Grin je soukromý, lehký MimbleWimble blockchainový projekt. Stejně jako Monero a Zcash je cílem společnosti Grin udržet vaši identitu a finanční historii v soukromí, když se účastníte sítě.

Ačkoli Tom Elvis Jedusor poprvé navrhl MimbleWimble v roce 2016, myšlenka získala teprve nedávno. Grin je nejpozoruhodnější projekt budující blockchain MimbleWimble od nuly, ale vývojáři bitcoinů a litecoinů hledají také možné implementace.

V této příručce se budeme zabývat:

Jak funguje úsměv?

Grin je jedním z mála projektů s nadací MimbleWimble. Než se ale ponoříme do podrobností, je nezbytné prozkoumat nedostatky současných řešení ochrany osobních údajů a proč někteří považují MimbleWimble za technologický průlom.

Ochrana soukromí

Stejně jako u většiny věcí v životě přináší přidání soukromí blockchainu zvláštní náklady. Konkrétně další anonymita přináší více blockchainového nafouknutí a v některých případech i určitou úroveň důvěry.

Složitost starších funkcí ochrany osobních údajů, jako jsou kruhové důvěrné transakce (RingCT), často vede k vyšším poplatkům a nižší propustnosti transakcí. Kromě toho zk-SNARKs a CoinJoin, další dvě populární strategie ochrany osobních údajů zahrnují důvěru v třetí osobu v její nastavení nebo nepřetržitý provoz. A konečně, mnoho „osobních“ mincí nevyžaduje, abyste prováděli anonymní transakce, což oslabuje anonymitu celé sítě.

Ve výchozím nastavení je MimbleWimble soukromý

A vyžaduje to anonymitu. Nemáte možnost odesílat veřejné transakce s blockchainem MimbleWimble. Podrobnosti o jeho architektura jsou poměrně složité, ale v této příručce se pokusíme zůstat na vysoké úrovni.

Transakce MimbleWimble obsahují dvě prokazatelné komponenty:

  1. Výstupy se rovnají vstupům transakce.
  2. Držení soukromých klíčů eliptické křivky kryptografie (ECC) zaručuje držení výstupů. Tento mechanismus je podobný způsobu fungování bitcoinu.

Tyto dvě komponenty nemusí být nutně jedinečné pro MimbleWimble. Síť však dosahuje prvního bodu bez odhalení částky transakce. A budete schopni prokázat druhou složku, aniž byste transakci skutečně podepsali.

Transakce MimbleWimble zahrnují pouze sadu vstupů, sadu výstupů, transakční poplatek a „podpis“ poskytující důkaz o soukromém klíči. A je to. Transakce neobsahují žádné identifikační údaje. Podrobnější vysvětlení MimbleWimble najdete v našem průvodci.

Úšklebky

Grinovým cílem je být prvním škálovatelným, zcela soukromým blockchainem. | Zdroj: Web projektu

Kukačkový cyklus

Grin používá algoritmus Proof-of-Work, dabovaný Kukačkový cyklus. Účinně omezuje možnosti těžby spíše pamětí než výkonem zpracování. Proto se většina typů výpočetního hardwaru může úspěšně účastnit procesu těžby, aniž by byla vytlačována ASIC horníky. První dva roky navíc komunita Grin každých šest měsíců těžce rozdmýchává vyladění těžařského algoritmu ve snaze udržet ASIC neefektivní.

Grin usiluje o minutový čas blokování a míru inflace jeden GRIN za sekundu.

Tým úsměvu & Pokrok

Blok Genesis Grin byl vytvořen 15. ledna, čímž se tento projekt stal jedním z nejmladších ve vesmíru. Na rozdíl od mnoha jiných altcoinů vývoj projektu nezajišťuje žádný centralizovaný tým ani společnost. Místo toho se spoléhá na dary komunity.

Členové komunity projektu založili a Stránka Github který kryje finance projektu. Před zahájením v lednu projekt vynesl kolem 65 000 $. V květnu darovala anonymní osoba 300 000 $.

Jménem $ GRIN, díky dárci, který dnes daroval 50 BTC, coinbase z bloku vytěženého 25. 11. 2010. Pokusíme se to utratit rozumně. https://t.co/OpnzPDQTok

– Grin Council (@grincouncil) 7. května 2019

Komunita zatím vydala první verzi Grinu. V červenci bude projekt tvrdá vidlice implementovat některé významné aktualizace. Vidlice je prvním z několika milníků a zahrnuje změnu algoritmu těžby, podporu multi-podpisu a podporu „jen pro sledování“ peněženky.

Soutěž

Grin je mince na ochranu soukromí, takže je ve stejné lize jako Monero, Dash, Zcash a další kryptoměny s cílem anonymity. Jak jsme zmínili výše, Grin se odlišuje tím, že je jednou z mála kryptoměn k implementaci MimbleWimble. Jediný další projekt MimbleWimble s jakoukoli reputací je Paprsek.

Obchodování

Úšklebek zahájen bez preminy a bez počáteční nabídky mincí. Z tohoto důvodu cena prvních pár měsíců vyskočila, než se v březnu ustálila na zhruba 3 dolarech. Po počátečním pohybu zůstala Grinova cena až do června relativně stabilní mezi 2 a 3 dolary.

Od začátku června se cena mince vyšplhala 150 procent. Velkolepý růst ceny je pravděpodobně způsoben nadcházejícím červeným vidličkou.

Komunita Grin plánuje hard forky každých šest měsíců na další dva roky. Pokud tato cenová náběh naznačuje, co můžeme očekávat s tvrdou vidličkou za rohem, může být užitečné zůstat ostražití v měsíci před dalším.

Kde koupit úsměv

Existuje spousta platforem, ze kterých si můžete Grin koupit. Většina objemu obchodování se odehrává na Hotbitu. Na Hotbit můžete obchodovat bitcoin, tether nebo ethereum za úsměv.

Mince na ochranu osobních údajů je k dispozici také na Poloniex, HitBTC a KuCoin. Pokud s kryptoměnou začínáte, podívejte se na úvod do našeho průvodce nákupem bitcoinů.

Jak těžit úsměv

Pokud si Grin nechcete koupit, těžba je další možností. Komunita doporučuje „GPU s >3,7 GB velmi rychlé paměti DRAM, “ale to se může s postupem projektu změnit. Najdete seznam fondů těžby tady.

Kde uložit úsměv

Grin je méně než rok starý a využívá jedinečný typ blockchainu, takže možnosti peněženky jsou malé. Pokud jste se s blockchainovými uzly zabývali již dříve, pravděpodobně vás zajímá peněženka rozhraní příkazového řádku (CLI). I když nejste obeznámeni s příkazovým řádkem, projekt poskytuje na stránce Github dostatek pokynů.

Pokud hledáte peněženku s rozhraním, GrinPlusPlus je vaše nejlepší sázka. Tato peněženka vytvořená komunitou je k dispozici v operačních systémech Mac a Windows.

Závěrečné myšlenky

Grin by mohl být první kryptoměnou, která by zavedla novou vlnu finančního soukromí a škálovatelnosti. I když je projekt stále ve vývoji, získává uznání mnoha členů krypto komunity. Transparentní vývojový tým a místní financování dokazují, že Grin je poctivý projekt, na který si můžete dávat pozor.

Dodatečné zdroje

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me