Stablecoiny jsou v módě v roce 2018. Při posledním sčítání neexistovalo méně než dvacet projektů, jejichž cílem bylo být králem stability směny kryptoměn. Kolíky měn Fiat byly v historii používány jako způsob, jak opravit měnu jedné země proti jiné. Příkladem toho je hongkongský dolar, který je fixován sazbou 1 americký dolar za každých 7,75 – 7,85 HKD.

Základem pegů je chránit měnu země před kolísavými pohyby směnných kurzů, a tím zlepšit obchod a snížit riziko. Nemělo by být překvapením, že nej volatilnější třída aktiv ve městě přitahuje vlastní řešení stabilníchcoinů a měnových pegů.

Co jsou to stablecoiny?

Stručně řečeno, stablecoiny jsou pokusem představovat na blockchainu fiat peníze (dolary, eura atd.). Konverze mezi fiatem a krypto je stále časově náročný proces a úzké místo je téměř vždy na fiat straně. Hlavní překážky? Těžká regulace a bankovní systémy, které někteří odhadují, že je stále používají padesát let stará technologie.

I když se nekryté převody v průběhu let určitě zlepšily, většina z nich stále trvá od jednoho do tří dnů k místnímu vyklizení a od pěti do osmi dnů na mezinárodní úrovni. A to je jen jedna cesta. Porovnejte to s bitcoiny, jejichž vymazání v současné době trvá asi 10 až 20 minut. Docela něco, když si uvědomíte, že bitcoin je jedním z pomalejších blockchainů!

Spolu s dalšími kontroverzními důvody, proč mít stabilnícoiny, je hlavním důvodem to, že obchodníci nechtějí čekat dny na výměnu mezi kryptoměnou a fiatem. Výměnou za něco jako Tether skutečně vyděláváte, aniž byste museli vydělávat peníze. “To je geniální!” Slyšel jsem, že říkáš. No, ne tak docela. Měnové kolíky trpí vlastními problémy a historie má několik zajímavých lekcí, o které se s námi můžete podělit.

Poučení z historie

Černá středa

V září 1992 byla nechvalně známá událost Černá středa charakterizována, když miliardářský investor George Soros skvěle prolomil Bank of England. V té době Británie doufala, že se připojí k euru, ale předtím, než tak učinila, byla povinna několik let udržovat stabilní směnný kurz. Britská libra byla již pod tlakem a jediným způsobem, jak mohla anglická centrální banka stabilizovat svou měnu, byl nákup dalších liber na otevřeném trhu.

George Soros -

George Soros: „Muž, který rozbil Bank of England“ Obrázek: Michael Wuertenberg

Pan Soros, který situaci uznal, předpověděl, že centrální banka nebude mít dostatek devizových rezerv (USD, jen atd.), Aby bránila oslabení své vlastní měny. Následně začal prodávat libra ve velkém množství. Navzdory těžkému nákupu z banky se nakonec ustoupilo a libra se prudce snížila. Legendární investor údajně v ten den dosáhl zisku 1 miliardy dolarů.

Černá středa zdůraznila nebezpečí pokusu omezit síly otevřeného trhu, což je v zásadě to, o co se snaží věšák měny. Nejedná se o ojedinělý incident a od té doby k němu došlo vícekrát. Asijská finanční krize v roce 1997 začala, když thajský baht zlomil svůj kolík. A v novější době byly trhy po nějakou dobu v šílenství poté, co švýcarská národní banka odstranila na začátku roku 2015 své navázání na euro.

Hongkongský dolar

Je třeba poznamenat, že ne všechny kolíky se pod tlakem zlomí. Alespoň zatím ne. Hongkongský dolar je v porovnání s některými jeho asijskými protějšky zářným úspěchem. Je vázán na americký dolar již více než 30 let. Při zdravé měnové politice a řádné správě věcí veřejných je možné stanovit fixní směnné kurzy, které skutečně fungují.

Rizika se stablecoiny

Stablecoiny s sebou nesou stejná rizika jako tradiční měnové pegy. Blockchainy tuto dynamiku magicky nezmění pomocí několika řádků kódu. Všechny stablecoiny mají na mysli stejný cíl sledováním různých tras.

Studená tvrdá hotovost

Vezměme si například Tether, jehož cílem je udržet měnový peg 1: 1 vůči americkému dolaru. V níže uvedeném grafu (USDT / USD) si všimněte ztráty důvěry v cenu Tetheru při několika příležitostech:

Aby mohl Tether fungovat, musí si udržet poměr 1: 1 s americkým dolarem

Aby mohl Tether fungovat, musí si udržet poměr 1: 1 s americkým dolarem.

Stejně jako anglická centrální banka, kdykoli cena Tetheru (USDT) klesne vůči dolaru, musí společnost nebo investoři zpětně odkoupit více tokenu na otevřeném trhu, aby udrželi fixaci. Trvalý pokles ceny by podkopal celý projekt.

Největším problémem pro tyto stablecoiny zajištěné aktivy, jako je Dai, je to, že jsou všechny spojeny s riziky podkladové měny, kterou se snaží napodobit nebo využít. Ať už je to USD, Ether nebo něco jiného.

Math to the Rescue?

Jiné projekty se stabilními penězi jako Základ používají k udržení svých kolíků převážně nevyzkoušené matematické inženýrství. Teorie zní, že když ceny příliš vzrostou, stačí vytisknout více tokenů a inflace způsobí pokles cen. Stejný princip se používá obráceně, kde lze žetony vypálit a výsledná deflace by měla obnovit kolík.

Důvěra je všechno

To vše zní docela působivě, ale to neznamená, že je to o něco méně teoretické. Nejdůležitějším prvkem, který chybí téměř všem projektům, je to, že trhy s kryptoměnami, jako každý jiný, jsou důvěryhodnou hrou. Investoři nebudou kupovat vaše shitcoiny, pokud nejdříve nenakoupí do nápadu. Mnoho projektů se stabilními penězi bohužel jen maskuje skutečnost, že ironicky chtějí být centrálními bankéři nového věku.

Stablecoiny a měnové kolíky

Jak jsme již zmínili dříve, ne všechny měnové pegy jsou odsouzeny k selhání. Myšlenka je ušlechtilý, ale složitý podnik. Skutečný test měnových kolíků se často odehrává v době finanční krize a kryptoměna je taková nová třída aktiv, že nebudeme opravdu schopni říci, co se stane, dokud nebudeme plácnout uprostřed další.

Investoři a projekty stablecoinů nadále poukazují na šílenou volatilitu, která existuje v obchodování bitcoinů a altcoinů. To však většinou postrádá smysl. Volatilita je v současné době složkou, kterou potřebujeme vyvážit v celosvětovém finančním systému, který se pravděpodobně zcela vymkl kontrole. Nejdůležitějším prvkem je přimět lidi, aby místo lokální měny začali přemýšlet o nové globální měně, jako je bitcoin..

Existují náznaky, které poukazují na případné zničení fiat založených peněžních systémů. Pokud k tomu dojde, bude stále potřeba stablecoinů?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me