[Poznámka redaktora: Tento článek byl aktualizován 7.9.2018, aby odrážel aktualizace projektu.]

Co je to bitcoinové zlato?

Pouze několik měsíců po hard forku Bitcoin Cash došlo k bitcoinovému blockchainu dalšímu komunitní hard fork známé jako bitcoinové zlato (BTG).

Bitcoin Gold doufá, že změní paradigma kolem těžby na bitcoinovém blockchainu. Podle zakladatelů se bitcoinový blockchain stal příliš centralizovaným. Velké společnosti s obrovskými bankami těžebních počítačů nyní těží drtivou většinu bitcoinů. U zakladatelů bitcoinového zlata je to, že ovládají bitcoinové sítě velké společnosti, což je v rozporu s účelem decentralizované účetní knihy a měn typu peer-to-peer.

V reakci na to inicializovali projekt Bitcoin Gold. Jedná se o alternativní vidličku bitcoinového blockchainu, která implementuje změny, díky nimž je těžba spravedlivější. Cílem bitcoinového zlata je vytvořit síť, kde se každý může stát horníkem pouze se základním hardwarem. Výsledkem je, že těžba bitcoinového zlata by se rozšířila mezi mnoho těžařů, místo několika velkých společností.

V této příručce pojednáváme o všech věcech bitcoinového zlata, například:

Decentralizace bitcoinového blockchainu

V počátcích bitcoinu běžné počítače ověřovaly a dokončovaly důkaz o práci potřebné k napájení bitcoinového blockchainu. V posledních několika letech však došlo k rychlému rozvoji hardwaru používaného k těžbě bitcoinů.

To, co začalo jako normální počítače v původní bitcoinové síti, brzy proměnilo na specializované soupravy s nainstalovanými grafickými jednotkami (GPU), aby se rychleji ověřil důkaz práce.

Hardware dnes pokročil ještě dále. Integrované obvody specifické pro aplikaci (ASIC) nyní provádějí téměř veškerou těžbu na bitcoinovém blockchainu. Jedná se o zařízení postavená speciálně pro těžbu bitcoinů, která jsou 1 000 000krát lepší v těžbě než váš domácí počítač. Nákup, instalace a provozování ASIC má vysoké náklady na spuštění, což průměrnému uživateli ztěžuje zapojení.

[Poznámka redakce: Čím dražší bude těžba, tím méně lidí to skutečně dokáže. To znamená, že těžební síť se stává mnohem centralizovanější. Argumentem bitcoinového zlata je, aby těžba bitcoinů byla něco, co může udělat každý, a proto by těžba měla být co nejvíce decentralizovaná.]

Navíc nejúspěšnější bitcoinové těžební operace dnes zahrnují celé místnosti nebo sklady plné ASIC běžících 24/7. Malí těžaři času prostě nemohou soutěžit.

Těžařská farma

Těžařská farma. Foto: Marco Krohn – Creative Commons

Motto společnosti Bitcoin Gold „Make Bitcoin Decentralized Again“ je jazykem ve tváři sloganu volební kampaně Donalda Trumpa. Odkazuje však také na původní vizi Satoshiho pro bitcoiny v síti peer-to-peer, kde by se každý mohl účastnit procesu těžby. Za účelem změny těžby bitcoinů na něco spravedlivějšího navrhuje Bitcoin Gold změnu blockchainu, aby se odstranila těžba ASIC.

SHA-256 vs Equihash

Zásadní změnou v bitcoinovém zlatě je volba jiného hashovacího algoritmu, který ASIC komplikuje důkaz o práci. Toho je dosaženo, když hashovací algoritmus vyžaduje k dokončení více paměti (RAM). Vzhledem k tomu, že ASIC jsou o čistém výpočetním výkonu a jejich zpracování vyžaduje více úzkých míst v paměti. Díky tomu je těžba v malém čase na GPU opět konkurenceschopná.

Současný bitcoinový blockchain založený na ASIC používá pro důkaz práce hashovací algoritmus známý jako SHA-256. Zakladatelé bitcoinového zlata místo toho používají jiný algoritmus známý jako Equihash. Alex Biryukov a Dmitrij Khovratovich vyvinuli Equihash jako algoritmus odolný vůči ASIC a již zaznamenal úspěch při napájení dalších kryptoměn, z nichž nejznámější je Zcash.

Nakonec by přechod na Equihash vedl k větší distribuci těžby bitcoinů a to je opravdu jediná změna, kterou Bitcoin Gold pro síť navrhuje. Zatímco centralizace těžby je v bitcoinovém blockchainu problémem, těžaři na černé listině některých uživatelů dávají přednost určitým transakcím, ale existuje limit, kolik energie mohou tito centrální těžaři ovládat. Není jasné, že centralizace těžby měla příliš negativní dopad na bitcoiny.

Pokud by se to někdy stalo, mohli by bitcoinoví vývojáři sami implementovat Equihash, což by v podstatě vypálilo všechny současné ASIC horníky na bitcoinový blockchain. Vyhlídka na ztrátu stovek tisíc dolarů, které investovali do svého těžebního hardwaru změnou algoritmu, stačí k tomu, aby většina těžařů v síti zůstala upřímná.

Kdo získal bitcoinové zlato?

Vzhledem k tomu, že bitcoinové zlato je vidličkou původního bitcoinového blockchainu, každý, kdo vlastnil BTC před vidličkou, obdržel stejné množství BTG v poměru 1: 1. Pro získání BTG jste nemuseli dělat nic zvláštního, ale tvrzení, že to mohlo být složité, záleží na tom, jak jste si nastavili peněženku.

BTG můžete obchodovat téměř 20 výměn. Nejoblíbenější možnosti jsou HitBTC, OKEx, Bitfinex a Binance.

Jak těžit bitcoinové zlato

Pokud vás zajímá, jak těžit bitcoinové zlato, máme dobrou zprávu. Proces nastavení je relativně jednoduchý a těžíte pouze s GPU – nejsou vyžadovány žádné ASIC.

Nejprve musíte připojit se k těžebnímu fondu. Máte na výběr z více než deseti bazén.gold jako jedna z nejpopulárnějších možností. Dále si stáhněte těžařský software z fondu, ke kterému jste se připojili. Pool.gold má k dispozici těžařský software pro NVIDIA a Radeon.

Pokud nemáte peněženku BTG, založte si ji. Vaše možnosti zahrnují BTGWallet.online, the Bitcoinová zlatá peněženka, nebo jakákoli burza, která podporuje BTG.

Pokračováním příkladu pool.gold máte samostatné pokyny založené na vašem GPU:

  • NVIDIA: Upravte start.bat soubor obsahující adresu vaší peněženky Bitcoin Gold následovanou jménem pracovníka.
  • Radeon: Upravte config.txt soubor obsahující adresu vaší peněženky Bitcoin Gold následovanou jménem pracovníka.

Nakonec poklepejte na soubor „start.bat“ a začněte těžit.

Kdy to vyšlo živě?

K hard forku Bitcoin Gold došlo 24. října 2017, s blokem 491 407 na bitcoinovém blockchainu. Když k tomu došlo, bitcoinové zlato pořídilo snímek všech zůstatků a transakcí na bitcoinu až do tohoto bodu. Odtud začal nový blockchain.

Je bitcoinové zlato konkurentem bitcoinu?

Ačkoli bitcoinové zlato je pevnou vidličkou původního bitcoinového blockchainu, není to skutečný konkurent bitcoinu. Zatímco jiné hard forky, jako Bitcoin Cash, kanibalizovaly některé těžaře ze sítě bitcoinů, aby pracovali na novém blockchainu, anti-ASIC algoritmus Bitcoin Gold znamená, že prakticky žádný ze současných těžařů bitcoinu nebude chtít přejít na těžbu BTG.

Místo toho bitcoinové zlato soutěží o těžbu s jinými anti-ASIC kryptoměnami, jako je Ethereum. Těžba v těchto sítích přichází ve formě těžby GPU v menším měřítku. Problémem bitcoinového zlata jsou ty ostatní anti-ASIC kryptoměny, které mají delší historii a jsou pro horníky předvídatelnější. Není jasné, proč by horník chtěl přejít na BTG, pokud cena za BTG nepřekročí.

Jednou výhodou, kterou má bitcoinové zlato, je široké rozptýlení. Všichni v bitcoinové síti, kteří obdrželi, obdrží BTG, takže existuje potenciál pro široké přijetí.

Bitcoinové zlato vs. bitcoiny, bitcoinová hotovost, & SegWit2x

S tolika vidličkami na bitcoinovém blockchainu v tak rychlém sledu může být matoucí sledovat rozdíly. Tady je tabulka, která vám pomůže:

Bitcoin Bitcoinové zlato Bitcoinová hotovost SegWit2x (zrušeno)
Typ PoW ASIC Odolný vůči ASIC (GPU) ASIC ASIC
Blokovat čas ~ 10 minut ~ 10 minut ~ 10 minut ~ 10 minut
Úprava obtížnosti ~ 2 týdny Každý blok ~ 2 týdny ~ 2 týdny
SegWit Ano Ano Ne Ano
Replay Protection Ano Ano Ne
Celková nabídka mincí 21 milionů 21 milionů 21 milionů 21 milionů

Bitcoin Gold je dosud jedinou bitcoinovou vidlicí, která implementuje nový algoritmus ASIC odolný proti práci. Spolu s tímto novým hashovacím algoritmem implementuje Bitcoin Gold novou úpravu obtížnosti u každého bloku a postupně zvyšuje obtížnost na základě minulých časů bloku. A konečně, bitcoinové zlato je jednou z mála bitcoinových vidliček, které podporují jak technologii Segregated Witness (SegWit), tak ochranu přehrávání. SegWit zvyšuje počet transakcí možných na blok a ochrana přehrávání brání podvodným paralelním transakcím na dvou vidlicích.

Ochrana před přehráním po rozvětvení

tvrdá vidlice

Tvrdá vidlice.

Při implementaci vidlice existujícího blockchainu je zásadní ochrana při přehrávání. Sdílený kód a adresy peněženky mezi BTC a BTG umožňují implementovat útok opakování. V zásadě, pokud chcete provést transakci na BTC i BTG současně, jste v pořádku. Pokud však chcete někomu zaplatit v BTC a ponechat si BTG, jste připraveni k útoku. Útočník by mohl mezi vidličkami vyslat falešný signál, který způsobí ztrátu obou měn, když jste chtěli poslat pouze jednu.

Bitcoinové zlaté nabídky plná ochrana přehrávání na BTG, aby se zabránilo takovým útokům. Řešení zahrnuje mechanismus SIGHASH_FORK_ID, který promíchává transakce, což znamená, že je nelze převést z BTC na BTG.

Co říkají lidé o bitcoinovém zlatě

Většina nových kryptoměn zahrnuje hashovací algoritmy odolné vůči ASIC a stává se průmyslovým standardem podpory decentralizace. V tomto ohledu má bitcoinové zlato hodně nadšení. V jádru jde o přechod bitcoinové sítě k decentralizovanější těžbě.

Jak jsme však viděli výše, není mnoho důkazů o tom, že by současný systém těžby bitcoinů byl narušen. Vyskytly se malé stížnosti a není ideální, aby byla síť tak centralizovaná. Těžaři na bitcoinech však mají co ztratit, pokud budou svou silou využívat příliš agresivně. Jsou tu také noví účastníci komunitě těžby bitcoinů, která decentralizuje kontrolu z několika klíčových farem ASIC.

Obecná shoda z Odborníci na bitcoiny není v bitcoinovém zlatě dostatek nového, který by zaručoval nezávislou investici. I když rozhodně není na škodu držet se svého bezplatného BTG, které obdržíte v důsledku vidlice (pokud jste vlastnili bitcoiny před 24. říjnem), počkejte, až se prach usadí, než se rozhodnete, zda koupit další.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me