Skupiny pump a dump jsou rostoucím problémem v blockchain aréně. Nedávný studie provedené vědci z The Social Science Research Network (SSRN) identifikovalo během šestiměsíčního období mezi polovinou ledna a začátkem července 2018 přibližně 4 818 schémat kryptoměny a skládek. Spolupráce zahrnovala výzkum z univerzit v USA, Mexiku i v dalekých zemích jako Izrael.

Vědci použili komplexní proces sběru dat, který se zaměřil čistě na Telegram a Discord. Podvodníci používají tyto dvě populární aplikace pro zasílání sociálních zpráv k pravidelnému získávání tisíců nic netušících investorů. Dokument dále ukázal, že temné mince s nízkým víčkem dále získaly průměrný zisk 23 procent přes Discord. Porovnejte to s mizerným 3,5 procenta při použití jedné z 75 nejlepších mincí.

Co jsou čerpadla a skládky a jak fungují?

Čerpadla a skládky nejsou endemické pro krypto. Obvykle se objevují na jakémkoli trhu, který začíná přitahovat velké množství kapitálu. Získali trakci na prvních akciových trzích počátkem 16. století a lze je dokonce najít v centové akcie současných hlavních akciových trhů.

Čerpadla a skládky iniciují silní obchodníci, kteří propagují nebo čerpadlo konkrétní mince / akcie / aktiva v naději, že vytvoří humbuk a dočasně zvýší cenu. Hype je klíčovou ingrediencí, která přiměje kupující skočit na palubu nebo riskovat #FOMO. To je dnes mnohem snazší díky vzestupu platforem sociálních médií a relativní anonymitě, kterou přinášejí.

Ve většině případů tito obchodníci kupují mince před jejich propagací, aby zajistili, že se dostanou za dobrou cenu. Pumpa a skládka fungují obzvláště dobře s mincemi s nízkou kapitalizací, protože je mnohem snazší tlačit na cenu. Výplaty jsou také jasně lepší. Jakmile přilákají do skupiny dostatek investorů (přísavek), je čas zahájit operaci „posuňme cenu!“

Noční zpěvák akcií prodávající akcie v ulicích během South Sea Bubble.

„Night Singer of Shares“ prodávající akcie v ulicích během South Sea Bubble. Amsterdam 1720.

Zakladatelé sdělují, že je čas začít nakupovat a kombinovaný nákupní tlak rychle zvyšuje ceny. V tomto okamžiku se už zasvěcenci začínají zbavovat svých coinů, aniž by informovali uživatele o takzvaných insiderech nebo VIP skupinách. Mnoho z těchto skupin má dokonce tu drzost účtovat poplatek za přístup, což dále podporuje myšlenku exkluzivity.

Aby pokračovali v podpoře conů, budou často předávat informace do jiných kanálů sociálních médií v naději, že na palubu skočí další hlupáci. Když se cena výrazně pohnula, zahájí skládka, prodávají všechny své mince a vytvářejí zdravé kapsy.

Jak zůstat v bezpečí

Drž se dál od mincí s nízkou likviditou

Někteří investoři prosazují nákup a prodej mincí s nízkým stropem. S obrovskými cenovými náběhy, které mohou být ve skutečnosti výnosnou strategií – pokud víte, co děláte. Zkušení obchodníci vám však řeknou, že v praxi je mnohem snazší dostat se do maloobjemových aktiv, než se dostat ven. Pokud se rozhodnete spekulovat o mincích s nízkým stropem, rozpoznejte vysoké riziko a nesázejte na farmu. Jak říkají:

“Pokud to zní příliš dobře, než aby to byla pravda, pravděpodobně to tak je!”

Obecným pravidlem je vyhnout se mincím s denním objemem nižším než 100 000 USD. Lišta je v kryptoměně poměrně nízká a toto číslo může být dokonce příliš agresivní. Jako vždy to nepředstavuje investiční poradenství, takže si proveďte svůj vlastní průzkum. Bitcoin může být ve srovnání s jinými coiny nudný, ale existuje důvod, že po deseti letech stále trvá. Některé příklady s nízkým stropem najdete v našem nástroji pro sledování cen kryptoměny:

Mince s nízkým denním objemem.

Mince s nízkým denním objemem

Drž se dál od skupin čerpadel a skládek

To může znít jako zřejmá rada, ale investoři jsou i nadále podvedeni systémy s vysokými zisky, jako je Bitconnect. V současné době existuje spousta lidí, kteří se snaží uvádět na trh skupiny čerpadel a výpisů online. Pro podvodníky to zůstává docela výnosný podnik. Jak bylo zmíněno ve výzkumu, Telegram a Discord jsou pro tyto skupiny stále oblíbenými hangouty, takže buďte ostražití, pokud jste běžným uživatelem. Dokonce i YouTube má několik pochybných ovlivňovatelů, kteří se snaží tyto kanály propagovat.

Nyní vás možná zláká myšlenka, že budete sami jezdit na pumpě a sklápěči. Přelstít dalšího chlápka nebo zasvěcence je riskantní věc. Vážně, nedělejte to. Mnoho skupin je pyramidové hry samy o sobě. Vedoucí skupiny velmi zdvořile poskytují časování vstupu a výstupu, ale neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak zjistit, kdy skutečně vstupují a vystupují. Můžete mít to štěstí, že se dostanete ven se ziskem, ale opravdu to stojí za tu šanci?

Závěrečné myšlenky

Skupiny čerpadel a skládek jsou jednoznačně problém, který je třeba řešit. Investoři požadují vyšší úroveň bezpečnosti, pokud chtějí na dlouhou trať. Je to z velké části proto, že kryptografie není regulovaná, i když jsou podniknuty kroky k jejímu řešení. Jak již bylo řečeno, i když mnoho mincí klesne na nulu, základy bitcoinů a dalších kryptoměnových projektů zůstávají pevné. Krypto jako celek nikam nevede.

Velká část mainstreamových médií se zaměřuje na korupci na trzích s kryptoměnami. To pohodlně ignoruje skutečnost, že ve vládách, korporacích a centrálních bankách již existuje rozšířená korupce, na které je náš současný finanční systém postaven. Jak výmluvně říká obhájce bitcoinů Andreas Antonopolous, jediný způsob, jak se někteří z nás naučíme, je nechat se vyděsit a pak se poučit z našich chyb.

To není argument ve prospěch skupin čerpadel a skládek. Naopak, sebevzdělávání je vaším nejlepším nástrojem při plavbě v těchto riskantních vodách. Dbejte na to, abyste tašku nenechali držet, nebo možná vhodněji: tašku nenechávejte jako záchranný člun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me