Globální obranný průmysl je i nadále velkou součástí národních ekonomik mnoha národů po celém světě. V minulosti vedl výzkum a vývoj obranného průmyslu k vytvoření mnoha prospěšných inovativních technologií, včetně internetu a GPS.

V dnešní době má obranná technologie příležitost stát se ještě inovativnější technologií blockchain. Jaké jsou tedy zatím největší výzkumné projekty blockchainu pro obranný průmysl? A jak může blockchain přetvořit budoucnost vojenské technologie?

Široké přijetí blockchainu očekávané v obranném průmyslu

Podle „Launchpad to Relevance: Aerospace & Vision Technology Vision 2018, ”nedávný výzkum zpráva zveřejněné společností Accenture, šest ze sedmi (86%) leteckých a obranných společností plánuje integrovat blockchain do tří let.

I když toto odvětví bylo v minulosti docela inovativní, existuje řada zveřejněných statistik, které ukazují, jak špičkové průmyslové plány v budoucnu budou. Například 97% vedoucích pracovníků v oblasti letectví a obrany uvedlo, že jsou ochotni digitálně objevit své podnikání a průmysl.

Kromě toho byl z 18 průmyslových odvětví dotazovaných společností Accenture letecký a obranný průmysl zařazen jako třetí nejvíce přijímající potenciální integraci blockchainu. Jedním z největších důvodů, proč obranný průmysl přijal blockchain (jako mnoho jiných průmyslových odvětví), je potřeba lepších dat.

Zpráva dále říká: „Nepřesná, manipulovaná nebo zkreslená data mohou mít dalekosáhlé nepříznivé důsledky, jako jsou poškozené obchodní informace a zkreslená rozhodnutí.“

To představuje velký problém, protože 80% firem v průzkumu je stále více závislé na datech, která jim pomáhají při lepším rozhodování. Pravdivost a neměnnost technologie založené na blockchainu by tento problém mohla velmi dobře vyřešit.

obranný blockchain

Hlavní vývoj, na který je třeba dávat pozor

V minulých letech jsme viděli mnoho inovací od Agentury amerických obranných pokročilých výzkumných projektů (DARPA). Například během roku byly zobrazeny některé z největších raných inovací v robotické technologii Výzva robotiky DARPA.

Tato soutěž trvala po dobu 33 měsíců od roku 2012 do roku 2015. Představovala některé z předních světových robotických týmů, které vytvořily roboty, které pracovaly na plnění složitých úkolů v nebezpečných, zhoršených prostředích vytvořených člověkem.

Nyní začínáme vidět, jak DARPA a další obranné agentury pracují na zvýšení přijetí blockchainu. Například DARPA interně pracuje na vytvoření a šifrované zprávy založené na blockchainu služba, která je navržena tak, aby byla bezpečná a neproniknutelná vůči zahraničním útokům.


US DoD také spolupracuje se společnostmi s odbornými znalostmi v oblasti blockchainových inovací. V květnu 2017, Indiana Technology and Manufacturing Companies (ITAMCO) získal grant Fáze 1 (dostatečné financování na přibližně 10 měsíců práce).

Toto bylo od amerického ministerstva obrany k vývoji architektury kybernetické bezpečnosti pro aplikaci pro zasílání zpráv založenou na blockchainu. Ačkoli neexistují žádné zprávy, které by potvrdily, zda projekt dostal nebo nedostal zelenou pro Fázi 2, toto schválení by znamenalo, že ITAMCO by získalo víceletou dohodu o financování, aby se jeho koncept stal plně funkčním prototypem.

Schválení fáze 3 by dalo projektu možnost zahájit implementaci a komercializaci své decentralizované aplikace pro zasílání zpráv blockchain v reálném světě.

Budoucí blockchainová obrana USA, která utrácí Outlook

Ačkoli zatím není jisté, kolik peněz, zdrojů a personálu půjde na vývoj blockchainových aplikací pro vojenskou obranu, je jasné, že celkový trend adopce je pro blockchain pozitivní.

Například v prosinci 2017 prezident Donald Trump povolil a 700 miliard $ zákon o výdajích na obranu, jehož část požaduje mandát k provedení výzkumné studie týkající se aplikací kybernetické bezpečnosti založených na blockchainu.

Návrh zákona obsahuje následující část: „Posouzení snahy cizích mocností, extremistických organizací a zločineckých sítí o využití těchto technologií;… [a] Posouzení použití nebo plánovaného využití těchto technologií federální vládou a sítěmi kritické infrastruktury . “

Globální výhled: obrana a blockchain

Několik dalších národů kromě Spojených států také usiluje o přijetí blockchainových technologií v obranných programech. Například, zpravodajské zdroje uvádějí že Voentelecom, telekomunikační společnost, která poskytuje komunikační a integrační služby federálním výkonným orgánům a ministerstvu obrany v Rusku, zvažuje možné aplikace blockchainu v ruské armádě.

Podobně, a zpráva zveřejněný ve vojenském časopise z roku 2016 navrhuje, aby Čína využila blockchain také pro svou schopnost rychle distribuovat finanční prostředky a chránit citlivá data (tj. umístění personálu a stavy životního cyklu zbraní).

V roce 2018 je jich stále několik obranné publikace v Číně, jako je tato, s pozitivním výhledem na potenciální aplikace blockchainu v obraně.

Ve většině případů se zdá, že současné zaměření potenciálních aplikací blockchainové technologie na armády po celém světě má defenzivnější povahu. V zásadě se zdá, že ochrana dat a přesnost jsou na vrcholu obranných výdajových agend, pokud jde o vývoj blockchainu.

Potenciální dlouhodobé dopady výzkumu vojenské obrany technologie blockchain

V současné době se zdá, že blockchain bude hrát v budoucnosti vojenských aplikací stále významnější roli. Bez ohledu na to, pokud má vojenský výzkum a vývoj v konečném důsledku přímý přínos pro obranné aplikace, široká veřejnost by také mohla vidět hlavní výhody.

Jak jsme viděli v některých minulých obranných výzkumných a vývojových programech, zisky technologického pokroku dosažené armádami se neomezují pouze na obranný průmysl. Pokrok v kryptografii by mohl v konečném důsledku prospět zabezpečení budoucí verze Web 3.0 ochranou dat uživatelů na decentralizovaných platformách sociálních médií a umožněním vyšší bezpečnosti plateb kryptoměnou.

I když by mohlo být snadné si myslet, že vlády budou ohledně technologie, která stojí za takovými inovacemi, extrémně tajné, historie ukázala, že tomu tak není vždy. Například, SHA-1 a SHA-2, dvě z nejdůležitějších kryptografických hashovacích funkcí v historii zabezpečení dat, byly původně původně vyvinuty vládou USA.

Blockchainová technologie tedy těží nejen z obranného průmyslu. Ale s novým věkem blockchainového výzkumu mezi nejvyššími světovými vojenskými mocnostmi bychom si mohli uvědomit výhody bezpečnějších blockchainů i na veřejné straně.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me