V tomto článku se podíváme na blockchainovou iniciativu Světové banky a rostoucí popularitu blockchainových dluhopisů. I když se jedná o relativně nový koncept, banky a vlády všech velikostí začínají vydávat dluhopisy a minibondy založené na blockchainu. Prozkoumejme tyto případy použití a pokusme se pochopit, jak by tyto změny mohly ovlivnit budoucnost vládního získávání finančních prostředků.

Proč Blockchain Bonds?

První vládní dluhopisy byly vydané v Nizozemsku v roce 1517. Od té doby hraje tato forma fundraisingu nedílnou roli ve fundraisingu veřejného sektoru po celém světě. Tradiční vládní dluhopisy sloužily jako spojovací článek mezi vládami a občany. Dluhopisy minulosti byly obvykle denominovány ve vlastní nekryté měně dané země. To se však již začalo měnit s příchodem blockchain dluhopisů.

Existuje řada důvodů, proč by vlády na všech úrovních mohly chtít používat blockchainové dluhopisy nad tradičními dluhopisy. Například využití blockchainů může eliminovat potřebu firem třetích stran a finančních institucí. Jinými slovy, technologie blockchain má potenciál přímo spojit emitenty (vlády) a příjemce (občany). Pojďme se nyní podívat na některé relevantní případové studie.

Blockchainové dluhopisy Světové banky

V srpnu 2018, Světová banka oznámila své plány na zahájení prvního blockchainového dluhopisu na světě. Kryptoměna však nebude použita jako způsob platby. To je pravděpodobně způsobeno skutečností, že dosud neexistuje široce přijímaná, vládou vydaná digitální měna.

Většina z těchto možností je bohužel považována za Ponziho schémata. Proto bude použita fiat měna. 10. srpna 2018 určila Světová banka jako jediný zprostředkovatel dvouletého dluhopisu Commonwealth Bank of Australia (CBA). Cílem organizace je získat 50 milionů AUD (ekvivalent 36 milionů USD).

Paul Snaith, manažer kapitálových trhů Světové banky pro operace treasury, uvedl, že instituce spolupracuje se společností Microsoft za účelem splnění technických požadavků nezbytných k vytvoření jejich softwaru a platformy. Zatímco blockchainové dluhopisy Světové banky nabízejí slibný krok vpřed pro investory, je důležité si uvědomit, že každý, kdo si koupí dluhopis, bude i nadále následovat tradiční cestu.

Například každý jednotlivý kupující musí ještě projít oficiálním registračním procesem. Kromě toho bude veškerá hotovost přenášena odděleně od blockchainu běžnými kanály dluhopisů.

Logo skupiny Světové banky

Blockchain Světové banky: Světová banka plánuje stát se prvním emitentem blockchainových dluhopisů.

Minibondy BNP Paribas

Snaha blockchainu Světové banky stát se prvním globálním emitentem blockchainových dluhopisů je docela úspěch, ale není to jediná velká finanční instituce, která na takové iniciativě pracuje. BNP Paribas, největší francouzská banka a 8. největší banka na světě, má také podobný program v pracích. V roce 2016 začala tato banka budovat a testovat blockchainovou platformu, která umožňuje soukromým společnostem vydávat minibondy.

BNP Paribas Securities Services, správcovská pobočka banky, aktivně vyvíjí řešení, které dokáže udržovat záznamy o všech emisích minibondů i o změnách vlastnictví. Banka také uzavřela partnerství se třemi francouzskými společnostmi, aby podpořila svůj případný cíl implementace v reálném světě. Jednalo se o dvě společnosti zabývající se obnovitelnou energií a také o investiční platformu s názvem SmartAngels, která pracovala na vytvoření první pilotní platformy.


Podle článku z února 2018 uvedl Johann Palychata, vedoucí blockchainu v oddělení digitální transformace BNP Paribas Securities Services, že jsou zapotřebí další vylepšení integrovat blockchain se stávajícími tržními postupy a zúčastněnými stranami. Palychata také uvedl potřebu regulačních změn, aby se široké přijetí stalo realitou.

Nebylo mnoho aktualizací ohledně možnosti implementace blockchainových minibondů v reálném světě od BNP Paribas. BNP Paribas nicméně přináší inovace blockchainu i do dalších oblastí financí, jako je správa aktiv. V lednu 2018, BNP Paribas Asset Management oznámil že využila blockchainovou technologii BNP Paribas Securities Services k provedení úspěšné zkoušky distribuce fondů založených na blockchainu v Lucembursku.

Logo BNP Paribas

BNP Paribas testuje platformu pro blockchainové minibondy.

Berkeley, Kalifornie: First Blockchain Bond Municipality?

Pokud jde o vydávání dluhopisů, většina lidí pravděpodobně nejprve myslí na mezinárodní instituce, jako je Světová banka, nebo na velké banky, jako je BNP Paribas. Místní samosprávy však mají také pravomoc a schopnost vydávat dluhopisy. Místní a státní správy po celém světě nyní začínají implementovat řadu blockchainových řešení.

V květnu 2018 městská rada v Berkeley v Kalifornii hlasovala, aby pokročila v projektu, který z ní učiní první obec nabízející blockchainové dluhopisy. Zajímavostí této iniciativy je skutečnost, že by snížila investiční práh pro všechny investory. Obvykle je minimální investice pro komunální obligace 5 000 $. Naproti tomu program Berkeley by umožnil lidem nakupovat dluhopisy za mnohem menší částky (tj. 10 nebo 25 USD) na podporu komunitních projektů.

Tento koncept je podobný tomu, jak kryptoměnové projekty snížily nebo dokonce eliminovaly minimální množství finančních prostředků potřebných k účasti v ICO. Město navíc plánuje vydat dluhopisy v dolarech. Existuje také možnost, že by si město mohlo vytvořit svůj vlastní token, který občanům nabídne dvě možnosti měny.

Berkeleyův místostarosta Ben Bartlett to řekl agentuře Bloomberg že obcházení Wall Street je jedním z motivačních faktorů města. Pokud bude tato iniciativa úspěšná, může vytvořit model, kdy vlády již nebudou závislé na službách nabízených tradičními trhy s dluhovým kapitálem. Pro město Berkely zahrnují některé možné iniciativy ICO podporované muni-bondem za dostupné bydlení. Město již má navázal spolupráci s technologickým startupem volal Sousední, aby tuto vizi uskutečnil.

Fotografie budovy v areálu UC Berkeley

Berkeley je univerzitní město známé pro své technické inovace v oblasti zálivu San Francisco.

Trendy a stánek s jídlem

Blockchainové dluhopisy a minibondy mohou změnit budoucnost financování dluhopisů. Vlády a banky nepředstavovaly rychlé využití kryptoměn při vydávání nebo platbách dluhopisů, ale v budoucnu by to mohla být možnost.

Je třeba ještě určit, zda jsou vlády a finanční instituce pevně v táboře „blockchain, ale ne bitcoin“. Bez ohledu na to, zda se používá fiat nebo krypto, blockchain dluhopisy vytvářejí další potenciální případ použití pro decentralizované technologie. A co je nejdůležitější, představují velký krok vpřed pro přijetí technologie blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me