Následuje příspěvek hosta, který odeslal ICOBox

Elon Musk ví, jak zůstat v titulcích. Jen v roce 2018 se Musk tweetl cestou k 20 milionů dolarů v pořádku, letěl s popstar a dál se plahočil vpřed ve své mnohostranné snaze zachránit lidstvo.

Ale i když sotva uplyne den, aniž by se Musk nebo některá z jeho společností dostaly na titulní stránky, jeden obzvláště úhledný obchodní krok zůstal relativně bez povšimnutí – zavedení rezervace Tesla Model 3.

Model 3 objednávky na 180 000 za 24 hodin. Prodejní cena s průměrnou kombinací možností prob 42 000 $, tedy ~ 7,5 miliardy $ za den. Budoucnost elektrických automobilů vypadá jasně!

– Elon Musk (@elonmusk) 1. dubna 2016

Rezervační program způsobil masovou hysterii, když byl poprvé oznámen v roce 2016. Spotřebitelé se snažili získat místo v řadě pro sportovní elektrické vozidlo zaplacením zálohy 1 000 $. Tesla nashromáždila více než 200 000 objednávek za prvních 24 hodin a za předpokladu, že všechny rezervace byly nakonec zaplaceny, získala přibližně 7,5 miliardy dolarů.

Předobjednávka Pandemonium pokračovala po zbytek programu a zatímco zpoždění výroby a další neúspěchy způsobily, že někteří zákazníci stáhli své rezervace, celkový počet skončil 450 000.

Na titulních stránkách dominoval humbuk modelu 3, ale připoutaný penězi Chytrá strategie předprodeje automobilky, která sloužila jako děsivě podobný předchůdce Initial Coin Offerings (ICO), který byl spuštěn následující rok, zůstala relativně bez povšimnutí.

Osvědčení o užitné hodnotě?

Podobně jako mnoho startupů s blockchainem měla Tesla velkou myšlenku a potřebovala způsob, jak ji financovat. „Vývoj špičkových technologií je drahý, bez ohledu na to, zda jste známým výrobcem elektrických vozidel nebo distribuovanou sítí,“ říká Dima Zaitsev, vedoucí mezinárodního PR v ICOBox. “Musk v podstatě udělal to, co mnoho blockchainových startupů udělá o rok později – obrátil se na svou zákaznickou základnu a provedl masivní crowdsale.” A to byl jeden skvělý krok! “

ICO prodávaly žetony užitku. Tesla prodala rezervační certifikáty.

Předpokladem obslužného tokenu je, že jeho funkce promazávají převody nadřazeného systému blockchain, jako je kupování známek za účelem používání poštovního systému. Nákup tokenu nástroje zaručuje uživateli určitou úroveň funkčnosti, když jeho odpovídající blockchainová síť nakonec začne fungovat. Tokeny se převádějí na služby nebo zboží.

Totéž udělaly rezervační certifikáty Tesly. Certifikáty (plus nevyplacená platba) budou později převedeny na automobily.

Zprovozněním prodeje byly startupy Tesla i blockchain schopny získat hotovost, kterou potřebovaly k dalšímu financování svých projektů.

Obchodování s náhradními díly

Mnoho ICO zachytilo chybu od Komise pro cenné papíry kvůli neúspěchu v testu Howey. Kupující koupili tokeny s očekáváním, že se zvýší jejich hodnota díky úsilí třetí strany (spuštění blockchainu), čímž prodej tokenů podléhá zákonům o cenných papírech.

Většina z těchto tokenů byla vázána na obchodování na kryptoměnových burzách (které fungují podobně jako burzy) a s velkým počtem povrchních ICO prováděných startupy, které se snaží rychle vydělat, bylo třeba něco udělat, aby se omezilo spekulativní šílenství 2017 a 2018.

Zatímco společnosti provozující ICO se spoléhaly na příslib obchodování s náhradními díly jako součást prodejní nabídky, Tesla se pokusila zabránit dalšímu prodeji tím, že zakázala přenos certifikátů na kohokoli kromě členů rodiny a omezila rezervace na dva na zákazníka. Přesto se na internetu objevil trh s náhradními díly a všude se prodávaly certifikáty fóra na eBay.

Tesla na eBay

Osvědčení o rezervaci byla znovu prodána za dvojnásobek až trojnásobek jejich původní ceny, protože nedočkaví nadšenci se pokoušeli koupit si cestu do přední části linky. Tesla udělala málo pro to, aby zastavila online prodej, dokud konec rezervační program a umožnění komukoli provést objednávku (efektivní proměna rezervačních certifikátů na sběratelské předměty pro kohokoli kromě netrpělivých zákazníků).

Tesla na eBay

Proto-ICO

Zatímco předobjednávka a předprodej nejsou nic nového, rezervační program společnosti Tesla a fenomén ICO šly téměř identickými cestami – hromadným prodejem budoucího produktu prostřednictvím reprezentativního subjektu a následným vývojem nafouknutého trhu s náhradními díly. Oba typy prodeje přilákaly divoce rozdělené zákaznické základny, od nebezpečných zájemců o skutečný produkt až po oportunistické spekulanty.

Se stagnací trhu ICO by se blockchainové startupy mohly naučit něco z Muskova modelu, hlavně schopnost prodeje upozornit na produkt (Model 3) namísto spekulativní hodnoty aktiva. Zdá se, že mánie ICO skončila a trh potřebuje zabijácké sítě a aplikace, nikoli nebeské sny.

V důsledku prodeje však Tesla čelí vlastním problémům. Tím, že neomezoval počet rezervací, Tesla dokázala nashromáždit velké množství hotovosti, ale astronomický počet předobjednávek se pro společnost může ukázat jako příliš velký, již potýká se s neúspěchy výroby. Další zpoždění bude znamenat vrácené rezervace. 450 000 automobilů je co dodat a osud Tesly je na tom, zda dokáže splnit své vznešené sliby.

Tesla a blockchain mají v roce 2019 co dokázat. Strategie získávání finančních prostředků se budou i nadále vyvíjet. Vzhledem k tomu, že trh ICO se téměř zastavil a společnost Tesla ukončila svůj rezervační program, společnosti, které potřebují financování, začnou prozkoumávat další možnosti, jako je nabídka bezpečnostních tokenů (STO), jak v budoucnu získat hotovost..

Dima vysvětluje: „STO umožní startupům a korporacím přístup k bezprecedentním fondům investorů prostřednictvím legálně vyhovujících bezpečnostních tokenů. Bezpečnostní tokeny sníží vstupní cenu investice a poskytnou hyperefektivní platformu pro novou generaci cenných papírů. “

Úspěšné STO budou vyžadovat odborné právní vedení a přesné obchodní plány, ale mohla by být udržitelnou strategií získávání finančních prostředků pro společnosti jako Tesla a další společnosti s nápady, které jsou větší než jejich peněženky.

I když se zdá, že začínající společnosti Tesla a blockchain budou muset hledat nové způsoby, jak získat peníze, dokud nebudou moci dodávat své produkty, rezervační model používaný společností Tesla (a mnoho ICO o rok později) jim umožnil pomoci udržet kapitál pro další rozvoj jejich vize – udržujte v nádrži trochu plynu nebo přesněji trochu šťávy v dobíjecí baterii.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me