Dříve jsme hodnotili soukromí Monera a Zcash. Dnes se podíváme na některé další coiny, které jsou často doporučovány kvůli jejich ochraně soukromí. Bytecoin, PIVX, Verge a Dash jsou obvykle klasifikovány jako mince na ochranu soukromí. Jak však uvidíme, mezi jejich úrovněmi anonymity existují obrovské nesrovnalosti.

Zde se zaměřujeme čistě na možnosti ochrany osobních údajů, rozbíjíme funkce blockchainu a ochrany soukromí v síti a následuje zkoumání jakékoli centralizace, která narušuje jejich domnělou anonymitu.

Blockchainové soukromí

Ochrana blockchainu se týká funkcí, které zamlžují data na blockchainu, jako jsou adresy a částky transakcí. Toto je nejdůležitější úroveň pro zabezpečení soukromí, bez níž vás lze relativně snadno identifikovat.

Bytecoin

bytecoin - mince na ochranu osobních údajů

Bytecoin má silnou sadu funkcí ochrany soukromí na úrovni blockchainu. Využívá Protokol CryptoNote který mu poskytuje vyzváněcí podpisy a jednorázové klíče. Monero je ve skutečnosti vidličkou Bytecoinu, takže si můžete být jisti spolehlivostí této osvědčené technologie. Vývojový tým bohužel od té doby navrhl několik upgradů ochrany osobních údajů. Rozdíl mezi blockchainovým soukromím společnosti Monero a Bytecoinu stále roste, a v tomto ohledu nabízí Bytecoin při srovnání těchto dvou málo jedinečnou hodnotu.

PIVX

PIVX vyvinul vlastní vlastní kód založený na Protokol o nule. Používá a míchání na úrovni blockchainu funkce, která se provádí pomocí důkazů s nulovými znalostmi, stejná technologie, která řídí Zcashovy zk-snarky. Důkazy nulových znalostí jsou relativně staré a pocházejí z roku 1985, takže páteř ochrany osobních údajů PIVX je dobře otestována. To znamená, že váš soukromý zůstatek zPiv je oddělen od jakékoli konkrétní adresy a transakční záznam všech vašich utracených mincí je skrytý.

Okraj

V lednu 2018 došlo k příchodu společnosti Verge Wraithský protokol, což umožnilo volitelné tajné adresy v síti. Toto je první a dosud pouze funkce ochrany soukromí na úrovni blockchainu pro Verge. Bohužel vzhledem k několika falešným tvrzením a opakovat velké technické poruchy podle projektu byste měli vzít toto tvrzení se špetkou soli.

Pomlčka

Dash - mince na ochranu soukromí

Jedinou funkcí ochrany osobních údajů je Dash Soukromé Odeslat. Toto je upravená verze Návrh CoinJoin pro bitcoiny, přičemž transakce jsou smíchány dohromady v naději, že zmatení transakčního fondu dostatečně pro dosažení anonymity Takové míchání je pravděpodobně nejslabší forma soukromí na úrovni blockchainu, protože na kryptografické úrovni se nic neděje, aby se uživatelé anonymizovali. Jak dále uvidíme, provoz této funkce je mnohem méně bezpečný.

Ochrana soukromí v síti

Ochrana soukromí v síti se týká funkcí, jako jsou sítě Tor a I2P, které se snaží anonymizovat aktivitu uživatelů v síti, například skrývání adres IP. Mohou být buď vestavěné, nebo volitelné.

Bytecoin

V současné době nemá Bytecoin žádné integrované soukromí na úrovni sítě. To je nešťastné, protože vaše IP adresy a geolokace podléhají kontrole.

PIVX

PIVX - mince na ochranu osobních údajů

PIVX nabízí přiměřené soukromí na úrovni sítě s volitelným použitím Síť Tor. Vývojový tým také pracuje na Integrace protokolu Pampeliška a I2P, oba by měly výrazně zlepšit anonymitu sítě. Zatím však neznáme data vydání těchto upgradů.

Okraj

Verge - mince na ochranu osobních údajů

Nároky společnosti Verge na ochranu soukromí dokládají hlavně její anonymitu v síti. Tor a I2P oba jsou podporovány pro transakce, jejichž cílem je poplést IP adresy. Bohužel, opět byla tato tvrzení podrobena přísným kontrolám, jako jsou zprávy, že IP adresy byly není vůbec chráněn navzdory těmto předpokládaným vlastnostem.

Pomlčka

Dash v současné době nenabízí žádné funkce ochrany osobních údajů v síti. Podobně jako Bytecoin to ponechává vaši síťovou aktivitu zranitelnou vůči zkoumání.

Centralizace Hrozby soukromí

Masternodes a odměny

Bez ohledu na to, jaké konkrétní funkce ochrany osobních údajů mince nabízí, lidé často přehlížejí, jak a kdo tyto funkce poskytuje. Přesto mohou zcela podkopat požadovanou anonymitu.

To je případ Dash. Jeho služba míchání PrivateSend může být pouze provádí masternody. Na rozdíl od jiných mincí na ochranu soukromí závisí soukromí na dobré vůli a důvěře jiné strany. Je jen málo nebo vůbec žádný způsob, že by jakýkoli uživatel sítě Dash mohl ověřit, zda masternode účinně smíchal své mince.

Zlovolní herci

Problém Dash’s PrivateSend se potenciálně zhoršuje kvůli jeho náchylnosti ke zlomyslným hercům. Nic nezastaví vláda nebo jakýkoli jiný subjekt provozující masternody od schopnosti identifikovat adresy, které se pokoušejí zmást své transakce. Pokud byla funkce místo toho zabudována do protokolu Dash a důvěryhodná, jako u CoinJoin, pak by byla mnohem lepší pro soukromé použití. Jak to je, měli byste být opatrní při používání Dash pro účely, které vyžadují vysokou nebo dokonce střední anonymitu.

Trusted vs. Trustless

Naštěstí ani Bytecoin, Verge nebo PIVX tento problém nemají.

Protokol CryptoNote, který Bytecoin používá, nevyžaduje důvěru jinak než v samotném open-source kódu. Protokol existuje již několik let a je dobře přezkoumán a prozkoumán.

Verge rovněž nemá žádnou přímou důvěru v důvěru. Rozdíl mezi jeho sliby a tím, co poskytuje, je však diskutabilní.

Nastavení PIVX je jemnější. Akumulátory zPiv, které jsou odpovědné za zajištění ochrany osobních údajů, jsou šifrovány prostřednictvím RSA-2048 výzva klíče. Technicky to není důvěryhodné. Ačkoli podle týmu byl pevný disk, který ukládal generované faktory, zničen před 25 lety a tým PIVX je nezná.

To je však stejně předpoklad jako skutečnost. Ve stávající podobě tedy nemůžete mít úplnou důvěru v nastavení. Naštěstí, pokud by došlo ke kompromisu klíčů, narušilo by to spíše vytváření mincí než soukromí. Navíc tým vývojářů plánuje migraci na plně důvěryhodné nastavení prostřednictvím integrace Bulletproofs, které jsou v současné době ve fázi testování.

Závěr

Ze všech těchto coinů PIVX zdánlivě nabízí uživatelům nejvyšší úroveň soukromí právě teď. Důvodem je jeho vysoká úroveň blockchainu a anonymita na úrovni sítě. Má také aktivní vývojový tým a slibný plán, z nichž oba kladou soukromí na první místo.

Totéž nelze říci ani pro Verge, ani pro Dash. Tvrzení společnosti Verge o ochraně osobních údajů jsou sporná a těžko potvrzitelná s velmi malou záměnou na úrovni blockchainu. Zatímco jediná funkce ochrany soukromí společnosti Dash je potenciálně narušena její závislostí na důvěře masternode.

Bytecoin je hodným druhým místem PIVX, protože dodržuje osvědčený protokol CryptoNote. Přesto je naplánován malý vývoj ve způsobu ochrany soukromí. Vezmeme-li v úvahu všechny věci, bylo by moudré zůstat váhat jak nad Dash, tak k Verge pro jakékoli účely náročné na soukromí.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me