DEX je decentralizovaná burza a je to v podstatě nový typ párování párů, který umožňuje lidem zadávat objednávky a obchodovat s kryptoměnami bez zprostředkující instituce spravující hlavní knihu nebo ovládající prostředky uživatelů.

Kryptoměny nadchly spoustu lidí, protože vytvořili způsob obchodování s hodnotou bez nutnosti zprostředkovatelů. Technologie blockchain umožňuje cizím lidem vzájemně si důvěřovat bez nutnosti ústřední instituce. Je to úžasná technologie s potenciálem změnit způsob, jakým strukturujeme naši ekonomiku a způsob, jakým přemýšlíme o obchodu.

Výzvou je samozřejmě vstup do ekosystému, který vyžaduje nákup nějaké kryptoměny pomocí měny, kterou již máte (dolary, eura atd.). Typicky byste tak činili na jedné z hlavních burz, jako je Coinbase nebo Kraken. Jedná se však o centralizované instituce.

Berou vaše informace, spravují vaše účty a jsou zranitelní zpomalením nebo přímými útoky. Používání centralizovaných burz k nákupu kryptoměny je ironickým zážitkem. Abyste mohli vstoupit do nedůvěryhodného decentralizovaného ekosystému, musíte důvěřovat centralizované instituci.

DEX se snaží tuto zkušenost změnit a nabízí uživatelům způsoby, jak se navzájem najít a obchodovat přímo v řetězci. Žádný významný DEX dosud nemá fiat bránu, ale mnoho konkurentů vybudovalo decentralizované burzy, které umožňují obchodování mezi kryptoměnami. V tomto komplexním průvodci prozkoumáme, co je DEX, výhody a nevýhody takového přístupu a kdo jsou hlavní hráči v závodě o budování životaschopných DEX platforem.

Custodial vs. Non-Custodial, Centralized vs. Decentralized

Abychom porozuměli DEX, je důležité si uvědomit, že směny kryptoměn existují na dvou základních osách: úschova a centralizace.

úschova vs centralizace

Péče

Custody označuje, kdo drží klíče k účtům na burze. Když si například koupíte bitcoin na Coinbase, objeví se na vašem účtu Coinbase, ale ten bitcoin ještě vlastně nevlastníte a nekontrolujete. Než bude bitcoin skutečně váš, musíte požádat o převod z Coinbase na adresu externí peněženky, kterou ovládáte. Pokud je Coinbase napaden, zpomalen nebo má technické problémy, nemusíte se uchýlit k zabezpečení svých bitcoinů. S mnoha burzami to byl problém tak často, že „prostředky jsou v bezpečí“ se v komunitě staly memy, protože provozovatelé burz se pokoušejí uklidnit uživatele v důsledku systémových problémů.

fondy jsou bezpečnéfondy jsou tweet safu

Nevazební směna ponechává všechny prostředky v soukromých peněženkách jejích uživatelů. Uživatelé pak mohou sami odesílat a potvrzovat obchody ze svých osobních peněženek, v zásadě pomocí burzy jako srovnávací služby. Mezi-řešení zahrnuje uživatele, kteří odesílají finanční prostředky do otevřeného zdroje, ověřené inteligentní smlouvy, které se provádějí, když se provede shoda, a lze je kdykoli zrušit. To má výhodu zabezpečení a automatizace, ale je tu doba, kdy prostředky nejsou v peněženkách uživatelů. V případě problému se smlouvou mohou prostředky zmizet.

Centralizace

Centralizace označuje místo, kde probíhá přiřazování, směrování a provádění objednávek. V centralizované burze existuje vlastní kniha objednávek, která kontroluje všechny příchozí objednávky a vytváří shody mezi uživateli. Výměnný software a servery poté provedou transakci.


Decentralizované burzy fungují v síti počítačů. Některé fungují přímo na řetězci pomocí inteligentních smluv. Jiní se spoléhají na sítě druhé vrstvy důvěryhodných uzlů, které se nazývají relé, při hledání a vytváření shody objednávek.

DEX vs centralizovaný objem

Centralizované burzy mají mnohem větší objem než DEX

Podle Tom Goldenberg psaní na CoinDesk, 99 procent objemu obchodování probíhá na centralizovaných burzách. Z nich je 73 procent ve vazbě. Důsledky zde jsou drtivá většina obchodování s kryptoměn probíhá prostřednictvím centralizovaných institucí. Pro některé je to obrovský nedostatek prostoru kryptoměny, který buduje decentralizovanou budoucnost na vrcholu centralizovaných poskytovatelů burzy.

Pro ostatní je zjevné, že by výměna měla být centralizována. Mnoho lidí ve skutečnosti tvrdilo, že „decentralizovaná výměna“ je oxymoron. Výměna je koneckonců místem, kde se lidé scházejí, aby obchodovali. Samozřejmě by to měla být jediná entita, která rychle usnadní transakce.

Stejně jako u většiny debat si obě strany zaslouží své argumenty. Výzvy spojené se stavbou velkého neexpozičního DEXu jsou velmi jemné, ale výhody je také těžké popřít.

Výhody DEXů

Obchodování na DEX má mnoho výhod, díky nimž je atraktivní pro uživatele kryptoměny. A co je nejdůležitější, DEXy narušují směnný ekosystém, odstraňují prostředníky a umožňují volný, přímý obchod mezi stranami. To zapadá do decentralizující filozofie a poslání kryptoměny obecně. To samo o sobě dělá z DEXů rallyový výkřik pro decentralizaci za každou cenu, liberální diehardy, kterých má krypto komunita spravedlivých pár.

Existují však i další výhody pro DEX, které by průměrný uživatel mohl také považovat za atraktivní.

1. Anonymita

Vzhledem k tomu, že DEX ve své nejčistší podobě používají pouze informace o blockchainu, vše, co pro sdílení DEX potřebujete, je veřejná adresa. Většina centralizovaných burz vyžaduje kompletní proces registrace se jménem, ​​e-mailem a dokonce s informacemi o bankovním účtu. Dokonce i anonymní burzy mezi kryptoměnami stále vyžadují informace o poloze a další osobní údaje, aby vyhovovaly vládním předpisům a omezením.

To znamená, že pokud se DEX dostanou do popředí, pravděpodobně se setkají s regulačními orgány. Většina tvůrců DEX plánuje říci, že vydává pouze software s otevřeným zdrojovým kódem a nenese odpovědnost za to, co komunita s tímto softwarem dělá, čímž se vyhne problémům s KYC a AML. Zůstává však vidět, zda tento argument vydrží právně dlouhodobě, zejména pokud škody vzniknou v důsledku špatně napsané chytré smlouvy nebo bezpečnostní chyby.

2. Kontrola fondů

DEX jsou obecně, ale ne nutně, nevazební. Ve výsledku si uživatelé udržují kontrolu nad svými prostředky během celého procesu převodu až do okamžiku výměny, kdy inteligentní smlouva provede podepsaný obchod. Už žádné zprávy „prostředky jsou bezpečné“. Zajištění bezpečnosti vašich prostředků je vaší vlastní odpovědností DEX.

3. Hacky

útoky na burzy

Historie útoků na centralizované burzy

Protože DEX existuje v síti počítačů, je jeho útok mnohem komplikovanější. Neexistuje jediný bod vstupu nebo selhání. Díky tomu jsou DEX exponenciálně bezpečnější. Také je obtížnější je navrhnout a otestovat, což je jeden z důvodů, proč byl vývoj DEX dosud pomalý.

4. Odstávka

Protože v distribuované výměně neexistuje jediný bod selhání, je menší šance, že DEX spadne. Vydání aktualizací probíhá na jednotlivých uzlech. I když jednotlivé uzly musí spadnout kvůli údržbě nebo útoku, zbývající uzly mohou stále provozovat směnárnu.

Nevýhody DEXů

DEX jsou ze své podstaty komplikovanější než jejich centralizované protějšky. To vede k výzvám v implementaci a použitelnosti, které hlavní DEX dosud plně nevyřešily.

1. Použitelnost

První a největší výzvou je uživatelská přívětivost. Vytvoření účtu na hlavní centralizované burze je poměrně přímočarý proces a funguje podobně jako bankovní a makléřské aplikace, které uživatelé znají. Na druhou stranu použití DEX vyžaduje připojení k DApp nebo dokonce instalaci samostatného klienta DEX.

jak funguje dex

V nejjednodušším případě možná budete muset nastavit pouze peněženku MetaMask, financovat tuto peněženku a poté se spojit s DEX DApp založeným na ethereu. V nejkomplikovanějším případě budete možná muset nastavit nezávislý uzel a zůstat online dlouho, abyste mohli podepisovat transakce.

2. Zjednodušené obchodní nástroje

Centralizované burzy nabízejí pokročilé nástroje, jako jsou opce a obchodování s maržemi. Pro dnešní DEXy to prostě není možné. Obchodování na DEX obvykle zahrnuje pouze objednávky na nákup nebo prodej.

3. Nízká likvidita

DEX představují zhruba jedno procento objemu obchodování na trhu kryptoměn. Ve výsledku je možné obchodovat pouze s malým objemem populárních mincí. Není dostatek likvidity, která by umožňovala velkoobjemové obchodování, a neexistují žádné centralizované instituce poskytující služby tvůrce trhu.

4. Latence

Když obchodujete na burze, chcete mít okamžité provedení co nejblíže. V opačném případě byste mohli přijít o změnu ceny. Bohužel DEX zatím vykazovaly pomalé doby zrušení a pomalé doby zpracování objednávek, protože všechny požadavky se musí šířit přes decentralizovanou síť. Ve výsledku je cenový skluz – změny cen mezi časem objednávky a časem realizace – běžné.

5. Přední běh

Protože za účelem provedení obchodu musíte vysílat své záměry do celé sítě, je možné, aby špatní aktéři v síti s rychlým připojením skočili před vás v řadě a nakoupili mince za nižší cenu, aby je mohli prodat zpět vy. Tato praxe, známá jako front-running, narušuje spravedlnost výměny. Neexistuje žádný skutečný způsob, jak zajistit, aby horníci nebo předavači na decentralizované burze nemohli skákat v řadě za objednávkami. V současné době tvůrci DEX pracují na potenciálních řešeních, která zahrnují podpisy nebo zajištění, ale dosud neexistuje žádné konkrétní řešení.

6. Skutečná decentralizace?

Některé DEXy stále vyžadují, abyste odevzdali své mince do úschovy. Jiné zahrnují malé sítě centralizovaných uzlů relé. Ostatní stále vedou knihu objednávek mimo řetězec, kterou musí nějak udržovat subjekty třetích stran. Všechny tyto výhrady podrývají tvrzení burz o decentralizaci.

Nejlepší projekty DEX

V tuto chvíli oblíbené projekty DEX

Zatímco DEX tvoří pouze jedno procento z celkového objemu obchodování na trhu, v prostoru je stále poměrně málo projektů.

EtherDelta a IDEX jsou dvě z nejvíce zavedených decentralizovaných burz. Jsou omezeny na tokeny postavené na etherea a oba mají problémy s použitelností první generace. Novější účastníci, jako jsou Bitsquare, Bitshares, Waves DEX a 0x, mají větší flexibilitu pro více mincí a funkcí. Každá platforma přichází s vlastními výzvami ohledně použitelnosti, budoucího vývoje a likvidity.

Je to jen několik z mnoha projektů, které se pokoušejí decentralizovat převody mincí. Další projekty pracují na atomových swapech, okamžitém zpracování objednávek a integracích pro technologie druhého stupně, jako je Lightning Network, aby byly DEX lépe použitelné.

Budoucnost decentralizovaných burz

Stále ještě existují velké technické překážky, kterým DEX čelí v pohybu, a úplná decentralizace není možná nebo dokonce žádoucí. Hybridní model bude s největší pravděpodobností převládat tam, kde rychlost a přední ochrana centralizované knihy objednávek splňují bezpečnost a nevůznost decentralizovaných řešení.

Atomové swapy, Lightning a další vrstvená řešení usnadní přechod a hybridizaci. Rovněž stále není jasné, jakou roli v tom bude hrát regulace, a výměny budou pravděpodobně stále vyžadovat centralizované úřady, aby shromažďovaly informace KYC a odpovídaly vládním regulačním orgánům.

Nakonec bude technologie za dnešními DEXy pohánět vlnu inovací ve způsobech obchodování s mincemi. Uvidíme méně bezpečnostních problémů, protože burzy diverzifikují svou síť uzlů a větší úschova mincí pro uživatele burz. Perfektní DEX je pravděpodobně imaginární, ale pokud vývoj bude pokračovat, přiblížíme se mnohem více spravedlivému, rychlému, levnému a bezpečnému obchodování s mincemi.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me