Nimiq je open-source decentralizovaný protokol peer-to-peer pro celosvětovou síť. Nabídkou přístupu založeného na prohlížeči si Nimiq klade za cíl snížit překážky vstupu, a tím zvýšit přijetí blockchainu, pro komunity nových uživatelů, které by mohly odradit tření za použití bitcoinů a dalších kryptoměn.

V této příručce se budeme zabývat:

Co je Nimiq?

Nimiq má jedinou vizi: přinést přijetí blockchainu do hlavního proudu. Jejím cílem je toho dosáhnout rozvojem platebního protokolu, který je pro nové účastníky trhu mnohem snazší než stávající platformy.

Nimiq byl napsán v Javascript ES6, takže běží zcela ve webovém prohlížeči bez nutnosti synchronizace s uzlem. Uživatelé mohou ukládat a vyměňovat tokeny NIM pouze pomocí svého prohlížeče nebo mobilního zařízení. Celá platforma je navržena pro snadné použití. A to natolik, že i totální krypto noob mohl začít fungovat, aniž by kdy slyšel výrazy jako peněženka, P2P síť nebo kryptografie.

Uživatelé také mohou snadno těžit tokeny NIM pomocí svého webového prohlížeče (více o tom níže). Celé nastavení je navrženo tak, aby se zabránilo implementaci jakéhokoli speciálního softwaru, což znamená, že je lehký a lze jej spustit na jakémkoli počítači, dokonce i na mobilním zařízení.

Domovská stránka Nimiq

Domovská stránka Nimiq

Nimiq je také projekt s otevřeným zdrojovým kódem. Znovu, díky jednoduchosti používání Javascriptů se mohou zapojit i začínající vývojáři.

Jak Nimiq funguje?

Je to neuvěřitelně jednoduché – vše se děje prostřednictvím prohlížeče. Jednoduše přejdete na domovskou stránku Nimiq a během několika minut si můžete vytvořit účet, který vám umožní odesílat nebo přijímat vaše první platby NIM. Alternativně můžete spustit těžbu prohlížeče, jak je podrobně popsáno níže.

Řada aplikací na platformě Nimiq

Řada aplikací na platformě

Jak těžit Nimiq

Nimiq je jedním z mála projektů, které můžete těžit pouze pomocí CPU. V souladu s posláním projektu, který má být nejjednodušší, mohou těžaři noob dokonce začít s těžbou založenou na prohlížeči. To je dostupné jako volba z domovské stránky projektu.

Zkušenější horníci si mohou stáhnout klienta node.js a stát se páteřním prohlížečem. Protože páteřní těžaři poskytují vyšší hashovací rychlost než těžaři v prohlížeči, jsou přínosy pro páteřní prohlížeč větší. Projekt však udržuje těžbu založenou na prohlížeči jako součást své vize zůstat přístupný masám.

Blokovou odměnu za těžbu NIM můžete vypočítat podle vzorce:

blockReward = (totalSupply – cirkulující nabídka) >>> k

kde k = 22.

Toto zůstane na místě až do bloku číslo 48 692 960, kdy bude odměna za blok poté stanovena na 0,4 NIM. Pro výpočet blokové odměny existuje rozšířené zdůvodnění je uvedeno podrobněji na projektu Github. Z dokumentace online to není zcela jasné, ale předpokládali bychom, že výše uvedený vzorec je blokovou odměnou pro páteřní horníky, spíše než pro horníky v prohlížeči.

Můžete buď těžit NIM sólo, nebo se můžete připojit k jednomu z těžebních fondů. A aktuální seznam aktivních těžebních fondů je k dispozici na webu projektu.

Zásoba mincí

Existuje celková nabídka 21 miliard NIM, z čehož 12 procent, tedy 2,5 miliardy, bylo uvolněno v genesis bloku. Zbytek je těžitelný podle vzorce uvedeného výše.

Plán a tým

Token NIM zahájil život jako token NET, token ERC-20. Nimiq zpočátku spustil NET, aby spustil ICO, které během června a července 2017 úspěšně získalo 10 milionů $. Mainnet Nimiq byl spuštěn v dubnu 2018, kdy se držitelé NET tokenů mohli vyměnit za NIM tokeny.

Od spuštění mainnetu se tým soustředil na vývoj systému včetně vylepšení back-endu a front-endu, spolu s marketingem a budováním komunity. Tým v prosinci oficiálně deaktivoval inteligentní smlouvu NET, přičemž v té době bylo aktivováno více než 80 procent dostupných tokenů NIM.

Nimiq vytvořili Robin Linus a Philipp von Styp-Rekowsky. V současné době je na webu uvedeno dalších 18 členů týmu, kteří hrají různé role. V lednu 2019 došlo k výraznému vnitřnímu konfliktu, když se Linus vrátil z šestiměsíční nepřítomnosti a zveřejnil různé stížnosti s projektem veřejně na Redditu.

Reddit příspěvek Robin Linus

Výňatek z Redditova chvástání Robina Linuse

Tým Nimiq (pravděpodobně vedený Styp-Rekoswky) odstřelil zpět do středního sloupku, reagovat na body vznesené Linusem a oznámit jeho odchod z projektu. Zatímco cena Nimiqu okamžitě poklesla, dlouhodobý dopad zbývá vidět. Odchod se zdá dramatický. Vzhledem k tomu, že Linus už posledních šest měsíců chyběl, pak se snad NIM rychle uzdraví.

The Plán na rok 2019 podrobnosti plánované hlavní a vedlejší vývoj. Nejpozoruhodnější je, že Nimiq plánuje spustit výměnnou funkcionalitu a přejít z JS na implementaci založenou na jazyce Rust na celé platformě. V rámci projektu bude spuštěn také platební plugin pro webové obchody.

Historie obchodování

Token NIM je relativně nový vzhledem k tomu, že byl spuštěn až poté, co byla síť uvedena do provozu v roce 2018. Došlo k několika špičkám v ceně: jeden na začátku září a další dva na konci října a na konci roku listopad.

Zdá se, že se hroty v září a říjnu shodují s připomenutími blogových příspěvků komunitě ohledně aktivace tokenů NIM před deaktivací inteligentní smlouvy NET. Poslední bod v listopadu nastal těsně před deaktivací inteligentní smlouvy NET. Za tyto cenové výkyvy není nic jiného.

Od ledna 2019 se cena dramaticky propadla kvůli výše uvedenému vnitřnímu sporu.

Konkurenti

Nimiq zaujímá na kryptotrzích poměrně specifické místo. Pokud jde o snadno použitelnou okamžitou kryptoměnu, je to srovnatelné s Dash. Dash však začal jako vidlice bitcoinu, takže se nemůže pochlubit jednoduchostí NIM.

Existují i ​​jiné projekty založené na Javascriptu, například Ark nebo Lisk, ale snaží se splnit širší případy použití než pouhé platby. Zdá se, že Nimiq je jediný ve své specializaci, který pracuje na jednoduchosti založené na Javascript pro čisté platební řešení založené na prohlížeči.

Kde koupit NIM

TradeSatoshi a HitBTC jsou v současné době dvě největší burzy pro nákup tokenů NIM. Od doby, kdy Nimiq spustil síť, už to není token ERC-20. To znamená, že každá burza potřebuje konfiguraci pro obchodní páry NIM, proto token aktuálně podporuje pouze několik burz.

V době psaní tohoto článku však právě začala integrace Changelly pro NIM, což umožnilo výměny fiat. Proto může Changelly brzy převzít jednu z nejpopulárnějších burz pro nákup žetonů.

Kam ukládat NIM

Pro skladování v chladu nabízí stále důvěryhodná peněženka Ledger Nano S integraci NIM. Pokud žádný nemáte, nabízí platforma Nimiq proprietární hot storage peněženku s názvem Nimiq Safe, kde můžete odesílat a přijímat tokeny NIM.

Závěr

I když se stále jedná o poměrně temný altcoin, Nimiq ukazuje potenciál. Nesnaží se být věcí pro všechny lidi. Má jasnou a jednoduchou vizi bytí … dobře, jasnou a snadno použitelnou. Crypto má stále překážky v adopci, zejména pro techofobnější lidi na světě, a Nimiq se snaží tyto bariéry překonat. V tomto ohledu by to mohlo být atraktivnější pro lidi bez kryptoměny než bitcoiny nebo ETH.

Praní prádla na veřejnosti však nikdy není dobrým krokem pro žádný tým v žádné organizaci. Nemluvě o decentralizované krypto organizaci, která je na přežití závislá na loajální komunitě.

Tým Nimiq jednal rychle při vzpouře Redditu svého spoluzakladatele. Nyní však mají co dělat, aby komunita neztratila naději ve vizi projektu. Pokud toho mohou dosáhnout a získat cenu zpět v příštích několika týdnech a měsících, Nimiq má stále šanci na světlou budoucnost.

Dodatečné zdroje

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me