Ethereum vs Cardano

Ethereum a Cardano jsou dvě z nejznámějších decentralizovaných aplikačních (dApp) platforem blockchainu. Oba projekty, které jsou často součástí stejné konverzace, využívají inteligentní smlouvy k rozšíření hodnoty blockchainové technologie nad rámec jednoduchých transakcí – i když v naprosto odlišných způsobech.

Zakladatelé obou projektů, Vitalik Buterin ethereum a Charles Hoskinson Cardano, aby své názory sdělily a měly aktivní životní styl na Twitteru. Pokud jste se kryptoměnou zabývali nějakou dobu, pravděpodobně jste alespoň jednou slyšeli o kterémkoli zakladateli.

Méně známá je však sdílená historie těchto dvou projektů. Než prozkoumáme podobnosti a rozdíly kryptoměn, pojďme se projít po paměťové dráze tam, kde oba začaly.

Ethereum vs Cardano – setkání o šancích

Buterin a Hoskinson se setkali prostřednictvím projektu Bitcoin Education Project, tvůrce online kurzů Udemy, který Hoskinson zahájil po ukončení kariéry v poradenství. Po schůzce Hoskinson obdržel jeden z prvních návrhů bílé knihy Ethereum od Buterina, který vlastně začal jako obrys Primecoin překryvný protokol. Odtamtud se Hoskinson připojil k Ethereum jako spoluzakladatel spolu s Buterinem a šesti dalšími jednotlivci.

Hoskinson a Buterin spolupracovali asi šest měsíců, než se rozešli.

Rozdíl v názoru

Rozkol skutečně sestoupil do jednoho ideologického rozdílu: pro zisk nebo neziskovost. Buterin a většina dalších zakladatelů tvrdili, že Ethereum by mělo zůstat neziskovým projektem, aby se zabránilo získávání rizikového kapitálu. Hoskinson si myslel jinak.

Věřil, že by měli přijmout peníze rizikového kapitálu. S tím by však tým musel implementovat nějaký typ správy a vymyslet cestu k ziskovosti. Jak nyní víte, tým se rozhodl pro neziskový status.

Šest měsíců po odchodu se Hoskinson spojil s dalším spoluzakladatelem Ethereum Jeremem Woodem IOHK (Input Output Hong Kong), společnost za Cardanem.

Ethereum vs Cardano – rozdíly

V jádru jsou oba projekty určeny pro vývoj dApp a inteligentní smlouvy. Tím však podobnosti končí. Od mechanismů konsensu po architekturu se tyto dva blockchainy výrazně liší.

Mechanismy shody

Právě teď používá Ethereum k údržbě sítě Proof-of-Work (PoW). To však nebude trvat věčně. Komunita Ethereum plánuje přechod na Proof-of-Stake (PoS) někdy brzy. Casper, nový algoritmus PoS společnosti Ethereum, je pokusem vyřešit mnoho problémů se škálováním, které blokují blockchain.

Před úplným přechodem na PoS bude Ethereum dočasně implementovat PoW / PoS hybrid pro dosažení konsensu. Ale poté, co se nový mechanismus PoS osvědčí, vývojáři odpálí „časovanou bombu obtížnosti“, což znemožňuje těžbu Ethereum.

Cardano také implementuje Proof-of-Stake, ale využívá Algoritmus Ouroboros. Funguje to takto:

  • Vedoucí slotů ověřují transakce a vytvářejí bloky.
  • Pokud držíte Cardanovu minci, ADA, máte nárok stát se vůdcem automatu. Nezáleží na tom, kolik toho vlastníte.
  • Chcete-li se stát vedoucím automatu, musíte pomocí algoritmu „Sledovat satoshi“ vybrat minci, kterou vlastníte.
  • Síť to vše provádí ručně, takže není třeba provádět žádnou další práci.

Programovací jazyky

Primárním programovacím jazykem Ethereum je Solidity. Tým Ethereum vytvořil Solidity speciálně pro vytváření inteligentních kontraktů, které běží na virtuálním stroji Ethereum (EVM).

Cardano, na straně, využívá Haskell a Plutus. Haskell je funkční programovací jazyk, který existuje od roku 1990. Nejnovější stabilní vydání spuštěné v roce 2010. Podobně jako Haskell je Plutus funkční programovací jazyk; byl však vytvořen interně vývojovým týmem Cardano.

Architektura

Pravděpodobně nejvýznamnějším způsobem, jakým se obě platformy inteligentních kontraktů liší, je jejich architektura.

Cardano je rozděleno do dvou vrstev. Vrstvy oddělují knihu hodnot účtu od důvodů, proč se hodnoty převádějí z jednoho účtu na druhý. Toto oddělení vám jako koncovému uživateli poskytuje větší kontrolu nad ochranou osobních údajů a prováděním vašich inteligentních smluv.

Cardano Settlement Layer (CSL) se stará o knihu hodnot, zatímco Cardano Computation Layer (CCL) zpracovává „proč“ transakcí.

V současné době má Ethereum pouze jednu vrstvu. Ale řešení škálování druhé vrstvy jsou v pracích. Jedním z těchto řešení je plazma. Plasma obsahuje dětské blockchainy podobné bitcoinové Lightning Network. Tyto podřízené řetězce usnadňují transakce, aniž by musely využívat šířku pásma v hlavním řetězci Ethereum.

Ethereum brzy také implementuje sharding, který pomůže s problémy škálovatelnosti blockchainu.

jiný

Kromě zjevných rozdílů v tržní kapitalizaci a ceně mají obě kryptoměny některé méně kritické rozdíly.

Ethereum má více než tříletý náskok v Cardanu. Projekt byl zahájen v lednu 2014, zatímco Cardano vstoupilo na scénu teprve nedávno v září 2017.

Cardano má jednu z největších zásob mincí v tomto odvětví s maximální zásobou 45 miliard. Ethereum nemá maximální částku tokenu, ale cirkulující nabídka v době psaní tohoto článku je něco přes 100 milionů.

Ethereum vs Cardano – lepší investice?

Mimo bránu má Ethereum vyšší tržní kapitalizaci než Cardano, takže má svůj růstový potenciál možná menší. Tyto dva projekty jsou si však dostatečně blízké, aby na tom příliš nezáleželo. Podívejme se na historii obchodování každé mince zvlášť.

Obchodování s etherem

Právě teď se Ethereum obchoduje za zhruba jednu třetinu své historické nejvyšší ceny ~ 1 400 $. Až do velkého krachu roku 2018 se můžete spolehnout na Ethereum jako na stabilní zisk, který málokdy ztratil hodnotu. V roce 2017 nastal dokonce čas, kdy někteří členové komunity věřili, že Ethereum sesadí z trůnu bitcoin jako nejlepší kryptoměnu.

Cardano obchodování

Cardano zažil mnohem těžší pád z velikosti než Ethereum. Cena ADA klesla na necelou šestinu svého vrcholu téměř 1,30 USD. Zdá se, že pohodlně odpočívá na podlaze ~ 0,12 $. Protože tým ještě nespustil platformu připravenou na dapp, je velká část této ceny spekulativní.

Ethereum vs Cardano – porovnejme

V tuto chvíli má Ethereum jedno z největších a nejaktivnějších (pokud ne) the největší a nejaktivnější) vývojářské komunity v krypto. Je to nejlepší volba pro počáteční nabídky mincí (ICO) a mnoho tokenů, které znáte a máte rádi, běží v síti Ethereum. Pokud si Ethereum udrží tuto popularitu, cena by měla i nadále růst.

Cardano nemusí mít podporu, kterou dělá Ethereum, ale přesto má zdravou komunitu. Skutečný test přijde, až bude Cardano připraveno na vývoj dApp. Dlouho očekávané vydání by mohlo přinést přijetí, které Cardano potřebuje, aby se její cena znovu pozitivně pohybovala.

Ethereum vs Cardano – co bude dál?

Obě platformy mají aktivní vývojové týmy s napjatými cestovními plány. Ethereum pracuje na tom, aby se stalo škálovatelnější platformou dApp implementací Casper (PoS), Plasma a sharding. Cardano brzy vydá Shelley, aktualizaci, která zahrnuje adresy přátelské k lidem, otevřenou delegaci Ouroboros a multisig transakce mimo jiné.

Může to být klišé, ale srovnávat tyto dva projekty je opravdu jako srovnávat jablka s pomeranči. Oba jsou plody (platformy dApp) s vlastními sadami výhod a nevýhod. Někteří členové komunity dávají přednost jednomu před druhým, zatímco jiným se líbí oba. A někteří lidé by raději oba selhali.

Nakonec jsou Ethereum a Cardano oba vážené projekty, které by měly mít významný dopad na svět.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me