Odpor proti cenzuře

Jednou z největších vlastností decentralizovaného blockchainu je odpor vůči cenzuře. S penězi na vašem bankovním účtu má třetí strana kontrolu nad tím, kde a kdy je můžete poslat. S bitcoiny můžete posílat peníze na libovolnou adresu, která se vám líbí, aniž byste se obávali zásahů vlády. Svoboda však není přirozeným řádem světa. Boj proti útlaku a cenzuře je neustálý boj. Zatímco bitcoin má důležitou historii obcházení cenzury, podíváme se na všudypřítomné hrozby proti kryptoměně a její úrovni odporu.

Wikileaks

V roce 2010 tlačila americká vláda na procesory plateb, jako jsou Visa a Mastercard, aby blokovaly platby Wikileaks. V reakci na to chtěl Julian Assange, zakladatel Wikileaks, přijmout platby bitcoinem. Satoshi Nakamoto však v té době nechtěl, aby Wikileaks využívající bitcoinovou síť. Satoshi uvedl: „projekt musí růst postupně, aby bylo možné software během této doby posílit. Vyzývám Wikileaks, aby se nepokoušely používat bitcoiny. Bitcoin je v počátcích malá beta komunita. “

Assange v té době souhlasil s nepoužíváním bitcoinů, ale dary se nakonec otevřely v roce 2011

WikiLeaks nyní přijímá anonymní bitcoinové dary na 1HB5XMLmzFVj8ALj6mfBsbifRoD4miY36v

– WikiLeaks (@wikileaks) 14. června 2011

Wikileaks nakonec obdržel přes 4 000 bitcoinů zděšení americké vlády. Vzhledem ke zvýšení ceny od roku 2011 měl zákaz zpracování kreditních karet proti Wikileaks bezpochyby opačný zamýšlený účinek. Assange byl rozhodně spokojen s výsledkem a poděkoval vládě USA.

Mé nejhlubší poděkování vládě USA, senátorovi McCainovi a senátorovi Liebermanovi za to, že přiměly společnosti Visa, MasterCard, Payal, AmEx, Mooneybookers atd. K vybudování nelegální bankovní blokády proti @WikiLeaks počínaje rokem 2010. Způsobilo to, že jsme investovali do bitcoinů – s > 50000% návratnost. pic.twitter.com/9i8D69yxLC

– Julian Assange ⌛ (@JulianAssange) 14. října 2017

Wikileaks a Coinbase

V roce 2018, Coinbase zablokoval obchod Wikileaks účet z provádění transakcí na burze kryptoměn. Coinbase uvedla, že jsou „ze zákona povinni zavést mechanismy dodržování předpisů“. Coinbase také uvedl, že Wikileaks „porušuje naše podmínky služby a litujeme, že vás informujeme, že vám již nemůžeme poskytnout přístup k naší službě.“


Říkalo se, že Coinbase pomůže zničit cenzurující platební společnosti, ne se k nim přidá. Přineste rovnováhu odporu cenzury, nenechávejte to ve tmě. Wikileaks však cítí, že mají morální postavení, a požaduje „globální blokádu Coinbase příští týden jako nevhodného člena krypto komunity“. Ironií je ohromující, protože web Wikileaks, který popularizuje bitcoiny, je napaden společností Coinbase popularizován bitcoinem.

Schopnost Coinbase zakázat konkrétní společnost je jen jedním z mnoha možných útoků na bitcoiny. Zatímco Wikileaks stále přijímá dary v bitcoinech, litecoinech, Zcash, Monero a Ethereu to vypadá, že budou muset hledat likvidační aktiva v kryptoměně jinde.

Bitcoinový bankomat

Pokud vám blokuje používání burz, můžete se vždy obrátit na svůj nejbližší bitcoinový bankomat. I když to není ideální pro velké sumy peněz, nikdo vám nemůže zabránit v přijímání bitcoinů a směřování k bitcoinovému bankomatu, aby se mince proměnily v hotovost. Tímto způsobem bitcoiny bojují zpět proti cenzuře tím, že umožňují platby, které by jinak byly nemožné.

Bohužel, dokud na trhu bitcoinových bankomatů nebude větší konkurence, mají stroje často problém s dravými poplatky a směnnými kurzy horšími než tržní kurz.

Anonymita

Bitcoinový bankomat používaný anonymně pomáhá s odolností proti bitcoinové cenzuře. Pokud vytvoříte peněženku bez poskytnutí osobních údajů, měli byste být schopni odesílat a přijímat bitcoiny a zároveň skrývat svou skutečnou identitu. Pokud však získáte bitcoiny na burze, která následuje po KYC, můžete si být jisti, že vlády mohou sledovat všechny vaše transakce na blockchainu.

Ve srovnání s Monero a Zcash kladou bitcoiny mnohem menší důraz na anonymní transakce, což otevírá možnost další cenzury. Vlády sice nemohou zastavit bitcoinové transakce, ale mohou po vás určitě přijít až po dokončení transakce.

Model správy

Dalším způsobem, jak potenciálně cenzurovat kryptoměnu, je správa. Aktualizace softwaru, změna pravidel nebo rozdvojení blockchainu jsou všechny způsoby, jak řídit transakce. Zánik satoshi poskytuje bitcoinu v této oblasti obrovskou výhodu. Vývojáři a těžaři musí dosáhnout naprosté shody, než budou moci provádět jakékoli změny v protokolu bitcoinů. Zatímco centralizované vývojové týmy rychle nasazují aktualizace, přichází za cenu cenzury, potenciálně v podobě hard forku.

Kryptoměny odolné vůči cenzuře by měly mít neměnný blockchain. Na rozdíl od Ethereum, které transakce vrátilo tvrdou vidličkou, je historie bitcoinu pevně zapsána v jeho blockchainu. Pokud vidlice může zvrátit vaše transakce, otevírá to dveře cenzuře.

Hornictví

Díky těžbě ASIC není úroveň centralizace v těžbě bitcoinů ideální. S velkými hráči, kteří zřizují drahé těžební farmy, se na procesu těžby podílí méně lidí. Jak se však těžba stává více centralizovanou, zvyšuje se možnost tajné dohody a 51% útoku. Těžaři v současné době nemají důvod domlouvat se a útočit na blockchain kvůli ziskům dosaženým pouhou těžbou bitcoinů. Kvůli odporu vůči cenzuře by však bitcoin chtěl být v pozici, kdy logisticky nemůže podlehnout ohromující hashovací moci.

Příkladem mince s menším odporem cenzury by mohla být bitcoinová hotovost. Jelikož používá stejný těžební algoritmus jako Bitcoin, velké těžební skupiny bitcoinů by teoreticky mohly 51% zaútočit na Bitcoin Cash. Hlavním účelem velké těžební farmy je však vytvářet zisk. Útok na bitcoinové peníze, i když je proveditelný, by nakonec znamenal značné plýtvání penězi. Horníci nemají žádnou motivaci využívat čas a energii ke zničení bitcoinové hotovosti. Ačkoli z pohledu odolnosti vůči cenzuře Bitcoin Cash selhává kvůli své zranitelnosti.

Poplatky

Co když se poplatky za používání bitcoinové sítě stanou pro mnoho uživatelů neúnosně drahé? Je to forma cenzury, která brání platbám od těch, kteří mají méně peněz? Když síťové poplatky za bitcoiny vyvrcholily na vrcholu popularity, mnoho lidí začalo vyměňovat bitcoiny za litecoiny, aby pohybovali penězi. Taková transakce by však jednou proti způsobila použití třetí strany, čímž by byl zmařen účel odporu vůči cenzuře. Bitcoin bude určitě muset pokračovat v prozkoumávání způsobů, jak škálovat transakce v síti a současně udržovat nízké poplatky. Síť blesků je v současné době nejlepší. Bohužel existují také obavy z centralizace a cenzury s bleskem.

Závěr

Ve srovnání s jinými kryptoměnami na základě výhody odporu vůči cenzuře vyjde bitcoin dopředu. Žádná jiná mince nemůže požadovat stejnou úroveň spolehlivosti a decentralizace jako bitcoin. Model správy, neměnný blockchain a schopnost likvidace prostřednictvím bankomatů – to vše přispívá k úrovni svobody, kterou bitcoin poskytuje. Stále je však ještě co dělat. Burzy třetích stran, těžaři, poplatky a vlády se snaží vyvíjet tlak na bitcoiny. Navzdory všem možným hrozbám se však mince neustále připojuje po jednom bloku, bez přerušení a bez cenzury vaší transakce třetími stranami..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me