V energetickém sektoru dochází k zásadnímu přechodu, kdy technologické inovace podporují růst EU distribuované energetické zdroje (DER). DER v zásadě umožňují, aby se pasivní spotřebitelé energie stali prosuméry. Jednoduše řečeno, prozumer je jedinec se schopností jak vyrábět, tak spotřebovávat energii. Když má prosumer nadbytečnou energii, může přebytek prodat svým vrstevníkům, což má za následek obchodování s energií typu peer-to-peer.

Peer-to-Peer obchodování s energií

Peer-to-peer obchodování s energií je koncept, který vysvětluje myšlenku ekonomiky peer-to-peer. Stručně řečeno, sdílená ekonomika. P2P obchodování s energií vytváří systém, díky němuž mohou spotřebitelé využívat výhod ostatních uživatelů, kteří vyrábějí více energie, než kolik spotřebují. Ti, kteří mají přebytečnou energii, mohou přebytek jednoduše prodat svým vrstevníkům za peněžní zisk, na rozdíl od jeho uložení, zmenšení nebo exportu do energetické sítě.

Velké továrny na výrobu energie si tradičně udržovaly monopol na energetické systémy a výrobu elektřiny. Proto uspokojují velkou část poptávky. Odhady však ukazují, že velkou část energetické poptávky lze uspokojit obnovitelnými zdroji energie, jako je příliv a odliv, vítr, sluneční a geotermální energie. Tady přichází na řadu P2P obchodování s energií.

Spolupracovníci místního distribučního systému elektřiny mohou obchodovat s energií přímo mezi sebou bez přerušení konvenčních poskytovatelů energie. Typické obchodování s energií je vždy jednosměrné. Elektřina se přenáší z velkých generátorů na spotřebitele, často na velké vzdálenosti. Mezitím jde hotovost opačným směrem.

Obchodování P2P však usnadňuje růst nového trhu s energií, který umožňuje malým uživatelům aktivně obchodovat s energií v reálném čase. Tím se umožní rovnováha mezi tvorbou a výrobou energie se spotřebou a poptávkou v síti.

Hodnota blockchainu v sektoru obchodování s energií P2P

V dubnu 2016 se šířily zprávy, že k první transakci obchodování s energií na světě došlo na blockchainu. Přesněji řečeno, transakce proběhla v Brooklynu v New Yorku. Majitel solárního střešního panelu vytvořil nápad prodat přebytečný přebytek elektřiny svému sousedovi. Prodal svého souseda několik kilowatthodin pomocí chytré smlouvy založené na blockchainu Ethereum.

Výše uvedený případ představuje potenciální hodnotu, kterou by blockchain mohl představovat pro sektor obchodování s energií P2P. Energetický trh se dnes skládá z velkého počtu dodavatelů a odběratelů. Tito účastníci sítě mají tendenci vyměňovat si nesmírné množství dat a provádět různé transakce. Tyto procesy vyžadují vysoký stupeň standardizace. Tuto standardizaci by mohlo dosáhnout zavedení jedné blockchainové platformy pro celý ekosystém obchodování s energií.

Blockchain by také mohl mít pozitivní účinek na obchodování s energií typu peer to peer prostřednictvím vymýcení makléřů. Každý prosumer na platformě pro obchodování s energií se může stát obchodníkem a nabízet svůj produkt na platformě sám. To by ostatním spotřebitelům usnadnilo nákup produktu na základě energie podle jejich výběru. Ceny produktů by také byly výrazně nižší než ceny konvenčních dodavatelů energie.

Používání inteligentních smluv by odstranilo potřebu centrálního zúčtování transakcí. Oba účastníci smlouvy budou mít předobchodní transparentnost, že druhá strana splní požadavky transakce. Transakce i vypořádání by tedy probíhaly okamžitě a v reálném čase. Toto je známé jako správa inteligentních sítí. Kromě toho lze z poněkud složité sítě finančního obchodu vynechat různé procesy, což zjednodušuje finanční vypořádání.

Projekty obchodování s energií P2P založené na blockchainu

PowerLedger

PowerLedger je přímočará a důvěryhodná platforma pro obchodování s energií P2P, která podporuje stále rostoucí sortiment energetických aplikací. Jeho primárním cílem je řešit některé z výzev, kterým čelí globální energetický systém. Patří mezi ně, jak zahrnout jednotlivce do bydlení s vysokou hustotou v ekonomice DER a znovuobjevení energetických sítí na podporu připojení DER.

Platforma pro obchodování s energií PowerLedger

PowerLedger zatím podporuje rostoucí seznam aplikací pro obchodování s energií, přičemž některé jsou již v provozu a některé jsou ve vývoji. Mezi tyto aplikace patří mimo jiné podpora obchodování P2P, autonomní správa aktiv, správa distribuovaného trhu, správa elektrických automobilů.

Jednoduše řečeno, PowerLedger dává jednotlivcům příležitost sklízet peněžní zisk pouhým obchodováním s energií. Obchodníci dostávají platby v reálném čase z automatizovaného a nedůvěryhodného sladění systémů vypořádání. Další informace o PowerLedgeru a jeho tokenu obchodování s energií najdete v naší příručce pro začátečníky.

Elektron

Electron je obchodní název londýnské společnosti Chaddenwych Services Limited. Jejím cílem je nabídnout řešení energetickému trhu na základě blockchainové záruky bezpečné, robustní a transparentní platformy. Činí tak využitím síly blockchainu k navrhování účinného a odolného systému pro trh s energií.

Platforma pro obchodování s elektronovou energií

Electron je složen z týmu blockchainových a energetických odborníků, kteří využívají decentralizovanou technologii k posílení sdílené infrastruktury energetického sektoru. Navrhují systémy příznivé pro inovace, aby podpořily přechod odvětví na systémy inteligentních sítí a nové tržní normy, jako je decentralizace a digitalizace.

Poskytuje flexibilní platformu pro obchodování s energií, která umožňuje společné obchodování v současném energetickém ekosystému, stejně jako obchodování P2P a micro-grid. Rovněž se snaží umožnit komunitní energetické projekty, které využívají miliony DER k maximalizaci systémové hodnoty. Více informací o projektu najdete na oficiálních webových stránkách společnosti Electron.

Závěrečné myšlenky

Technologie blockchain umožní vytvoření platforem pro obchodování s energií P2P, kde každý může obchodovat, platit a dokonce dodávat energii ostatním. S existencí ekonomicky atraktivní infrastruktury, kterou umožňuje internet, existuje v budoucnu potenciál dokonalého trhu s energií. Odstranění potenciálních hrozeb, jako jsou podvody a nevhodné chování účastníků, dává blockchainu velkou volnost v tomto odvětví.

V současné době je blockchain technologií, která má velký potenciál pro odvětví obchodování s energií. Většina z těchto potenciálních případů použití je však v základní fázi. Může trvat několik let, než bude zavedena dokonalá architektura blockchainu, která bude podporovat některý z výše uvedených vývojů. Ale určitě někdy může blockchainová inovace, která nemá zpochybněný potenciál, ovládnout sektor obchodování s energií.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me