Co je 0x?

Jako jeho webová stránka sděluje: „0x je otevřený protokol, který umožňuje vzájemnou výměnu aktiv na blockchainu Ethereum“ a slouží k napájení decentralizovaných burz (DEX).

Když v říjnu 2016 založili společnost 0x, Amir Bandeali a Will Warren sázeli na rušivou trajektorii blockchainové technologie. Věří v budoucnost, kde se aktiva všech příchutí, od akcií přes měny až po drahé kovy, veřejně obchodují jako tokeny na blockchainu. Vzhledem k všestrannosti platformy Ethereum a rozsahu jejích decentralizovaných aplikací si myslí, že blockchain společnosti Ethereum je ideálním prostředkem k přizpůsobení se této revoluci ve výměně aktiv.

TL; DR: 0x je protokol, který chce zefektivnit obchodování s tokeny s off-chain objednávkami prostřednictvím chytrých kontraktů využívajících Ethereum.

Poskytnutím podrobnějšího pohledu pokryjeme:

Jak 0x funguje

Jádro decentralizovaného obchodování společnosti 0x se zaměřuje na reléové objednávací relé mimo řetězec, které snižuje ceny plynu a snižuje nadměrné zatížení sítě. Pro ty z vás, kteří mají nějaké zkušenosti s decentralizovanou burzou, jako je Ether Delta, můžete již vidět výhodu off-chain objednávek.

Pokud ne, je zde rychlé vysvětlení. Většina decentralizovaných burz funguje pomocí inteligentních kontraktů založených na blockchainu Ethereum. To znamená, že všechny funkce objednávek a obchody probíhají v rámci těchto inteligentních smluv a uživatelé mají vždy kontrolu nad svými prostředky, místo aby jim důvěřovali třetí straně, jako by to bylo u centralizované burzy (např. Binance a Bittrex).

Znamená to také, že obchodníci musí provádět transakce na blockchainu pokaždé, když chtějí spravovat své prostředky, ať už jde o vkládání finančních prostředků do inteligentní smlouvy burzy nebo zadávání, rušení nebo vyplňování pokynů. To stojí plyn, což je poplatek placený v Ethereu, aby bylo zajištěno, že tyto transakce budou zpracovány na blockchainu jeho těžaři.

Pokud jste například používali Ether Delta, zaplatili byste poplatek za plyn pokaždé, když jste chtěli vložit prostředky do inteligentní smlouvy burzy a provést objednávku. Jakmile bude vaše objednávka vyplněna, zaplatíte další poplatek za provedení tohoto obchodu.

Mezi vkladem, zadáním objednávky, provedením obchodu a výběrem se poplatky za plyn mohou rychle sčítat. Decentralizované burzy jsou skvělé pro své bezpečnostní výhody, ale zaostávají za svými centralizovanými protějšky jak v nákladech na uživatelské operace, tak v přístupnosti právě z tohoto důvodu.

To je místo, kde přichází 0x. Protokol 0x zlepšuje decentralizované výměny využitím off-chainových objednávacích relé ve spojení s on-chain zúčtováním. To vám v zásadě umožňuje vyslat off-chain objednávku, kterou vyplní jiný uživatel. Pouze převody hodnot jsou prováděny v řetězci, přičemž všechny ostatní obchodní příkazy jsou ponechány na postupy mimo řetězec. Tím pádem, transakce se v síti provádějí pouze po provedení obchodu, což uživatelům umožňuje snížit poplatky za plyn spojené s obchodními operacemi.

mimo řetězec


Relé objednávky 0z mimo řetězec

K dosažení tohoto cíle používá 0x to, co nazývá „reléové“. Reléři jsou odpovědní za vysílání objednávek prostřednictvím veřejných nebo soukromých objednávkových knih. Přináší likviditu do sítě tím, že hostují její knihy objednávek a fungují efektivně jako burza. Na rozdíl od burzy však směnár nemůže provést obchod. Obchodování může usnadnit pouze předložením pokynů výrobce vyslaných do sítě. Aby byl obchod plně proveden, musí příjemce splnit objednávku předložením podpisu tvůrce spolu s jeho vlastním na inteligentní smlouvu decentralizované burzy. Jako kompenzaci za usnadnění této výměny se přeplatníkovi platí poplatek v rodné měně společnosti 0x, ZRX, pro každou transakci.

relé

0x relé

Když jsou obchody zpracovávány prostřednictvím relé, jsou známy jako Objednávky vysílání. Objednávky vysílání umožňují komukoli odeslat objednávku do sítě a na druhé straně také umožňují komukoli tyto objednávky zachytit a vyplnit.

0x také ubytování Příkazy typu point-to-point, což jsou objednávky přenášené tvůrci s ohledem na konkrétního příjemce. Tyto objednávky umožňují dvěma uživatelům přímo převádět finanční prostředky prostřednictvím různých médií pro zasílání zpráv, včetně e-mailu, služby Facebook Messenger a dalších. Když adresa výrobce pošle relé objednávky tímto způsobem, může ji splnit pouze zadaná adresa příjemce, což chrání prostředky před únosem škodlivých třetích stran.

tabulka objednávek point-to-point

Tabulka objednávek point-to-point

Další funkce

Spolu s kompenzačními relé pro vysílání objednávkových knih se token ZRX používá k usnadnění decentralizované správy na platformě 0x. Zainteresované strany používají měnu k hlasování o rozhodnutích, která ovlivňují blockchain, včetně integrace protokolů a upgradů, aniž by došlo k narušení celé sítě.

0x struktura

0x Struktura aktualizace protokolu

Protokol 0x je navíc aplikačně agnostický a jeho inteligentní kontrakty jsou otevřené a veřejně přístupné. To umožňuje jakémukoli vývojovému týmu stavět na 0x, pokud potřebuje funkci výměny pro svůj token nebo platformu, takže protokol slouží jako modul plug-in pro jiné DApps napájené z Etherea. Jeho aplikační agnosticismus a vrstva sdíleného protokolu také umožňují interoperabilitu DApp a vytváří „sdílenou infrastrukturu pro různé [aplikace]“.

Existuje již řada krypto projektů, které staví na 0x, včetně Augur, Status, district0x, Blocknet, Request Network a mnoho dalších.

A konečně, 0x sportuje „Smlouva o registru tokenů [ta] bude použita k uložení seznamu tokenů ERC20 s přidruženými metadaty pro každý token: jméno, symbol, adresa kontraktu a počet desetinných míst potřebných k reprezentaci nejmenší jednotky tokenu ( potřebné k určení směnných kurzů). Registr bude sloužit jako oficiální on-chain reference, kterou mohou účastníci trhu použít k nezávislému ověření tokenových adres a směnných kurzů před provedením obchodu. “ Zainteresované subjekty 0x jsou odpovědné za správu těchto informací přidáním, úpravou a odebráním dat, pokud je to potřeba.

0x Historie obchodování

Po maximu 0,50 USD, které vycházelo z jeho ICO, 0x pomalu ustupoval k podpoře ~ 0,20 $ během září 2017. Na této úrovni zůstal během měsíce října a měl relativně klidný listopad v době, kdy většina altcoinů získávala.

Počínaje prosincem 2017 se 0x rozběhla do nebe a 13. ledna dosáhla svého historického maxima 2,37 USD. Rychle to napravilo z tohoto vrcholu, ale v polovině března 2018 kleslo na 0,373 USD.

Od té doby měla cena tokenu tři významné nárazy. K prvnímu došlo v dubnu / květnu, kdy dosáhla místního maxima necelých dvou dolarů. Po této vysoké ceně cena neustále klesá a dochází k krátkému růstu cen, který se shoduje s červnovým spuštěním 0x V2 na testnet a se zářením 0x V2 na mainnet. Cena ZRX překvapivě zaznamenala okamžitý pokles poté, co byla uvedena na Coinbase v říjnu 2018.

0x se aktuálně obchoduje za něco málo přes 0,30 USD. Mnoho investorů uvádí, že minulá výkonnost neznamená budoucí cenové pohyby. Zdá se však, že cena ZRX má tendenci okamžitě stoupat po zprávách o uvedení nového produktu na trh. Dávejte pozor na plán projektu, který si můžete všimnout, kdy může dojít k dalšímu oznámení.

Kde koupit ZRX

Většina z Objem obchodování 0x pochází od Binance ve formě bitcoinových a ethereových obchodních párů, ale je uveden na řadě populárních burz, včetně Huobi, OKEx, HitBTC a Liqui.

Můžete si také vzít nějaké ZRX na Coinbase Pro (dříve GDAX) za USD nebo EUR.

Kde uložit ZRX

0x je token ERC20, takže rozšíření prohlížeče MetaMask, Ledger Nano S a MyEtherWallet bude podporovat 0x spolu s jakoukoli jinou peněženkou kompatibilní s ERC20. Pokud hledáte softwarovou peněženku, podívejte se na Exodus.

0x tým a soutěž

Tým 0x vedou spoluzakladatelé Will Warren a Amir Bandeali, ale je více známý díky své poradní radě. Fred Ehrsam (spoluzakladatel Coinbase), Joey Krug (Pantera Capital Co-CIO) a Linda Xie (spoluzakladatelka Scalar Capital) všichni radí projektu.

Největším konkurentem protokolu 0x je Kyber Network. Oba projekty se zaměřují na decentralizované výměnné protokoly, i když různými způsoby. Zatímco 0x zadává knihy objednávek a odpovídající off-chain, Kyber udržuje celý proces on-chain.

Cestovní mapa

V září 2017 tým 0x zveřejnil aktualizovaný plán na jejich blogu. Na konci listopadu téhož roku zveřejnili příspěvek aktualizace vývoje řešení některých cílů Q4 plánu pro rok 2017. Patřilo mezi ně:

  • Změny v JavaScriptu společnosti 0x, které implementují 1) hlídač objednávek pro efektivnější prořezávání knih objednávek a aktualizace objednávek a 2) přizpůsobitelné ceny a limity plynu.
  • Představení 0x connect, javascriptové knihovny, která umožňuje DApps a obchodníkům spojit se s více relé pomocí jedné integrace API.
  • Pokrok ve verzi 0x v.2 a vyžádání zpětné vazby / příspěvků od komunity.

Tým odvedl dobrou práci při plnění položek v jejich plánu. Vydali se na dokončení 0x V2.0 do 2. čtvrtletí 2018, a hle, nechali to dokončit v červnu.

0x Instant je nedávné vydání týmu 0x. Pomocí funkce Okamžitě můžete do své aplikace nebo webu přidat widget, který uživatelům umožní zakoupit tokeny ERC20 a ERC721. Společnost 0x dosud nezveřejnila plán pro rok 2019.

0x Příklad okamžitého widgetu

0x Příklad okamžitého widgetu

Závěrečné myšlenky

Díky svému protokolu přebírá 0x silné stránky jak centralizovaných, tak decentralizovaných burz, přičemž své slabosti zanechává za sebou. Řetězová objednávková relé umožňují stejné nízkonákladové operace, jaké nabízejí centralizované burzy, aniž by byla obětována správa osobních aktiv a zabezpečení fondů. Zúčtování transakcí v řetězci navíc uživatelům poskytuje všechny výhody decentralizovaného obchodování, takže transakce jsou vypořádány až poté, co tvůrci i příjemci udrží svůj konec dohody. A oba procesy jsou spravovány prostřednictvím inteligentních kontraktů pro lepší zabezpečení.

Vzhledem k víru hackerů, kteří v letech 2017 a 2018 zametli prostředky z centralizovaných burz, komunita kryptoměn potřebuje decentralizované burzy. Vzhledem k tomu, že si kryptoměna získává na důležitosti a na trh vstupuje více peněz, zvýší se také příležitosti pro škodlivé činitele, aby mohli těžit ze zranitelných investorů. Decentralizované burzy nabízejí všelék na takové komunitní onemocnění a snad nový design společnosti 0x přispěje k zahájení nové éry bezpečného decentralizovaného obchodování.

Poznámka editora: Tento článek byl aktualizován Stevenem Buchkem dne 1.7.2019, aby odrážel nedávné změny projektu.

Užitečné zdroje

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me