Těžba ASIC: Počátky

Leden 2013 znamenal začátek nové éry těžby kryptoměn: vzestup těžařů ASIC. Kolem tohoto obecného data začaly těžební soupravy ASIC vstupovat na spotřebitelský trh. Před lednem 2013 používala většina těžařů kryptoměn k těžbě kryptoměny relativně základní, mnohem levnější těžební soupravy GPU nebo CPU. Tyto operace usnadnily jednotlivým fandům získání kryptoměny podporou konsenzuálních algoritmů Proof-of-Work.

Vzestup těžařských souprav ASIC nejen zvýšil bariéru vstupu na trh pro hornické fanoušky, ale také to mnohem usnadnil podniky zahájit masivní těžební operace.

Dopad ASIC na projekty kryptoměny

Z pohledu projektu kryptoměny představoval tento pokrok v těžební technologii jasné výhody i nevýhody.

Jednou z výhod těžební soupravy ASIC bylo, že kryptoměny založené na konsensuálním algoritmu Proof-of-Work byly schopny těžit mnohem rychlejšími hashovacími rychlostmi, takže časy zpracování transakcí byly mnohem rychlejší než kdykoli předtím. Zkrácením časů ověřování transakcí se platby kryptoměnou P2P staly o něco praktičtějšími než dny těžby GPU a CPU.

Zatímco vyšší rychlosti transakcí pomohly kryptoměně získat reálnější přijetí na trhu, ASIC také přinesly jednu hlavní nevýhodu: centralizaci těžby. Protože bylo možné provozovat rozsáhlé těžební operace ASIC, těžba se stala pro několik malých skupin lidí způsobem, jak v podstatě kontrolovat peněžní zásobu různých kryptoměn.

Dopad ASIC na uživatele kryptoměny

Skutečnost, že těžba se více centralizovala se vzestupem vrtných souprav ASIC, se mezi těmi, kdo si kryptoměnu brzy osvojili, stěžovala. Koneckonců, většina lidí, kteří původně přijali mince jako BTC, to udělala proto původně slibovali nový decentralizovaný měnový systém. Těžařské soupravy ASIC byly mnohými prvními uživateli kryptoměny považovány za hrozbu pro základní principy blockchainu a kryptoměny.

I když někteří lidé vytvořené podniky kolem těžby ASIC a investovala velké množství času, energie a peněz do nákupu těžební soupravy ASIC, velká část uživatelů kryptoměny začala pochybovat, zda by těžba ASIC měla být povolena kvůli rostoucí centralizaci peněžní nabídky vytvořené příchodem těžby ASIC operace.

Hra na kočku a myš

Od začátku éry těžby ASIC kolem ledna 2013 přistupovaly projekty kryptoměny založené na PoW ke změnám v těžební technologii různými způsoby. Například projekty jako Bitcoin (BTC) tento problém nadále ignorují.

V zásadě byla bitcoinová komunita (a mnoho dalších krypto projektů) rozdělena na to, jak přesně zvládnout vzestup těžby ASIC. Pro komunitu bitcoinů to vedlo v roce 2017 k vytvoření BTC hard forku s názvem Bitcoin Gold (BCG), který používá slogan ve stylu Donalda Trumpa „učinit bitcoiny opět decentralizovanými“.

Jak se BCG a další velké kryptoměnové projekty pokusily zastavit těžbu ASIC? Několik projektů začalo používat ASIC rezistentní PoW konsenzuální algoritmy, které v podstatě označily všechny pokusy o těžbu pomocí ASIC souprav jako spam. Tak vznikla hra na kočku a myš. Projekty, které nezměnily své algoritmy, aby byly ASIC-rezistentní kontrolou obličeje ze svých komunit.

Pro projekty, které se obávají centralizace svých peněžních dodávek kvůli těžbě ve velkém měřítku, byly změny algoritmů velmi časově náročné. Přesune se na nové algoritmy v naději, že zastaví těžbu ASIC vytvořil velké napětí mezi výrobci těžebních plošin a projektovými týmy pro kryptoměny. Tato trhlina se plně projevila v oblasti Monero-Bitmain, která se objevila v březnu 2018. Ještě větší obavou je skutečnost, že horníci vytvoří nový těžební hardware a těžební software, který obejde novější algoritmy odolné vůči ASIC, což opět umožní centralizaci těžby a úsilí vynaložené projektovými týmy pro kryptoměny bylo v podstatě vše k ničemu.

Co se stane s těžbou ASIC v roce 2018 a dále?

Bitmain a další výrobci těžebních plošin budou i nadále vyrábět těžební soupravy pro horníky, kteří chtějí těžit kryptoměnu. Stále však není jasné, kdo vyjde v debatě o ASIC / těžbě ve velkém měřítku. Dokonce i spoluzakladatel Bitcoin.org a Bitcointalk napsal otevřený dopis z února 2018 prosící o algoritmus ASIC rezistentní pro BTC. Jak více projektových týmů pokračuje v aktualizaci svých algoritmů a výrobci těžebních zařízení se těmto změnám přizpůsobují, je pravděpodobné, že celý průmysl uvidí trvalé změny a více stejné hry na kočku a myš.

Těžba GPU a CPU by se mohla stát jedinou možností těžby, ale s vysokou ziskovostí těžebního zařízení a těžbou ve velkém měřítku je pravděpodobnější, že se výrobci těžebních plošin budou i nadále snažit udržet náskok před změnami algoritmů. Ani přechod z PoW do PoS nelze provést rychle. Jak ukázal projektový tým Ethereum, vyžaduje to čas a plánování. Prozatím se zdá, že debata o centralizaci těžby bude nadále zuřit.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me