Počátek 21. století by mohl velmi dobře zapadnout do análů historie jako zlatá horečka moderní doby. Utility a bezpečnostní tokeny se objevují ze všech koutů světa a projektové týmy si lízají rty, když se rodí nová vlna financování investorů. Kapitál z počátečních nabídek mincí (ICO) v roce 2018 již má překonal hranici 4x ve srovnání s rokem 2017. A my se teprve dostáváme do druhé poloviny roku.

Tokenizace aktiv existovala dlouho před vynálezem bitcoinu nebo dokonce před příchodem internetu. Nyní však zaujímají své místo v čele příští digitální revoluce. V lepším i horším případě projekt Ethereum popularizoval vytváření tokenů prostřednictvím svého standardu ERC20. Proč stavět svůj vlastní blockchain, když již existuje běžné řešení?

The Nitty-Gritty – What is a Token? Obslužné a bezpečnostní tokeny. Zábavný veletržní lístek

Jediný rozdíl mezi tokenem a náhradní změnou, kterou nosíte v peněžence, je v tom, kde ji můžete použít. Mince vydané vnitrostátními orgány a vládami jsou považovány za zákonné platidlo pro každodenní život a lze je široce směňovat. Na druhou stranu tokeny obvykle vydává soukromá společnost pro použití v místní síti.

Skvělým příkladem (který pravděpodobně přináší vzpomínky z dětství) jsou vstupenky vydané na lunaparku ve vašem okolí. A samozřejmě, jaký článek by byl kompletní bez příkladu divokého západu ze skutečného světa:

Obslužné a bezpečnostní tokeny. Žeton použitý v nevěstinci Red Dog Saloon.

Žeton použitý v nevěstinci Red Dog Saloon

Kromě vtipů by mělo být zřejmé, že při definování tokenu neexistují žádná přísná pravidla. Mohli byste vydat svůj vlastní rodinný žeton ze skal ve vašem dvoře. Dokud byste mohli přimět ostatní, aby si tuto myšlenku koupili, mohla by teoreticky vzlétnout rodinná tradice skalních tokenů.

V prostoru kryptoměny jsou to nástroje a bezpečnostní tokeny, které dorazily na párty jako první.

Utility tokeny

Jak je uvedeno v příkladech výše, tokeny představují přístup k produktu nebo službě společnosti. V případě ICO společnosti často nemají předem k dispozici žádný produkt nebo službu a hledají financování. Nabídkou žetonů výměnou za kapitál dělají z projektů investoři příslib budoucího produktu / služby. Investor bere na sebe riziko, že projekt bude mít v budoucnu navrhované sítě použitelný token. A doufejme, že tento token bude oceněn na hodnotě.

Tento model již vidíme v akci v odvětví videoher. Společnosti nabídnou výhody „předčasného přístupu“ fanouškům videoher, kteří jsou ochotni financovat vývoj jejich dalšího velkého titulu. Tito fanoušci často dostanou bonusy v podobě herních skinů, obsahu ze zákulisí, měny ve hře atd..

Bezpečnostní tokeny

Tady se věci začínají trochu rozmazávat. Kryptokomunita by byla více než šťastná, kdyby každý token byl považován za nástroj. V takovém případě by se mohli jednoduše pustit do investování, aniž by se tu potuloval velký bratr. Vlády a úřady na druhou stranu stále považují jakoukoli investici, jejímž cílem je dosáhnout zisku, za jistotu.

Ve svědectví z července 2017 před americkým Senátem řekl předseda SEC Jay Clayton o virtuálních měnách toto:

Pouhé volání tokenu na token „utility“ nebo jeho strukturování tak, aby poskytoval nějaký obslužný program, nezabrání tomu, aby token byl bezpečností. Tokeny a nabídky, které zahrnují funkce a marketingové úsilí, které zdůrazňují potenciál zisků na základě podnikatelského nebo manažerského úsilí ostatních, nadále obsahují znaky zabezpečení podle práva USA.

Showdown je skutečný. Naštěstí je to mnohem méně krvavé než dřív. Dva projekty, které se umisťují v prostoru regulovaných tokenů, jsou Polymath a tZERO. Stojí za to se na ně podívat.

Daňový muž přichází

Příchod SEC do arény kryptoměn je poměrně kontroverzní. Na jedné straně zcela neregulovaný trh ICO vytváří obrovskou příležitost pro podnikatele podstupující riziko, kteří chtějí dosáhnout skutečného rozdílu. Na druhou stranu, téměř kdokoli a jeho babička nastavují online obchod s pár babkami a chytrým marketingovým humbukem.

Některé pokyny zaměřené na přímé nasměrování projektů, zajištění bezpečnosti investorů a zachování decentralizovaný jsou velmi potřebné.

Obslužné a bezpečnostní tokeny. Víte, co se říká, nic není jisté kromě smrti a daní!

Víte, co říkají, kromě smrti a daní není nic jistého!

Howeyův test

Nejvyšší soud USA vytvořil Howeyův test ve 40. letech 20. století, aby vyhodnotil, zda je transakce kvalifikována jako investice. Tímto způsobem má SEC a další americké orgány srovnávací test, který určuje, co je to zabezpečení a jaké požadavky jsou podle právních předpisů USA nutné. Cenné papíry v USA musí být registrovány u SEC.

Podle testu Howey je transakce považována za investici, pokud:

  • Je to investice peněz.
  • Očekávají se zisky z investice.
  • Investice peněz je do společného podniku.
  • Jakýkoli zisk pochází z úsilí promotéra nebo třetí strany.

Zjevným problémem tohoto přístupu (pro americké orgány) je, že kryptoměny ze své podstaty překračují mezinárodní hranice. Pokus o regulaci projektů založených zcela na USA může fungovat. Regulace projektů v jiné jurisdikci nebo regulace globálně distribuovaných týmů je ale úplně jiná věc.

Utility a bezpečnostní tokeny: závěrečné myšlenky

Většina pozorovatelů současné šílenství ICO by souhlasila s tím, že je zapotřebí nějaká regulace, aby se snížila rostoucí rizika na tomto divokém západě digitálního věku. Zároveň je třeba poznamenat, že povolení vysoce centralizovaného orgánu, jakým je SEC, regulovat decentralizovanou síť, je velmi podezřelé.

Samotná SEC přišla pod ohněm v posledních letech, zejména po hospodářské krizi 2008/9. Společnosti ve výši několika miliard dolarů, jako jsou Airbnb a Uber, odložily své veřejné výpisy IPO mimo jiné z důvodu neuvěřitelně vysokých poplatků za zápis. To ukazuje, že SEC zdánlivě podporuje systém, který přináší výhody bohatým pod rouškou akreditovaného investování. Uzavření obyčejného člověka před investováním do budoucna je jen přiměje pokračovat v jejich bezohledných investiční praxi.

Odpověď jako obvykle leží někde uprostřed. Vzhledem k tomu, že decentralizace je tématem doby kryptoměny, musíme to předpokládat, ne, podporovat to příslušná regulace nepochází z rukou bohatých zvláštních zájmů, ale ze samotné komunity kryptoměn.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me