Těžba etherea se možná blíží ke konci své životnosti

Síť Ethereum neustále roste a hashrate a potíže v síti v posledních několika měsících kvetly, jak se těžba rozšířila a do akce se zapojilo více podnikatelů. Obě metriky se od začátku roku 2018 téměř zdvojnásobily (což dává smysl, protože jsou navrženy tak, aby se navzájem úzce sledovaly), ačkoli někteří připisují rychlý nárůst tajnému zavedení ASIC horníků společností Bitmain před oficiálním vydáním technologie k prodeji.

Graf Ethereum Hashrate v dubnu 2018

Za poslední měsíc jsme zaznamenali pokles jak hashrate, tak obtížnosti, pravděpodobně v důsledku plánů vývojářů vzdát se Proof-of-Work, možná v důsledku kritiky, kterou dostává Ethereum od těch, kteří věří mladším , více plnohodnotné platformy dapp mohou držiteli inkasovat jeho peníze. Ať už je příčina jakákoli, prostředí těžby Ethereum se určitě změnilo a pokud uvažujete o zahájení provozu, je třeba učinit úvahy.

ASIC a jak mohou změnit hru

Těžařský hardware ASIC je v dnešní době velmi populární. Někteří tvrdí, že zavedení specializovaného hardwaru slouží k centralizaci těžby ve prospěch velkých operací nad běžnými uživateli. Jiní tvrdí, že vývoj ASIC byl vždy nevyhnutelným a přirozeným vývojem těžební technologie.

Výsledek obrázku pro antminer e3Až donedávna těžba ASIC nebyla něco, s čím se komunita Ethereum musela vypořádat, i když to bylo určitě něco, o čem uvažovali. Začátkem dubna však společnost Bitmain, největší producent hardwaru ASIC, vydala ASIC těžbu Antminer E3 Ethereum. Ačkoli omezují prodej nového horníka počtem a geografií, je jen otázkou času, než bude rozšířen Ethereum ASIC.

Vitalik na ASIC

Tvůrce ethereum Vitalik Buterin už nějakou dobu hovoří o případném vstupu technologie ASIC do těžební hry Ethereum a nezáleží na jejich vlivu na budoucnost sítě.

Problém těžby ASIC v současném stavu a důvod, proč se mnozí v komunitě obávají jeho centralizujících účinků, má ve skutečnosti méně společného s ASIC a více co do činění s producenty těchto ASIC. Bitmain je zdaleka největším výrobcem ASIC na trhu, a proto se mu podařilo centralizovat hodně těžební síly do jejich vlastních těžebních fondů. Řešením není boj s účinností ASIC na úrovni protokolu, ale podpora vstupu konkurentů do Bitmainu.

V příspěvek na blogu od roku 2014 Vitalik stanoví, jak by ti, kdo odesílají transakce do sítě, mohli „otrávit studnu“ odesláním transakcí nekompatibilních s určitými systémy ASIC, a dodává, že „hezké je, že existuje důvod, proč by lidé platili transakční poplatky: každá jednotlivá společnost ASIC má motivaci otrávit studnu svým konkurentům. “

Měl by Ethereum vidlice pro odolnost ASIC?

V poslední době prošel projekt Monero poměrně kontroverzním zaměřením na otázku odporu ASIC. Vývojáři se rozhodli změnit těžařský algoritmus tak, aby byly ASIC zbytečné, zatímco několik skupin se rozhodlo zachovat původní algoritmus rozdvojením mince.

Zdá se, že většina vývojářů a komunity Ethereum souhlasí, že to není nutné. Tvrdí, že ASIC miner je jen asi třikrát účinnější než populární těžební grafické karty, a proto nepředstavuje masivní hrozbu, pokud jde o rychlou centralizaci těžby.

Podle Vitalika nebude během několika měsíců otázka, kdo těží Ethereum, ani problém. Protokol Casper, přechod společnosti Ethereum na konsensuální model Proof-of-Stake, je údajně v závěrečných fázích testování a měl by být spuštěn během několika měsíců.

Casper a plánuje odejít od těžby

Logo společnosti Ethereum Casper

Přechod od mechanismu konsensu o důkazu práce k systému důkazu o podílu byl vždy součástí dlouhodobého plánu projektu Ethereum. Upgrade protokolu Casper PoS má být vydán někdy v roce 2018, kdy se těžba etherea stane mnohem méně výnosnou. Cesta do Casperu byla dlouhá a nebezpečná, s mnoha zpožděními a oznámeními, ale vývojáři a jejich vůdce Buterin vypadají sebevědomě.

Casper bude vydáván v několika fázích, první etapa přesunutí sítě k hybridnímu protokolu PoW / PoS, který sníží odměny za těžbu z 3ETH / blok na 0,6ETH / blok. Nakonec druhá fáze Caspera úplně odstraní těžbu z rovnice.

Takže … mám začít těžit Ethereum?

Jakmile už těžba ethereum nebude, ti, kteří investovali do ASIC, se stanou hrdým vlastníkem v podstatě bezcenného hardwaru. Ti, kteří těžili s grafickými kartami, na tom budou lépe, protože mohou tyto karty znovu použít k těžbě další mince nebo je jednoduše prodat.

Pokud uvažujete o tom, že se dostanete do těžební rakety Ethereum, doporučujeme vám přehodnotit tyto informace. Přestože v krátkodobém až střednědobém horizontu je stále třeba vydělat peníze, může to vyžadovat obrovské kapitálové investice, aby se operace Etherea rozběhla a fungovala ve velikosti, která přinese zisky. Jako vždy, proveďte svůj vlastní průzkum!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me