Představujeme první blockchain na světě, který se sám vyvíjí, Tezos je chytrá smluvní platforma podobná Ethereum. Zatímco zavedené virtuální měny jako Bitcoin se držely svých zbraní, Tezos vidí budoucnost kryptoměny jako upgradovatelnou cestu k úspěchu.

Technologie kryptoměny postupuje takovým tempem, že se zdá být docela obtížné držet krok s nejnovějším vývojem. Proč nevylepšit svůj blockchain nejnovější technologií, jakmile bude k dispozici? S novými inovacemi Tezos předpovídá, že jejich blockchain zůstane na špici.

Jak to funguje?

Jedná se o síť typu peer-to-peer, distribuovanou a bez oprávnění, jejímž cílem je provést několik pozoruhodných vylepšení oproti svým dobře zavedeným sousedům. Tým se zejména prodává podle hlavních myšlenek společnosti vlastní pozměňovací návrh a řízení v řetězci. Podívejme se na několik klíčových funkcí:

Řetězová správa

Klíčovým prvkem je zapojení všech zúčastněných stran do řízení a správy platformy. Zúčastněné strany mohou hlasovat o změnách protokolu Tezos a dokonce i o změnách samotného hlasovacího postupu. V nejjednodušším případě zúčastněné strany schválí nebo vetují změny v kódu nebo protokolu.

Vývoj kódu

Typický blockchain používá k fungování následující 3 protokoly:

  • Síťový protokol – objevuje bloky a vysílá transakce
  • Transakční protokol – rozhodne, co dělá transakci platnou
  • Konsenzuální protokol – určuje, jak je dosaženo konsensu v jedinečném řetězci

V případě Tezosu však používají a obecný síťový shell který je kompatibilní s různými transakčními a konsensuálními protokoly, které blockchain potřebuje. Jinými slovy, byl postaven s ohledem na modulární způsob. Blockchain je zahájen protokolem seed, který bude poté demokraticky směrován, jak projekt dozrává.

Zdrojový kód je implementován v OCaml – rychlém, flexibilním a funkčním programovacím jazyce, který by měl vyhovovat tak ambicióznímu projektu a jeho technickým požadavkům.

Tekutý důkaz o podílu

Podle příspěvku prostřednictvím jejich oficiálního kanálu Medium je konsensu dosaženo alternativní delegovanou metodou proof-of-stake (dPOS). Navrhovaný název pro tento přístup je likvidní důkaz o podílu:

Konsenzuální přístup Tezos

Konsenzuální přístup Tezos

Typická kryptoměna dPOS, jako je EOS, se zaměřuje na rozšiřování uživatelů za cenu bezpečnosti a decentralizace. Zdá se však, že Tezos chce zaplnit mezeru mezi bezpečností a decentralizací tím, že bude stále moci využívat výhod, které dPOS může přinést stolu.

Pečení

Docela zábavně Tezos označuje proces sázení jako „pečení“. V tomto modelu blockchainu pekaři provádějí vklady a jsou odměněni za podepisování a publikování bloků. Jakékoli špatné chování pekařů skončí ztraceným vkladem. Podle nejnovější data, k bezpečnosti a zabezpečení sítě již přispívá více než 450 pekařů.

Jelikož se jedna ze základních filozofií točí kolem virtuální demokracie, může každý držitel tokenu delegovat svá pekařská a hlasovací práva na ostatní v síti

Tým

Projekt je vizí Arthura Breitmana. Breitman, francouzský rodák, má značné zkušenosti s prací pro velké korporace jako Morgan Stanly a Goldman Sachs. Spolu se svou manželkou Kathleen nyní řídí projekt kryptoměny z kanceláře v San Francisku:

Spoluzakladatelé manželů a manželů Tezos

Spoluzakladatelé manželů a manželů Tezos

Arthur Breitman je počítačový vědec a matematik, který má zkušenosti s prací ve finančním sektoru. Od samého počátku pečlivě sledoval historický vzestup a přijetí bitcoinu a poznamenal, že jde o „neschopnost vyvíjet se“ a místo toho vedl k tvrdým vidličkám. Jeho navrhovaným řešením je projekt Tezos, který dnes existuje.

Kathleen Breitman má také zkušenosti ve finančním sektoru a dříve pracoval pro renomované společnosti jako Bridgewater Associates a R3. Ten jí dal nahlédnout do technologie distribuované databáze.

V roce 2014 Arthur publikoval dva příspěvky o své samo-měnící se vizi kryptoměny. Tyto dokumenty se od té doby vyvinuly v současný Tezos bílé papíry. V následujícím roce založil v USA společnost s názvem Dynamická řešení hlavní knihy (DLS).

Zaměstnanci

Přes širokou publicitu projektu je o zbytku týmu známo jen málo informací. Na webu neexistují žádné informace o zaměstnancích a kopání přes LinkedIn poskytovalo malé stopy. Nedávný příspěvek na Twitteru však ukazuje, co se zdá být posádkou Tezos v pařížské kanceláři před ikonickou Eiffelovou věží.

Děkuji z Paříže, dobrodružství začíná! pic.twitter.com/JETcJoQgox

– Tezos (@tezos) 30. června 2018

https://platform.twitter.com/widgets.js

Investoři

Pozoruhodný rizikový kapitalista Tim Draper přispěl částkou 1,5 milionu USD na pomoc s úhradou provozních poplatků výměnou za 10% podíl ve společnosti DLS. Kromě toho, Polychain Capital přidělil na projekt část svého digitálního měnového fondu ve výši 10 milionů dolarů. Fond, který zahrnuje partnery, jako jsou Andreessen Horowitz a Union Square Ventures, byl oznámen koncem roku 2016. Polychain již investoval do dalších projektů, jako jsou Golem a MakerDAO, v naději, že se vydá na další býčí trh s kryptoměnou..

Kontroverze

Jak důvtipní čtenáři CoinCentral nepochybně vědí, projekt má od začátku svůj spravedlivý podíl na problémech. Následující problémy vedly k řadě soudní spory který ovlivnil Breitman’s a mnoho investorů ICO společnosti Tezos.

Duševní vlastnictví

Původně Distributed Ledger Systems si ponechala práva duševního vlastnictví na zdrojový kód Tezos. Podle dohody o ICO by Breitman’s založil oficiální nadaci, která by v zájmu komunity odkoupila DLS (včetně všech důležitých práv k duševnímu vlastnictví).

V rámci dohody však Breitman’s a Tim Draper očekávali, že vyzvednou značných 8,5% všech prostředků získaných z ICO a také 10% všech cirkulujících Tezzies.

Oficiální dokument nastiňující údajný transparentní vztah mezi DLS a nadací Tezos byl stažen z webu poté, co byl původně oznámen prostřednictvím platformy twitterů společností.

V zájmu plné transparentnosti je třeba uvést poznámku týkající se vztahu mezi DLS a nadací Tezos: https://t.co/7K76q0OEND

– Tezos (@tezos) 5. května 2017

https://platform.twitter.com/widgets.js

Interní mocenské boje

Další problém nastal poté, co Breitman’s založili základnu. Protože švýcarské právo vyžaduje, aby v představenstvu byly nezávislé strany, požádal Breitman’s jejich předchozího známého Johanna Geverse, aby seděl jako prezident nově vytvořené nadace Tezos.

Věci rychle eskalovaly, protože Johann účinně převzal kontrolu nad Tezosem, což ohrožovalo tok fondů a rozvoj způsobem, který Breitman nechtěl.

KYC / AML

A pokud všechny tyto problémy nestačily, bylo na cestě další drama. V nedávném oznámení z poloviny června nadace neočekávaně oznámila kontroly Know Your Customer / Anti-Money Laundering:

Během dárcovského období Nadace Tezos v červenci 2017 nedošlo v tomto tématu k žádné blockchainové ekosystémové ani průmyslové shodě. Vzhledem k tomu, že ekosystém a průmysl blockchainu za posledních deset měsíců dospěly, stalo se osvědčeným postupem ověřovat, zda přispěvatelé splňují základní kritéria KYC / AML.

To zaskočilo mnoho investorů nepřipravených, protože ICO bylo již rok staré. A jak si dokážete představit, komunita na tento vývoj nijak zvlášť dobře nereagovala.

ICO & Historie obchodování

Po dokončení ICO shromáždila nadace Tezos 66 000 bitcoinů a 361 000 etheru. Za pouhých 13 dní je to neuvěřitelných 232 milionů $ financování bylo projektu zasláno prostřednictvím investorů. Rekordní částka pro jakékoli ICO v té době. To je obrovský úspěch ve srovnání s pouhými 2 roky dříve. Breitman tehdy nedokázal přesvědčit několik velkých bank, aby do svého projektu investovaly zhruba 5 až 10 milionů dolarů.

baseUrl = “https://widgets.cryptocompare.com/”;

var scripts = document.getElementsByTagName („skript“);

var embedder = skripty [scripts.length – 1];

(funkce () {

var appName = encodeURIComponent (window.location.hostname);

if (appName == ””) {appName = ”local”;}

var s = document.createElement („skript“);

s.type = “text / javascript”;

s.async = true;

var theUrl = baseUrl + ‘serve / v3 / coin / chart? fsym = XTZ&tsyms = USD, EUR, CNY, GBP ‘;

s.src = theUrl + (theUrl.indexOf („?“) >= 0? “&”:“? ”) +“ App = ”+ appName;

embedder.parentNode.appendChild (s);

}) ();

XTZ byl spuštěn 24. června 2017 za cenu přibližně 3 $ za minci. Dosáhla vrcholu 10,50 $ na vrcholu nákupního šílenství na celém trhu s kryptoměnami zhruba v polovině prosince 2017. Cena však od té doby (spolu se zbytkem trhu) poměrně prudce poklesla a v současné době (17. srpna 2018) se obchoduje kolem 2,65 $. Denní objemy jsou poměrně solidní a obchodují se nad hranicí 2 milionů dolarů ve spojení s bitcoiny (BTC), etherem (ETH) a tetherem (USDT).

Zásoba mincí & Udržitelnost

Podle CoinMarketCap, v měnovém fondu je celková nabídka zhruba 763 milionů „Tezzies“. Živý blockchain (mainnet) ještě nebyl spuštěn. Komunita Tezos však v současné době provozuje betanetwork, který se nakonec stane mainnetem. Datum tohoto přechodu není známo.

Kde můžete koupit a uložit XTZ?

Tezzies musí být ještě uvedeny na jakékoli významné burze. To s největší pravděpodobností zabrání širšímu přijetí projektu, dokud nebudou přidány některé další možnosti. Pokud jste mezitím nebyli investorem v ICO, můžete XTZ nakupovat a prodávat na:

  • Gate.io
  • HitBTC

a některé menší burzy. V současné době neexistuje žádná oficiální peněženka, nicméně podle některých příspěvků na sociálních médiích lze Tezzies ukládat do peněženky pomocí příkazového řádku. Takové řešení bude samozřejmě vyhovovat pouze programátorům.

TezBox poskytuje uživatelsky přívětivou webovou peněženku, ke které lze přistupovat z vašeho prohlížeče. Jedná se o peněženku založenou na komunitě, ale musíme zdůraznit, že webové peněženky představují vážnou bezpečnostní hrozbu a ukládání a načítání vašich mincí tímto způsobem je zcela na riziko uživatele.

Obsidiánové systémy nedávno oznámeno peněženková aplikace pro Ledger Nano S, která je vítaným vývojem pro bezpečné úložiště vpřed.

V závěru

Zakladatelé Arthur a Kathleen Breitman byli nedávno v New Yorku na zahajovací party Tezos. Naomi Brockwell je dohnala k diskusi o beta síti Tezos a některých problémech kolem nadace Tezos:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=DR_kt3RfnT0]

Zdá se, že ve světě Tezosu nejsou žádné šedé oblasti. Milovat je nebo nenávidět, určitě si získávají velkou pozornost. Jejich ambice se táhnou vysoko na pozadí samostatně se rozvíjejícího blockchainu a komunitních požadavků na správu. Stejně jako u mnoha dnes vydávaných projektů v oblasti kryptoměny nemusí mít obrovská válečná truhla nutně znamení úspěchu. To ale neznamená, že je projekt odsouzen k neúspěchu.

Po uzavření ICO a ročních zkušenostech v týmu musí tým Tezos tyto ambiciózní sliby splnit. Veškerá diskuse by se mohla ukázat jako výhoda, pokud by tuto pozornost dokázala proměnit v něco užitečného. Budeme muset počkat a zjistit, jak to zjistit.

Chcete-li získat další informace a další aktualizace, jak bude projekt pokračovat, můžete zůstat v kontaktu s Tezos na následujících kanálech:

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me