Bitcoinové futures představují relativně nedávný vývoj po schválení regulačními orgány na konci roku 2018. Umožňují obchodování s budoucí hodnotou bitcoinu, ale bez použití burz. Zavedení bitcoinových futures přineslo v průběhu tohoto roku zajímavý vývoj. Zde vás provedeme krátkou historií bitcoinových futures od jejich zavedení a podíváme se, co bude následovat.

Co jsou bitcoinové futures?

Za prvé, ve prospěch kohokoli, kdo může být z finančního hlediska mlhavý, co je bitcoinová budoucnost?

V futures kontraktu se dvě strany dohodly, že v budoucnu budou obchodovat s komoditou za dohodnutou cenu. Představte si například farmáře, který na začátku vegetačního období prodává obilniny. Pokud cena obilí klesne mezi současností a sklizní, je z kapsy.

Kupující jeho zrna jsou ve stejné pozici, ale na druhé straně rovnice. Pokud cena obilí vzroste, mohli najít své výrobky se ztrátou.

Budoucnost je způsob ochrany proti těmto výkyvům. Kupující a prodávající se zavazují uskutečnit konkrétní obchod za dohodnutou cenu a pevné datum v budoucnu. Tato dohoda je právně závaznou smlouvou, podle níž musí strany uzavřít nákup bez ohledu na vítěze či poraženého.

Finanční obchodníci používají futures jako způsob spekulace o budoucí ceně aktiva. Pokud věří, že ceny porostou, pak nákup aktiv za pevně stanovenou budoucí cenu umožňuje obchodníkovi prodat tato aktiva nebo samotný futures kontrakt za vyšší cenu, když tržní sazby porostou. Je to riskantní obchod a dosažení zisku závisí na důkladném pochopení fluktuací trhu.

Podobně fungují bitcoinové futures. Nákupem a prodejem bitcoinových futures kontraktů mohou investoři spekulovat o budoucí hodnotě bitcoinů aniž byste museli aktivum skutečně vlastnit.

Stručná historie bitcoinových futures

Při spuštění

Bitcoinové futures byly nějakou dobu před rokem 2018, ale obchodovaly se pouze na kryptoburzách jako neregulovaná aktiva. Regulované bitcoinové futures byly představeny na konci roku 2017. Během jediného prosincového týdne začaly dvě významné burzy futures, Chicago Board Options Exchange (Cboe) a Chicago Mercantile Exchange (CME), obchodovat futures na základě bitcoinů.

Širší finanční komunita uvítala zavedení bitcoinových futures. Byla to první příležitost zapojit se do obchodování s bitcoiny, aniž byste nutně museli nějaké vlastnit. Rovněž nabídla ochrannou bezpečnost a legitimitu regulace.

Obchodování s bitcoinovými futures má navíc výhodu pro investory v zemích, které obchodování s bitcoiny zakázaly. Důvodem je, že obchodování s futures neznamená obchodování s bitcoiny samotnými.

Kryptoměnová komunita měla také nával počátečního vzrušení ze zavedení bitcoinových futures. Předpokládalo se, že trh zaznamenal zvýšenou likviditu z přílivu nových investic.

Cena bitcoinů před těmito událostmi neustále rostla Web Cboe se zhroutil ve stejný den, kdy se otevřelo obchodování s bitcoinovými futures, se cena bitcoinů zvýšila o 10 procent.

Průměrný denní objem bitcoinových futures ve 2. čtvrtletí vzrostl o 93% oproti předchozímu čtvrtletí, zatímco otevřený úrok překonal 2 400 kontraktů, což je nárůst o 58%. Zjistěte více o obchodování #Bitcoin futures: https://t.co/adjWVWXBPQ pic.twitter.com/UQWC3nGGrI

– CMEGroup (@CMEGroup) 20. července 2018

Když CME o týden později otevřela obchodování s bitcoinovými futures, bitcoiny dosáhly své historické ceny vysoko nad 20 000 USD. I když, jak všichni víme, to nevydrželo.

Pak přišli medvědi

Cena bitcoinů se během prvních několika měsíců roku 2018 stabilně snižovala. Jak se propadly, začaly novinky spekulovat o tom, zda zavedení bitcoinových futures napáchalo více škody než užitku. The WSJ vydala analýzu v lednu to naznačilo, že zatímco menší investoři byli na vzestupu ohledně ceny bitcoinů, institucionální investoři obchodující s bitcoinovými futures byli medvědí, což vedlo k poklesu ceny.

V květnu Federální rezervní banka v San Francisku vydal dopis což naznačuje, že rychlou inflaci bitcoinů poháněli optimističtí investoři, kteří byli přesvědčeni, že trh může dále růst. Dopis dále poukazoval na to, že zavedení bitcoinových futures poskytlo pesimistickým investorům prostředky ke zkratování trhu s bitcoiny. Takový způsob zkratu dříve neexistoval.

I když je zcela možné, že zavedení regulovaných bitcoinových futures způsobilo pokles tržní ceny, objemy obchodování nemusí nutně odpovídat této teorii. Skupina CME v červenci tweetovala, že jejich statistiky obchodování za druhé čtvrtletí ukázaly průměrný denní nárůst objemu o 93 procent za první čtvrtletí.

Pokud je teorie Fedu správná, měl by takový prudký nárůst obchodování s bitcoinovými futures ovlivnit hodnotu bitcoinů ve druhém čtvrtletí roku 2018 významněji než v prvním. Zejména pokud je trendem zkrat. Cenový graf bitcoinů pro rok 2018 však jasně ukazuje nejstrmější výkyvy trhu za první čtvrtletí.

Cenový graf BTC

První čtvrtletí roku 2018 bylo pro bitcoiny jednoznačně volatilnější než druhé.

Kromě toho mají objemy obchodů s bitcoinovými futures celkově byl viděn jako pomalý, dokonce od samého počátku jejich prosincového spuštění. Je velkým skokem předpokládat, že tak nízký objem transakcí by mohl vynutit výrazný pokles ceny.

Budoucnost bitcoinových futures: Fyzické vypořádání umožňuje bitcoinový ETF?

CME a Cboe představily bitcoinové futures vypořádané v hotovosti na základě ceny bitcoinů na krypto burzách. Kryptoburzy však zůstávají neregulované. Dalším velkým vývojem na cestě k bitcoinovým futures je zavedení regulovaných, fyzicky vypořádaných futures kontraktů.

Interkontinentální burza (ICE), která vlastní NYSE, vytvořila startup nazvaný Bakkt, který zahájí futures, které se vyrovnají se skutečnými bitcoiny. Jedná se o další vývoj v bitcoinových futures, který lépe splňuje požadavky regulačních orgánů. Bakkt oznámil v prosinci tohoto roku zahájí nabídku bitcoinových futures.

Samo o sobě by to mohl být krok, který přiláká další institucionální investice na bitcoinový trh. Spekuluje se však o tom, že zavedení fyzicky vypořádaných termínových obchodů by mohlo americké komisi SEC pomoci schválit bitcoinový ETF. Během předchozích zamítnutí Citováno SEC závislost kryptoměny na neregulovaných burzách a celková velikost trhu s bitcoiny jako důvody k odmítnutí bitcoinových ETF. Fyzicky vypořádané futures by také mohly vtlačit na trh likviditu, což znamená, že Bakkt bourá bariéry schválení SEC.

Závěrečné myšlenky

Rok 2018 byl prvním rokem regulovaných bitcoinových futures a příběh ještě zdaleka neskončil. Zavedení bitcoinových futures by mohlo být začátkem poutavého historického příběhu. V budoucích letech by jejich vývoj mohl popsat, jak se bitcoin a další digitální měny nakonec začleňují do hlavních finančních trhů.

Doporučený obrázek s laskavým svolením Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me