Co je to Golem?

Golem je celosvětový, decentralizovaný superpočítač který kombinuje výpočetní výkon každého stroje v jeho síti. V ekosystému Golem můžete půjčit náhradní zdroje svého počítače ostatním, kteří potřebují další sílu k provádění složitých výpočtů a úkolů. Po stejném trendu, který vedl k Uber a Airbnb, je tato ekonomika sdílení solidním způsobem, jak vydělat nějaké peníze navíc s nevyužitými a / nebo nedostatečně využitými zdroji.

Na druhou stranu si můžete pronajmout výpočetní výkon ze sítě, abyste mohli provádět nebo dokonce jen urychlit úkoly, se kterými má váš počítač potíže. Pronájem je ideální, pokud rutinně provádíte intenzivní výpočty pro činnosti, jako je zpracování přirozeného jazyka (NLP), umělá inteligence (AI), nebo dokonce strojové učení pro průzkum DNA. Tým Golem se však nejprve zaměřuje na vykreslování CGI – oblast plná nákladů a dlouhých čekacích dob.

V tomto průvodci Golemem pojednáme:

Jak funguje Golem?

Pojďme projít celý proces a žadatel (strana, která potřebuje provést výpočetní úlohu) pomocí sítě Golem.

Abychom to zjednodušili, předpokládejme, že úkol žadatele je ve stejné třídě jako jeden z nich šablony úkolů které poskytuje Golem. Pokud by tomu tak nebylo, musel by žadatel napsat vlastní kód úkolu pomocí rámec definice úkolu. Tato možnost však není k dispozici v prvních dvou verzích – Brass a Clay. Provádění úkolů v jiné třídě než šablony úkolů budou k dispozici ve třetím vydání Stone.

Mixér a Luxrender jsou jediné dvě šablony úkolů dostupné v první verzi Golem, Brass. Nakonec se sada šablon úkolů změní na Obchod Golem kde můžete přidávat a používat nové šablony v síti.

Zpět k našemu příkladu. Poté, co si žadatel zvolí šablonu, je úkol přidán do Správce úloh, a síť přijímá informace o úkolu.

A poskytovatel (strana poskytující výpočetní výkon) přijímá všechny vysílané nabídky úkolů a vybírá nejlepší. Přitom také kontroluje reputaci každého uzlu vysílajícího úkoly a odmítá ty, které mají špatnou reputaci. Když poskytovatel najde vhodnou nabídku, odešle žadateli cenu a informace o jeho výpočetním výkonu. Na oplátku žadatel ověří, že poskytovatel má dostatečně vysokou reputaci pro práci.

golemský proces

Proces úkolu Golem

Pokud je vše v pořádku, poskytovatel obdrží příslušné prostředky prostřednictvím IPFS a zahájí výpočet na počítač úloh. Jakmile je úloha dokončena, odešle výsledky žadateli zpět prostřednictvím sítě IPFS.

Poté správce úloh předá informace do příslušného uzlu k ověření výsledků. Žadatel se může rozhodnout jej odeslat na více uzlů pro redundantní ověření.

Nakonec platební systém je informován prostřednictvím inteligentní smlouvy Ethereum a prostředky se přesouvají od žadatele k poskytovateli. Pokud poskytovatel pošle přesné výsledky a žadatel zaplatí včas, obě strany zaznamenají nárůst jejich reputace.

Další funkce

Mimo výše popsaný scénář obsahuje Golem další dva související funkce.

  • Registr aplikací – Inteligentní smlouva Ethereum pro vývojáře o publikování vlastních aplikací Golem. To vývojářům usnadňuje hledání uživatelů a žadatelů o vyhledání nástrojů, které hledají.
  • Transaction Framework – Sada požadavků, které musí vývojář dodržovat při implementaci transakčního modelu pro svou vlastní aplikaci Golem.

Golem Network Token (GNT)

GNT je token ERC20, který používáte k zaplacení výpočetního výkonu, který si pronajmete. Jako poskytovatel můžete zdarma nastavit cenu za pronájem GNT, ať uznáte za vhodné. Jelikož je Golem tržiště, měly by tyto ceny v průběhu času najít rovnováhu. Budete také potřebovat GNT, abyste mohli posílat vklady jako poskytovatel a účastnit se registru aplikací.

Tým Golem během ICO vytěžil 1 000 000 000 GNT, z nichž 82% bylo rozdáno účastníkům crowdsale.

Tým Golem & Pokrok

Golema vede Julian Zawistowski, který je také jeho poradcem Poklad, blockchainová platforma pro odvětví videoher. Tým poprvé vydal alfa, Brass, v srpnu 2016. Mosaz zahrnuje Blender a LuxRender, dva nástroje pro vykreslování CGI. Pozdější verze jsou následující:

  • Jíl Zahrnuje aplikační registr a API úloh. V této verzi budou vývojáři schopni integrovat se s platformou.
  • Kámen – Zahrnuje certifikační mechanismus a transakční rámec. S touto verzí lze Golem použít v modelu SaaS.
  • Žehlička – Zvýšila bezpečnost a stabilitu. Tato verze umožňuje vývojářům vytvářet aplikace, které běží mimo izolovaný prostor.

Dlouhodobou vizí týmu Golem je vybudovat decentralizovanou platformu mikroslužeb fungujících jako „nový internet zítřka“. Golem je aktuálně ve verzi Brass Beta verze 0.18.2. Časová osa vývoje týmu, která se pomalu pohybuje, některé členy komunity rozladila. Jiní však tvrdí, že pro projekt tohoto rozsahu je nezbytný pomalý a bezpečný přístup.

Soutěž

Existuje několik podobných projektů jako Golem, které tým řeší na svých Stránka FAQ. Nejpozoruhodnějším projektem je iExec; primárně se však zaměřuje na žadatele, kteří chtějí spouštět výpočty mimo řetězec. Tým Golem je přesvědčen, že v bezprostřední budoucnosti nedojde k žádnému překrytí případu použití, a možná bude později schopen spolupracovat.

SONM a BOINC také pracují na řešení podobných problémů. SONM používá rámce třetích stran, zatímco Golem nikoli, a tým Golem uvádí, že BOINC je centralizovanější řešení.

Můžete také tvrdit, že blockchainové projekty zaměřené na AI, jako jsou SingularityNET a DeepBrain Chain, soutěží s Golemem, protože všechny sdružují počítačové zdroje ve svých sítích

Obchodování

Během své historie obchodování cena GNT vzrostla z ~ 0,01 $ (~ 0,00001 BTC) na dočasné maximum ~ 0,68 $ (~ 0,00027), poté klesla zpět na ~ 0,20 $ (~ 0,00003 BTC). Letos v prosinci (2017) / lednu (2018) následoval zbytek trhu v raketovém růstu, aby dosáhl historického maxima kolem 1,16 USD (~ 0,0008 BTC), než se zhroutil na přibližně 0,20 USD (~ 0,000031 BTC).

Cena HND poté v dubnu 2018 prudce vzrostla a dosáhla místního maxima o něco málo přes 0,80 USD (~ 0,000083 BTC). Tento přechod z Brass Alpha do Brass Beta pravděpodobně způsobil tuto drastickou změnu. Po tomto maximu cena nadále klesala a aktuálně se pohybuje kolem 0,06 USD.

Golem, formálně top 10 kryptoměny podle tržního stropu, sklouzl v řadách. S upgradem na beta verzi produktu alfa, jehož upgrade na verzi beta trval téměř dva roky, mohou být investoři frustrováni časem potřebným na vývoj produktu. Budoucí vydání mohou vést ke zvýšení cen, zatímco oznámení o partnerství společnosti CGI by také mohlo pomoci. Samozřejmě by ceně prospělo také navrácení býčího trhu

Kde koupit GNT

Existuje několik burz, na kterých si můžete koupit GNT; obchoduje se však s nejvyšším objemem na Binance jako obchodní pár s BTC a ETH. GNT je také k dispozici na Huobi, Bittrex a Poloniex.

Teď ten Golem beta je k dispozici, můžete také získat GNT za pronájem vašeho výpočetního výkonu.

Kam ukládat GNT

Svůj GNT můžete uložit do jakékoli peněženky s podporou ERC20. Nejoblíbenější možnosti jsou MyEtherWallet a Mlha. Pokud jste ochotni vydělat několik šekelů, měli byste pro další zabezpečení použít hardwarovou peněženku, jako je Trezor.

Závěr

Golem je distribuovaný trh superpočítačů a výpočetní energie. Mince, která byla k dispozici od poloviny roku 2016, byla dříve top 10 kryptoměnou podle tržního stropu, ale od té doby v řadách klesla. Tento pokles však neznamená, že tým přestal postupovat.

Neustále vylepšovali Brass Alpha a vydali Brass Beta. Navíc rozšířili technickou podporu, dosah komunity a rozšiřují svůj dosah po celém světě.

S podobnými projekty, které se Golemovi hrnou na paty, by letošní rok měl určit, zda závod vyhraje opravdu pomalu a rovnoměrně.

Poznámka editora: Tento článek byl aktualizován Stevenem Buchkem dne 12.07.18, aby odrážel nedávné změny projektu.

Další zdroje Golem

webová stránka

Cvrlikání

Střední

Rocket.Chat

Reddit

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me