Šifrování klíčů je jádrem kryptoměny. Je to dokonce i ve jménu – krypto část kryptoměny. Zájem o digitální měnu je na historickém maximu, takže nyní může i ten nejběžnější bitcoinový investor pravděpodobně mluvit skrz základy distribuovaných knih. Pokud jste však někdo, kdo by se snažil vysvětlit, jak funguje šifrování klíčů, to se brzy změní pomocí našeho praktického vysvětlovače.

Každý, kdo má kryptoměnu, má soukromý klíč a veřejný klíč. Každý klíč je jednoduše řetězec písmen a čísel, které jsou kryptograficky propojeny. Pokud je celá vaše měna na směnárně, možná neznáte své klíče, ale přesto existují. Pokud jsou všechny vaše mince na burze, musíte to opravdu opravit a přenést je do bezpečné peněženky.

Když vlastníte digitální peněženku, máte v držení své veřejné a soukromé klíče. Tyto klávesy jsou jen dlouhé řetězce písmen a čísel. I když veřejně sdílíte své veřejné, musíte svůj soukromý klíč zabezpečit. Pokud někomu dáte vědět svůj soukromý klíč, znamená to, že odevzdáte svoji skrýš. Ale veřejný klíč je právě ten – veřejný. Někdo, kdo zná váš veřejný klíč, mu nedává žádnou licenci k získání lepkavých tlap na vaši digitální měnu.

Symetrická kryptografie

Symetrická kryptografie je obdobou běžného zámku dveří, který používáme v reálném životě. Existuje jeden klíč, který bude fungovat jak pro otevření, tak pro uzamčení.

Představte si, že Alice posílá Bobovi tajný balíček dat. Alice vygeneruje šifru pro bezpečné šifrování těchto dat. Když Bob obdrží paket od Alice, dá mu šifru, kterou použila k zašifrování dat, a on ji použije k dešifrování dat.

Toto se nazývá symetrická kryptografie. To znamená, že používají stejný klíč k šifrování i dešifrování dat odesílaných v digitální podobě.

Hlavní nevýhodou použití symetrické kryptografie je to, že k odesílání a přijímání šifry je zapotřebí další vrstva zabezpečení. V opačném případě existuje riziko, že šifru může zachytit kdokoli a datový paket již nebude soukromý.

Asymetrická kryptografie

Pomocí šifrování veřejného klíče můžeme překonat problém potřeby dalších vrstev zabezpečení. Veřejný klíč a soukromý klíč fungující jako pár znamenají, že soukromý klíč nikdy není nutné s nikým sdílet. Jak spolupracují?

Alice a Bob mají nyní své vlastní veřejné i soukromé klíče. Každý z nich zná své veřejné klíče, ale jejich soukromé klíče jsou soukromé. Alice chce poslat Bobovi balíček dat, a tak ho zašifruje pomocí Bobova veřejného klíče. Protože použila Bobův veřejný klíč, balíček může dešifrovat pouze sám Bob pomocí svého soukromého klíče.

Šifrování veřejného klíče zahrnuje několik výpočtů, takže není vhodné pro odesílání velkého množství dat. Můžete jej však také použít k šifrování symetrického klíče, který může obsahovat další data.

Šifrování soukromým klíčem a digitální podpisy

Nikdy byste nechtěli posílat žádná soukromá data pomocí svého soukromého klíče pro šifrování, protože kdokoli s veřejným klíčem by je mohl dešifrovat. Soukromý klíč však může sloužit také jako digitální podpis, protože je jedinečný pro jednu osobu.

Podpis

Digitální podpisy nahrazují potřebu fyzických podpisů.

Řekněme, že Alice obdrží balíček dat, ale neví, kdo jej poslal. Má však veřejné klíče od všech svých přátel, takže postavy, které jí jeden z nich musel poslat. Prochází a systematicky se pokouší dešifrovat data, až nakonec dešifruje Bobův klíč. Alice pak ví, že tato data mohl odeslat pouze Bob, protože je mohl zašifrovat pouze Bobův soukromý klíč.

Zabezpečení soukromým klíčem

Tento vysvětlovač slouží k prokázání důležitosti ochrany vašeho soukromého klíče. Původní blockchain, bitcoin, ukládá všechny transakce nevratně. Jakmile zadáte svůj soukromý klíč, obchod bude zpracován a nikdy nebude vrácen. Ti, kdo nechali své soukromé klíče hacknout a jejich bitcoiny byly odcizeny, je proto nikdy nedostanou zpět.

Uložení soukromých klíčů je jedním z nejzásadnějších problémů kryptoměny. Zatímco chladírenské peněženky zůstávají nejbezpečnějším prostředkem pro držení digitálních mincí, jsou závislé na uživateli, který udržuje svůj soukromý klíč v bezpečí. Peněženky jako Trezor nebo Ledger Nano S používají systém PIN a obnovení semen. Budete však muset uložit PIN a obnovení osiva někde v bezpečí.

Ledger Nano S

Ledger Nano S patří mezi naše nejoblíbenější hardwarové peněženky

V ideálním případě znamená někde v bezpečí také offline. Minulý rok, bylo to nahlášeno že malware program Cryptoshuffler ukradl bitcoin v hodnotě 150 000 $. Program by se skryl v počítači uživatele a počkal, až do jejich schránky přistane něco, co vypadalo jako bitcoinový klíč. S těmito informacemi by tvůrce malwaru mohl snadno vyčerpat prostředky cíle.

Je ironií, že nejbezpečnějším způsobem, jak ukládat soukromé klíče nebo obnovovací semena, je jejich zápis na kousek papíru; to však také není spolehlivé, pokud se papír dostane do špatných rukou.

Závěrečné myšlenky

I když kdokoli může obchodovat s kryptoměnami, aniž by věděl něco o šifrování klíčů, v tomto případě je znalost moc. Lidé, kteří rozumí tomu, co může udělat soukromý klíč a veřejný klíč, pravděpodobně věnují náležitou péči tomu, aby jejich soukromý klíč zůstal soukromý. Bez ohledu na problémy s bezpečností klíčů je šifrování klíčů samo o sobě elegantním využitím kryptografie k zajištění bezpečnosti našich digitálních transakcí s mincemi.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me