Domorodá komunita na venkově v Austrálii.

Prodejce diamantů v Antverpách v Belgii.

Prodejce ojetých vozů ve Velké Británii.

Farmaceutická společnost se sídlem ve Švýcarsku.

Co mohli mít všichni společného??

Odpovědí jsou dalekosáhlé výhody sledování aktiv blockchainu.

Jednou z nejzásadnějších vlastností blockchainu je jeho schopnost uchovávat hodnotu – v podstatě vytvářet digitální aktivum. To, co začalo bitcoinem, se nyní rozrostlo do stále se rozšiřujícího seznamu případů použití. Některé jsou jemnější než jiné.

Tyto případy použití blockchainu, které pravděpodobně vydrží zkoušku času, jsou těmi, které nejlépe využívají nejzákladnější funkce blockchainu. Jedním z těchto případů použití je sledování majetku pomocí schopnosti blockchainu vytvořit uloženou hodnotu a vytvořit neměnný záznam o vlastnictví této hodnoty. Tento článek se podrobněji podívá na použití sledování aktiv blockchain v některých různých scénářích.

Případy pro sledování aktiv Blockchain

Katastry nemovitostí

Ve správě nemovitostí existuje spousta příležitostí pro blockchain, většinou založených na omezení nebo eliminaci role mnoha prostředníků. Snížené tření a rychlejší prodej nemovitostí jsou jasnými výhodami pro každodenní obchodování s nemovitostmi. Kromě toho mohou pozemkové registry založené na blockchainu vytvářet efektivitu v místních samosprávách a snižovat výdaje daňových dolarů.

Výhody sledování nemovitostních aktiv na blockchainu by však mohly mít také významné výhody pro domorodé skupiny. Vytvořilo by to právní prostředek, kterým by kdokoli mohl prokázat své vlastnictví půdy. Práva na půdu jsou neustálým bojem domorodých lidí po celém světě, včetně rozvinutých zemí jako je Kanada.

Indigen je blockchainová platforma zaměřená na ochranu práv a majetku domorodých skupin po celém světě. Token platformy bude sloužit jako darovací měna. Společnost nasměruje část vytěžených mincí na pomoc chudým domorodým obyvatelům po celém světě. Sledování aktiv blockchainu na půdě obývané domorodými obyvateli je jedním z cílů projektu.

Indigen

Domovská stránka Indigenů

Řetězec dodavatelů

Walmart je jedním z příkladů velké společnosti, která již rozpoznala potenciál blockchainu ve svém dodavatelském řetězci. Dodavatelské řetězce jsou tradičně velmi roztříštěné. Mnoho společností nedokáže přesně určit, kolik produktů mají v daném okamžiku na daném místě. To má za následek neefektivitu a zbytečný produkt v důsledku znehodnocení nebo krádeže.

Některá odvětví mají horší problémy než ztráta produktu. Například farmaceutický průmysl trpí padělanými výrobky vstupujícími do dodavatelského řetězce, obvykle mezi výrobcem a spotřebitelem.

Vlády napříč rozvojovým světem to nyní řeší. Hlavní nápor však nese rozvojový svět. V Africe to uvádějí některé zprávy až 70% drog prodávané jsou padělané.

Léčiva

Problém je, že všechny vypadají stejně…

Sledování aktiv blockchain může bojovat proti padělkům vstupujícím na trh. Digitální štítky mohou sledovat a sledovat produkty v celém dodavatelském řetězci, dokud se nedostanou do rukou spotřebitele. Značka může obsahovat všechny potřebné atributy. V případě léků by to mohlo zahrnovat přísady, datum / místo výrobce a kontroly kontroly kvality. Může se aktualizovat v reálném čase s cestou, kterou produkt prošel dodavatelským řetězcem.

Obchodování s vozidly

Zločin s autem je tu stejně dlouho jako auto. Od ukradených vozidel a dílů až po úniková auta používaná v loupežích až po „cut-and-shut“, kde jsou dvě poloviny různých vozidel (které byly kvůli nehodám obvykle odepsány) nebezpečně svařeny dohromady a vydávány za jedno auto.

Autonehoda

Přední strana může být zničená, ale zadní polovina je stále v pořádku, správně?

To je doprovázeno některými neetickými nebo nezákonnými praktikami, které uplatňují prodejci ojetých vozidel “nalákat a změnit” a manipulace s počítadlem kilometrů ke snížení počtu kilometrů zobrazených na hodinách. Nákup automobilu, zejména ojetého, může být plný problémů. Kupujícímu nezbývá než věřit, že papíry předložené k vozidlu jsou pravé.

Sledování aktiv blockchain by však mohlo učinit proces nákupu ojetého vozu mnohem bezpečnějším. Díky záznamu o každém vozidle založeném na blockchainu, včetně jeho dílů, údržby, nehod a historie vlastnictví, by kupující mohli do procesu vkládat mnohem větší důvěru. Věděli, že jejich nový vůz je originální model s čistou historií údržby.

Technologie AI by navíc mohla určit spravedlivou a konzistentní hodnotu pro každé vozidlo, což by snížilo výskyt předražování vozidel u ojetých automobilů.

Sledování drahokamů

Průmysl drahokamů je v hodnotě 23 miliard $ ročně, s diamanty zodpovědnými za nejvýznamnější část z toho. Konfliktní nebo „krvavé“ diamanty jsou však problémem, který nadále trápí obchodníky s drahokamy. Surové diamanty se prodávají v konfliktních zónách, jako je Angola nebo Středoafrická republika. Jsou propašováni ze země, rozřezáni a vyleštěni a vydáni za legitimní.

Mnoho vlád v rozvojovém světě přijalo právní předpisy, které zabraňují prodeji konfliktních diamantů v rámci jejich jurisdikce. Klenotníci a obchodníci mají proto zájem zajistit, aby nekupovali krvavé diamanty.

diamantový prsten

Jak mohl šťastný pár zjistit, zda je jejich diamant legitimní?

De Beers, největší světový producent diamantů, se nyní snaží blokovat sledování aktiv, aby zabránil vstupu krvavých diamantů na trh. Společnost hlášeno v květnu že úspěšně vyzkoušeli blockchain, aby sledovali deset drahokamů z dolu k řezačce a leštičce a poté ke klenotníkovi k prodeji. De Beers plánuje zpřístupnit systém napříč celým diamantovým průmyslem a eliminovat tak nelegální obchod s krvavými diamanty.

Další úvahy

Celé to mají dva další společné prvky. Jsou to okamžité převody a tokenizace aktiv.

Okamžité převody

Rejstříky aktiv na blockchainu budou přenositelné mezi stranami pouhým stisknutím tlačítka – a bez nutnosti zprostředkovatelů. Mohly by také obsahovat inteligentní smlouvy – držet prostředky v úschově, dokud nebude provedena úplná platba. Po přijetí platby bude nové vlastnictví provedeno okamžitě. To by mohlo zahrnovat vlastnická práva k automobilu, kusu nemovitosti, drahokamu nebo zásilce léčiv mezi stranami inteligentní smlouvy.

Tokenizace aktiv

Vytvoření tokenů zabezpečení představujících částečné vlastnictví fyzických aktiv nabízí vzrušující možnosti. Některá hmotná aktiva, která by mohla ocenit v průběhu času, například nemovitosti, jsou příliš nákladná na to, aby si jeden jednotlivec nebo dokonce rodina dovolil investovat do celé jednotky.

Například někdo, kdo chce investovat do drahokamu, musí zvolit kámen o velikosti, která je v jeho rozpočtu. Ale čím větší šperk, tím vyšší hodnota na karát. Co kdybyste mohli investovat do zlomku velkého, vysoce cenného drahokamu? Tokenizace to umožňuje.

Svět teprve začíná zkoumat umění možného sledování blockchainových aktiv. Tento článek načrtl jen několik příležitostí, které se otevírají. Začíná se věřit, že v příštích deseti nebo dvaceti letech bude blockchain jediným spolehlivým prostředkem k prokázání vlastnictví a záznamu hodnoty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me