Co je Dash?

Dash je okamžitý a částečně soukromý kryptoměna vychází z bitcoinové a litecoinové kódové základny. Zahrnuje však různé změny a vylepšení, kterými se odlišuje od svého debutu v roce 2014. Tvůrce projektu, Evan Duffield, postavil Dash na řešení tří klíčových problémů, které viděl ve stávající bitcoinové síti: soukromí, správa a rychlost transakcí. Za poslední čtyři roky se Dash stal jednou z nejvýznamnějších globálních kryptoměn, přičemž její tržní kapitalizace se trvale umístila v top dvaceti kryptoměnách navzdory vysoce konkurenčnímu trhu.

Hlavním cílem Dash je zvýšit použitelnost digitální hotovosti. V současné době můžete odesílat bitcoiny pro online transakce a převody hodnot. Čekací doba na potvrzení transakce na bitcoinovém blockchainu však znemožňuje použití bitcoinu pro transakce v obchodě nebo jiné převody hodnot, které vyžadují téměř okamžité potvrzení.

Vysoké poplatky za bitcoiny z něj také dělají špatnou volbu pro menší transakce, což omezuje jeho obecnou užitečnost jako digitální měny pro nákup zboží a služeb. Jak uvidíme, Dash se snaží tyto problémy vyřešit svou inovativní architekturou.

V této příručce se ponoříme do:

Stručná historie pomlčky

Dash začínal jako vidlice z bitcoinové / litecoinové kódové základny. S důrazem na soukromí a rychlost transakcí měla původně pověst mince pro nezákonné transakce. V počátcích to bylo známé jako XCoin, ale toto jméno se brzy změnilo na Darkcoin, což dále hrálo v myšlence, že pomocí funkcí ochrany soukromí Dash lze skrýt povrchní transakce. Komunita, která se chtěla odklonit od asociace temných mincí, prošla finální změnou názvu na Dash, portmanteau „digitálních peněz“.

Počátky Dash byly charakterizovány designem a budováním jedinečné dvoustupňové architektury měny, která umožňuje rychlé rychlosti transakcí a míchání mincí nezbytných pro soukromí. Krátce nato Dash implementoval decentralizovaný systém správy, který umožňuje výkonným uživatelům hlasovat o rozvojových návrzích pro síť.

V podnikovém světě jsou čtyři roky ještě dětským počátkem společnosti. V rychle se rozvíjejícím a rozvíjejícím se prostoru kryptoměny je však Dash nyní jedním ze starých strážců. Představuje jeden z nejstabilnější a nejuznávanější kryptoměny aktuálně na trhu. Tato stabilita částečně pochází z vysoce aktivní komunity uživatelů Dash. Tito uživatelé vygenerovali tisíce vláken a komentářů k projektu Reddit a BitcoinTalk, a sdíleli projekt široko daleko. Od vytvoření Dash neustále přidává uzly do své sítě, což zvyšuje spolehlivost a bezpečnost s tímto růstem.

Jak funguje Dash?

Dashova inovace byla dvoustupňovou strukturou jeho blockchainu. První úroveň zná každý, kdo studoval bitcoiny, bitcoinové hotovosti, litecoiny a další standardní doklady o kryptoměnách. Na Dash jsou horníci zodpovědní za vytváření nových bloků a zabezpečení blockchainu. Výměnou za těžební bloky získají horníci na Dash 45 procent blokové odměny. To je na rozdíl od bitcoinu, kde horníci dostávají 100 procent blokové odměny. Zbývajících 55 procent blokové odměny je přiděleno jinde, jak uvidíme brzy.

Dash má průměr 2,5 minuty času bloku, čtyřikrát rychlejší než bitcoin. Pro těžbu vytvořil vývojový tým proprietární hashovací algoritmus známý jako X11, který vyžaduje sekvenční opakované hashování. Ukázalo se, že algoritmus X11 používá O 30% nižší příkon než Litecoin’s Scrypt algoritmus.

Počet Dash Masternodes (leden '19)

Počet masternod (leden19)

Druhá úroveň architektury Dash je pro servery zřízené pokročilými uživateli, známé jako masternodes. Tyto masternody zpracovávají transakce okamžitých plateb, usnadňují míchání mincí a hlasují o návrzích správy a řízení. Výměnou za tyto služby dostávají masternody 45 procent blokové odměny. Masternode v síti Dash může vytvořit kdokoli, ale nejprve musíte prokázat, že vlastníte 1 000 DASH (v současné době odpovídá přibližně 90 000 USD).

Minimum 1 000 mincí je bezpečnostní opatření, které brání útoku na síť typu peer-to-peer známou jako Sybil útok. Útoky Sybil zahrnují vytvoření mnoha falešných účtů pod pseudonymy, což je dostatek falešných účtů, aby představovaly většinu uživatelské základny a ovlivnily tak síť. Vyžadováním 1 000 DASH k nastavení masternode by bylo neúnosně nákladné provést útok Sybil proti síti masternode. Minimum 1 000 DASH má další výhodu spočívající v udržení stabilní ceny mince a zajišťuje, že při hlasování masternodů o návrzích správy budou investovány do úspěchu celé sítě.

Jak Masternodes usnadňuje okamžité platby

Jednou z klíčových funkcí Dash je InstantSend. Vzhledem k tomu, že Dash chce být formou digitální hotovosti, kterou mohou lidé používat v obchodech, musí být ověření transakce okamžité. Zatímco doba blokování 2,5 minuty znamená, že standardní transakce společnosti Dash jsou rychlejší než bitcoiny, 2,5 minuta je stále příliš dlouhá na to, aby se počkalo, až se vaše transakce provede v obchodě nebo na čerpací stanici. Řešením projektu jsou platby InstantSend ověřené masternody sítě.

V zásadě odešlete svou transakci do masternode. Masternode uzamkne prostředky, aby je nebylo možné dvakrát utratit, a po uzamčení prostředků pošle potvrzení. Samotná transakce se stále přidává do hlavní knihy jako součást budoucího bloku, ale protože masternode uzamkl prostředky, je zaručeno, že bude transakce zaplacena. Platby InstantSend mohou získat ověření za pár sekund. Řešení problému rychlých potvrzení je pro kryptoměny netriviální překážkou. Řešení masternode společnosti Dash je jednou z mála možností okamžitého zpracování transakcí v digitální měně.

Dash funkce a výhody

Některé z výhod

Vestavěné míchání mincí podporuje anonymitu & Soukromí

Několik aplikací třetích stran poskytuje služby míchání mincí pro bitcoiny, ale standardně jsou bitcoinové transakce veřejně dohledatelné. Kromě toho, pokud někdo spojí vaši identitu s vaší veřejnou adresou, může sledovat vaše příchozí a odchozí transakce. To je problematické pro zastupitelnost a použitelnost digitálního hotovostního systému. V roce 2014 se Dash stal jedním z prvních coinů na ochranu soukromí dostupných na trhu (spolu s Monero ve stejném roce). Síť obsahuje zabudované míchání mincí, díky nimž je téměř nemožné sledovat transakce.

Dash volá svou službu míchání mincí PrivateSend. V nejzákladnějším případě, když chcete odeslat soukromou transakci, odešlete požadavek masternodům. Jeden masternode vysílá váš požadavek na míchání a porovnává vás s dalšími transakcemi, které se dějí současně, a pomáhá vám přesouvat hodnoty 0,1, 1 nebo 10 DASH mezi mnoha uživateli. Poté první masternode předá vaši transakci do jiného masternode, kde proces míchání začíná znovu, což dále zamlžuje stopu.

Masternodes se nemůže přímo naučit podrobnosti o vašich transakcích, ale použití takového systému míchání mincí implicitně vyžaduje, abyste důvěřovali síti Dash a operátorům masternode. Pokud je v digitální měně vaším zájmem ochrana osobních údajů číslo jedna, Monero a Zcash prozkoumali problematiku důvěryhodnosti sítě a stínění identity mnohem podrobněji. U většiny aplikací však Dash poskytuje při míchání mincí vysokou úroveň soukromí a nevystopovatelnosti.

Decentralizovaná správa zmírňuje tvrdé vidlice

Již jsme zmínili, že horníci dostávají 45 procent blokové odměny a masternody dalších 45 procent. Zbývajících 10 procent je věnováno na vývoj, marketing a infrastrukturu pro síť Dash, aby mohla nadále růst a zlepšovat se.

Jednou z výzev, kterým bitcoin čelí, je pokaždé, když uživatelská základna nesouhlasí s tím, jak postupovat při změně systému, výsledkem je tvrdá vidlice bitcoinového blockchainu. Postupem času se tato bitcoinová komunita roztříštila na mnoho menších komunit, včetně litecoinů, bitcoinových hotovostí, bitcoinového zlata a dokonce i Dash. Aby Dash vyřešil tento problém fragmentace komunity pomocí hard forků, implementoval model decentralizované správy.

Informace o Dash Masternode (leden '19)

Informace o Masternode (leden19)

V Dash’s systém správy a hlasování, kdokoli může navrhnout novou funkci, změnu nebo marketingový plán, který vylepší síť Dash. Masternody pak hlasují o každém návrhu. Počet hlasů ano pro návrh musí převyšovat počet hlasů ne nejméně o 10 procent z celkového počtu masternode. Například v současné době existují 4 800 masternod v síti Dash. Proto by u každého nového návrhu bylo třeba, aby hlasy ano převyšovaly počet hlasů o 480 hlasů (10 procent z celkového počtu masternode), aby mohl návrh projít.

Jakmile návrh projde, obdrží financování z blokové odměny. Tímto způsobem by Dash teoreticky mohl hlasovat o propuštění svého současného vývojového týmu, pokud by komunita nesouhlasila se směrem, kterým se tým ubírá.

Rozšíření použitelnosti pomocí aplikace & API

Nejnovější vývoj v architektuře Dash je Dash Evolution. Jako součást cíle projektu snadno použitelné okamžité digitální hotovosti potřebuje jasný způsob přijímání a provádění plateb Dash. Web projektu popisuje tuto výzvu jako snazší provádění digitálních transakcí, aby vaše babička mohla pochopit, co dělat.

Za tímto účelem je Evolution API a mobilní aplikace, která umožňuje spotřebitelům provádět platby a webové obchody přijímat platby bez nutnosti interakce s blockchainovým klientem. I když to ještě není plně implementováno, zakladatelé se domnívají, že se jedná o další úroveň použitelnosti pro digitální hotovost.

Cestovní mapa

Tým bohužel neaktualizoval své cestovní mapa od června 2018. Jak bylo uvedeno výše, dalším velkým milníkem projektu je Dash Evolution. Kromě API a mobilní aplikace, Vývoj zahrnuje:

  • Systém sdílených souborů (DashDrive)
  • Lehké klientské peněženky
  • Aktualizované systémy hlasování a správy rozpočtu
  • Sociální peněženka se seznamem přátel a multisig účty

Není jasné, kdy budou tyto nové funkce k dispozici.

Obchodování

DASH měl prvních pár let poměrně bez komplikací. Až na začátku roku 2017 vzrostla cena DASH, která vystřelila z přibližně 10 $ (~ 0,0105 BTC), aby dosáhla historického maxima bitcoinů ~ 0,1083 BTC (nebo 110 $). To odpovídá nárůstu o 1000 procent v USD a o více než 900 procent v BTC – během pouhých tří měsíců.

Tento extrémní cenový výkyv byl pravděpodobně způsoben několika faktory. Pravděpodobně nejúčinnější příčinou bylo oznámení data vydání prvních kroků Evolution. Je pravděpodobné, že toto oznámení v kombinaci se spekulativním investováním způsobilo krátký stisk posílení ceny vyšší, než by měla organicky.

Po počátečním cenovém pohybu v roce 2017 se mince z větší části řídila obecným trhem. Stojí za zmínku, že cena má tendenci kolísat kolísavěji než jiné altcoiny – v obou směrech. DASH se během medvědího trhu v roce 2018 prezentoval lépe než většina altcoinů. Jeho cena se v současné době pohybuje mezi 75 a 85 dolary.

Adoption je v tuto chvíli název hry pro Dash. Dávejte pozor na oznámení o vydání Evolution, protože v minulosti měla pozitivní dopad na cenu a jsou přímo spojena s přijetím v reálném světě.

Kde koupit DASH

Méně známé burzy překvapivě mají vysoký objem obchodování DASH než jejich populárnější protějšky. Chcete-li dosáhnout nejvyššího objemu, měli byste se podívat na Bithumb a koupit si minci u KRW.

Můžete také získat DASH s USD na Bitfinexu nebo s BTC na ETH na Binance.

Těžba a masternody

Kromě paušálního nákupu DASH jej můžete také vytěžit nebo obdržet jako masternode. Ačkoli technicky můžete minci těžit pomocí CPU / GPU, již to není ziskové, měli byste tak učinit pomocí ASIC horník namísto. Neexistuje žádný nedostatek těžebních fondů, abyste se mohli připojit.

Nezapomeňte stát se masternodou, musíte vsadit 1000 DASH. Jakmile to uděláte, můžete buď spustit vlastní server pro svůj masternode, nebo nastavit hostovaný masternode. Druhá možnost je vhodnější, pokud jste součástí netechnického tábora.

Kam ukládat DASH

Peněženka, peněženky a další peněženky. Počet DASH peněženky je zdánlivě nekonečný. Máte peněženku Core pro systémy Windows, OSX a Linux. Softwarové peněženky Exodus a Jaxx také podporují minci.

Možná jste spíše hardwarový chlap (nebo dívka). Ledger, Trezor a KeepKey také podporují DASH. Nakonec to můžete nakopnout do staré školy pomocí oficiální papírová peněženka. Vaše možnosti jsou nekonečné

Závěr

Dash má silnou historii a neuvěřitelnou komunitu. V průběhu posledních čtyř let přinesla decentralizovaná správa projektu působivá vylepšení jedinečné dvoustupňové architektury sítě. Výsledkem je, že Dash zaznamenal stabilní a konzistentní růst, který ho udržel na vrcholu balíčku mnoha altcoinů. Sledujte tuto minci v následujících letech a očekávejte stálý růst.

Poznámka editora: Tento článek aktualizoval Steven Buchko dne 1.9.2019, aby odrážel nedávné změny projektu.

Dodatečné zdroje

webová stránka

Telegram

Reddit

Cvrlikání

Github

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me