Výukové programy hackování bankomatů, kokainové energetické nápoje a vysoce kvalitní pervitin – to zahrnuje krátký seznam mnohem rozsáhlejšího inventáře předmětů, které byly kdysi k dispozici na Silk Road. Sakra, mohli byste si dokonce najmout zabijáka, pokud jste měli dostatečně hluboké kapsy.

To, co začalo jako sen libertariána, skončilo zatčením, ale to neznamená, že Silk Road nezanechala nějaký pozitivní dopad na svět. Pochybná etika stranou, Silk Road byla rozhodující pro přijetí kryptoměny, konkrétně bitcoin, a pomohla připravit cestu pro celý průmysl.

Několik let po svém zatčení (a následném mlčení) se zakladatel Silk Road Ross Ulbricht nedávno dostal z vězení prostřednictvím Cvrlikání účet. Komentuje „podivnou cestu“ svého života a děkuje těm, kteří ho podporovali. Pokud jste znali Ulbrichta před jeho dny Silk Road, vidět ho za mřížemi by pravděpodobně bylo šokem.

Ahoj, tady Ross! Doufám, že zde po všech těch letech mlčení najdu svůj hlas. Byla to zvláštní cesta, ale jsem vděčný za všechny, kteří mi projevili lásku a podporu a udrželi mě v těžkých dobách. Dáš mi sílu. https://t.co/x4m6J3lgha

– Ross Ulbricht (@RealRossU) 19. července 2018

Udělejme tedy krok zpět a projdeme „podivnou cestou“, která vedla Ulbrichta tam, kde je dnes.

Počátky

Ulbricht, rodák z Austinu v Texasu, byl zapnutý hodně odlišná kariérní cesta před spuštěním Silk Road. Pokusil se den obchodovat s akciemi a založil společnost s videohrami, než nakonec spolupracoval se svým sousedem Donny Palmertree na Good Wagon Books, obchodě s elektronickým obchodem pro použité knihy. Nakonec se Palmertree přestěhoval do Dallasu a pověřil Ulbrichta. Jeho čas u kormidla byl však krátkodobý. O několik měsíců později se zhroutil sklad knih Good Wagon a společnost s sebou.

Bez podnikání, které by bylo možné řídit, mohl Ulbricht svobodně pracovat na dlouho očekávaném projektu vášně, Silk Road. Jako liberál chtěl Ulbricht vybudovat skutečně volný trh mimo dosah jakéhokoli vládního subjektu.

Silk Road bylo online tržiště, které žilo v temné síti. Pomocí Tor můžete procházet trh anonymně a bitcoiny fungovaly jako pseudoanonymní měna k nákupu všeho, po čem vaše srdce toužilo..

Screenshot Silk Road přes Business Insider

Screenshot Silk Road přes Business Insider

Platilo jen několik pravidel: žádné dětské porno, žádné podvody a žádný prodej čehokoli, co by mohlo někomu jinému ublížit. Kromě toho to byl otevřený trh. Ačkoli to začalo s dobrými úmysly, web se rychle vyvinul v něco většího, než si většina lidí dokázala představit.

Ulbricht pojmenoval tržiště podle historických obchodních cest, které sahaly z Evropy do Afriky a východní Asie. Pod pseudonymem „Dread Pirate Roberts“ provozoval web několik měsíců sám a zachoval si svoji anonymitu.

Gawkerův výbuch

Dokázal tuto sólovou operaci udržet nějakou dobu. Web se od začátku dařilo dobře a poskytoval Ulbrichtovi dostatek finančních prostředků na to, aby se svou sestrou pohodlně žil v Austrálii. Nebylo to však tak ohromující, aby ho to připravilo o zdravou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. V červnu 2011 se to však všechno změnilo.

To léto objevil reportér Gawker web a vyprávěl o něm příběh. Článek, který má nyní více než tři miliony zhlédnutí, vrhl Silk Road do centra pozornosti. Na svém vrcholu měl web téměř jeden milion uživatelských účtů s odhady transakcí odkudkoli 2 až 7 milionů dolarů měsíc.

Od doby spuštění Silk Road až do jejího uzavření v roce 2013 cena bitcoinů vzrostla zdola 1 $ doprava kolem 130 $. Samotný článek Gawker způsobil, že mince byla téměř dvojnásobné v hodnotě od 18 $ do více než 30 $.

Cena bitcoinu během operací Silk Road

Cena bitcoinu během operací Silk Road

Ulbricht, vedený obrovským nárůstem provozu, provedl několik vylepšení platformy a přivedl malou hůl. Přesunul web na škálovatelnější server, zabudovaný do služby úschovy a vylepšil systém hodnocení kupujících a prodejců. Snažil se také vybudovat komunitu se skupinami, jako je knižní klub, aby diskutovali o základních ideálech.

Ve stejné době, kdy podzemní svět objevoval Hedvábnou stezku, začaly také závan postavy na druhé straně mince.

Žihadlo

V návaznosti na Gawkerovu reklamu, Senátor Charles Schumer veřejně vyzval Agenturu pro vymáhání drog (DEA) a Ministerstvo spravedlnosti (DOJ), aby uzavřely Silk Road. Několik agentur začalo jednat. Homeland Security, IRS, kyberprostor FBI a několik poboček DEA chtěli kousek.

„Utopické“ tržiště se nejprve začalo rozplývat po zajetí Curtise Greena, postaršího Mormana z Utahu, který pomohl Ulbrichtovi řídit podnik. Green byl zajat zvláštním agentem Carl Mark Force IV DEA. Force se v přestrojení vydával za obchodníka s drogami jménem „Nob“, který se v operacích Silk Road dostal vysoko.

Zatímco probíhalo Greenovo zajetí a výslech, kybernetická jednotka FBI pokročila v identifikaci serveru Silk Road. A Reddit vlákno upozornila tým na potenciální únik IP adresy a odhalila umístění serveru na Islandu. Odtamtud začal cybersquad sledovat zkroucenou cestu zpět k Ulbrichtovu počítači.

Jejich hledání je vedlo do kavárny v San Francisku, ve městě, ve kterém se Ulbricht usadil, aby pokračoval v představení. Neměli však dostatek údajů, aby zjistili, kdo byl Dread Pirate Roberts právě teď nebo kde přesně žil.

Bez znalosti svého alter ega se agenti vnitřní bezpečnosti zastavili v Ulbrichtově rezidenci v San Fran, aby vyšetřili hromadu falešných identifikačních údajů, které zabavili na kanadských hranicích. Falešná ID, která měla dorazit na jeho adresu. Po rozhovoru s ním agenti odešli, ale nezatkli.

Busta

Kybernetická agentura FBI nakonec objevila řadu příspěvků na fóru souvisejících s informacemi o Silk Road, které vedly k Ulbrichtovu osobnímu e-mailu. Rychlé prohledání federální databáze odhalilo zprávu Homeland Security o falešných ID a Ulbrichtovu poslední známou adresu, půl bloku od umístění klíčové IP adresy v kavárně..

Vyšetřovací tým pokračoval ve sledování Ulbrichta a pokoušel se shromáždit dostatek důkazů, aby zastavil místo a zatkl. 1. října 2013 měli svůj případ.

Členové týmu FBI následovali Ulbrichta do knihovny v San Francisku, kde mu popadli notebook, prohledali ho a zatkli. V té době byl přihlášen jako správce Silk Road – nezvratný kousek skládačky.

Ross Ulbricht

Ross Ulbricht

Odsouzení

Ulbricht byl shledán vinným ze sedmi obvinění včetně praní peněz, distribuce narkotik a spiknutí s cílem provozovat „pokračující kriminální podnik“. V současné době si odpykává dva doživotní tresty bez možnosti podmínečného propuštění.

Jako král podsvětí Ulbricht v průměru vydělal transakce za miliony dolarů za měsíc téměř 80 milionů dolarů během jeho funkčního období. Tvrdil také, že nařídil několik zásahů protivníkům, ale nikdy neobdržel obvinění.

FBI zabaveno 144 000 bitcoinů v době zatčení. Skrytí mělo v té době hodnotu 28,5 milionu dolarů, ale má současnou hodnotu přes jednu miliardu dolarů. Z tohoto celkového počtu vydražila americká maršálská služba asi třetinu s jednou osobou Timem Draperem a všechny je koupila.

Ulbricht nyní slouží jako mučedník pro některé z liberálních a kryptoměnových hnutí. Ale ne každý to tak cítí. Mnozí věří, že je odpovědný za některé z nejnegativnějších činů v lidské historii, zatímco jiní v něm vidí spasitele lidstva.

Ať se nakloníte jakýmkoli způsobem, rozsah jeho vlivu na svět je nepochybný. A bez svého bazaru poháněného drogami se bitcoin a zbytek blockchainové technologie možná nedostaly tam, kde je dnes.

28. června 2018 Nejvyšší soud zamítl Ulbrichtovo konečné odvolání, aby přezkoumali a přehodnotili jeho tresty. Ulbrichtova matka od té doby zahájila petici, aby od prezidenta obdržel milost. Další informace o kampani Free Ross najdete na stránce web kampaně nebo jeho žádost o milost.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me