Centralizované obchodní modely byly po staletí základem světové ekonomiky. Již však začínáme vidět počáteční fáze přechodu k decentralizaci. Zatímco většina organizací se stále spoléhá na centralizované obchodní modely, decentralizované blockchainové obchodní modely jsou stále populárnější.

Teoreticky zní decentralizované obchodní modely blockchainu dobře. Je však důležité pochopit, jak by tyto modely fungovaly v praxi. V tomto článku porovnáme tyto dva různé obchodní modely a pokusíme se pochopit, jak přesně by decentralizovaný blockchainový obchodní model mohl vést ekonomiku budoucnosti.

Procesy rozhodování / správy

Většina podniků rozhoduje na základě hierarchického vedení a nezakládá se na konsensu dosaženém prostřednictvím veřejného hlasování. Například zásady stanovené společností, jako je Apple nebo Google, určují, zda bude nová mobilní aplikace schválena či nikoli. V rámci tohoto systému se několik klíčových lidí ve společnosti rozhoduje nebo nastavuje systémy a zásady správy a řízení. Jedná se o velmi centralizovaný obchodní model.

Dalším příkladem by byla schopnost banky určit, kolik peněz mohou její zákazníci denně vybrat. I když je možné tyto limity potenciálně zvýšit a změnit, vyžaduje to schvalovací proces od banky: centralizovaný orgán. V zásadě tyto podniky vyžadují značný dohled a někdy mohou bránit inovačním možnostem jednoduše kvůli designu jejich obchodních modelů.

Naproti tomu rozhodovací procesy v decentralizovaných systémech mohou být vytvořeny tak, aby upřednostňovaly většinu všech uživatelů namísto těch, kteří vedou společnost. Například místo toho, aby společnosti Apple a Google kontrolovaly všechny odeslané obsahy jeden po druhém, mnoho decentralizovaných systémů navrhuje nový model, kde by každý člověk na platformě mohl mít stejný hlas, aby určil, zda je či není obsah přijato.

Pro společnosti by decentralizované obchodní modely blockchainu učinily schvalovací proces mnohem levnějším a jednodušším. Je však důležité si uvědomit, že současné známé problémy, jako je 51% útoků, by mohly vést k „špatným aktérům“ v systému, kteří by mohli schvalovat špatně kvalitní obsah. Blokové projekty tedy musí kreativně přemýšlet o tom, jak motivovat dobré aktéry v tomto modelu. Pokud je decentralizovaná společnost schopna udržet „dobré aktéry“ odpovědnými za rozhodovací procesy, může vytvořit takzvanou decentralizovanou autonomní organizaci (DAO).

pracovní schůzka

Příjmové / finanční modely

V případě platforem pro digitální stahování jsou peníze nakonec také kontrolovány centralizovanými orgány. Například Apple a Google využívají 70-30 rozdělení tržeb za mobilní aplikace, písničky, elektronické knihy a další produkty prodávané na jejich platformách. Zatímco vývojáři si mohou ponechat velkou část fondů, je důležité si uvědomit, že tyto společnosti zpracovávají 100% plateb a udržují si relativně velkou část výnosů, což je z monetárního hlediska činí vysoce centralizovanými..

Decentralizované obchodní modely blockchainu usilují o získání producentů obsahu (tj. Vývojářů aplikací, hudebníků atd.) S celkovým důrazem na lepší odměny pro producenty obsahu. Zatímco uživatelská základna pro decentralizované obchody s aplikacemi se zatím příliš nezvýšila, mnoho z těchto projektů má zavedené obchodní modely, které jsou z hlediska producenta obsahu mnohem lukrativnější. Představte si, že by se rozdělení výnosů v decentralizovaném obchodě s aplikacemi blížilo spíše k hodnotě 99–1 (nebo nižší) než 70–30. To je to, co společnosti jako Status a Blockstack nabízejí.

blockstack

Úložiště dat / sociální média

Dalším faktorem, který dělá podniky centralizovanými, je povaha ukládání dat. Například společnosti jako Facebook ukládají citlivá data v centralizovaných databázích. To je jeden z důvodů, proč uživatelům neplatí žádné počáteční poplatky za přihlášení a používání webu. Přinejmenším lze údaje o těchto systémech prodávat za účelem zisku nepřímo prostřednictvím cílených demografických reklam. Důležité informace od věku uživatele až po jeho koníčky jsou cenné a snadno dostupné díky centralizovaným databázím.

Na decentralizovaných platformách sociálních médií se data zpravidla neprodávají za účelem zisku prostřednictvím cílených reklam. Je to proto, že platformy sociálních médií by v decentralizovaném obchodním modelu nebyli konečnými držiteli uživatelských dat. Z pohledu uživatele to výrazně usnadňuje ochranu osobních údajů a má více možností, jak se data používají.

Dilema pro společnosti však spočívá v tom, jak vytvořit obchodní model, který vydělá peníze, aniž by měl přístup k údajům, které lze použít k generování příjmů prostřednictvím cílených reklam. To může vyžadovat přechod od bezplatného modelu k placenému ekonomickému modelu sdílení, kde by společnosti získaly malý podíl mikroplatby, kdykoli si uživatelé navzájem platí za generování obsahu, lajky, zobrazení atd. Pro firmy to zní jako dobrý způsob generovat příjmy. Uživatelé decentralizovaných platforem by však museli být ochotni tuto změnu přijmout. Tento typ modelu jsme již začali využívat na webech, jako je Steemit.

steemit

Který obchodní model je lepší?

Ve výše zmíněných případech pro centralizované obchodní modely vidí mnoho různých typů uživatelů systémové nedostatky. Mnoho věcí, jako je nedostatečná rozhodovací schopnost uživatelů, nespravedlivé sdílení výnosů pro producenty obsahu a nedostatek celkové ochrany údajů / soukromí uživatelů, představuje mnoho problémů.

Většina decentralizovaných blockchainových obchodních modelů je pouze v počátcích a dosud se neobjevily, aby konkurovaly jejich centralizovaným protějškům. Je však důležité pochopit, jak a proč by některé nově vznikající blockchainové projekty mohly potenciálně nabídnout mnohem lepší řešení.

Časem by decentralizované obchodní modely měly být mnohem lepší než současné centralizované systémy, které většina lidí dnes používá. Přechodu k decentralizovaným obchodním modelům však není snadné dosáhnout přes noc. Nejprve bude muset být zohledněno mnoho úvah.

Zatímco decentralizace je v konečném důsledku lepší pro drtivou většinu producentů obsahu a spotřebitelů, decentralizované společnosti budou také muset být inovativní, pokud jde o nalezení správné rovnováhy mezi přijetím uživatelů a ziskovostí. Doposud je ještě třeba určit, jak by došlo ke změně obchodních modelů a které společnosti nakonec povedou toto hnutí.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me