Ve srovnání s lednem 2018 ceny kryptoměny v posledních měsících poněkud poklesly. Takzvaný bitcoinový pokles vytvořil u některých investorů určitou skepsi. Je to jen krátkodobý škytavka nebo součást většího trendu?

Při neustálém mediálním pokrytí cen „téměř nulových“ si mnozí investoři kladou otázku: „Stojí investice do bitcoinu za to?“ V tomto článku se podíváme na několik různých příběhů souvisejících s tím, co říkají ekonomové a akademici o investování do kryptoměn. Pokusíme se také lépe porozumět dopadům těchto hodnocení.

Mohou ekonomové přesně předpovídat ceny kryptoměny?

Ekonomové hrají důležitou roli při předpovídání budoucnosti globální ekonomiky. Tradičně pomáhají vládám, podnikům a jednotlivcům při rozhodování, která mají dopad na svět. Mnoho ekonomů nyní začíná zkoumat a předpovídat, jak bude vypadat budoucnost kryptoměny a blockchainových finančních služeb.

Na trhu s kryptoměnami existuje celá řada faktorů, které určují tržní výhled. U mnoha ekonomů (i investorů) cenová volatilita způsobená technickými omezeními, regulacemi a přijetím trhu znesnadňovala předvídání cenových změn.

Například v lednu 2018 profesor ekonomie na Yale University Robert Shiller řekl: „[bitcoin] by se mohl úplně zhroutit a zapomenout, a myslím si, že je to dobrý pravděpodobný výsledek, ale mohl by zůstat dlouho, mohl by tu být za 100 let.“

I když tato předpověď není zdaleka jistá, svědčí o tom, kolik ekonomů vidí trh s kryptoměnami. Vidíme také, že se zdá, že zvýšený pesimismus sleduje nejnovější trendy na trhu.

bitcoinový pokles

Profesor ekonomiky Yale University Robert Shiller věří, že cena bitcoinu pravděpodobně klesne na nulu, ale může to trvat 100 let, než se tam dostanete.

Co říkají ekonomové po lednu 2018?

Flash-forward kolem lednového historicky nejvyššího cenového bodu pro mnoho kryptoměn a existuje mnoho nových zpráv a citací ekonomů, kteří se na kryptoměnu dívají negativně. Je důležité pochopit, že některé jsou podloženy výzkumem. Například, uvedli dva ekonomové v červenci 2018 by cena za bitcoiny měla být pouze kolem 20 $, místo značky 7 000 $ (cena v polovině července 2018).

Toto číslo bere v úvahu několik různých faktorů, jako je aktuální nabídka bitcoinů v oběhu a jejich každodenní použití v transakcích. Podle těchto dvou ekonomů by použití bitcoinu muselo 1000x vzrůst, aby se jeho skutečná cena rovnala jeho současné hodnotě.

V březnu 2018 ekonom z Harvardu Řekl Kenneth Rogoff, “V zásadě platí, že pokud odstraníte možnost praní peněz a daňových úniků, skutečné využití [bitcoinu] jako transakčního nástroje je velmi malé.” Rogoff také uvedl, že cena bitcoinu bude s větší pravděpodobností 100 $ než 100 000 $.

Otázka perspektivy: Bitcoinová bublina nebo bitcoinový dip?

Jednou z největších otázek, které si musíme položit, je, zda jsme v současné době v bitcoinové bublině nebo pouze v bitcoinovém propadu. Mnoho ekonomů a finančních odborníků sledovalo pokles cen, k němuž došlo v lednu 2018, jako znamení prasknutí velké bubliny. Jiní, stejně jako výše uvedený příklad, se na to dívají jako na součást větší bubliny. Je stále snazší říci, že ceny se zhroutí na „téměř nulu“, když budou trvale klesat.

Na druhou stranu je možné vidět poklesy cen v roce 2018 pouze jako bitcoinový pokles. Je důležité také sdílet práci, kterou vykonávají ekonomové, a to je kryptoměna.

Ekonom a Matematik nyní pracuje v oblasti kryptoměny

Myron Scholes

Zatímco mnoho ekonomů odsoudilo všechny kryptoměny jako nestabilní a nestálé, Myron Scholes a další známá jména v tradičních financích zaujímají opačný postoj. Myron Scholes je laureát Nobelovy ceny za ekonomii, který vytvořil Black-Scholesův vzorec, nejznámější model cenových opcí a derivátů.

Nyní se Scholes angažuje ve světě kryptoměny zavedením nového stabilníhocoin, Sága. Vzhledem k tomu, že ceny stablecoinů mají být stabilní, není důležité, aby investoři investovali během bitcoinu nebo býčího trhu.

myron scholes

Myron Scholes

I když investoři nemohou očekávat velké zisky z investic do stablecoinů, tyto projekty pomáhají celkovému trhu kryptoměn zmírnit problémy s volatilitou cen.

Scholesovo rozhodnutí pracovat na projektu kryptoměny navíc představuje možnost, že ekonomové, kteří většinou žili ve fiat ekonomice, začínají pracovat na vytvoření nové ekonomiky kryptoměny. Scholes a další kryptoekonomové začínají pracovat na inovativních projektech, které řeší mnoho problémů s tradičními finančními a centralizovanými bankovními systémy.

Charles Hoskinson

Charles Hoskinson je příkladem matematika / technologa, který věří ve vývoj kryptoměn. Zatímco Scholes začal pracovat na projektech kryptoměny v roce 2018, Hoskinson již několik let pracuje na velkých projektech. Hoskinson, jeden z osmi původních spoluzakladatelů společnosti Ethereum a zakladatel společnosti Cardano, je jedním z největších jmen v kryptoměně.

Podle LinkedIn od Hoskinsona, studoval analytickou teorii čísel, matematiku a kryptoměnu. Pracoval na složitých matematických problémech, jako je Goldbachova domněnka. Hoskinsonův příběh je důkazem toho, že někdo, kdo začíná na akademické půdě, může provést kariérní přechod k podnikání a mít významný dopad na kryptoměnu.

Hoskinson

Charles Hoskinson

Závěr: Bude více ekonomů podporovat kryptoměny v budoucnosti?

Když vezmeme v úvahu, že mnoho ekonomů je v roce 2018 skeptických vůči kryptoměnám, musíme si rozobrat, proč tomu tak bylo. Je důležité si uvědomit, zda ekonomové investují do kryptoměn. Bez ohledu na to, zda někdo investuje do bitcoinu nebo ne, je nezbytné, aby každý výzkumník viděl trh co nejobjektivněji.

Za prvé, volatilita cen a obecná nepředvídatelnost trhu činí investice riskantní. Kdokoli může říci, že ceny budou růst a klesat. Ekonomové se však obecně snaží být přesnější, pokud jde o čísla, která jsou podložena rozsáhlými údaji a výzkumy. Realita je taková, že je těžké předpovědět, zda a kdy budou existovat solidní data, aby byl trh s kryptoměnou pro ekonomy předvídatelnější.

A konečně je možné, že se někteří ekonomové rozhodují spíše podle toho, co dělá současný trh, než podle toho, kam se trh může dostat v budoucnu. Pokud budeme i nadále vidět pokroky v adopci uživatelů, použitelnosti, škálovatelnosti atd., Je možné, že více ekonomů, matematiků a dalších na akademické půdě bude optimistických ohledně toho, proč se kryptoměny vyplatí investovat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me