EOS buď díky své pověsti „zabijáka etherea“, ICO za čtyři miliardy dolarů, nebo buggy kód, dělá EOS mediální kola. Jako příležitostný pozorovatel vám tyto novinky mohly přinést více otázek než odpovědí. Například „Co je delegát EOS a proč je každý článek zmiňuje?“

Jsme tu, abychom vám pomohli. V tomto vysvětlujícím článku se ponoříme do toho, co jsou delegáti EOS, a jejich důležitost v síti kryptoměny. Než však budeme hovořit o delegátech, musíme nejprve pokrýt konsensuální mechanismus EOS Delegated Proof-of-Stake (DPoS).

Delegovaný důkaz o podílu (DPoS)

Možná jste slyšeli o Proof-of-Work (PoW) nebo dokonce Proof-of-Stake (PoS), ale DPoS je v kryptoměně poměrně vzácný. Na rozdíl od PoW nebo PoS, ve kterých může kdokoli ověřovat transakce a vytvářet bloky, vybraná sada uzlů udržuje blockchain DPoS. Účastníci hlasují o těchto uzlech způsobem podobným americkým volbám. DPoS můžete zobrazit jako demokratickou republiku blockchainů.

Protože zvolené uzly jsou jediné, které produkují bloky, jsou jedinými účastníky, kteří dostávají blokové odměny. Delegáti v některých sítích DPoS však sdílejí své blokové odměny s uživateli, kteří pro ně hlasovali.

Výhodou DPoS blockchainu je jeho škálovatelnost. Tyto blockchainy mohou obecně dosáhnout konsensu rychleji než tradiční PoW nebo PoS řetězce kvůli omezenému počtu ověřovacích uzlů. Například 21 delegátských uzlů EOS ověřuje transakce mnohem efektivněji než více než 15 tisíc uzlů na Etherea.

Tato vylepšená škálovatelnost má samozřejmě nevýhody. Méně uzlů udržujících blockchain vede k větší centralizaci a může způsobit určitá bezpečnostní rizika.

Kromě EOS patří mezi populární kryptoměny DPoS Ark, Lisk, BitShares a Steem. Stojí za zmínku, že BitShares, Steem a EOS byly vytvořeny stejnou osobou, Danem Larimerem.

Delegáti EOS – vysvětlení

Držitelé tokenů EOS hlasují pro delegáty vložením jejich tokenů. Stává se 21 delegátů s největším počtem hlasů Blokovat producenty které účinně udržují síť.

Jako držitel tokenu můžete svůj hlas kdykoli změnit. Pokud tedy producent bloku jedná v nejlepším zájmu komunity, členové jej jednoduše odhlasují.

Jak již bylo zmíněno dříve, delegáti EOS jsou zodpovědní za ověřování transakcí, vytváření nových bloků a údržbu sítě EOS. Na oplátku za svou službu dostávají od žetonů odměny Blok odměn producentů bloků.

EOS Delegate Rewards

EOS má pětiprocentní roční míru inflace. Dvacet procent z toho (nebo jedno procento z celkové nabídky) vstupuje každý rok do fondu odměn blokových producentů. Delegáti EOS dostávají žetony z tohoto fondu úměrně počtu získaných hlasů.

EOS Delegate Block Rewards

EOS Delegate Block Rewards

V současné době získává nejlepší delegát EOS, EOSLaoMao 866 EOS každý den. Po přepočtu na USD jde o denní výplatu přes 5 000 USD. Ne příliš ošuntělé.

I když nejste jedním z nejlepších 21 delegátů EOS, stále vyděláváte žetony. Delegáti během prvních 72 (od tohoto psaní) podle popularity jsou záložní producenti bloku. Pohotovostní producent bloků s nejmenším počtem hlasů stále shromažďuje každý den 100 EOS, což je při současné ceně EOS asi 500 $ denně.

Kdo jsou delegáti EOS?

Delegátem EOS se může stát kdokoli, dokonce i vy. Právě teď je přes 400 delegátů a toto číslo by mělo nadále růst. Všichni držitelé tokenů EOS mohou a měli by hlasovat pro delegáty. Dosud tak však učinilo méně než 40 procent.

Současná sada 21 blokových producentů se nachází po celém světě. Bydlí mimo jiné v New Yorku, Japonsku, Švédsku a Kanadě. Na straně výměny věcí jsou společnosti Huobi a Bitfinex přítomny také jako producenti EOS Block Producers.

Kontroverze

Někteří členové krypto komunity si myslí, že 21 delegátů EOS má přílišnou kontrolu nad tím, co by mělo být decentralizovaným ekosystémem. Tito delegáti dostávají nejen značné množství tokenů EOS, ale mohou také zmrazit účty a obrátit transakce.

Oni mají zmrazeno sedm účtů v jednom případě již. A byli pod tlakem, aby přijali opatření pro další.

Někteří oponenti mají také pocit, jako by se výměny neměly kvalifikovat jako delegáti. Protože drží nepřiměřené množství žetonů, mohou ovládat svou hlasovací sílu a zajistit, že zůstanou v top 21.

Co je delegát EOS? – TL; DR

Podobně jako u bitcoinového horníka je delegát EOS zodpovědný za ověřování transakcí a vytváření bloků pro blockchain EOS. Nejde však o žádnou těžbu.

Místo toho jsou delegáti voleni držiteli tokenů prostřednictvím mechanismu konsensu delegovaného důkazu o podílu. 21 delegátů s největším počtem hlasů získává titul Block Producer. Producenti bloků jsou zodpovědní za výrobu bloků. Na oplátku dostávají tokeny EOS.

Držitelé EOS mohou svůj hlas kdykoli změnit, takže dnešní seznam producentů bloků se může lišit od toho zítřka.

Metoda delegáta EOS je do značné míry nevyzkoušená a již si vysloužila významnou kritiku. Neexistuje však blockchain, který by neměl své chyby. Blockchainový sektor je také natolik nový, že komunita EOS může z dlouhodobého hlediska přijít na životaschopné řešení.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me