Co je Stellar?

Stellar se inzeruje jako distribuovaný zdroj s otevřeným zdrojem platební infrastruktura, postaveno na předpokladu, že mezinárodní společenství potřebuje „celosvětovou finanční síť otevřenou komukoli“. Projekt tuto potřebu plní, propojuje jednotlivce, instituce a platební systémy prostřednictvím své platformy.

Tím chce tým Stellar učinit peněžní transakce levnější, rychlejší a spolehlivější, než jaké jsou v současných systémech. Jejich protokol navíc spojuje lidi z celého světa tím, že umožňuje efektivnější přeshraniční platby.

V této příručce se dostaneme do všech podrobností, včetně:

Jak funguje Stellar?

Stejně jako (téměř) všechny ostatní kryptoměny, Stellar nese to krásné módní slovo, které se stalo charakteristickým znakem technologie blockchain: decentralizace. Síť běží na webu decentralizovaných serverů podporovaných mezinárodním konsorciem jednotlivců a subjektů. Tyto servery podporují distribuovanou knihu, která sleduje data a transakce v síti.

V praxi funguje Stellar protokol jako inkluzivnější a flexibilnější PayPal. Chcete-li jej začít používat, musíte nahrát prostředky do kotvy v síti. Podobně jako banka nebo PayPal pak tato kotva drží vaše peníze a místo toho vydává úvěr vaší virtuální peněžence.

Kotva

Hvězdné kotvy

Možná se divíte, proč je třeba nejprve vyměnit debet za kredit s kotvou. Kotvy slouží jako most pro danou měnu a hvězdnou síť. Výměna vám umožní formálně převést vaše prostředky do veřejné účetní knihy Stellar.

Tato integrace znamená, že můžete posílat prostředky okamžitě v síti, aniž byste museli čekat na bankovní převod, jako u PayPal. Rovněž zjednodušuje přeshraniční platby. Řekněme, že jste chtěli poslat finanční prostředky vašemu zbídačenému bratrovi žijícímu ve Francii, který žije. Použili byste svůj připsaný zůstatek v USD, abyste mu zastřelili prostředky prostřednictvím sítě Stellar. Stellar pak automaticky převede USD na EUR pomocí nejnižšího směnného kurzu a na účet vašeho bratra bude připsána směněná částka v EUR. Po obdržení převodu může vybrat prostředky z kotvy, která podporuje EUR, a začít žít svým českým životním stylem.

Příklad výměny hvězdných lumenů

Příklad výměny hvězdných lumenů

Distribuovaná burza

Stellar vám také nabízí možnost zadávat směnné příkazy do veřejné knihy za účelem prodeje nebo nákupu jiných měn. Všechny kurzy jsou předem určeny jednotlivým zadáním objednávky, takže nepodléhají automatickému směnnému kurzu, který Stellar aplikuje na osobní převody.

Pokud byste chtěli vyměnit, řekněme GBP za EUR, zadali byste objednávku do knihy objednávek Stellar. Tato objednávka poté vstoupí na globální trh, který můžete také konzultovat a zjistit, jak se vaše objednávka hromadí proti ostatním, jako je tato. Tato výměna se neomezuje pouze na fiatovou měnu. Zahrnuje také kryptoměnu a fiatové obchodní páry.

Transakce s více měnami

Jak jsme již dříve poznamenali, Stellar vám umožňuje svobodně posílat peníze přes hranice bez potíží s formálními bankovními postupy nebo směnárnou.

Aby toho bylo možné dosáhnout, síť při vyžádání převodu měny provede jednu ze tří věcí:

  • Stellar převádí prostředky s předchozí nabídkou ve své knize objednávek a automaticky usnadňuje výměnu.
  • Stellar používá Lumens (XLM), svoji minci, jako prostředníka pro výměnu. Převádí prostředky z měny A na lumeny na globálním trhu a poté tyto lumeny převádí na měnu B pro uživatele, který tyto prostředky přijímá.
  • Pokud na směně za dvě měny nejsou žádné obchodní páry, vyhledá Stellar v síti nabídky, které povedou k řetězové konverzi do požadované měny (např. USD na EUR, EUR na GBP, BGP na AUD, AUD na JPY ).

Tento proces výměny více měn je velmi důmyslný a nabízí uživatelům flexibilní přístup ke snadné výměně měn v mezinárodním měřítku.

Hvězdný tým

Jed McCaleb je tváří Stellar. Dříve vytvořil neslavný Mt. Gox, ačkoli už nebyl zapojen do hackingu přes $ 450 milionů. Poté pokračoval v založení Ripple, nejvýznamnějšího Stellarova konkurenta. V roce 2013 opustil Ripple kvůli rozdílům v ideologii proti zbytku vedoucího týmu. Krátce nato začal Stellar.

Stellar má jednu z nejpůsobivějších poradních sborů jakéhokoli jiného projektu v prostoru kryptoměny. Seznam zahrnuje Patricka Collisona (generální ředitel Stripe), Matta Mullenwega (zakladatel WordPressu), Naval Ravikant (zakladatel AngelList) a Sama Altmana (prezident Y Combinator).

Historie obchodování XLM

Společnost XLM má přinejmenším zajímavou historii obchodování. Na konci roku 2014 došlo u mince k pětinásobnému zvýšení hodnoty. Tento náběh však byl krátkodobý a cena pomalu klesala po celý rok 2015, 2016 a dokonce i začátek roku 2017..

Teprve v květnu 2017 se věci začaly pro tu minci otáčet. Ten měsíc cena prudce vzrostla z 0,00547 $ (~ 0,00000363 BTC) na něco málo přes 0,047 $ (~ 0,0000283 BTC) v čtyři dny. Není úplně jasné, co způsobilo tento monumentální skok. Mohl to být nedávný výsadek, který tým hostil, více lidí, kteří se učí projektovat, nebo jen typičtí trháci.

Po počátku května vzrostla cena XLM víceméně za zbytkem trhu. V lednu 2018 vzrostl na historické maximum přes 0,91 USD (~ 0,000061 BTC) a po zbytek téhož roku klesl. To znamená, že společnost XLM zvětšila medvědí trh výrazně lépe než většina ostatních altcoinů. Ve skutečnosti ztratil jen asi 50 procent své hodnoty BTC, když mnoho dalších mincí ztratilo více než 90.

Přidání dalších kotev, partnerů a (samozřejmě) uživatelů by mělo mít na cenu pozitivní dopad.

Kde koupit XLM

Stellar Lumens obchoduje pod tickerem XLM i STR. Tým Stellar před chvílí změnil ticker z STR na XLM, ale některé burzy, například Poloniex, se neobtěžovaly jej změnit.

Bittrex, Poloniex a Binance představují obrovské množství objemu obchodování XLM. Binance a Bittrex podporují obchodní páry ETH i BTC, zatímco Poloniex podporuje pouze BTC, USDT a USDC.

Pokud chcete koupit XLM za USD nebo EUR, měli byste se podívat na Kraken.

Kde uložit XLM

Většina peněženek používaných k ukládání XLM je buď XLM specifická, nebo existuje v síti Stellar pro použití na jejím globálním trhu.. Pevnost, například je distribuovaná výměna zabudovaná do systému Stellar a StellarTerm je klient, který vám umožňuje přístup k distribuované burze za účelem obchodování nebo zasílání finančních prostředků. Tým Stellar také vytvořil desktopového klienta, který je specifický pro měnu XLM.

Pokud hledáte peněženku, která není exkluzivní od společnosti Stellar, je Ledger Nano S pravděpodobně nejbezpečnější sázkou, ale pokud tuto hardwarovou peněženku nemáte, můžete se podívat hvězdář, Papája, a Saza.

V nedávném propagačním kousku Blockchain přidal podporu pro XLM a rozdal XLM v hodnotě 25 $, když jste ověřili svou identitu.

Možnosti peněženky XLM

Možnosti peněženky XLM

Stellar Roadmap

Stellar nemá na svých webových stránkách konkrétní plán, ale pravidelně se drží blog.

V tomto blogu zveřejňují měsíční přehledy o největším vývoji daného měsíce. Zaokrouhlení v říjnu 2017, například rekapitulovali svá partnerství s IBM a KlickEx pro přeshraniční platby. Rovněž zajistili partnerství se společnostmi Remitr, MSewa Software Solutions, PesaChoice a Chaneum ICO Advisory Services.

V duchu ICO, Stellar team věří že jejich síť by byla ideální pro dohled nad ICO a získávání blockchainových startupů. Je třeba učinit pádné důvody pro flexibilitu, kterou Stellarova síť nabízí začínajícím podnikům, protože by mohla usnadnit množství možností kryptoměny a fiat plateb.

Jak již bylo zmíněno výše, Stellar uzavřel partnerství s poskytovatelem peněženky Blockchain v listopadu 2018. Součástí partnerství je integrace podpory XLM do Blockchainu a vysazení až 500 milionů XLM uživatelům Blockchainu.

Závěrečné myšlenky

Pokud byl Ripple (XRP) postaven pro finanční instituce a bankovní giganty, pak Stellar Lumens jde pracovat pro obyčejného člověka. Má potenciál předělat, jak zpracováváme peer-to-peer transakce v globálním měřítku.

Díky své univerzálnosti a případům použití funguje jako finanční švýcarský armádní nůž. Se Stellarem můžete zpracovávat mikroplatby s nominálními poplatky, posílat platby bez obav z směnárny nebo bankovních převodů a vypořádat platby v reálném čase (2-5 sekund).

XLMuses

Některé ze silných stránek Stellar

Pokud partnerství IBM a KlickEx nestačí na to, aby na vás udělalo dojem, Deloitte, Parkway Projects a Tempo zahájily budování služeb v síti Stellar.

Mezi těmito společnostmi, které využívají Stellar pro přijetí v reálném světě, jeho oficiálními partnerstvími a vizí, kterou má Stellar pro budoucnost směnárny, jsme rádi, že uvidíme, co si pro laiky Ripple připraví několik příštích let. Neřekneme vám, abyste do toho vložili své peníze, ale stojí za to je poznat.

Poznámka editora: Tento článek byl aktualizován Stevenem Buchkem dne 1. 10. 2019, aby odrážel nedávné změny projektu.

Další hvězdné zdroje

webová stránka

Cvrlikání

Github

Reddit

Blog

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me