jak je (nebo bude) blockchain aplikován na zemědělskou oblast a dodavatelský řetězec obecně. Blockchain v agropodnikání, stejně jako v jiných oblastech, je z velké části stále v experimentálních fázích a možnosti jsou obrovské.

Od odesílání plateb bez okrajů a bez tření až po sledování teploty potravin může blockchain držet klíče. A je povzbudivé vidět, že již existují řešení, která snižují náklady a zlepšují kvalitu a bezpečnost pro všechny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me