Co je IOTA?

IOTA znamená Internet of Things Application a je to krypto technologie, která usnadňuje transakce mezi zapnutými zařízeními internet věcí (IoT). IOTA řeší problémy s transakčními poplatky a škálovatelností blockchainových technologií tím, že se blokování a řetězce zbavuje. Místo toho, abyste mohli odeslat transakci do hlavní knihy IOTA, musíte ověřit dvě další předchozí transakce.

Tato metoda ověřování znamená, že neexistuje žádná centrální kniha a není třeba, aby horníci napájeli síť.

Vzhledem k tomu, že si zařízení v síti navzájem náhodně ověřují transakce, vytvářejí konsenzus prostřednictvím sítě spojení mezi transakcemi. V kryptografii je tento typ ověření známý jako Directed Acyclic Graph (DAG), ale tvůrci IOTA tomu říkají Tangle.

Vzhledem k tomu, že výpočetní výkon v Tangle roste s růstem sítě, IOTA slibuje bezplatné a rychlé transakce. Je také navržen tak, aby zpracovával mikroplatby a platby mezi stroji, což usnadňuje celou mikroekonomiku mezi stroji.

IOTA dává velké sliby, ale tato technologie je stále nová a není bez kritiků. V tomto článku se podíváme na:

Technické údaje

  • Spuštěno: 11. června 2016
  • Celková nabídka mincí: 2,779,530,283,277,761
  • Algoritmus: Proof of Work (PoW) using a version of SHA-3
  • Blokovat čas / odměnu: Žádné bloky, ověřte dvě transakce a odešlete vlastní transakci

Jak funguje IOTA?

Internet věcí je již nyní hlavní silou světové ekonomiky.

Společnosti vytvářejí kamery, senzory a další zařízení pro monitorování podmínek v továrnách, přepravních drahách, farmách, obchodech a domácnostech. Podle výzkumu od Gartner, IoT v roce 2017 vzrostl na 8,4 miliardy zařízení a výhled na budoucí růst je exponenciální.

Vizí IOTY je být platformou pro transakce mezi stroji (M2M). Zakladatelé IOTA založili společnost po práci v průmyslu IoT a tvrdí, že aby byl IoT nejužitečnější, zařízení v síti musí efektivně sdílet a alokovat zdroje.

Kde se IOTA hodí do zásob IoT a webových technologií

Kde se IOTA hodí do zásob IoT a webových technologií

To znamená, že zařízení musí být schopna nakupovat více elektřiny, šířku pásma, úložiště nebo data, když to potřebují, a prodávat tyto zdroje, když je nepotřebují.

I v malé síti to znamená potenciálně desítky transakcí za sekundu, protože zařízení komunikují a využívají prostředky. S tolika transakcemi, v tak malém a rychlém měřítku, se zakladatelé IOTA domnívají, že technologie blockchain není pro aplikace IoT adekvátní.

Sítě blockchain se potýkají se škálovatelností a často se uchylují k účtování poplatků, aby těžaři mohli vaši transakci do bloku zahrnout dříve. IOTA si klade za cíl vyřešit pomocí nové sítě škálovatelnost i poplatky, aby ji mohly používat miliardy zařízení IoT.

Škálovatelnost: IOTA není technologie blockchainu

Grafické znázornění IOTA Tangle

Grafické znázornění IOTA Tangle

Vzhledem k tomu, že IOTA plánuje mít miliardy transakčních uzlů ve své síti, jakmile budou plně implementovány, zakladatelé potřebovali navrhnout síť, kde výkon zpracování roste s růstem uzlů v síti. Za tímto účelem navrhli Tangle, systém budování konsensu, kde zařízení odesílající novou transakci musí nejprve ověřit další dvě transakce v síti. Pro každé ověření provede ověřovatel malý pracovní důkaz spojující transakce do celkového Tangle.

Tangle znamená, že konsensu je dosaženo na základě sítě ověřování. Každá transakce je spojena se dvěma transakcemi, které ověřila. A v průběhu času to bude spojeno s budoucími transakcemi, které to ověří. Tím se vyřeší problém škálovatelnosti, protože síť se již nespoléhá na centrální blockchain.

Každé nové zařízení v síti přispívá při odesílání transakce do sítě svým výpočetním výkonem. Tangle také eliminuje těžbu bloků a všechny mince na IOTA byly vytvořeny při vzniku sítě.

Poplatky za transakce: Jak je IOTA zdarma k použití

Vzhledem k tomu, že při odesílání transakce přispíváte do sítě výpočetní silou, jsou náklady na používání sítě pouze tak vysoké jako elektřina potřebná k ověření dvou dalších transakcí. Tangle umožňuje IOTA provozovat bez poplatků, což znamená, že síť je ještě více distribuována než blockchainová síť. S blockchainem je síť distribuována mezi horníky na blockchainu. S Tangle je síť distribuována mezi každý zúčastněný uzel.

Absence poplatků je zásadní pro poslání IOTA obsluhovat zařízení IoT. Tato zařízení často provádějí transakce za zlomek penny s vysokou frekvencí. Jakékoli poplatky účtované za takové malé transakce by znemožnily mikroplatby. Aby mohla IOTA sloužit jako páteř pro ekonomiku M2M, musí být volně použitelná.

34% útoků & Koordinátor

Ti, kteří znají technologii blockchain, vědí, že blockchain je zranitelný, pokud má jedna strana 51% výpočetního výkonu v síti. V tom okamžiku je teoreticky možné, aby špatný aktér vytvořil a ověřil falešné transakce. Protože IOTA používá Tangle k ověřování svých transakcí, je teoreticky zranitelná, pokud jedna strana ovládá pouze 34% (více než 1/3) výpočetního výkonu sítě.

Neměli byste podceňovat obtížnost 34% útoku proti IOTA Tangle. Vzhledem k tomu, že Tangle je komplikovaná síť uzlů a transakcí, musíte ještě objevit hnízdo sítě, než budete moci využít svoji 34% výhodu.

IOTA je vůči takovému útoku nejzranitelnější na začátku jeho implementace (tj. Nyní). Vzhledem k tomu, že raná síť je malá a má méně uzlů, je pro útočníka snazší nashromáždit 34% podíl v síti. V boji proti této hrozbě používá síť a Koordinátor ve své rané implementaci, aby zajistila, že nebude předčasný Tangle ohrožen.

I když je to nezbytný krok k zajištění bezpečnosti brzy a IOTA plánuje eliminovat koordinátora, jakmile bude síť dostatečně silná, znamená to, že platforma a měna jsou v současné době centralizované. A pokud se rozhodnete investovat, musíte věřit nadaci IOTA.

Proprietární technologie

Tým IOTA získal chválu a kritiku za používání nových technologií při vývoji platformy. Původně IOTA používala pro veškerý důkaz o práci a generování klíčů vlastní hashovací funkci známou jako Curl. Zatímco se důkaz hashování práce od té doby změnil na tradičnější protokol SHA-3, IOTA stále používá proprietární funkci Curl hash pro jiné aplikace na platformě.

IOTA také implementuje trinární logiku místo binární. Použití procesorů se třemi stavy může znamenat výhody v efektivitě a celkovém výpočetním výkonu. Tým je úzká spolupráce s laboratořemi JINN na hardwaru pro zařízení IoT, která jsou schopna počítat v trinary.

tým & Pokrok

Síť, která byla uvedena na trh v roce 2015, je nyní vyvíjena a podporována německou neziskovou organizací IOTA Foundation. David Sønstebø a Dominik Schiener vedou nadaci jako spolupředseda představenstva. Zbytek týmu vedení zahrnuje zakladatele společnosti Nxt, vedoucího digitálního oddělení Volkswagonu, vedoucího Fujitsu pro střední Evropu a několik odborníků z nejrůznějších průmyslových odvětví.

Od spuštění platformy postupuje tým 50+ členů stabilně. Jedním z nejdůležitějších vydání v minulém roce bylo vydání Data Marketplace na konci roku 2017. Trh využívá technologii IOTA k usnadnění ukládání a prodeje datových toků. V síti již má několik významných společností, jako jsou Accenture a Bosch.

Tým také nedávno začal pracovat technologie inteligentního města pro Evropu a další části světa. Tato technologie bude zahrnovat takové věci, jako jsou biometrické odečty dlaní vázané na digitální identity, stejně jako kombinace městských IoT zařízení s Tangle.

Soutěž

Pokud jde o kryptoměny zaměřené na platby M2M, zdá se, že IOTA je sama o sobě. Projekty jako Waltonchain a Vechain navazují také na zařízení IoT, ale zaměřují se na odvětví dodavatelského řetězce. Ačkoli dodavatelský řetězec je jednou z vertikál IOTA, sedí vedle dalších tří – automobilový průmysl, eHealth a inteligentní energie.

Protože IOTA je kryptoměna založená na DAG, dalo by se říci, že soutěží s Nano a Byteball. Ani jeden z těchto konkurentů se však nezaměřuje na sektor IoT. Týmy obou projektů je navrhly spíše pro platby peer-to-peer než pro platby mezi stroji.

Obavy, slabosti, & Kritiky

Řada odborníků na krypto technologie zpochybnila životaschopnost IOTA jako platformy. Při implementaci tolika nových technologií najednou je těžké uvěřit, že v jejich implementaci nejsou žádné slabiny ani nedostatky. Technologie za IOTA jednoduše nebyla dostatečně otestována, aby věděla, jak bude fungovat v měřítku a jak vydrží útoky. Tento celkový nedostatek testování a vzájemného hodnocení je největší obavou kritiků IOTA.

Minulý rok, MIT a Bostonská univerzita udělali vlny, když publikovali kousavý papír popisující kritické bezpečnostní chyby ve funkci Curl hash. Myšlenka, že můžete „zavádět své vlastní kryptoměny“, je v komunitě i mezi odborníky silně hodnocena. Dobrá kryptografie se vyvíjí, testuje a kontroluje roky. Algoritmus hashování SHA-3 trval devět let a odborníci prokázali znepokojení nad tím, že se vývojáři IOTA rozhodli místo použití zavedených standardů zkusit napsat vlastní kryptografii.

Je však snadné zapomenout, že každá nová technologie prochází technickými překážkami a sílícími bolestmi. Bitcoin měl Mt. Gox skandál a Ethereum překonalo DAO hack. I když se technologie a implementace za IOTA určitě změní, měli byste při zvažování, zda investovat, vzít v úvahu celkovou architekturu kryptoměny IOTA a historii vývojového týmu.

Obchodování

Obchodování IOTA bylo přinejmenším turbulentní. Mince zažila svůj první výrazný náběh v srpnu 2017, než se pomalu dostala do začátku listopadu. Zvýšený zájem ze strany komunity v důsledku oznámení o partnerství s Refunite, UC Berkeley a norskými zdravotnickými organizacemi pravděpodobně způsobil zvýšení ceny.

Po období cooldownu od září do listopadu šla cena IOTA parabolicky. V prosinci 2017 dosáhla historického maxima 5,23 USD (~ 0,00031 BTC), ale na začátku roku 2018 se zbytkem trhu prudce poklesla. Po krátkém oživení v dubnu 2018 cena nadále klesala, ale zdánlivě dosáhla dna na přibližně 0,45 USD (~ 0,00007 BTC).

Výše uvedená kontroverze způsobila, že cena IOTA kolísá mnohem divočěji než jiné kryptoměny v tomto již tak nestabilním sektoru. Další ukázky zabezpečení a stability sítě by měly pomoci vrátit důvěru investorů zpět na úroveň mince. Pokračující růst ekosystému IOTA prostřednictvím podnikových partnerství a obecného používání bude mít navíc pozitivní vliv na cenu.

Kde koupit IOTA

Pokud máte zájem o koupi IOTA, Bitfinex a Binance jsou vaše nejlepší možnosti. Bitfinex má největší objem obchodů, ale pro občany Spojených států není k dispozici. Pokud jste tedy v USA, měli byste se místo toho podívat na Binance.

Nejste si jisti, jak začít? Dostali jsme vás do našeho průvodce nákupem IOTA.

Kam ukládat IOTA

U úložiště IOTA je třeba vzít v úvahu dvě možnosti peněženky: oficiální grafické uživatelské rozhraní pro pracovní plochu a peněženka Trinity.

The desktopové GUI je to, co vám tým IOTA doporučuje použít k bezpečnému uložení finančních prostředků. Peněženka GUI je k dispozici na zařízeních s Windows, Mac a Linux. Pomocí této peněženky máte možnost, zda k ní přistupovat jako světelný uzel nebo plný uzel. Pokud plánujete pouhé použití peněženky k ukládání a transakcím, postačí vám světelný uzel.

The Trinity peněženka je jednodušší než GUI. Aktuálně je však v beta verzi, takže se můžete setkat s některými chybami. Bez ohledu na to, na kterém zařízení chcete peněženku používat, byste měli mít štěstí. Je k dispozici v operačních systémech Windows, Mac a Linux i na zařízeních iOS a Android.

trojice peněženka

Mobilní peněženka Trinity

Závěr

Kryptoměna IOTA využívá technologii, která má velký potenciál.

Pokud bude úspěšný, Tangle by mohl být životaschopným konkurentem blockchainové technologie pro transakce a trh IoT pro mikrotransakce bude jen nadále růst. Vzhledem k tomu, že IOTA je na špici, zůstává její technologie do značné míry nevyzkoušená. Nakonec by vaše rozhodnutí koupit minci mělo být založeno na důkladném výzkumu technologie a jejích zakladatelů. Tangle od IOTA by mohl být dalším velkým pokrokem v kryptografii, ale investice do nevyzkoušené technologie je ze své podstaty riskantní, takže i váš výzkum.

Poznámka editora: Tento článek byl aktualizován Stevenem Buchkem dne 10.29.2018, aby odrážel nedávné změny projektu.

Dodatečné zdroje

webová stránka

Cvrlikání

Svár

Github

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me