Libra je stablecoin spuštěný Facebookem, který je podpořen kombinací bankovních vkladů a krátkodobých státních cenných papírů. Pokud jste minulý týden nebyli uvězněni v himálajských horách, je pravděpodobné, že jste o Librách slyšeli. Facebook vydal bílý papír pro jejich nový stablecoin 18. června a média se bláznili, jaký účinek bude mít kryptoměna na blockchainový prostor i na tradiční bankovní infrastrukturu.

Jsme tady, abychom vám podrobně rozebrali projekt Libra, abyste pochopili, jak funguje, a potenciální důsledky jeho spuštění v roce 2020. V této příručce se budeme zabývat:

 • tým & Pokrok

  • Sdružení Váh
  • Cestovní mapa
  • Závěrečné myšlenky
  • Dodatečné zdroje
  • Jak Libra funguje?

   Posláním projektu Váhy má být

   “Jednoduchá globální měna a finanční infrastruktura, která zmocňuje miliardy lidí.”

   K dosažení tohoto cíle vytváří tým Facebooku celosvětovou digitální měnu stabilní hodnoty – Váhy. Od plateb Uber v New Yorku až po prodejce pouličních vozíků v Bangkoku, Facebook chce, abyste platili jejich kryptoměnou.

   Aktiva Váh jsou držena v rezervě Váh.

   Váhová rezervace

   Rezerva obsahuje dostatek finančních prostředků, aby bylo možné kdykoli plně podpořit každé váhy.

   Aby Facebook nejprve naplnil rezervu Váh, shromažďuje finanční prostředky od zakládajících členů, kteří na oplátku obdrží samostatný token, investiční token. Investiční žetony vám poskytnou část dividendového koláče, které rezervy vydělá na úrokových platbách ze svých aktiv. Chcete-li se stát zakládajícím členem, musíte získat 10 milionů dolarů a mít poměrně značnou technologickou infrastrukturu.

   Co potřebujete vědět … rezerva Váh je rezervou skutečných aktiv, která podpoří #Váhy měna, poskytující nízkou volatilitu a široké globální přijetí. Zjistit více https://t.co/VPS7LllcNn # kryptoměna

   – Váhy (@Libra_) 18. června 2019

   Druhou metodou, kterou Facebook používá k vyplnění Rezervy, je přímo prostřednictvím spotřebitelských nákupů Váh. Více Váh vstoupí do oběhu, pouze když vyměníte svůj fiat (tj. Americké dolary) za některé. Když prodáte Libra za fiat, mince budou zničeny, čímž se sníží cirkulující nabídka.

   Aktiva Rezervy jsou distribuována mezi správci po celém světě. Jak již bylo zmíněno dříve, Facebook investuje rezervní fondy do nízkorizikových aktiv s nízkým úrokem, z nichž budou dividendy financovat vývoj ekosystému, neziskové organizace, inženýrský výzkum a zakládající členové.

   Váhy Blockchain

   Libra Blockchain je tahounem za novou kryptoměnou a přidruženými službami. Blockchain využívá speciální programovací jazyk Move podobný tomu, jak Ethereum používá Solidity. Pomocí Move budete nakonec moci vytvářet a provádět inteligentní kontrakty na Blockchainu. Virtuální stroj Libra, MoveVM, tyto inteligentní smlouvy podporuje.

   Stejně jako Ethereum vyžaduje přesun Váhy z jednoho účtu na druhý malý poplatek za plyn.

   sekvence validátoru váhy

   Životní cyklus transakce v síti Blockchain. | Zdroj: Web projektu

   Pokud jde o konsenzus, Blockchain zaměstnává a Tolerance byzantských poruch (BFT) přístup, přezdívaný HotStuff. Proto neexistují žádní těžaři (jako v bitcoinech). Místo toho skupina validátorů provozuje a udržuje Blockchain. Zpočátku se tito ověřovatelé skládají ze zakládajících členů Libra. Dokud dvě třetiny ověřovatelů zůstanou upřímní, síť přežije.

   Libra nakonec plánuje přejít na konsenzus Proof-of-Stake (PoS), ve kterém obdržíte jeden hlas za každou minci, kterou vlastníte.

   Calibra

   Spolu s Librou zavádí Facebook další dceřinou společnost, Calibra. Calibra je digitální peněženka pro token Libra na Facebooku Messenger, Whatsapp a jako samostatná aplikace. O peněžence Calibra zatím není mnoho podrobností. Podle a nedávné oznámení,

   “Kromě omezených případů nebude společnost Calibra bez souhlasu zákazníka sdílet informace o účtu ani finanční údaje s Facebookem ani žádnou třetí stranou.”

   Díky méně známým výsledkům Facebooku můžeme jen doufat, že Calibra později poskytne větší transparentnost ohledně ochrany soukromí uživatelů.

   Rozhraní Calibra

   Calibra vám umožňuje odesílat a přijímat platby po celém světě za malé až žádné poplatky. | Zdroj: Facebook Newsroom

   Víme, že Calibra bude většinou vyžadovat ověření Know-Your-Customer (KYC) a Anti-Money Laundering (AML) a finanční sledování. Tento proces zahrnuje shromažďování identifikace uživatele a dalších osobních údajů. Neboj se, ačkoli. Každá společnost se sídlem v USA, která zpracovává peníze, obvykle potřebuje tyto informace shromažďovat.

   tým & Pokrok

   Jak víte, Facebook je hnací silou Váh. Sociálnímu gigantu se do Libra podařilo přivést i některé z nejlepších technologických, finančních a kryptoměnových společností.

   Sdružení Váh

   Sdružení Váh je decentralizovanou entitou, která projekt uvede do života. Sdružení se sídlem ve Švýcarsku v současné době zahrnuje jako zakládající členy Mastercard, Paypal, Visa, Facebook, Uber, Spotify, Coinbase, Lyft a Andreessen Horowitz.

   Zakládající členové Sdružení Váh

   Sdružení zahrnuje několik těžkých hitters v různých průmyslových odvětvích. | Zdroj: Web projektu

   Kromě udržování blockchainové sítě Asociace rozhoduje o správě ekosystému. O všech rozhodnutích o řízení se hlasuje mezi členy Rady přidružení. Každý ověřovatel obdrží jedno reprezentativní místo v Radě. Stejně jako v případě konsensu BFT, všechny hlavní politické a technické předpisy vyžadují dvoutřetinovou většinu.

   Každý člen Asociace je omezen buď na jeden hlas, nebo na jedno procento z celkového počtu hlasů, podle toho, co je větší.

   Další složkou sdružení je Poradní výbor pro sociální dopady (SIAB), který doporučuje sociální dopady a dotační investice. Pětičlenná až sedmičlenná rada rovněž pomáhá při náboru ověřovatelů do Asociace.

   Cestovní mapa

   Shodou s vydáním bílé knihy spustil tým testnet sítě a vytvořil kód jako open-source. Společnost plánuje veřejné uvedení na trh v první polovině roku 2020. Veřejné vydání bude obsahovat API, knihovny a další nástroje pro vývojáře, aby mohli snadno stavět na Blockchainu.

   Asociace se dále snaží rozšířit své členství tak, aby zahrnovala přibližně 100 světových organizací z nejrůznějších průmyslových odvětví.

   Závěrečné myšlenky

   Jak vzrušující je vydání bílé knihy, neměli byste zadržovat dech. Mnoho aspektů se může a pravděpodobně se před spuštěním v roce 2020 změní. A to za předpokladu, že Facebook nebude tlačit zpět datum spuštění. Již vládní subjekty žádají že Facebook odkládá vývoj, dokud nebudou moci přijít na předpisy.

   Někteří považují Váhy za zabijáka bitcoinů. Určité skupiny mají pocit, jako by to zničilo konkurenční stablecoiny. Jiní věří, že nahradí současný bankovní systém. Jedna věc, na které se téměř všichni shodnou, je, že váha Facebooku je nastavena tak, aby otevřela svět kryptoměny pro lidi, jako jsou lidé, které jsme nikdy předtím neviděli.

   Dodatečné zdroje

   Mike Owergreen Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me