Závod o nejlepší decentralizované řešení úložiště

Technologie blockchain je o decentralizaci. Nejprve to byly finanční systémy a platby. Dále přišly decentralizované aplikace a programy, které mohly běžet na blockchainu. Nyní se otevírá další hranice s decentralizací ukládání souborů. Decentralizovaný úložný prostor se rychle stal přeplněným závodem, přičemž Storj, Sia, Filecoin a MaidSAFE všichni soutěží o podíl na trhu.

Myšlenka decentralizovaného úložiště umožňuje běžným lidem pronajmout si nevyužitou část místa na pevném disku v síti peer-to-peer. Různé platformy, o kterých pojednáváme v tomto článku, splňují tento úkol mírně odlišnými způsoby. Bez ohledu na tento přístup však data představují vzkvétající odvětví a budoucnost vypadá slibně pro každý projekt, který dokáže zdokonalit decentralizované ukládání souborů.

Základy decentralizovaného úložiště

Decentralizované úložiště funguje sdílením souboru v síti peer-to-peer.

Nejprve nahraný soubor zašifruje a tato osoba si ponechá klíč k odemknutí šifrování. Pak se soubor rozbije na mnoho menších kousků. Každá z těchto malých šifrovaných částí je duplikována, aby byla zajištěna nadbytečnost. Nakonec se fragmenty souborů odešlou do různých jednotlivých počítačů v síti peer-to-peer.

Jednotlivci, kteří soubory hostují, mají pouze malý střep obsahu souboru, který je šifrovaný. To znamená, že hostitelé nemohou ze souboru získat informace. Znamená to také, že zahájení útoku na hostitelský uzel by bylo zbytečné.

K vyvolání souboru použije původní uploader soukromý klíč spolu s hašovací tabulkou hostovanou blockchainem k vyhledání všech střepů původního souboru a požádání sítě o rekonstrukci souboru. Jakmile uzly pošlou zpět různé střepy, soubor se znovu sestaví. Uživatel, který nahrál, použije k zašifrování souboru původní šifrovací klíč.

Poptávka po úložišti

Trh cloudových úložišť je obrovský. V současné době však v prostoru dominují hlavní hráči jako Amazon a Google.

Skupiny pro průzkum trhu odhadují, že by trh cloudových úložišť mohl růst 74,94 miliardy $ do roku 2021 a 92,49 miliardy $ do roku 2022. Pokud decentralizované úložiště dokáže zachytit i malé procento tohoto trhu, je připraveno na velké odvětví.

Proto je závod o špičkové řešení decentralizovaného úložiště tak konkurenceschopný.

Storj

Storj je zdaleka lídrem na trhu decentralizovaného skladování. Je to také jeden z nejstarších projektů ve vesmíru. Storj se doposud může pochlubit komunitou 20 000 uživatelů (uploaders) a 19 000 farmářů (poskytovatelé úložišť).


Kód projektu je otevřený zdroj, takže kdokoli mohl implementovat instanci Storj. To znamená, že Storj Labs, soukromá společnost za Storj, již vybudovala působivou síť. Uživatelé platí za přístup k této síti.

Architektura Storj se řídí standardním modelem horizontálního dělení, šifrování a rojení popsaným výše za účelem rozdělení a opětovné kompilace souborů.

Uživatelská zkušenost

Storjovým velkým rozdílem (kromě toho, že je dominantní silou na trhu) je uživatelská zkušenost. Storj usnadňuje a intuitivně se zaregistrovat, hostovat soubory nebo provozovat uzel. Je určen pro masové přijetí na trhu a design jasně funguje.

Storj ux

U platebních modelů platí také pro průběžné platby pro uživatele, kteří nahrávají, a mohou platit v USD. To usnadňuje registraci a usnadňuje pochopení transakce.

Kontrola nad uživatelským prostředím však stojí za cenu nějaké centralizace. Storj Labs řídí přístup do své sítě. Síť je však decentralizovanější a bezpečnější než centralizované alternativy. Storj také nevidí žádný z vašich souborů. Abyste však mohli síť používat, musíte důvěřovat portálu Storj.

STORJ Token & Plány do budoucna

Storj nepodporuje těžbu. Místo toho jeho zemědělci procházejí audity spisů. Pokud zemědělec prokáže, že je jeho počítač online, a drží kopii daného souboru, obdrží výplatu. Tyto audity zajišťují, že soubory skutečně v síti existují. Jsou také tím, jak jsou zemědělci odměňováni.

Výplaty přicházejí ve formě žetonů STORJ. STORJ je token ERC-20. Ve skutečnosti je celý ekosystém Storj dApp na blockchainu Ethereum. Storj nemá svůj vlastní blockchain.

V blízké budoucnosti se Storj plánuje zaměřit na řešení pro škálovatelnost. Rovněž doufají, že budou řešit sdílení souborů, aby uživatelé mohli sdílet / zrušit přístup k souborům v reálném čase.

síť Storj

Storj má několik partnerství, která testují a rozšiřují jeho dosah. Zejména nedávno uzavřeli partnerství s FileZilla, významným poskytovatelem FTP. V posledních šesti měsících roku 2017 vzrostlo množství dat uložených na Storj každý měsíc o 50%. Storj aktuálně hostí přes 30 petabajtů dat v síti.

Sia

Sia je největší konkurent Storj se životaschopným produktem uvolněným do výroby. Funguje to podobně jako Storj. Konkrétně Sia rozděluje soubory do třiceti segmentů s dostatečnou redundancí, aby mohly úspěšně znovu sestavit soubor pouze s deseti z třiceti segmentů. Protokol také šifruje soubory podobným způsobem jako Storj.

Na rozdíl od Storje má Sia svůj vlastní blockchain. Tento proprietární blockchain podporuje inteligentní smlouvy, které Sia používá ke správě a odesílání souborů. Jakmile je Sia odeslána, implementuje podobné důkazy úložiště pro audit údržby souborů jejích uzlů.

Siacoin (SC)

Sia nepodporuje platby fiat jako Storj. Místo toho uživatelé, kteří nahráli a uzly, platí a dostávají výplaty v Siacoinu. Sia také potřebuje horníky na podporu svého blockchainu a tito horníci jsou odměněni také v Siacoinu. Existuje několik těžebních fondů pro Siacoin, z nichž první a největší je SiaMining.

Růst & Budoucnost

síť sia

V průběhu roku 2017 vzrostla Sia ze 75 hostitelů a 500 TB úložiště až na 1 000 hostitelů a 3,3 PB dostupného úložiště. To je rychlý růst. Ve srovnání s 20 000 hostiteli Storj je to však stále malé. Storj také používá více než 3,5 PB – více než celá velikost sítě Sia.

Filecoin

Filecoin je v tomto závodě zajímavým uchazečem, protože ještě nebyl spuštěn. Mnoho lidí přesto očekává, že to bude hlavní hráč v prostoru od prvního dne.

To je částečně způsobeno týmem, který stojí za spuštěním. Filecoin je projekt od Protocol Labs. Úspěšně nasadili další síťové úložné a výpočetní projekty, zejména IPFS. Filecoin má také masivní podporu. Na jedné straně stojí za projektem rizikový kapitál Silicon Valley, včetně Andreessena Horowitze a Kamala Ravikanta. Na druhou stranu Filecoin zahájil jedno z nejúspěšnějších ICO vůbec, čímž získal prodej tokenů ve výši 205 milionů $.

Architektura platformy

Bílá kniha společnosti Filecoin popisuje dvojí přístup k architektuře platformy, který využívá dva typy síťových uzlů.

První jsou úložné uzly, jako jsou ty v Sia a Storj. Zdá se však, že Filecoin směřuje k větším hráčům s velkým podílem vyhrazeného úložiště.

Druhým typem uzlů jsou vyhledávací uzly. Tyto uzly jsou ideálně fyzicky umístěny v centrálním bodě obklopeném mnoha úložnými uzly. Potřebují také přístup k internetu s velkou šířkou pásma a nízkou latencí, aby mohli efektivně načítat a přenášet střepy souborů.

filecoinová platforma

Při provozu uzlu Filecoin pracuje na modelu důkazu o nepřetržité replikaci úlomků souborů, které vám byly svěřeny. Vytvoření redundance vydělává tokeny Filecoin. Filecoin je také před infrastrukturou. Vzhledem k tomu, že pochází od stejné společnosti, která vyvinula IPFS, má Filecoin již vestavěný protokol pro redundanci a mazání kódování.

Tržiště

Další rozdíl spočívá v tom, že Filecoin nabízí tržiště pro ukládání dat. Zatímco Storj a Sia zavedly cenové modely, Filecoin podporuje poptávky a nabídky na výměnu datových úložišť. Hostitelé mohou uvést, za jakou cenu jsou ochotni nabídnout úložiště, a uživatelé, kteří si nahrají, mohou zvolit, zda tuto cenu přijmou.

Budoucnost

V okolí Filecoinu panuje spousta humbuků, ale realita je taková, že ještě nebyly spuštěny. Stále zbývá zjistit, zda je humbuk oprávněný.

MaidSafe

MaidSafe je zatím menší konkurent v této oblasti. Rovněž nejsou striktně řešením pro ukládání souborů. Mají také ambice dostat se do říše decentralizovaného výpočtu. Tyto široké ambice z nich dělají zajímavý projekt, který by mohl mít obrovský potenciál, pokud uspějí. Nevýhodou však je, že velké vize znamenají v blízké budoucnosti menší zaměření na vytvoření a rozlišení životaschopného řešení jednoho problému.

úřední důkaz o zdroji

Jejich architektura spočívá v poskytování výpočetních zdrojů, nejen v úložišti. Pokud má váš počítač například hodně výpočetního výkonu, můžete si jej na MaidSafe pronajmout. Šířka pásma nebo konzistentní a spolehlivé připojení jsou také cennými výpočetními prostředky, s nimiž můžete obchodovat na MaidSafe.

MaidSafe také umožní používat síť anonymně. To dává vašemu úložišti souborů větší soukromí v kombinaci s komplexním šifrováním a děleným úložištěm.

služební plán

Projekt je stále ve fázi alfa vývoje. Zatím nemá všechny své funkce. Dělají však pokrok ve vývoji a do Alpha 2 vstoupili v posledních několika měsících.

Závěr

Budoucnost decentralizovaného úložiště je vzrušující. Má potenciál být rychlejší, levnější a bezpečnější úložiště pro široké přijetí. I když je v tomto prostoru tvrdá konkurence, pro výslednou technologii to nakonec bude dobré. Všechny tyto týmy tvrdě pracují na zdokonalování a diferenciaci svých řešení. Pokud se rychlost, cena a škálovatelnost zlepší, můžete vidět, že tyto společnosti si v nepříliš vzdálené budoucnosti půjdou prstem na špici s Amazonem a Google.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me