Správa identity blockchain může být dalším krokem ve vývoji zabezpečení dat. Navzdory jejich slibům nemusí být velké značky tak bezpečné, jak jsme si mysleli. Equifax, Yahoo nebo Uber? Vyberte si. Porušení údajů zasáhlo všechny tyto společnosti v posledních letech a nezdá se, že by neúnavné tempo hackerů povolilo.

Podle index úrovně porušení, pouze čtyři procenta porušení od roku 2013 byla kvůli šifrování zneužita. To je docela pozoruhodná statistika, když vezmete v úvahu, že kryptografie existuje již více než 50 let. Veřejnost se začíná znatelně obávat, ale co mohou tato velká jména udělat s tímto trendem? A pomůže blockchain managementu identity?

Kryptografie zapečená

Bitcoin poskytuje skutečný případ v oblasti zabezpečené datové komunikace od roku 2009. Přidejte k tomu skutečnost, že jeho technologie je otevřená, a musíte si opravdu klást otázku, proč velké společnosti neimplementují svá vlastní krypto bezpečnostní řešení. Pokud víme, nikdo nikdy nenarazil na bitcoinový blockchain. Kdokoli, kdo to ještě neudělal, by se měl pravděpodobně dlouho pečlivě dívat na to, co mu blockchain může nabídnout.

Jednoduše řečeno, bitcoin používá kryptografii veřejného / soukromého klíče, která umožňuje bezpečné předávání citlivých informací po síti. Krása bitcoinu spočívá v tom, že zabezpečení je součástí sítě již od začátku. Porovnejte to s mnoha společnostmi, které se pokoušejí posílit zabezpečení svých již stárnoucích sítí.

Řada dalších kryptoměnových projektů a blockchainových startupů rozšiřuje tyto základní principy, aby uživatelům umožnila efektivně spravovat svou identitu na blockchainu. Hlavní problémy vyžadují zásadní řešení. Ti, kteří poskytují nejlepší řešení pro správu identit blockchain, budou s největší pravděpodobností mít obrovské příjmy, jak toto odvětví dozrává.

Kde selhávají současné systémy

Centralizace

Korporace jako IBM již tento potenciál identifikovaly a snaží se být lídrem v oblasti blockchainových řešení s povolením. Někteří však tvrdili, že soukromé blockchainy nejsou ve skutečnosti životaschopné. Bez ohledu na to, kde stojíte, je užitečné zjistit, jak jsme se sem dostali.

První hlavní chybou, kterou trpí současné systémy správy identit, je centralizace. Internet byl původně navržen jako síť typu peer-to-peer. Poprvé v historii umožnila tato síť volný tok informací bez cenzury a přes hranice. Ti, kteří vlastnili médium, již zprávu nekontrolovali.

Správa identit by měla ideálně následovat internetový model peer-to-peer

Správa identit bude v ideálním případě sledovat internetový model peer-to-peer.

Soukromé subjekty bohužel od té doby zachytily většinu internetu: Google s internetovým vyhledáváním, Facebook se sociálními médii, ICANN s registry doménových jmen, Amazon v elektronickém obchodování a tak dále. Získáte obrázek. Tyto (a mnoho dalších) společností shromažďují obrovské množství osobních údajů, což z nich dělá atraktivní cíle. Toto hromadění vytváří takzvaný efekt honeypot. Hackeři do těchto systémů pronikají mnohem častěji než na jednotlivé uživatele.

Cenzura

Druhým problémem, který to vytváří, je zvýšená možnost zneužití vaší mocenské pozice. Hlavní technologičtí giganti již mají pověst cenzurovat obsah na základě politických a ideologických názorů. To představuje skutečnou hrozbu pro svobodu projevu a autentické sebevyjádření, které mnozí označují za charakteristické znaky prosperujících společností..

Pamatujte, že mnoho online aplikací vyžaduje, abyste se zaregistrovali u jedné z těchto společností prostřednictvím jejich e-mailu nebo sociálního profilu. Pokud někdy smažou vaše účty nebo je z jakéhokoli důvodu cenzurují, kde vás to zanechá? Virtuální nomád, který neexistuje.

Správa identity blockchainu

Tvůrci internetu neviděli potřebu dobré správy identit, když budovali úplně první protokoly. To v té době samozřejmě nemohli vědět. Výsledkem je bohužel obrovská privatizace našich dat. Technologické společnosti využily příležitosti vlastnit co nejvíce našich dat, kterých se jim dostalo do rukou. Jak se říká, pokud je to zdarma, je pravděpodobné, že jste produktem vy! Tyto společnosti mají mnoho vynikajících bezplatných produktů. Musí za ně nějak platit.

To je zásadní změna, kterou blockchain přináší do správy identit. Centrálně hostované datové servery (včetně cloudových řešení) jsou nákladné na údržbu a mnoho z nich bude odstraněno, když uživatelé budou moci spravovat svou vlastní identitu pomocí technologie blockchain. Existuje řada projektů, které se snaží být lídrem v této oblasti. Konkurence je tvrdá a předpovídat nejlepší přístup je obtížná výzva.

Některé projekty jako Civic propagují správu identity blockchainu prostřednictvím své aplikace. Ostatní mají rádi Blockstack poskytují řešení založené na prohlížeči pro interakci s decentralizovanými aplikacemi. Další zajímavou funkcí, kterou vyvíjejí, je služba názvů domén peer-to-peer (DNS) postavená přímo na blockchainu. Při hostování svého oblíbeného nebo kontroverzního obsahu již nejste vydáni na milost a nemilost jedné organizaci, jako je ICANN.

Závěrečné myšlenky

Je těžké přijít na to, který přístup bude nejlepší. Při budování budoucnosti správy identit je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů: jazyk, kultura, přístup k technologiím atd. Pohled na něj z globálního hlediska pomůže. Ještě nejsme v bodě, kdy by každý na světě měl přístup ke svému vlastnímu smartphonu. Úspěch dnešního internetu je do značné míry díky jednoduchým technologiím, jako jsou protokoly HTTP a TCP, které od nás odebírají mnoho technických detailů, takže můžeme pokračovat v podnikání „internetování“.

Propojení vznikajících blockchainových protokolů se stávajícími internetovými protokoly se zdá být logickou volbou. V blockchainovém rozjetém ​​vlaku existují společnosti, které plánují být další generací mocenských center. Je velká šance, že selžou. V ne příliš vzdálené budoucnosti si uvědomíme všechny možnosti, které se pro nás dnes staví. Spotřebitelé se probouzí k tomu, že data hostovaná jinde nejsou nijak zvlášť bezpečná. Nakonec budeme moci převzít kontrolu nad vlastní online identitou.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me