Navzdory nesčetným opakům, mnoho lidí stále hodí kryptoměnu a trestnou činnost do stejného kbelíku. Ale to se rodí z nevědomosti nebo faktu? Všichni se bojíme neznámého. Možná je to částečně proto, že se laikům zdá, že digitální měny najednou převládají.

Navzdory prokázání, že kryptoměna je více než vyhýbání se daním, proč tolik lidí stále vytváří spojení mezi bitcoinem a hanebnými činy?

Hedvábná stezka

Pokud Silk Road vykouzlí obrazy starodávné obchodní cesty mezi východem a západem a neohrožené obchodníky žíznící po dobrodružství, je třeba vaši verzi trochu aktualizovat. Mnoho lidí myslí na kryptoměnu a trestnou činnost kvůli Hedvábná stezka web, který používal bitcoin jako svoji hlavní měnu.

Bylo to online tržiště pro nákup a prodej drog, zbraní a všeho nelegálního na temném webu. Vedle nárůstu popularity bitcoinů si Silk Road také poskvrnila svou pověst. Stejně jako ten toxický bývalý milenec, o kterém jste věděli, že je pro vás špatný, ani bitcoiny a Silk Road se nedaly oddělit.

Když v roce 2011 dosáhly bitcoiny parity s dolarem, nakupování a prodej na Silk Road bylo snadné. Bylo to také relativně anonymní – dokud federálové nezačali vyšetřovat, hledat a stíhat zločince a dokud nebyl web zavřen. Skvrna reputace bitcoinu však žila dál.

Počítačová kriminalita

Vyobrazení počítačového zločince v černé mikině s pozadím souvisejícím s technologiemi.

Jsou kryptoměny a počítačová kriminalita synonymem?

Dalším důvodem, proč si lidé spojují kryptoměnu a trestnou činnost, je počítačová kriminalita. Bohužel být nativně digitální, kryptoměny jako bitcoin při používání Ransomwaru se rychle stala platební metoda kyberzločinců. Vzhledem k tomu, že s peněženkou kryptoměny není spojeno žádné fyzické umístění, je pachatele mnohem těžší dohledat.

Představte si bitcoiny a další kryptoměnové peněženky jako kybernetický ekvivalent účtu na moři na Kajmanských ostrovech. Drogoví dealeři a podvodníci je používají již mnoho let, nyní jsou pouze na internetu.

Vzhledem k tomu, že bitcoiny nejsou tak anonymní, jak si lidé mysleli, nastane kicker, když se zločinci pokusí převést své bitcoiny na dolary.

Samozřejmě existují alternativní řešení, například burzy mezi kryptoměnami, které od uživatelů nevyžadují vytvoření účtu. V USA tomuto typu transakcí účinně brání protokoly KYC a AML. Mnoho dalších zemí však stále umožňuje jejich anonymitu.

Cryptojacking je dalším problémem, který se v prostoru kybernetické bezpečnosti stále zvětšuje. Ačkoli záměrem hackerů je využívat výpočetní sílu k těžbě kryptoměny, nikoli k zjevné krádeži finančních prostředků, stále kradou elektřinu a zpomalují provoz zařízení. To vše při hromadění mincí v hodnotě milionů dolarů, jako je Monero.

Většina společností je nyní o krok před kryptojackery. Používají efektivní správu oprav a zlepšují kybernetickou hygienu zaměstnanců. Jednotlivci se také mohou chránit instalací adblockerů a antivirových programů. To však nezabrání důmyslným hackerům, kteří jsou každý den kreativnější, ať už používají bezplatný design WordPress nebo škodlivou reklamu.

Nedělá nic, aby pomohla oddělit spojení kryptoměny a trestné činnosti.

Anonymita

Není nikdo, kdo by chtěl zůstat tak anonymní jako gangster nebo mafiánský lupič. Koneckonců, nejvýznamnější občané nemají o svých údajích žádné pochybnosti. Pokud to společnosti jako Facebook nepoužívají bez jejich vědomí, obecně pro ně není zásadní, aby jejich transakce byly tajné.

Skutečnost, že některé kryptoměny jsou anonymní, vede k tomu, že se veřejnost spojuje s kryptoměnou a trestnou činností. To, že údaje o osobě jsou nahrazeny klíči účtu, jistě umožňuje mnoho druhů trestné činnosti. To zahrnuje daňové úniky, nákup nelegálního zboží, praní peněz a dokonce i únik kapitálu.

Poměrně málo lidí dosud používalo kryptoměnu k zasílání velkých částek peněz mimo jejich zemi. Kromě toho mohou být zdroje částek neznámé, na rozdíl od banky, která vyžaduje, aby zákazníci zdůvodnili zdroj finančních prostředků.

Mnoho lidí přesto tvrdí, že anonymita a soukromí jsou právem člověka. Bitcoin vlastně vznikl jako reakce na finanční krizi v roce 2008. To byla pravděpodobně jedna z nejtemnějších jám trestné činnosti, jaké kdy byly svědky.

Díky rozsáhlé korupci centralizovaných agentur a vlád se zrodil bitcoin. A první vývojáři kryptoměny označili jako cypherpunks, tvrdí, že soukromí je pro otevřenou společnost v elektronickém věku nezbytné.

Je ironií, že fiat měny jsou pro praní peněz mnohem vhodnější než kryptoměny Americký dolar jako kriminální označení volby. Ve skutečnosti je mnohem snazší nezanechat stopu s dolarovými bankovkami, než je použití kryptoměny, protože vaše digitální stopa je téměř vždy sledovatelná.

Podvody

Howey Coins byl falešný ICO používaný SEC k tomu, aby dal investorům lekci. Tento obrázek je screenshotem prodeje tokenů před ICO Howey Coins.

Howey Coin, SEC „podvod“, který má investorům pomoci poučit se o nebezpečích podvodů s ICO.

Spíše než slyšet o všem úspěšné ICO, nadpisy věnují mnohem větší pozornost podvodům s kryptoměnou. Širší veřejnost, která se nezabývá sférou kryptoměn, možná neslyší o charitativních darech poskytovaných v bitcoinech nebo o budování decentralizovaného světa Ethereem. Ale oni to slyší 10 procent všech prostředků ICO bylo odcizeno v roce 2017. Nebo po tom 80 procent ze všech ICO jsou podvody.

ICO podvody jsou tak velkým problémem, že SEC vydala jeden, který demonstroval, jak snadné jsou tyto podvody, a vzdělával investory. Vzhledem k tomu, že regulační orgány začínají věnovat větší pozornost a zpřísňují se ICO, měl by se počet podvodů začít snižovat. A se společnostmi, jako je Google a Facebook, začínající zákaz ICO reklamy a celebrity podpořit méně ICO (včetně „Shitcoin Shiller“ Johna McAfee) může být zachráněno více investorů.

Podvody ICO jsou ale dalším spouštěčem asociace kryptoměny a trestné činnosti. A podvodníci vždy najdou způsob, jak obejít zákazy reklam, využívají sociální média a nabízejí možnost poslat Ether zpět lidem, kteří mu jej pošlou jako první.

Musíte uznat, že je těžké mít soucit s typem člověka, který by propadl podivuhodně zjevnému podvodu, přesto se objevilo spousta nešťastných obětí. Tento podvod způsobil, že mnoho vysoce známých jmen v kryptoměnách obsahovalo za svým jménem „nerozdávání ETH“. Stačí se podívat na Twitter Vitalik.

Screenshot z profilu Twitteru Vitalika Buterina, který uvádí, že nedává přednost ETH.

Vitalik „Nedává pryč ETH“ Buterin

Kryptoměna a trestná činnost – sdružení žije dál

Nedostatek regulace doposud způsobil, že zločinecké sdružení dosáhlo horečky, přičemž kryptoprostor byl často označován jako divoký západ. Regulace se však letos začíná objevovat v různých formách po celém světě.

V USA SEC žádá všechny burzy, aby se zaregistrovaly jako burzy cenných papírů. Po celém světě další země vytvářejí právní rámce na ochranu investorů, aniž by omezovaly inovace.

S kriminálníky vždy spojíme velké množství peněz. Ale jak lidé získají více informací o kryptoměně, doufejme, že reakce na její kriminalitu se začnou rozplývat. A už se zdá, že došlo ke změně ve vzduchu.

To znamená, že je nevyhnutelné, že zločinci budou používat kryptoměny k hanebným činům, pokud v našem světě existují zločinci. Stejným způsobem, jakým budou i nadále vyloupovat banky, navzájem se zabíjet a vést války. Ani po roce 2008 nebudeme spojovat velké banky s kriminální činností, takže možná je čas nechat kryptoměny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me