Centralizace těžby zůstává v komunitě kryptoměn aktuálním tématem. Znalí členové nadále poukazují na to, že rostoucí podíl Bitmainu na trhu bitcoinů (a dalších kryptoměn typu proof-of-work) je hlavním zdrojem obav. Miner SC1 byl nedávno spuštěn a společnost za plošinou zaujímá nekompromisní přístup vůči monopolním dodavatelům ASIC. Obelisk přináší alternativní přístup k těžbě ASIC, ale může dát moc zpět do rukou lidí?

Kdo je obelisk?

Obelisk je stejný tým jako Siacoin, decentralizované řešení cloudového úložiště, které přebírá Microsoft a Amazon. Sia také používá proof-of-work k zabezpečení své sítě a následně čelí některým stejným problémům s těžbou jako bitcoin. Za tímto účelem tým v Obelisku doufá, že vyzve společnosti ovládající dodávky, jako je Bitmain, vybudováním vlastních ASIC pro těžební trhy Sia a Decred:

Oznamujeme předprodej minerů Obelisk Sia ASIC! Předprodej začíná ve středu ve 14:00 EST a bude otevřen po dobu 7 dnů. https://t.co/CgbwRKCsIc

– Sia Tech (@SiaTechHQ) 23. června 2017

Problém

Bitcoin je rychlá a důvěryhodná metoda výměny hodnoty po celém světě. Decentralizovaná měna ale nemá smysl, pokud infrastruktura použitá k jejímu zajištění není. Bitmain je jedním z hlavních, ne-li předním dodavatelem těžařského hardwaru ASIC. Jejich silné postavení jim však také vyneslo poměrně pověstnou pověst v krypto kruzích.

Zach Herbert, jeden z hlavních členů Sia, zdůraznil některé z problémů, které může centralizovaná těžba způsobit v příspěvku na začátku tohoto roku (2018):

Bitmain má v oblasti bitcoinů dobré výsledky, pokud jde o aktivní práci na oslabení základního vývoje, blokování důležitých upgradů sítě (Segwit), podporu sporných forků (Bitcoin Cash), budování v zadních vrátkách (Antbleed) a mnoho dalšího. Bitmain považujeme za špatného herce v prostoru kryptoměny.

Jeho slova přišla poté, co Bitmain překvapil celý trh těžby siacoinů oznámením Antminer A3. Zařízení navržené speciálně pro těžbu siacoinů a konkurování Obeliskově nabídce:

Bitmains A3 Antminer. Překvapivé zahájení soutěže v těžbě siacoinu

Bitmains A3 Antminer. Překvapivé zahájení soutěže v těžbě siacoinu.

To samozřejmě nešlo dobře s horníky Siacoin, kteří si před rokem předobjednali obeliského horníka. Bitmain navíc zákazníkům nabídl 10denní dodací lhůtu na jejich objednávky. To efektivně umožnilo kupujícím A3 začít přinášet zisky téměř šest měsíců předtím, než kupci SC1 dokonce dostali své soupravy. Pokud někdy došlo k vyhlášení války v těžbě kryptoměn, bylo to ono.

Kromě toho během čekání na přijetí jejich SC1 se ziskovost stále snižuje, protože více horníků zajišťuje síť a algoritmická obtížnost stoupá. Vidíte nesnáze. Co má výrobce dělat? Obelisk může mít řešení. Nebo tak říkají.

panel

Launchpad je relativně nová služba od Obelisku, která si klade za cíl vyřešit problém velkých těžařů podbízejících nové hráče na trh. Obelisk hodlá ve spolupráci s novými tvůrci mincí vyvinout jedinečný algoritmus těžby a následný těžařský hardware pro tento algoritmus.

Tato služba by měla vývojářům coinů umožnit řídit spouštění jejich vlastních coinů skrýváním hardwarových a algoritmických detailů dopředu. Jakmile je mince spuštěna, mohou být ASIC distribuovány rovnoměrně komunitě, aby bylo zajištěno, že výpočetní výkon není kontrolován nebo tajně těžen několika velkými hráči, jako je Bitmain.

Horníci obelisku pro sítě Siacoin a Decred

Horníci obelisku pro sítě Siacoin a Decred

A co víc, Obelisk si klade za cíl udržet rovné podmínky hřiště otevřeným získáváním návrhů pro veřejnost při spuštění. To umožní konkurenčním výrobcům včas uvést na trh své vlastní verze. Je to docela velkolepá vize, ale Obelisk věří, že to mohou být první kroky k vytvoření celoodvětvového standardu pro těžební hardware, jehož základním principem je decentralizace..

Zní dobře. V čem je tedy háček? Služba vám vrátí statných 10 milionů dolarů, abyste získali svůj vlastní Launchpad. Teorie říká, že jedinečný ASIC a algoritmus by měly dát první generaci horníků čtyřměsíční náskok. To by teoreticky bylo dost času na kompenzaci nákladů a pokračování v konkurenci, dokud se na trh nedostanou lepší ASIC.

Drama pokračuje

Navzdory poměrně ušlechtilému pokusu o řešení centralizace těžby Obelisk nadále čelí několika svým vlastním sporům. Původní specifikace SC1 minerů v červenci 2017 byla oznámena s hashovací rychlostí 800 GH / s +. V květnu tohoto roku (2018) tým oznámil pouze testování čipů odhalily rychlosti kolem 550 GH / s. Obelisk bohužel nebyl schopen splnit své původní sliby hash rate a v současné době prodává finální produkt prostřednictvím svých webových stránek za 550 GH / s.

Chcete-li přidat do dramatu, mnoho uživatelů ve skutečnosti nedostali své objednávky včas a Obelisk musel zákazníkům kompenzovat ušlý zisk z těžby. Nakonec a možná nejkontroverzněji tým nedávno se rozhodl rozdělit síť Sia ve snaze blokovat konkurenci jako Bitmain a Innosilicon. Tento krok jednoznačně prospěl zákazníkům Obelisku. Docela zábavný krok, pokud si uvědomíte, že k zabránění monopolního vlivu si nyní vytvořili vlastní.

Obelisk Miner: Model pro budoucnost nebo pomíjivý výstřelek?

Navzdory Satoshiho vizi spravedlivější budoucnosti financí se zdá, že boj o moc a kontrolu pokračuje. Je jasné, že Bitmain to dělá dál, dobře #bitmainthings. Je tedy pochopitelné, odkud pochází tým za Sií a Obeliskem.

Nicméně, Obelisk podle vlastních slov připouští, že Launchpad bude zpočátku centralizován kolem jediného výrobce ASIC na začátku. Kromě toho, kromě svých slibů, jak bude komunita vědět, jestli nezastavila řadu souprav, aby tajně těžila mince pro sebe?

Respektovaní obhájci kryptoměny, jako je Andreas Antonopolous, již dříve poukázali na škodlivé účinky, které může rezistence ASIC ve skutečnosti přinést. To však neodradí fanoušky hardcore Siacoinu. Může být obeliskový horník s tolika výzvami v tomto prostoru vzorem pro budoucnost? Kdo ví. Centralizace těžby prozatím zůstane aktuálním tématem.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me