Poznámka redakce; Následuje příspěvek od Robbieho Fergusona, spoluzakladatele společnosti Palivové hry, blockchainová infrastruktura pro videohry s investory, jako jsou Coinbase a Nirvana Capital.

Představujeme NFT

NFT se mohou pochlubit řadou použití, ale zejména jejich aplikace pro hraní her získává na síle. Hráči každý rok utratí miliardy dolarů za virtuální aktiva (například skiny Fortnite), aby vylepšili své digitální zážitky. Problém je v tom, že s těmito aktivy drženými na firemních serverech je hráči ve skutečnosti nevlastní. Pokud se hra vypne nebo vás její hraní unavuje, tyto prostředky zůstávají v zapomnění a existuje jen velmi málo, pokud vůbec, způsobů „vyplacení“.

Než budeme moci porozumět nezastupitelným tokenům (aka NFT), musíme nejprve vysvětlit, co to znamená být „zastupitelnými“. Fungibility popisuje, zda lze položku zaměnit za jinou identickou položku. Dolarová bankovka nebo například zrnko rýže jsou zaměnitelné: vzájemně zaměnitelné s jinými dolarovými bankovkami nebo zrnky rýže.

Dům nebo umělecké dílo jsou naopak nepostradatelné předměty: nelze je vzájemně zaměňovat s jinými domy nebo uměleckými díly. Nezastupitelný token (NFT) je digitální aktivum, které je jedinečné a má sledovatelnou historii neboli DNA, které jej odlišuje od ostatních, zdánlivě identických aktiv.

Vývojáři běžně mění vlastnosti zakoupených nebo jinak vydělaných aktiv bez konzultace s hráči. Ve skutečném světě bychom nikdy nedovolili, aby někdo vstoupil do našeho domova a nerf kus nábytku, ale v hraní jsme tento typ praxe dlouho přijímali.

NFT se vytvářejí a ukládají na distribuované účetní knihy, nebo blockchainy, které usnadňují přímou výměnu peer-to-peer. Tohle znamená tamto:

  1. Hráči je mohou vyměnit mimo hru.
  2. Vývojáři na nich nemohou provádět negativní změny, protože vlastnosti díla již nejsou na jejich serverech umlčovány.
  3. Pokud se vydavatel nebo hra vypne, NFT nepřestávají existovat. Jejich vlastnosti zůstávají na blockchainu, připravené k extrahování pro použití v jiných hrách.

NFT vývojáři přijali teprve nedávno. Navzdory tomu existuje řada signálů, které naznačují velké věci pro rok 2019.

Signály růstu pro NFT v roce 2019

Signál jedna: Nadcházející spuštění her s potenciálem masového trhu. Počáteční aplikace byly testovacím základem této technologie. Nyní, když přecházíme do roku 2019, vidíme větší důvěru vývojářů, propracovanější herní mechaniky a stále jednodušší uživatelské prostředí.

Například v roce 2019 bude plně spuštěno Gods Unchained, naše digitální obchodní karetní hra (TCG) postavená na blockchainu Ethereum. Gods Unchained a další podobné hry ohlašují o úroveň výš v prostoru dapp, což dokazuje, že můžeme soutěžit na úrovni AAA.

Gods Unchained

Signál dva: Zároveň vidíme rostoucí nespokojenost s tradičním obchodním modelem. Youtuber YongYea nedávno natočil video, které ukazuje, jak je na tom Valve Artefakt (digitální TCG) ztratila 97,5% svých hráčů pouhé 2 měsíce po spuštění.

Artifact je zajímavá případová studie, protože je to jedna z mála her umožňujících výměnu peer-to-peer, kdy uživatelé vyměňují karty na trhu Steam. Přesto tato čísla naznačují, že centralizovaný model, i při takovém pokroku, způsobuje deziluzi.

Signál tři: Průmysloví veteráni tíhnou k blockchainovým hrám:

  1. Září 2018: Společnost Ubisoft sponzorovala Blockchain Game Summit ve francouzském Lyonu. V rozhovoru pro VentureBeat Anne Puck (spolupracovnice manažera Blockchain Initiative společnosti Ubisoft) uvedla: „Myslíme si, že blockchain má potenciál transformovat herní zážitek a dokonce možná posílit hráče jako skutečné zúčastněné strany v jejich světech.“
  2. Říjen 2018: Ubisoft se stal úvodním členem konsorcia Blockchain Game Alliance.
  3. Listopad 2018: Bývalí zaměstnanci Blizzardu a Activisionu vyzvedli 16 milionů dolarů na financování výstavby herního studia blockchain.
  4. Leden 2019: Kelly Summer, bývalý generální ředitel společnosti velká automobilová krádež vydavatel Take-Two Interactive a Kytarový hrdina vydavatel Red Octane pomohl v čele uvedení Planet Digital, nového blockchainového herního studia.

Signál čtyři: Zatímco v jiných oblastech kryptoměny došlo k poklesu aktivity, zájem o NFT nadále roste. Oznámení uvedená výše přišla v době, kdy cena etheru měla klesající trend:

ceny ethereum

Není těžké pochopit, proč NFT vzkvétá navzdory fluktuacím Etheru: hraní her jednoduše odpovídá technologii, jak to hráči dělají již digitální domorodci zvyklí denně komunikovat s digitálními aktivy. Vzhledem k tomu, jak se zlepšují kvalita aplikací, se pro ně blockchain stane samozřejmostí a poskytne jim skutečné vlastnictví digitálních aktiv, za které již platí.

A když NFT vzlétnou, získají hodnotu pro své řetězce jako celek. Blockchainové hraní se může dokonce stát klíčovým stabilizátorem kryptoměn.

Stánek s jídlem

S rostoucí kvalitou projektů a plánovaným počtem jejich vydání uvidíme v roce 2019 velké věci pro NFT. Jak budou hráči stále více rozčarováni tradičními modely, vzroste zájem mainstreamových vydavatelů a trh pro houby stoupají.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me