Když na scénu pronikly Airbnb a Uber, hodně se mluvilo o tom, jak tyto společnosti oslavovaly novou éru sdílení peer-to-peer. Vedli jsme k přesvědčení, že v následujících letech již nebudeme kupovat věci jako sekačky na trávu nebo elektrické nářadí. Byli bychom schopni sdílet tyto položky napříč komunitami pomocí internetu k propojení těch, kteří mají, s těmi, kteří to potřebují. Bylo by to efektivnější a vytvářelo by méně odpadu. Ekonomika sdílení se však tímto způsobem skutečně nevyvinula a částečně za to mohou společnosti sdílené ekonomiky.

Problémy současné ekonomiky sdílení

Ekonomice sdílení dominuje několik velkých hráčů. Deset let po jejich vzniku se jedná hlavně o Airbnb a Uber, i když existuje několik dalších. Obě společnosti se v průběhu let potýkaly s problémy a vytvořily několik dalších najednou.

Žádné přímé spojení a vysoké poplatky

Termín sdílená ekonomika a výhody nabízené společnostmi v sdílené ekonomice popírají skutečnost, že existuje jen málo skutečných sdílení. Je pravda, že tyto společnosti poskytují platformám slušné uživatelské rozhraní pro propojení lidí. Jednotlivci však nemusí komunikovat mezi sebou mimo platformu, aniž by porušili podmínky služby.

Společnosti sdílející ekonomiku také čerpají zdravou část příjmů od jednotlivců, kteří půjčují svá aktiva. Tyto poplatky umožnily rychlou expanzi Uber i Airbnb.

Blockchain umožňuje připojení typu peer-to-peer, což eliminuje potřebu prostředníka, jako je Uber nebo Airbnb. Služby blockchainu snižují nebo dokonce eliminují poplatky prostředníka. To umožňuje těm, kteří mají něco sdílet, přímo se spojit s těmi, kteří si chtějí půjčit. Strany se dohodly na ceně a bezpečně ji převádějí v kryptoměně.

Bezpečnost a zločin

I když jste nikdy osobně nezažili žádné problémy s používáním Airbnb nebo Uber, je pravděpodobné, že někoho s příběhem znáte. Ačkoli sdílené společnosti zavedly bezpečnostní opatření a kontroly, stále dochází k děsivým incidentům. Oznámila CNN na začátku tohoto roku bylo dosud obviněno 103 amerických řidičů Uber ze sexuálního napadení nebo zneužití a téměř třetina z nich byla odsouzena za předchozí trestný čin. Existují zprávy o podobných událostech jiných společností, které sdílejí jízdu, jako je Ola v Indii a Popadněte v Malajsii. Mezitím existují celé webové stránky věnovaný hororovým příběhům Airbnb od hostů i hostitelů.

Uber řidič

Jak můžete opravdu vědět, kdo vás řídí?

Abychom byli spravedliví vůči společnostem se sdílenou ekonomikou, web Airbnb zcela správně zdůrazňuje že kontroly spolehlivosti závisí na údajích z veřejných organizací, které jsou často roztříštěné a špatně udržované.

Ověření identity a kontrola pozadí je efektivnější na blockchainové platformě. Zejména pokud vládní organizace přejdou k zaznamenávání věcí, jako jsou trestné činy a vydávání řidičských průkazů a registrace na neměnných blockchainech, budou spolehlivé a robustní kontroly spolehlivosti pro společnosti sdílené ekonomiky..

Společnosti ekonomie sdílení založené na blockchainu mohou také těžit ze záznamu kontrol pozadí blockchainu. Díky tomu by kontroly byly důvěryhodné a odolné proti neoprávněné manipulaci.

Zabezpečení a ochrana osobních údajů

Na konci roku 2017, Bloomberg příběh prolomil že Uber více než rok tajil masivní narušení dat svých zákazníků. Hackeři prolomili bezpečnostní opatření kolem serverů společnosti a ukradli data přibližně 57 milionů uživatelů. Společnost následně propustila svého hlavního bezpečnostního důstojníka za to, že se podílel na utlumení platby hackerům ve výši 100 000 $.

Zatímco Uber je zdaleka sám jako předmět takového hackeru slouží příklad k vytvoření dalšího případu decentralizace společností se sdílením ekonomiky s blockchainem. Decentralizace databází mezi více uzly udržuje data bezpečnější a vyhýbá se mnoha zranitelnostem centralizovaných serverů.

Navíc, pokud by k takovému útoku na decentralizovaný systém skutečně došlo, bylo by mnohem obtížnější jej zakrýt. I kdyby se 51 procent blockchainových uzlů ukázalo jako škodlivých, zakrytí by vyžadovalo 100 procent, aby nepískali.

Budoucí výhled pro společnosti zabývající se sdílením blockchainu

Přes všechny tyto problémy vypadá výhled růstu sdílené ekonomiky jasně. Jedna studie uvedla že se očekává růst trhu z přibližně 14 miliard dolarů v roce 2014 na více než 335 miliard dolarů do roku 2025. Start-upy blockchainu rychle uviděly příležitost ukončit nadvládu odvětví velkými společnostmi se sdílenou ekonomikou. Dva takové blockchainové startupy jsou Origin a ShareRing. Oba vidí potenciál pro síť, která nabídne sdílení transakcí napříč širokou škálou zboží a služeb.

Původ

Původ je open-source protokol založený na Ethereu pro vytváření tržišť sdílení ekonomiky. Umožňuje vývojářům vytvářet přizpůsobené dApps pro různé typy sdílení zboží a služeb (např. Úkoly, sdílení domů, sdílení jízd) nebo pro různé lokality. Origin na platformě spustí svůj vlastní dApp. Tato aplikace funguje jako spotřebitelské tržiště a spojuje ty, kteří chtějí podnikat. Systém používá inteligentní smlouvy k řízení transakcí a plateb za zboží a služby.

Domovská stránka protokolu původu

Domovská stránka protokolu původu

Web zdůrazňuje, jak nedostatek prostředníka umožňuje jeho uživatelům provádět transakce, aniž by mu vznikly značné poplatky. Origin již spolupracuje se společnostmi, které budou platformu využívat k budování vlastních tržišť pro sdílení. Společnost provozuje prodej tokenů ve spolupráci s Coinlist Capital registrovaným SEC. Provozování vyhovujících ICO mu umožňuje distancovat se od šíření podvodných ICO, které sužovaly trh.

ShareRing

ShareRing má podobné cíle jako Origin, ale vyvíjí vlastní blockchain pro spuštění systému duálních tokenů. Cílem mechanismu duálních tokenů je snížit tření při připojování nových (ne krypto) uživatelů k systému.

ShareToken je token nástroje systému. Je to pobídka pohánějící blockchain, stejně jako mince použitá k nákupu do systému těmi, kteří mají zboží k pronájmu. SharePay je další token a souvisí s hodnotou fiat. Uživatelé si mohou vyměnit fiat za SharePay pomocí platformy ShareRing. Ti, kteří si chtějí pronajmout prostřednictvím služby ShareRing, mohou svůj zůstatek na SharePay „dobít“ pomocí své kreditní karty.

Domovská stránka ShareRing

Domovská stránka ShareRing

ShareRing má kořeny v australské firmě Keaz pro sdílení jízd. Proto nedávno získala vstup do automobilového blockchainového konsorcia MOBI.

Monopoly jsou nejisté

V současné ekonomice sdílení dominují monopoly a trhy jako tento jsou zralé k narušení. Vznik blockchainu přerušuje prostředníky, takže důvtipné startupy mohou způsobit bolesti hlavy jako Uber a Airbnb. Velké společnosti se sdílenou ekonomikou i další online tržiště se musí ujistit, že s tímto vývojem drží krok, pokud se chystají zůstat na špici své hry.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me